Digitürk'ten Google'a Cevap Geldi
Genel

Digitürk'ten Google'a Cevap Geldi

Digiturk dün Google'ın yaptığı açıklamaya cevaben bir yeni açıklama yaptı. Açıklama metni biraz önce elimize ulaştı, metnin tamamını aşağıda paylaşıyoruz.

Değerli kamuoyuna,

Google tarafından yapılan ve uyarı yapıldığı takdirde yasa dışı içeriklerin hızlı bir şekilde Blogger’dan kaldırıldığı yolundaki açıklaması karşısında DIGITURK olarak bu açıklamayı yapmak zarureti doğmuştur.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, hukuk kuralları gereği,  illegal bir içerik yayınlandığı iddia olunan bir internet sitesinin , yayınının engellenmesi için mahkemeye başvurduğunuzda, mahkeme bir karar vermeden önce bu sitenin dava açılmadan önce iddia sahibi tarafından bir ihtarla uyarılıp, uyarılmadığına bakıp, ilgili sitenin yayının halen devam edip etmediğini incelemektedir.

Dolayısıyla DIGITURK, Google'a karşı gerekli uyarıları yapmamış olsaydı zaten mahkemenin bu kapatma kararını vermesi mümkün değildi. Somut olayda da mahkemenin verdiği “erişimin engellenmesi” kararı DIGITURK'ün Google'a karşı her türlü yasal uyarıyı yaptığının ve mahkemenin de bunu yaptığı inceleme ile tespit ettiğinin kesin kanıtıdır.

Sadece son dönemde 20.09.2010, 25.10.2010, 08.11.201, 29.11.2010, 03.12.2010, 17.12.2010 tarihlerinde Google Sistemi üzerinden gerekli uyarılar yapılmış ve Google Sistemi üzerinden “alt alan adları da”verilerek söz konusu alt alan adı altındaki maç yayınlarının engellenmesi istenmiştir. Buna benzer farklı dönemlerde yüzlerce uyarı aynı şekilde Google’a bildirilmiştir

DIGITURK, ayrıca Beşiktaş 4.Noterliğinin 23.09.2010 tarih ve 18341 yevmiye numaralı ihtarı ile de yasa dışı içeriklerin kaldırılmasını talep etmiştir.

Google ise mahkeme kapatma kararı alana kadar DIGITURK’un taleplerine karşı aksiyon almadığı için  blog erişimine engellenmesine  yol açacak sürecin sorumlusu olmuştur. Söz konusu belge ve bilgilerin tamamı Mahkeme kayıtlarında yer almaktadır.

DIGITURK olarak tek talebimiz, hukuk kuralları gereği tartışmasız hak sahibi olduğumuz Spor Toto Süper Lig Maçlarının canlı yayını esnasında Google’ın imkânlarını kullanarak bu maçların yasa dışı yollarla yayınlanmasının engellenmesidir. DIGITURK bu konuda Google ile efektif bir işbirliğine hazırdır.

Aksi takdirde maalesef, bu konu ile ilgili bütün yasal haklarımızı kullanmak konusunda ısrarlı olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Konuyla ilgili elimize ulaşan yeni bilgileri paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (61)
 1. Engin Sular Engin Sular

  merak ediyorum digiturk yetkilileri türkiyede bu işin bu kadar .... çıkaran bi kurum olarak maç özetlerini dahi normal kanallara vermeyerek bu işi tekelinize alıp istediğiniz gibi at koşturmak sizce adil bir davranışmı?

  bunu öğrenmek isterim eğer adil diyorsanız insanların link paylaşımı da adil.

  saygılar..

  1. Olcay Olcay

   Herhalde adil davranıyor. Ne kadar basit bir düşünce yapınız var. O zaman adamın yüzlerce milyon dolar vermesinin mantığı kalır mı? Parayı veren düdüğü çalar diye boşuna söylenilmemiş. Hem illa maç seyretmek zorunda mısınız? Seyretmeyin bakın ben ayda 3-4 maç özeti ancak seyrediyorumdur. Eğer bu işten keyif alıyorsanız, sizin için bir ihtiyaçsa o zaman bedelini öder seyredersiniz ya da özetini seyredersiniz.

 2. Aynur Aynur

  hak aranırken, cezai işlem gerektiren bu konuyla uzaktan yakından alakası olmayanların haklarının elinden alınması nasıl bir uygulamadır hala anlamış değilim

  "Digitürk bu konuda Google ile efektif bir işbirliğine hazır" denilmekte. Madem öyle ise Google bu konuyla ilgili olarak biz blog sahiplerini düşünerek nasıl hareket edecek bilmek istiyorum

  1. Persefer Studios Persefer Studios

   Zarar etmeye baslayan blog sahipleri Google a dava acsin :)

 3. Seydi Altındağlı Seydi Altındağlı

  adamlar haklı walla :)

 4. Yalçın Yalçın

  "Kim büyük" tartışması seziyorum. Hırsızın hiç suçu yokmuş gibi hareket ediliyor. Lig TV yayınlarının kaçak yollardan izlettirilmesinin birinci suçlusu o blogu açan kişidir. Digitürk, o kişilerin peşine düşse, bir kişi bu sebepten ceza alsa bir daha kimse cesaret edemeyecektir.

