Google'ın Sosyal Ağı: Google+
Yeni Girişimler

Google'ın Sosyal Ağı: Google+

Google oldukça uzun bir süredir kendi sosyal ağı üzerinde çalışıyordu ve bununla ilgili birçok farklı kaynaktan bloglara bilgiler sızıyordu. Hatta Webrazzi'de neredeyse son 1 yıldır birçok kereler bu konuda paylaşımlarda bulunmuştuk. Mesela bir keresinde "Google sosyal birşeyler peşinde" demiştik, hatta Mart ayında "Google'ın sosyal ağı geliyor mu?" diye de sormuştuk.

Bugün ise Google resmi olarak duyurusunu yaptı ve Google+ (Google Plus) adı verilen sosyal ağını sadece belirli bir kullanıcı grubu için devreye aldı. plus.google.com adresinden ulaşabileceğiniz ve tanıtım turunu inceleyebileceğiniz servis için davetiye talebi şu anda doluluktan dolayı devre dışı bırakılmış olsa da, gelişmelerden haberdar olmak için listeye kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Sosyal ağlardaki paylaşım kültürü insanlar için garip ve problemli diye düşünen Google, bu sorunu çözmek için hayata geçirdiğini belirttiği Google+ ile gerçek hayattaki paylaşımı internete taşımayı hedefliyor.

Google'ın aslında bir nevi Facebook'a rakip olarak hayata geçirdiği ama bunu henüz dile getirmediği Google+'da birkaç temel bölüm ve özellik bulunuyor. Aşağıda her birini ayrı ayrı anlatıp, Google'ın resmi olarak paylaştığı videoları da sizler için

Circles

Google+ kapsamındaki kontaklarınızı farklı gruplara kolaylıkla ayırmanıza yarıyor ve her bir grup bir Circle (Çevreler) olarak adlandırılıyor. Facebook'ta da bulunan gruplama özelliğine daha inovatif bir çözüm sunan Google+, paylaşımlarınızı da tabir-i caizse "adamına göre" yapmanıza olanak sağlıyor.

Sparks

Google+'da Sparks (Konular) olarak adlandırılan bölüm ilgi alanlarınızı tanımlayıp, size özel metin, resim, video gibi içeriklerin filtrelenmesine imkan sağlıyor. Şirket özellikle Sparks ile ilgili fazla mütevazi davranmıyor ve "Google'ın web uzmanlığına şükürler olsun" diyerek filtreleme konusundaki başarısının altını çiziyor.

Hangouts

Şahsen benim en beğendiğim ve Google'ın çok doğru bir noktayı keşfettiğini düşündüğüm özellik bu. Hangouts (Takılmalar desek yanlış olmaz herhalde ama Google "Video ile Sohbet Odaları" diyor), öylesine takıldığınız anlarda ister sadece bir grup arkadaşınızla isterseniz tüm arkadaşlarınızla aynı anda görüntülü olarak görüşebilmenizi sağlıyor. Google'ın açıklamasında da bahsettiği gibi, bu özelliği bir mekana gittiniz öylesine takılıyorsunuz ve arkadaşlarınızı gördünüz gibi değerlendirebilirsiniz.

Mobil Özellikler

Google+'da büyük önem verilen bir diğer detay da servisin mobil entegrasyonu. Artık herkesin mobil olarak paylaşımlarda bulunduğunu ve bunu yaparken lokasyon tabanlı olarak çalıştığını bilen Google, tüm yapısını bu kurguya uygun olarak modellemiş. Kullanıcının tercihine bağlı olarak gönderilen tüm içerikler lokasyon bilgisiyle etiketlenebiliyor.

Anında Yükleme (Instant Upload)

Fotoğraf paylaşımları şahsen benim için de çoğunlukla fotoğrafı çekmekten daha zor olmuştur. Google bu noktada da sosyal ağına tamamen gerçek yaşam problemlerini çözmek için yaklaştığını ispatlarcasına anında dosya yükleme özelliğini dahil etmiş.

Çekilen fotoğraf ve videoları ek birşey yapmaya gerek kalmadan kullanıcının iznine bağlı olarak servise yükleyen ve paylaşıma hazır hale getiren Google+, "gerçek-zamanlı" internet için de bir adım daha ileriye gitmiş oluyor.

