Facebook vs Google: Skype Kime Yar Olacak?
Yatırım

Facebook vs Google: Skype Kime Yar Olacak?

Facebook ve Skype daha önce aralarının ısındığını göstermişti ama Reuters bu işbirliğinin çok daha ileri bir noktaya ulaşabileceğini söylüyor. Reuters'in konuya yakın kaynaklardan aktardığına göre Zuckerberg Skype'ı satın alma peşinde ve dahası Google da işin içinde.

Skype son güncellemesi ile Facebook'a doğru büyük bir adım atmıştı. Söz konusu yenilik Facebook ve Skype için ortak durum güncellemesi yapabilmeyi ve Facebook haber kaynağına Skype üzerinde ulaşabilmeyi mümkün kılıyordu. Dolayısıyla Facebook arkadaşlarıyla sesli haberleşme imkanı Skype'a aktarılmıştı.

Facebook, Skype sayesinde güçlü bir sesli (ve görüntülü) iletişim altyapısını kullanıcılarına sunmuştu fakat temelde Facebook'a büyük bir şey katmıyordu. Daha doğrusu Facebook er ya da geç bu hizmeti kullanıcılarına sunacağı için uzun vaadede bir ayrılık ya da büyük anlaşmanın olmasını gerekli kılıyordu. Reuters'e göre ise bu durum 2. olasılığa, bir satın alma ya da ortaklık anlaşmasına doğru gidiyor. Konuşulan satın alma rakamı ise 3-4 milyar dolar seviyesinde.

Diğer yandan Facebook'un olduğu yerde adının anılmaması abes olan Google da Skype'a kanca takmış görünüyor. Skype ile ortaklık görüşmesi yaptığı söylenen Google'ın teknik olarak Skype'a ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum ama Facebook'un Skype'ı alması Google'ı zor durumda bırakabilir. Google'ın Skype'ı istemesinin bir nedeni de yerel reklamcılık olabilir. Hatırlayacağınız gibi Skype Qik’i satın almış ve reklam gösterimlerine başlamıştı.

Henüz kesin duyumlar ve şirketlerden alınan bir yorum yok. Kaydadeğer bir bilgi olarak Skype'ın halka arz hamlesini bu yılın 2. yarısına ertelediği biliniyor. Uygulama tabanlı ve çoğunlukla ses iletişimine odaklı olsa da Skype halen dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri. Görüntülü grup aramasını başlatan Skype'ın online kullanıcı sayısı 25 milyona çıkmıştı. Bu haliyle Facebook ve Google'ın gözdesi olması gayet normal. Lakin kimin muradına ereceğinden tam olarak emin olamıyorum.

Görsel Kaynak: Buzzingup

Yorumlar (6)
 1. Yasin Koç Yasin Koç

  Google önce kendi ürününe baksın. Google talk yıllardır geliştirilmiyor. Skype'ı alacak da nolacak, salakça bir yatırım olur bence. Face'e çomak sokmaksa iş, nasıl olsa önümüzdeki dönemlerde face bi şekilde yapacak aynı işi. O zaman o milyar dolarların boşa gitmesinden başka bişi ifade etmiyor.

  Para yakıp ısınma deyimini mi yerine getirmek istiyo acep google? :)

 2. Facebook son zamnlarda iyice saçmalamaya başladı malesef... ama diğer sosyal ağlar yakında gösteriri faceye gününü www.godudu.com gibi dil bariyerlerini ortadan kaldıran sosyal ağlar çıtayı dahada yükseltti

  1. facebook'u face diye kısaltan, bir de onu yazıldığı gibi okuyarak sonra "-ye" eki ekleyen, birleşik -da eki eki ile gönüllerimizde taht kuran bu yorumunuz için çok teşekkürler.

   1. Yorum ve yazım kalitesi maalesef her geçen gün düşüyor. Editörler iyi bir süzgeçten geçirmeli.

 3. iide facebuk bugün aynı benzer bi swervis yapsa skype yi geride bırakırki yapacağı iş sistemi siteye enegre etmek aslı astarı bi menü oluştuyrcak budur sonrasımnda gelsin paracıklar:D

 4. Cafer Şimşek Cafer Şimşek

  Facebook mu Google mı derken Microsoft satın aldı galiba :)