  Blog sahiplerini bulmak hiç de zor olmaz. Bu kişiler bunu para için yapıyorlar, sitelerindeki sponsorlardan ulaşılabilir kaçakçı kişilere, kim oldukları öğrenilebilir.

  Eğer digiturk ve gogıl samimi iseler bu yayını yapanları tespit edip onları mahkemeye kendileri verirler.

  İki tarafın da iyi niyetli olduğuna inanmıyorum.

 5. Gökay Ergene Gökay Ergene

  Google'a bir şamarda Digiturk'ten gelmiş. Digiturk lafı gediğine koymuş :)

 6. Çok afedersiniz ama uzun zamandır sitede dikkatimi çeken, konudan bağımsız bir şey yazacağım.

  Az yukarıda "... yeni bilgileri paylaşıyor olacağız." demişsiniz. Dikkat ediyorum da sitede sürekli olarak paylaşıyor olacağız, yazıyor olacağız vb. şeklinde yazıyorsunuz.

  Gündelik kullanımda misal "Bakkaldan ekmek alıyor olacağım" vb. kullanım ne kadar kullanışsız ve komik duruyor değil mi?

  Acaba neden "paylaşacağız" - "yazacağız" şeklinde yazmıyorsunuz. Yazması da anlaması da daha kolay :)

  İyi çalışmalar.

  1. Geri dönüşünüzü dikkate alıyor olacağız :)

   1. Pegarose Pegarose

    Güzeldi :)

  2. Gökay Ergene Gökay Ergene

   @Ali iş dünyasında böyle konuşuluyor :)

  3. Halit Çolak Halit Çolak

   uww, Bu kadar'da yüklenilmez canım güzelim bloga. :D.

  4. Yalçın Yalçın

   "Paylaşıyor olacağız" ile "paylaşacağız" aynı anlama gelmez. Bakınız Türkçede filleri birleşik zamanlı çekimi:) Kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk%C3%A7e#-yor_olacak

  5. Sinan Sinan

   Yeni bilgileri paylasiyor olacaklar. Cunku bu bir surec, bir kere paylasacak olsalar "Paylasacagiz." demeleri gerekirdi.

   1. Yogacan Yogacan

    valla cok dogru soylemissin... bence "paylasmaya devam edecegiz" demek en dogrusu olurdu. "paylasiyor olacagiz" galba "we WILL BE ...ING"in turkcelestirildigi sanilan hali...

  6. Yalçın Yalçın

   İngilizcedeki Future Continuous Tense gibi düşünebilirsiniz. Gelecekte devam eden zaman. Örnek: I will be working tomorrow. Yarın çalışıyor olacağım. Konuyu dağıttık kusura bakmayın.

 7. Yahu bi karede google haksız deseniz dişimi kırcam. O blogu açanı bulun demiş bi arkadaş. ISP kayıtlarından ara bul. Öle hemen bulunuyor zaten. Youtube girmek için elli takla atıyorsun. Proxy lerin içinde yaşıyoruz resmen. Google amca işine geleni kaldırır işine gelmeyeni kaldırmaz. Özellikle türk mahkemelerinden gelen herhangi bir kararı uyguladığına şahit olan var mı? Uygulamam diyor oda haklı. Senin yasalarına tabi değilim diyor. Tamam değilsin de, yahu bu ülkede ofisin var (oda sadece reklam almak için) onuda kapat git. Yok gitmem neden, bu ülkenin tatlı parası ve ahmak youtube kullanıcıları çok, onlar olmadan asla.

  Digiturk isterse 1 milyar TL verir yayın hakkını alır. Sonra herhangi biri o yayını alır. İstediği yerden yayınlar. O site bulunur ISP tarafından kapatılır veya IP, DNS, Proxy ne varsa engellenir. Sonra başka biri, başka biri, başka biri bu iş devam eder. Hiçbir zaman bunun sonu gelmez.

  Digiturk haksız. Internetle baş edemezsin. Teknolojini geliştir. Özel şifreleme ve aktarma algoritmaları üret, yayını çalmasınlar. Elin alman, japon ve amerikan yazılımlarını kullanarak millete caka satma.

  Saygılar...

  1. Tv ye gelen bir yayın hangi teknoloji kullanılırsa kullanılsın aktarılmaya mahkumdur,, video out diye bişey olduğu sürece!

   fakat digiturk yerinde olsam ekrana rastgele kullanıcı numarasını basardım, madem bu blogları tespit ettin, o esnada kullanıcı numarasını bas ve tespit et kime ait o abonelik! bu kadar basit!

   şimdi o numaranın üzerini kapatır blog sahibi diyecek arkadaşlar çıkabilir! random yapılan bir işte ekranı tamamen kapatmaktan başka bir çaren yok!

   1. Gokhan Gokhan

    Çok güzel öneriler. Umarım dijiturk bunları düşünür ve değerlendir.