Huddle

Herkesle aynı anda bir konuda karar vermek zorunda kaldığınız durumları göz önüne alan Google, Huddle (biraraya toplanmak olarak çevrilebilir ama bunun da Google+'daki Türkçe adı "Grup Sohbeti") özelliği ile cep telefonunuz üzerinden birden fazla arkadaşınızla mesajlaşmanızın önünü açıyor. Google+'daki kontaklarınızdan istediklerinizle tek bir ekrandan mesajlaşmanıza imkan sağlayan bu özellik sanıyorum ki, birçok kullanıcı için en çok tercih edilecek özellik olacak.

Google'ın site genelinde en üstteki barda Google servislerinin en başında "+You" şeklinde, sürekli erişime hazır olarak bekleyecek olan Google+, kullanıcılar tarafından ne kadar sahiplenecek ve nasıl bir büyüme gösterecek hep birlikte göreceğiz.

Ama dikkat etmek lazım ki, şirket tarafından yapılan paylaşımlardan ve açıklamalardan anladığımız kadarıyla Google+ kısa vadeli ve hızlıca başarıya ulaşması hedeflenen bir proje değil. Zaten belki de o yüzden birçoğumuz için Facebook rakibi olarak tanımlanan Google+'a "Google+ Project" diyorlar.

Açık ve özgür internet vizyonuyla hayata geçirdiklerini belirttikleri Google+ önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla daha fazla kullanıcıyı sisteme davet edecek ve onların da görüşleri sosyal medyaya düşecektir. Bu süreçte elbette serviste iyileştirmeler ve eklemeler de olacaktır.

Şu an için görünen yüzüyle Google+'ı en azından kendi adıma başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Çünkü temel özellikleri ile sosyal ağların en önemli sıkıntılarını çözmeye aday gibi gözüküyor. Ama yine de geçmişte büyük ses getirerek hayata geçirilen ama başarısızlıkla sonuçlanan Google'ın sosyal odaklı servislerini göz önüne alarak hemen heyecana kapılmamakta fayda var.

Yorumlar (37)
 1. Mehmet Kul Mehmet Kul

  Gerçekten çok güzel olmuş. Facebook'u zorlayacak. Çünkü Google'ın bütün ürünlerini bir araya getiriyor.

 2. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

  Facebook Killer diyebiliriz sanırım :)

 3. webrazzi bile böyle bir olay ve böyle bir yazı için bu kadar yorum alıyorsa vay halimize.

 4. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Enazından daha kullanıcı dostu, rahat, kolay arayüzlü, mahremeyete ve kişisel özgürlüklere daha saygılı, çok daha iyi cloud altyapısı, hız, performans optimizasyonuyla fark yaratacak bir sosyal medya adımı. Yerinden etmese bile hizaya getirmesi açısından güzel bir başlangıç.

 5. Mrauthor Mrauthor

  Facebook'u yerinden eder mi?Bence edemez ... Çünkü insanlar büyük oranda doydu yada facebook'u benimsedi.Yeni bir arayış içerisine girmezler.Facebook'un ciddi bir çıkış ivmesi yakalamasının başlıca nedeni tanıdıklarımızı bulabilmek oldu.Ardından Marc yeni özellikler ekleyerek facebook'u günümüze kadar taşıdı ve vazgeçilmez hale getirdi.Facebook ilk açıldığında "abi bi site var,videolar paylaşıyorsun,resimler ekliyorsun,oyunlar oynuyorsun,gel bak çok güzel" dese facebook bu kadar büyük olmazdı.

  Google+'ında görselliği çok güzel,servisleride güzel ama şu anki facebook kitlesinin facebook varken ilgisini çekmez.Çünkü yeni bir site demek,yeni özellikler öğrenmeyi gerektirir.İnsanların çoğunun öğrenme merakını da hepimiz aşağı yukarı biliyoruz ...

  Sonuç olarak Google varken Bing'in kurulması sonrası Bing'in şu anki konumuna bakarak,Facebook varken Google+'ın kurularak Google+'ın geleceği noktayı görebilirsiniz ... Yine de rekabet güzeldir diyorum =)

  1. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

   Yanlız şöyle bir durum var örneğin bir gmail kullanıcısı isen yada bir youtube yada başka bir google hesabın açık ise direk yukarıdaki +You tuşuna basarak kullanmaya başlayabiliyosun. Ve sonuçta Google'ın projesi insanlarda önyargı olmadan katılabilir ve bu chat olayı özellikle çok iyi olmuş bütün arkadaşların bağlanması bi yazışmadan çok sanki karşılıklı oturuyomuş gibi herkez bence çok büyük çıkışlar yapacak ve facebook'a ciddi bir gerileme yaptırıcaktır, ama zaman içinde tabi, birde websiteleler sahipleri için sayfa benzeri şeyler yani çok fazla kişiye ulaşmalarını sağlayacak birşeyler yaparlarsa site sahiplerindende destek alırlar gibime geliyor.

