Groupon'a "Yaklaşık" 1 Milyar Dolarlık Yatırım Doğrulandı

Groupon'a

2010'da e-ticarete yeni bir kategori kazandıran ve klonlarıyla tüm dünyada e-ticareti hareketlendiren Groupon'un aldığı 950 milyon dolarlık yatırım sonunda onaylandı. Geçtiğimiz hafta farklı kaynaklardan neredeyse tüm detaylarıyla açığa çıkan haber, bugün şirketin yayınladığı basın bülteniyle resmiyet kazandı.

Yatırım miktarı bu denli yüksek olunca birden çok yatırım şirketinin bulunması kaçınılmaaz bir durum. 950 milyon dolarlık yatırımda Andreessen Horowitz, Battery Ventures, Greylock Partners, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Mail.ru Group (eski adıyla DST), Maverick Capital, Silver Lake ve Technology Crossover Ventures gibi bilinen pek çok silikon vadisi yatırımcısı yer alıyor. Şirketin daha önceki yatırımcıları arasında da Accel Partners, New Enterprise Associates ve Mail.ru (DST) yer alıyordu.

Groupon aldığı bu son yatırımla değerini 4.75 milyar dolara yükseltmiş. Şirket yakın zamanda Google'ın 6 milyar dolarlık teklifini reddetmişti. Şirket geçtiğimiz sene içerisinde 35 ülkede ve 500 pazarda hizmet verir hale gelmiş. Üye sayısını ise %2500 büyüterek 50 milyon üyeye ulaşmış. Groupon tüm dünyada geçtiğimiz yıl 58 bin yerel iş yeriyle çalışmış ve 100 bin fırsat sunulmuş. İndirimli fırsatlardan yararlanan müşterilerin cebinde 1.5 milyar dolar kalmış olduğu da paylaşılan bilgiler arasında.

Grup satın alma geçtiğimiz yıl Türk internetinde benzeri görülmemiş bir rekabete yol açtı. Bu alanda hizmet veren 10'larca girişim hayata geçtiği gibi sadece belli bir gruba hitap eden yeni girişimlerin hayata geçirildiğini de biliyoruz. Bu konu hakkında daha önce yazdığımız yazılara göz atabilirsiniz.

Bilmeyenler için Groupon'un ülkemizde ŞehirFırsatı adıyla hizmet verdiğini tekrarlamakta yarar var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.