  2. Digiturk decoder i istenirse yayın alan aletin tüm çıkışlarını dinleyebilir. Oldukça basit bir yazılım. Video out vb çıkış birimleri nerdeyse tümü aynı entegre üzerinden kontrol edilerek işlem yapılıyordur. Gir Vestel e adamların 500 ar-ge mühendisi var. Gömülü programcılığın dibine girmiş mühendisleri var. Onlara üret yazılımlarını. Ne dert kalır ne tasa :D

   1. Tabi adam yayını alıp aktarmak istiyorsa nasıl olsa bir yolunu bulur. Video kamerayla çeker yine yayınlar :D

 8. Haluk Haluk

  digiturk bu işi direkt google ile ile iletişime geçerek sessizce yani normal bir şekilde engellemeye çalışabilirdi. google'ın telif hakları konusuna ne kadar hassas olduğunu bilen bilir. ama digiturk işi şova döktü bir nevi güç gösterisinde bulundu. bloglarda maç yayını yapıldığını artık duymayan bilmeyen de kalmadı. kendilerine de zarar veriyolar farkında değiller

  1. Murat Murat

   "Sadece son dönemde 20.09.2010, 25.10.2010, 08.11.201, 29.11.2010, 03.12.2010, 17.12.2010 tarihlerinde Google Sistemi üzerinden gerekli uyarılar yapılmış ve Google Sistemi üzerinden “alt alan adları da”verilerek söz konusu alt alan adı altındaki maç yayınlarının engellenmesi istenmiştir. Buna benzer farklı dönemlerde yüzlerce uyarı aynı şekilde Google’a bildirilmiştir" bu cümleyi okumadınız sanırım. Google ile iletişime geçmeyi defalarca denemişler zaten mahkeme yoluna gitmeden önce. Daha ne yapsın adamlar. Google ın yaptığı herşey doğru olacak diye birşey yok. Olaya önyargılı bakmamak lazım. Digiturk bir çok konuda eleştirilecek politikalara sahip ancak bu konuda yapılması gerekeni yapmaya çalışmış ama google üstüne düşeni yapmamıştır e bu durumdada yapacak bir şey kalmamış.

  2. Olcay Olcay

   Önce yukarıda yazılanları iyi bir oku istersen :)

 9. Umarım burayı Digiturk yetkilileri de okuyordur. Çünkü dün TV-de izlediğim bir Digitürk reklamı dikkatimi çekti. Reklamın içerisinde UP! animasyonundan alıntı görüntüler vardı. Acaba bunları kullanırken izin almış mıdır Digitürk? Ben zamanında youtube-da bir video paylaşmıştım içinde Buz Devrinden kesintiler vardı diye daha 900 kişi izlemesine rağmen kaldırdılar.

  Bu kadar hak talep eden Digitürk (diğer blog kullancılarının haklarını hiçe sayarak) içerik paylaşanlarla ilgili hiç bir işlem yapmazken bunun yerine Google-un çözmesini isteyen, yapmadığı takdirde suçlayan bir kurumu nasıl olur da bundan sonra ciddiye alınır.

  1. Fatih Pasahan Fatih Pasahan

   Digiturk 400.000$ ve çok ciddi yatırım yaparak aldığı yayın hakkını koruması kadar doğal bişey varmı? Bu yayınlara göz yuman google hiçmi suçu yok?

   + olarak reklamlarda kullanılan UP, avatar, transformers hepsinin telif hakları verilerek yapılmıştır.

   1. Tabii ki, de doğal bişey yok ama bu yöntemle mi? Ee tamam ben de o zaman sorarım size. Ben de küçük çapta bile olsa ama benim bütçeme göre büyük çapta bu - bir miktar para yatırıyorum bloguma, ve bunun üzerinden de para kazanıyorum. Kullanıcı kitlem de Türkiye. Peki şimdi benim hakkım ne olacak? Dün evden oturup bloguma bir yazı yazıyorken ve gelen ziyaretçilerimin sayısı 5binin üzerindeyken, bugün neden binin altında? Gelirlerim neden kısıldı? Digitürkle Google anlaşamadığı için mi? eee bundan bana ne?

 10. Ersin Ersin

  Digitürk google'nın verdiği linkten şikayetini yapsaydi bu sorunlar doğmayacaktı..Digitürk'ün internet cahili avukatları yüzünden onbinlerce blogger sahibi mağdur durumda..Digiturk derhal davasını geri çekmelidir.Yoksa bu kara leke digiturk'un üzerinde olacaktır.

 11. Bana, google pek sallamıyor gibi geldi :).

 12. Tolga Tolga

  şimdi burda digiturk suçsuz durumda bence. Digiturk kapatılacak blogların linklerini belirlemis ve tib'e iletmis ama tib isin kolayına kaçıp tüm siteyi engellemis. Google'da blogları kapamadığı için suçsuz durumda bence. digiturk yıllığı 321 milyon dolar para yatırmıs herkes netten izlerse adamlar nereden kazanacak ? Digiturkun yerinde siz olsaydınız sizde aynısını yapardınız.