   1. Yalnız bu söylediklerinizi facebook içerisinden de pekala yapabilirsiniz, facebook bu teknolojileri rafine edip kendine uyarlayabilir.. üstelik bunu yaparken de üzerinde deneme yapabileceği kendisine sadık 700milyon a ulaşan kullanıcısı da var :)

    Şunu unutmayalım, facebook internet de çoğu kişi için giriş sayfası niteliğindedir. Facebook account sayısı google account sayısından oldukça fazla ve çok da aktif olarak kullanılmakta. Application desteğine vurgu yapmaya gerek var mı bilmiyorum..

    Facebook kendi alanında bütün pazarı domine eden bir dev, karşısına google gelse bile bu devliğinde bir şey yitirmiyor. Wave 'i hatırlayan var mı? ya da Buzz ı hala kullanan? :)

   2. Mrauthor Mrauthor

    Haklı olduğun noktalar var Mustafa arkadaşım fakat olaya bireysel değil genel bakmak gerek.Ben Yazılım Uzmanlığı eğitimi aldım ve şu anda bir kursta bilgisayar öğretmenliği yapıyorum.Google+ bana göre yada bilgisayarı aktif bir şekilde kullanan bilinçli kesime göre gerçekten çok güzel bir proje.Fakat madalyonun birde diğer tarafı var.Genel kesimin içinde olan benim öğrencilerimin bilgisayarı kullanmaktaki temel amacı oyun oynamak ve video izlemek.Bu bahsettiklerim de 16-17 yaşındaki liseli gençler.Yani Google+'ın sunmuş olduğu imkanlarla kesinlikle ilgilenmeyeceklerdir.

    Facebook'un büyümesinde Farmville,poker gibi oyunların payı hiçte hazımsanıcak boyutta değil.İnternetin acımasız tarafı bir konuda zirvede olan birileri varsa,onun tahtına oturmak için çok daha iyisini çok daha fazla artı özellik vererek yapmanız gerek ve çok uzun süre beklemeniz gerek.Bugün Google'dan daha iyi bir arama motoru çıksa başarı şansı bana göre Google'ın yanında çok az.Aynı şey bu durum içinde geçerli.

    Sonuç olarak web sitelerinin hitap ettiği kesim önemli.Özellikle sosyal ağ gibi herkese hitap eden projelerde çok daha büyük pencerelerden bakmamız lazım.Ben etrafımdakilerin bilgisayar bilgisine bakıyorum "vay ulan,Bill Gates bir,ben ikiyim" diyorum,sonra yapmakta olduğum bir web projesiyle ilgili araştırma yapıyorum,öyle şeyler görüyorum ki "ulan benim öğrenmem gereken çok şey varmış arkadaş" diyorum. :)

  2. Çok güzel bir yorum gerçekten son nokta olarak okunmalı bence...

 6. Henüz olumlu ya da olumsuz bir şeyler söylemek için çok erken, herkese açılsın, bir kullanalım o zaman daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz. Fakat ne olursa olsun facebookun karşısına onu zorlayabilmesi ihtimal dahilinde olan bir servisin gelmesi pek çok yönden faydalı olabilir.

 7. Google sosyal medya girişimlerinde şeytanın bacağını hala kıramadı. (bkz. Buzz) Açıkçası bu uygulamasıyla ne kadar yol katedecek kestiremiyorum.

 8. Bana göre Google'a giren insanların tek bir amacı var o da arama yapmak. Hatta tanıdığım çoğu insan web sitelerine girmek için tarayıcısının adres çubuğuna değil google arama motoruna site adresini yazıyorlar. Amacı %80 oranında arama yapmak olan insanların Google+ kullanarak circle falan oluşturabileceğini düşünmüyorum. Bu sosyal projesinin de bi kaç yıl içerisinde yok olup gideceğini söylemek zor olmasa gerek (örn.buzz ). Bence arama sonuçları üzerinde çalışmaya devam etmeli. Eğer sosyal odaklı birşeyler yapmak istiyorsa bir siteyi daha satın alabilir. Tıpkı doubleclick, youtube ve yüzlercesi gibi :)

 9. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

  ben beğendim plus'ı. şunu da eklemek isterim, google'ın olaya bakışını göstermesi açısından:

  "No one expects an instant success. But even if this week's launch evokes snark or yawns, Google will keep at it. Google+ is not a product like Buzz or Wave where the company's leaders can chalk off a failure to laudable ambition and then move on. "We're in this for the long run," says Ben-Yair. "This isn't like an experiment. We're betting on this, so if obstacles arise, we'll adapt.""

  http://arstechnica.com/web/news/2011/06/inside-google-how-the-search-giant-plans-to-go-social.ars/

 10. Goggle tekrar her seyi bir arada yapmaya calismis.. odaklandigi tek ve basit bir urun veya fikir yok gibi gozukuyor

  herhalde bu buyuk sirketlerin acmazi olsa gerek

  maddi gucleri ve imkanlari olduklari icin butun ozellikleri ayni anda koymaya calisiyorlar

  bundan dolayi bazi kullanicilar sindirim sorunu yasayabiliyor,

  ama ben yine de bu projeyi cok merak ediyorum

 11. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Facebook u güzel yapan bütün arkadaşlarımızın, çevremizdeki nerdeyse herkesin facebookda hesabı oluşudur. Google+ açıldığında eminim ki benim facebookumdan oraya deneme amaçlı üye olacak kişi sayısı 250 de 10 dur.

  Tanımadığı insanlarla arkadaş olup birşeyler paylaşacak halleride yok tutması gerçekten çok zor bir ihtimal diye düşünüyorum.

  Proje güzel, rekabet her zaman iyidir. Keşke facebookdan önce akıllarına gelseydi :)

  1. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

   Google'ın zaten Orkut'u var hatta baya uzun zamandır var Google'da kendi çalışanı bir Türk'ten satın almıştı. Ama Google'ın hazımsızlığı bana göre Facebook'un pazara bi anda hakim olması. Çok hızlı gelişen bir proje oldu süreklide geliştiriliyo ve Google bunu bi hırs meselesi haline getirdi bana göre. Google'ın Plus tanıtım sayfasınada baktığınızda "This is just beginnig" gibi ifadeler görüyoruz bence Google bu kez daha iyi bi sunumla ve Facebook'ta bulunmayan toplu chat gibi özelliklerle çıkıcak ve ardından sürekli yenilik katarak projeyi geliştiricektir. Ve kullanıcı sayısıda proje geliştikçe artıcaktır diye düşünüyorum.

 12. Google'ın olaya bakışı bu kez çok farklı ve ciddi görünüyor. Şirketteki her şey (çalışan bonusları bile) "sosyal"deki başarıya bağlandı. Google'ın diğer ürünlerini de içine alacak olan bu proje, şirketin uzun vadedeki uzantısı olarak görülüyor. Çünkü şirket, Facebook'un Social Graph ile yapmaya çalıştığı şeyden çok rahatsız. Konuyla ilgili Wired'da güzel bir yazı yayımlandı. http://bit.ly/mGo7Yd

  Şahsen bir Facebook hesabım hiç olmadı. Hiç de ihtiyaç duymadım. Ama Google+ daha şimdiden beni heyecanlandırdı.

  1. Bazi arkadaşlar bu olaya googlenin ihtiyacı olmadıgını arama motoru olarak yapması gerektigi seyleri yapması gerektigini düşünüyor olabilirsiniz ama bende tam bunun tersini düşünüyorum.

   Facebook çok yogun şekilde kulanılmaya başladıktan sonra bir çok site kendi hayran sayfalarını oluşturarak begen yoluyla ziyaretcilerinin sitelerini sosyal paylaşım sitesi üzerinden takip etmesini sagladı.Bunu normal çaptaki siteler degil bir çok büyük site yaptı insanlar artık facebook'dan sadece bir birleriyle iletişim kurmak için degil bir çok şeyden haberdar olmak içinde kulanır oldu mynet,internethaber ve bunlar gibi bir çok site bu servisleri kulanarak kulanıcılarını içeriginden haberdar ediyor.

   Acaba bu ilerleyen zamanlarda sizce nasıl bir durum alıcak sizce google potansiyelini bu durum ne kadar etkiler biz webmasterların bu durumları iyi degerlendirip şimdiden ilerde olabilecek durumlarla ilgili yenilikler yapmamız şart bence.

 13. Ben projeyi ilk aşamadan çok başarılı buldum. Açıkcası facebookta zaman geçirenlerin hangi servislerde zaman geçirdiğini iyi analiz etmek gerek.

  Bence iki önemli konu var.

