Microsoft Skype'ı 8.5 Milyar Dolara Satın Aldı!
Yatırım

Microsoft Skype'ı 8.5 Milyar Dolara Satın Aldı!

Skype - MicrosoftFacebook ile Google arasında gidip gelen Skype, bugün Reuters'in açıklamalarını doğru çıkardı ve Microsoft'a satıldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Microsoft Skype'ı 8.5 milyar dolar nakit karşılığında satın almış.

Microsoft'un sahip olduğu gerçek zamanlı sesli ve görüntülü iletişimi teknolojileri artık Skype sayesinde daha da güçlü bir şekilde devam ettirilecek. 2010'da 207 milyar dakika sesli ve görüntülü iletişim sunan Skype, Lync, Outlook, Messenger, Hotmail ve Xbox LIVE üzerinde kişiler ve gruplar arası online iletişimi kuvvetlendirmek için kullanılacak.

Skype, Windows Phone'a da dahil edilecek ve dolayısıyla yeni nesil Nokia telefonların ayrılmaz bir parçası olacak. Microsoft içinde oluşturulan yeni Microsoft Skype Birimi'ni Skype CEO'su Tony Bates yönetecek ve tüm bu gelişmelerin önünü açacak.

2003'te kurulan Skype, 2005'te eBay tarafından, 2009 sonunda da Silver Lake'in başını çektiği bir yatırımcı grubu tarafından satın alınmıştı. Geçen 18 ayda oldukça karlı bir dönem geçiren Skype'ın bu sayede daha önce konuşulan 3-4 milyar dolarlık bedeli ikiye katladığı kabul edilebilir.

Microsoft'un Facebook'un ilk büyük yatırımcısı olduğunu düşünürsek Google'ın bu yarışta saf dışı kaldığını Facebook'un ise istediğini dolaylı olarak alabileceğini söyleyebiliriz. Bakalım Microsoft, Skype hamlesi ve Nokia anlaşması ile değerini ne kadar yükseltecek..

Yorumlar (9)
 1. Yasin Koç Yasin Koç

  İşte bu yılın haberidir. Bana kalırsa Microsoft bugüne kadar yapabileceği en iyi hedefli satın almayı yapmıştır. Facebook yada google diye beklerken (hatta ben kesinlikle satmaz kendini derken) aradan microsoft fırladı.. İlginç olacak bundan sonrası.

  1. Yasin Koç Yasin Koç

   fakat 2 servisi birarada nasıl götürecek onu çözemiyorum. Msn bilgisayar kısmında, skype ise mobil pazarda mı kullanılacak ki? :S

   1. İyide Microsoft'un Facebook'ta bir hissesi var zaten. Facebook ortağı olduğu için Facebook için bazı avantajları sunacaktır Microsoft.

 2. Bu satınalmalarla internette yakında birkaç firma kalacak. Pek de hoş olmayan bir durum...

  1. Yasin Kuyu Yasin Kuyu

   Bu bakış açısıyla denizlerde balık kalmaması gerekirdi, ama öyle değil.

 3. Bakalim Andriod telefonlarda Microsoftun Skype'i hallen devam edecek mi? Malum hic Android uygulamasi cikarmadi microsoft.

 4. Ogan Tabanli Ogan Tabanli

  Microsoft u seviyorum :) En azindan apple dan daha insafli..

 5. Baris Seker Baris Seker

  Çok iyi olmuş. N'olur şu skype'ın saçma arayüzünü düzeltsinler ilk iş.

 6. Microsoft, böylece online görüşme ve anlık yazışma piyasasının rakipsiz tek lideri konumuna yükselmiş oldu.

  Google gtalk ile bir sektörde daha sınıfta kalması hemen hemen kesin olmuş oldu.