  1. Gokhan Gokhan

   Ne olursa olsun dijiturk google ile anlaşma yolunu bulmak zorunda. Bunun için yeterince hassas ve bilinçli davrandıklarını düşünmüyorum. Ayrıca bu yaptıkları bir çözüm değil, olsa olsa geçici bir çözümdür. Yine kaçak yayın yapılır, ve yine yapılır. Çünkü internet ortamından bahsediyoruz. Dijiturk teknoloji muhendislerinin kalıcı bir çözüm bulması gerekirdi. Sonuç olarak bu dijiturke daha pahalıya mal olacaktır. Ülkemizdeki bu cahilce yapılan kapatma davalarını devekuşunun kafasını kuma gömmesine benzetiyor ve bu ülkenin vatandaşı olarak üzülüyorum.

 13. Halit Çolak Halit Çolak

  Tamam iyi diyorlar doğru diyorlar da kardeşim sen şimdi GOOGLE'ye dava açacan, hadi kazandın ee ne olacak şuanda Türkiyede (tam rakam bilmiyorum sallıyorum) 10 Milyon internet kullanıcısı varsa %90'nın başlangıç sayfası www.google.com adresi. Google giderse Microsoft Bing servisine 5 Milyon kullanıcı daha eklenecek demektir. Yada, Sayın Başbakanımız gibi ya DNS değiştirerek yada Tunel siteleri kullanarak internete akıcaz. :). Eee peki tamam kazandın davayı, Google kapandı bir maç izlemek istiyoruz napıyoruz hemen DNS değiştirip google'de o mevcut bloglar varya oradan giriyoruz. Zaten herhangi bir arama motorunda "maç izlemek istiyorum" dediğin zaman 1. sırada DNS değiştirme ile ilgili açıklayıcı bilgi bulunulabilir. Amaçsız bir dava. Ya Superonline'yi kapatın, Turktelekomla konuşun internet vermesin, Turkcell internet servisini inaktif edin. Vodafone ve Avea ile konuşun onlarda inaktif etsinler oldu olacak tüm Türkiye'deki interneti kesin! Bu dediğim imkansız olduğu kadar Lig TV yi ücretsiz izleme yoluna gitmekte imkansız. Elbette tepkinizi koymalısınız ben oluyum bende aynı şekilde tepkimi koyardım ancak başka birilerini mağdur ederek değil. Sizin Google'yi mahkeme ile kapatmanız demek bir çok kişinin ekmeğinden olması demek.

  Bunun yerine güzel bir şifreleme sistemi yazın, çoklu oturumları kapatın. Şifreleme sisteminde bildiğim kadarıyla hiçbir sıkıntı yok ancak çok karışık bir yapı oluşturabilirsiniz. Örneğin her cihazınıza bi eklenti gönderin menü eklentisi bu eklentiyi çalıştırmayan her cihazı bloke edin. Yani bahsettiğim olay cihazınızı güçlendirin yayınızla adapte edin. Bahsettiğim olay aynı bilgisayarda iki işletim sistemi gibi birşey. Bunu yapabilecek gücünüz elbette var. Yaparsanız kimseyi mağdur etmezsiniz.

 14. Halil Halil

  Geçen senenin Eylül ayından beri Google'ın uyarıldığı ve Google'ın gereğini yapmadığı doğruysa sorun Google'da demektir.

 15. Bu açıklamada görüldüğü üzere maalesef sorun google tarafındaki ağır işleyen yapı. Eylül ayından söz ediliyor burada. Eğer hukuku bilip buna göre konuşmazsak ipin ucu kaçar. Mahkemeye başvurunca mahkeme kafadan kapatamaz.

  Yorumlarda elma ile armutun çok karıştırıldığını ve konunun digiturk politikalarına geldiğini görüyorum. Bu konuyu tartışırken araya digiturkün maç özeti politikası, reklam politikası karıştırılırsa tartışmadan bir sonuç çıkmaz. Google üzerine düşeni yapamamış benim gördüğüm bu

 16. Ersin Ersin

  Google mahkemeye verdiğinde bütün blogların kapatılacağını biliyodu..Çünkü 2008 de de aynı şeyi yapmıştı..Digiturk imajına zarar veriyor..Hayallerime dokunma diyo ama elalemin bloguna dokunuyo...

 17. Bifikrimvar Bifikrimvar

  Bloglarınız üzerinden iyi kazanıyorsanız neden kendi hostunuza geçmiyorsunuz. Çok mu pahalı yıllık 50TL'ye çok iyi firmalarda barındırma yapabiliyorsunuz. Demek ki sorun ekmeğimi elimden aldılar durumu değil, kazanan kişi ilerisini hesaplar ayrıca ilk defa olan bir şeyde değilki mağdurum ben diyelim.

  Devletimizi bile kaale almayan ve halen sırtından vergisiz milyonlar kazanan bir firma var karşınızda.

  Kimse "google" internet üzerinde tekel değildir diyemez.

  Ayrıca "bu zamana kadar size açık kaynak, özgürlük vb. bir sürü şeyler getirdik" demesine inandık. Üstüne denk geldi diye örnek veriyorum, Kaddafi'de milletine özgürlük getirdim diyor. Ama sadece istediğini alıyor, istediğini kaldırıyor, istediğini veriyor.

  Siz blogger üzerinde bir hollywood filmi yayınlayın bakın ne yapıyor. Hizmet politikalarını sadece kendi ülkesine faydası veya zararı varsa uyguluyor.

  Google illegal yayını engellemiyorsa, yayıncı kişileri ifşa etmeli, bu da işine gelmiyorsa, sonuç; digitürk haklıdır.

  Google cevap bile vermeden biz konuşmaya başlıyoruz. Zaten arkamıza saklanarak gücünü alıyor. Siz önünden çekilseniz o da muhatabını bulacaktır.

  1. Yogacan Yogacan

   Yazinizin basinda belirttiginiz cozum cozum degil ama... yani madem para kazaniyorsun parani ver baska servisden adres al.. Blogger bazi konularda cok iyi bir altyapi sagliyor. Ortada Google'in verdigi bir servis ve bundan yararlanan binlerce insan var. Bloglarindan para kazanmayan insanlarda magdur durumda ayrica sonucta haber alma/ haber verme, iletisim ozgurlugumuz kisitlanmis durumda. Bir blog yerlestiyse bunu aman Turkiye'nin durumu belli olmaz ben nolur nolmaz kendi domainimi aliyim diye dusunmek kimin aklina gelir. Ayrica hem masraf, hem seyrici kaybi hemde bana dokunmayan yilan bin yasasin tarzi bi dusunce. Yarin oburgun kendi adresinden turk aile ahlak anlayisina aykiri bisey soylersinde pat diye senin adresini de kapativeririler. Yanlis olan sebebi ne olursa olsun web servislerini bu kadar rahat kapatilabilmesidir. Digiturk gibi bir firmanin da imajina cok zarar vermistir bu davranis. Elbette bir caresi bulunabilirdi. Boyle yasakci bir guc gosterisi hic yakismadi.

 18. E.saygin E.saygin

  Engellemek trajik, komik fakat herkes suçlu, herkes hak ediyor !

  --digiturk;

  Uzun yıllar boyunca kullandığım servisi indirimli kullanmam için; ilk yıl (1 yıllık) için sözleşme karşılığında indirim yaptılar.

  2. 3. ve 4. yıl sözleşmelerim her sözleşme yenileme tarihinden BENDEN HABERSİZ otomatik yenilenmiş ve 1 yıl daha kullanacağım benim adıma taahhüt edilmiş.

  5. yıl iptal etmek istediğimde taahhüt verdiğimi fark ettim.

  digiturk - beni adıma kendine taahhütte bulunuluyor,

  iptal etmek için 1 ay önceden o taahhütü bozmam gerekiyormuş ki bilmediğim bir taahhütü nasıl bozacağımı internette yaptığım aramalarda benim kadar mağdur durumdaki yüzlerce insandan öğrendim,

  inanın 160 dakika telefon görüşmesi yapıldı iptal etmek için geçirdiğim sinir harblerini anlatamam.

  Sonuçlarını bilmediğinden ve cehaletinden maç yayınını sitesinde yayınlayıp 3 kuruş kazanan çocuğun yaptığı dümenin yanında sizin ki de pek de masum kalmıyor.

  Telif konusunda google çok hassastır, takmaz.

  digiturkün uyarı e-postalarına veya diğer iletişim denemeleri google ile iletişim kurmasını sağladı mı sanıyorsunuz ?

  google ne o epostaları okudu, ne de digiturk google a telefonla ulaşabildi.

  Devlet ulaşamadı, digiturk mü ulaşacak(ulaşamadık da demişler iletişim denemelerini tarihleriyle de vermişler...)

  --Blogcu arkadaşlar;

  Google kara kaşınız kara gözünüz için bedava hizmet vermiyor.

  Zaten google verdiği hizmetlere kesinlikle destek vermiyor, ücretsiz bir hizmete ne kadar destek verileceği ise tartışılır.

  Hem işler eskisi gibi değil.

  Google un verdiği blog hizmetini veren bir sürü alternatif site mevcut hatta Türkçe hizmet ve destek veren Türk firmaları da mevcut, bedavaya aynı hizmeti alabiliyorsunuz.

  Googleun Türkiye'ye karşı tutumu belli;

  - Atanıza sövüldüğünde sizi takmadı.

  .siz kullanmaya devam ettiniz.

  - Dininize sövüldüğünde de sizi takmadı.

  .siz kullanmaya devam ettiniz.

  - Devletiniz uyardı vergi kaçırıyon arkadaş dedi onu da takmadı.

  (Reklam giderlerimi masraf gösteremiyorum çünkü google a verdiğim paralar resmi masraf bile değil oysa yerli reklam firmaları 1 kuruş vergi ödemesin müthiş cezalar alıyor e tabi ki büyüyemiyorlar, imkanı yok.)

  .siz yine kullanmaya devam ettiniz.

  Başka bir değeriniz kaldı mı ?

  Hiç protesto etmeyi denediniz mi, protesto edenlere yardımcı olmayı denediniz mi ?

  ------------------------------

  Yıllardır reklam verin diye yırtınırlar,

  zaten çok zor kullanılan o reklam panelinden ÖNCE para yatırır sonra reklam verirsiniz kabul edilmezse o parayı geri alabilene bir o kadar para benden hediye.

  Paranızla rezil olursunuz, geri de alamazsınız.

  Bir diğer konu da Adsense reklam yayıncıları;

  Yıl 2002 miydi 2003 müydü neydi, 1 eposta aldım "Google adsense reklam programını deneyin" başlığıyla googledan gönderilmişti.

  O hesap ile çektiğim çileyi kimse bilmez, 1 yıl pin postası 1 yıl 100$ birikmesini beklemişimdir, bu sürede googledan destek alabildiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

  Yıllardır reklam yayınlayan insanların emekleri hiçe sayılır, reklam hesapları kapatılır paraları verilmez.

  Reklam yayıncılarının kapatılan hesapları, paranız reklam verene geri iade edilecek diye üstüne yatılan paralar müthiş rakamlardır.

  (Yıllardır verdiğim reklam paralarından hiç geçersiz reklamcı yakaladık x kadar paranızı geri aldık buyrun paranız diye birşey görmedim!)

  "Reklamverenlerimiz için tehlike arz ediyonuz" denir hesabınız kapatılır,

  "Geçersiz klik" denir hesabınız kapatılır,

  kim kliklemiş hangi tarihte hangi ipden bilmek istiyorum veya benim ne kabahatim var dersiniz.

  "üstün teknolojimiz gereği sizle bu bilgiler paylaşılmaz" gibilerinden otomatik bir eposta alırsınız.

  Derdinizi anlatacak bir iletişim kanalı var E-POSTA, 1 ay sonra okunursa şanslısınız, hesabınızın geri açılma ihtimali 0%.

  Kazanmış olduğunuz paranızı geri alma ihtimaliniz 0%'ın da altında...

  Şu sıralar Adwords hesabımdaki paramı geri alamıyorum bakın açık ve net google bin küsür lira paramı çaldı geri alamıyorum iletişime geçemiyorum beni de takmıyor, aynı durumda tonla insan var hepsi şikayetçi iletişim mümkün değil.

  2 yılı geçkin süredir aktif olarak reklam yayınlanan, tahminen 60.000$ civarı bütçe ile reklam yayınlanmış adwords hesabındaki reklam bilinmeyen bir nedenle durduruluyor.

  Müşterilerime mahçup olmamı, paralarını cebimden vermemi geçtim; aradan 2 ay geçiyor, iletişimin MÜMKÜN dahi olmadığı google ile iletişime geçemiyorsunuz.

  İçeride hala 1000Küsür TL paranız var, geri iade talebi başlatıyorsunuz paranız geri gelmiyor.

  İletişim hala mümkün değil.

  İLETİŞİM ÇAĞINDA, TEKNOLOJİ ŞİRKETİ google ile iletişim mümkün değil epostalar cevapsız kalıyor, zaten telefon yok faks yok hatta mektup göndermeniz bile faydasız.

  Paramızın geri geleceği yok, hafta başında mahkemeye verip dava sonuçlanana kadar google adsense ve adwords alan ve alt alan adlarının tedbir olarak yasaklanmasını talep edeceğiz.

  98 yılından beri bu sektörde birşeyler yapmaya çalışan biri olarak başıma gelenlerin çok çok küçük bir kısmıdır, yazmak için 15 dakika harcamışım, okuduğunuz için teşekkür ederim.

  1. Yalçın Yalçın

   Kasım 2009'da 71 milyon ceza kesilmişti Google'ye. O ceza tahsil edildi mi acaba, bilen var mı?

  2. Metin Ol Metin Ol

   Reklam harcamalarını neden gider gösteremiyorsun? KDV'sini ödersen gösterebilirsin

  3. Yogacan Yogacan

   o yazinin ortasinda bahsettigin adsense'le cek kazanma olayi duzmece ama google'la ilgisi yok. Diger sikayetlerini ilgiyle okudum.

  4. Kerim Develi Kerim Develi

   2004 yılından beri geliri ile geçindiğim bir sitemde reklam gösterimi 1 mart 2011 de "reklamlar içeriğe benziyor" diye durdurulmuş.

   Oysa bu yerleşimi yine Google Türkiye çalışanı bir beyefendi yapmıştı...

   Kendi yaptıkları yerleşim doğrultusunda beni ekmeğimden ettiler.

   Ayın 1. gününden beri Google Adsense'ye ulaşamıyorum.

   Verdikleri doğrultuda gerekli düzenlemeleri yapıp formu doldurup derdimi anlattım.

   3. gün bir de [email protected] adresine durumu özetleyen bir eposta attım.

   Ne reklam gösterimi tekrar aktif edildi, ne bir cevap ki epostamı okumadıklarına adım gibi eminim.

   Dediğiniz gibi GOOGLE İLE İLETİŞİM MÜMKÜN DEĞİL, dolayısıyla üzülerek de olsa "Digiturk iyi yapmış" diyorum.

   Sadece yayını yapan xx.blogspot.com adresi engellenseydi hiçbir ses getirmeyecek yine muhattab bulamayacaklardı.

   Yabancı arkadaşlarım da var, inanın hiçbir zaman iletişim sorunu yaşamıyorlar. 2 saatte cevaplanan epostalara kızıyorlar, tek farkımız bizim ödeme ve iletişim bilgilerimizde Türkiye yazması.

   Sizin de dediğiniz gibi google işi ukalalığa vurdu, komik de oluyor fakat bu durumdan çok müzdaripim.

   Sakın ola ki ""Google'a güvenip iş yapmayın.""

 19. Kirpi Kirpi

  Bu açıklama şu konuları netleştirmiyor:

  1- Kapatan mahkeme 5651 kapsamında mı karar vermiş?

  2- Neden tüm operatörlerden önce Superonline kapadı? Tib ile aralarında direk hat mı var?

  3- Telif hakkı konusunda kuş uçurtmayan, hatta sırf blog temasını aşıran siteyi arama sonuçlarından çıkaran Google, bu blogları niye askıya almadı? Yoksa bu içerikler sadece link mi içeriyordu? Öyleyse yarın arama sonuçları var diye de Google'ı, Bing'i mi kapatacaklar?

  Daha nice sorular var soracak. Ama Digiturk'e değil. Zira kendisi kanun var ve kullanıyor. Soru, bu kapatmalara izin verenlere sorulmalı ama onun da yeri bura değil...

 20. Yogacan Yogacan

  Ben hic ikna olmadim.. Google niye ilgilenmesin mac yayini yapan blog kapatmaninin onlara ne zarari olabilir? Kesin bunlar google'in alakasiz bir burosuna falan basvuruda bulundular :) Neyse belkide haklilardir ama o zaman sadece bu yayin yapan bloglara erisim engellensin.. blogspota erisim engellemeye ne gerek var? kesin guc gosterisi.. ve bu sebepten baskalari magdur oldu, buyuk haksizlik. Itiraz etmek lazim

 21. Burada digiturk haklı bütün olayların tek sorumlusu google!

  Öncelikle şunda bir hemfikir olmak gerekiyor.Korsan,warez yasak değil mi? Bunun için ekstra bir ihtar çekmeye ne gerek var. Yani yaparsan sonucu x olacağı belli.Google sucu burada başlıyor.Hem biz telif haklarına saygılıyız diyor hemde blog sitelerinde yüzlerce film,mp3,ligtv maçları mevcut.Telif hakkı savunan insan bunu ilk yazıldığı an kontrol ederek kaldırır yayınlatmaz.

  Burada digiturk zaten yapacağı kadar ihtarı çekmiş mahkemelerde zaten ihtar olmadan işleme başlayamazlarsa neyini konuşuyoruz ki?

  Google gözünü para bürümüş ne kadar fazla kullanıcı o kadar çok para durumunda digiturk yayınlarının yayınlanmasını izin verilmiş.

  Google ilgilenmemiş.Blogspot sahiplerinin mağdur olmasına sebebiyet vermiştir.

 22. Bu şekilde özgürce düşünülenlerin yazıldığı bir sitenin kapatılması tam bir amatörlüktür.

  Şuandan itibaren ben; digiturk e tam bir ambargo koyuyorum. Evimden ve tanıdığım herkesin evinden bu uygulamanın kaldırılmasını sağlıyor olacağım..

  Bu kararın geri çekilmesini istiyorum

  1. Nihat Nihat

   Aferin ozaman size...

   Keşke konu hakkında bilginiz olmadan konuşmasanız. Hadi bilginiz yoksada sadece yazının başlığını değil yazının içeriğini ve sizden önce yazılan yorumları okuduktan sonra yorumlarınızı yazsanız. Konu hakkında bir bilginiz olmuş olurdu ve böyle içi boş cümleler kurmazdınız.

   Digiturk uzerine düşeni yapmıştır. Dediğiniz gibi "özgürce düşünülenlerin yazıldığı bir sitenin kapatılması" Digiturk'ün değil Google'ın suçudur.

   1. Başar Başar

    Sevgili Nihat,

    Sana göre Digitürk haklı olabilir ama uygulaması kamuoyu nezdinde kabul görmedi. 2-3 blog kapatmak varken hepsi kapandı. Bunu mantıklı bulmamak için bir bilgi düzeyine gereksinim duymuyoruz.

 23. Peki google ait olan youtube üzerinde bulunan görüntüleri nasıl kaldırtıyorlar.Burada işlemlerin gerekli yollar istenerek yapıldığını sanmıyorum

  Maç görüntüleri bloggerden yayınlanmıyor o işle ilgili siterle iletişime geçse idi iyi olur.Son alarakta Digitürk neden davayı Diyarbakır'dan dava açıyor

 24. Mrauthor Mrauthor

  Her zaman iddia ettim ve ediyorum.Sergey ve Brain birer Türk,Google ise bir Türk girişmi olsaydı asla dünyanın en büyüğü olamazdı.Google çok büyük bir noktaya geleceği anlaşıldığı anda mahkeme kararıyla kapatılırdı.Biz bu kapatma,sansürleme mantığıyla hep yabancıları seyrederiz.Bir yazılımcı olarak her internet projemi korka korka yapıyorum.

 25. Sesebian Sesebian

  Bir önceki konuda yorum olarak facebook'da kapatır bu zihniyet demiştim. Ulaştırma bakanı bunun sinyallerini verdi, yakında facebook'da kapanır.

 26. e bloggeri kapataraktan yayını engellemiş olmuyorlar ki? sadece türkiyedeki insanların erişmeleri engelleniyor artı tüm diğer bloglara erişim engelleniyor.

  yurtdışında yine yayın var ise ulaşılıyordur.

  ayrıyeten blogger den digitürk yayını nasıl yapılıyor onu da anlamadım :)

 27. M.ozan Hazer M.ozan Hazer

  Daha önce demiştim, yine diyorum.

  Bir ülkede hukuk bu kadar yavaş işlerse işte bu olur: KAOS.

  Suçlu arıyorsanız hukuk sistemimize bakın. Digiturk de Google'da ticari haklarını korumaya çalışıyor sonuçta.

  Ha şu da bi gerçek ki (yine daha önce demiştim)

  Google bizi (Türkiye'yi) sallamıyor, daha önce de sallamadı şimdi de sallamıyor. Uyduruk bir ofis açmışlar İstanbul'da adsense gelirlerini optimize etsin diye o kadar...

  Ama bakıyoruz ki hala "yok canım inanmıyorum Google yapmaz öle şey" gibi yorumlar falan görüyoruz... Neden? Çünkü servislerini seviyoruz...

  Evet benim de en çok kullandığı servislere sahip Google ama yine bize olan bu umursamazlığına sinir oluyorum.

 28. Evet her iki tarafta kendi çıkarlarını korumaya çalışıyor doğru. Hakkını korumaya çalıştığı için de digiturke bişey demem. Ama hakkını arama şekli ve yöntemi yanlış (hatta art niyetli). Ligtv yayını yapan adamlar bugün bloggerdan yapıyorsa yarın blogcudan yapar diğer gün xblogdan yapar, yaparda yapar. Ücretsiz hostin veren binlerce firma var. Hangi zihniyetle böyle bir çözüme gidersin. Ya yapanları tespit et onlarla uğraş ya da kendi içinde bir çözüm üret. en basitinden müşteri kodunu bas ekrana ekranda görüneceği yer rasgele olsun. Ya da başka bi çözüm üret, o kadar mühendisin var çalışanın var kullan.

 29. Başar Başar

  Benim gözümde Digiturk, pire için yorgan yakan, bir ağaç için tüm ormanı yakan bir şirkettir. Geleceği o kadar göremeyen bir şirkettir ki Türk internet kullanıcılarının gözünde itibarını yitirmekten çekinmemiştir.

  "DIGITURK bu konuda Google ile efektif bir işbirliğine hazırdır.

  Aksi takdirde maalesef, bu konu ile ilgili bütün yasal haklarımızı kullanmak konusunda ısrarlı olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız." açıklaması ile bence daha da kötü bir PR felaketi yarattı! Tamam yasal hakkını kullan, yasal olmayan siteleri kapat ama alayını kapatmak da nedir? Burada mesajı (ayarı) biz internet kullanıcılarına veriyor. Kardeşim bizi suçlamayı bırakın, eleştirinizi Google yapın!

  Popüler yazım jargonu ile... Sevgili Digiturk, sözleşme bitim tarihinde sözleşmemizi uzatmamayı düşünüyor olacağız! (Zaten BJK'siz, GS'siz lig birşeye de benzemiyor!)

  1. Yasin Yasin

   Ben kimsenin kızıp helede maç fanatiği bir adamsa digiturku kapatacağını düşünmüyorum, bunu yapanda popüler söylemlere bir yenisini ekler. Hangimiz keyfimizden vazgeceriz ki, biraz dürüst olalım. O kadar tepkili olsaydık halkça, petrol bu fiyatta olur muydu..

   1. Yasin Yasin

    Bu satırları yazarken petrole yeni zam gelmiş.. :)

 30. Mustafa Turan Mustafa Turan

  Gidin içeriği yayınlayan alt alan adına açın davayı blogger'ı kullanan diğer kullanıcıların haklarını elinden alınmasına yol açıyorsunuz. Yarın öbrü gün vs.. yasal blogger kullanıcısı sitemi kapattırdınız diye size dava açsa ne yapacaksınız!

 31. Stres T Stres T

  Googel ne yapabilir dünyada milyarlarca üye var.aynı şeyi youtube yaptılar.Bu tip büyük sistemi olan internet sitelerinde bu problemlerin olması dogal.bu yasak zihniyetinin bitmesi gerekli artık

  1. Jackdaws Jackdaws

   Youtube da kapatılsın Google da Blogger da. Ne sanıyor Allah aşkına bu büyük firmalar kendilerini??

   Devletimizin ihtarını aylarca umursamayan şımarık bi YouTube, bir türk firmasının yayıncılık hakkını hiçe sayan bir Google (ki en büyük tekelci kendsidir).

   Sonuna kadar digitürkü destekliyorum.