  İlki; oyun bölümü olacak mı? Olacaksa facebook yerine google+ kullanmamız için ne gibi bir ayrıcalık sunacaklar?

  İkincisi; arkadaşlarımızı google+ da bulabilecekmiyiz?

  Bunları başarırsa facebook rakibi olabilir

 14. Google, Plus'ın ilk işaretini verdi ve anasayfa tasarımını değiştirdi.

  Google, Facebook'a rakip falan olmak istediğini pek zannetmiyorum. Facebook'un buralara gelebileceğini bizden çok daha önce tahmin ettiklerini düşünüyorum.

  Daha iyi bir teklif yaparak ortaklığa gidebilir veya satın alabilirdi.

  Google arama kategorisindeki tartışılmaz yerini kullanarak yeni bir sosyal mecra yaratabileceğine inanıyorum.

 15. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Biz; burada okuyucu olarak yorum yapanlar ve makale yazarı sayın Kutsal da dahil olmak üzere ömrü hayatımızda tüm dünyada kabul görebilecek bir web uygulamasını ne geliştirdik ne de pazarladık. A, B ve/veya C bir şekilde bu işlere girdiler ve tutturdular. Facebook bugün Facebook ise bunda muntemelen bizim ve en yakınımızdaki insanlar dahil sayısız bireyin katkısıyla var. Yok iş planıydı, yok modeldi, oydu buydu. Bu web işine soyunanları "hacı bu işte çok pis para var" diye soyunmadığını bizatihi kendi ilişkilerim çerçevesinde biliyorum. Haa iş planı yaparak ve belirlenen yolda iş yapan var mı? Var ancak iş planı ile.yola çıkmak garanti olmaya yakın glibal olamıyor, olsa bile ipo sürecinde, onda.bunda yitip gidiyor. Google ise bu işe girerken herhangi bir teknik/mali sıkıntı olmadan giriyor, en azından ilk günletdeki kadar heyecanlılar. Deneyerek bulma yolunu seçmişler. Diğer yanda platformunun ek özellikleri olmasa arkadaşlık süreçlerinin beş para etmeyeceğinin sonuna kadar farkında olan Facebook. Biri birini döver, bu uzunca sayılabilecek bir rekabetin sonucu olacaktır. Bunca laf sözden sonr diyeceğik şudur: Biz de denemeye devam edelim, onlar da denemeye devam etsin, size de zorlayın....Unutmayalım ki bu yıldırıcı kapitalizm elbet herkesi yutacak, hatta yutmakta...

 16. Erciyesim Erciyesim

  Sllm ben geldimmm açın kapıları

 17. Marmara Üniversitesi Marmara Üniversitesi

  google bu işe de el atmışsa, bu işler daha da ileri seviyelere taşınacak demektir...

 18. facebook'tan daha güvenli ve daha anlaşılır olacağına inanıyorum

 19. Emrah Güzetlaş Emrah Güzetlaş

  Normalde davetiye gönderme bir süreliğine kapalı, ama birinin e-posta adresini bir gönderide etiketleyince o kişiye giriş kapısı açılmış oluyor.

 20. Memduh Zengin Memduh Zengin

  çok güzel olmuş ama facebook a rakip olabilir mi? bu sorunun cevabı için henüz çok erken ama face e bi rakip olması çok güzel birşey.

 21. Emrah Güzeltaş Emrah Güzeltaş

  Normalde davetiye gönderme bir süreliğine kapalı, ama birinin e-posta adresini bir gönderide etiketleyince o kişiye giriş kapısı açılmış oluyor. Google, Wave ve Buzz'dan sonra nihayet düzgün bir sosyal ağ yapmayı başarmış görünüyor.

 22. Mustafa Ataman Mustafa Ataman

  Google+ hoşgeldin.

 23. face'i bayağı zor günler bekliyor :)

  Google amca konuşturdu teknolojiyi

 24. Google plus'un Facebook'u geçme ihtimalı hiç yok; çünkü daha Google arama motoru olarak bile Facebook'un gerisinde (toplam giriş sayısına göre). Fakat gene de Google'un buraya da el atması heyecan verici, bakalım ne kadar popüler olacak.

 25. Holocoust Holocoust

  facebook apilerini kullanarak tüm video fotoğraf ve arkadaşları aktaracak bir sistem yapmaları hiç de zor değil ayrıca google en güncel teknolojileri kullanıyor oyun konusunda da hassas davranırsa tahtı ele geçirebilir facebook yazıldığında öncelikli olarak google kendi plus hizmetini birinci sıraya koyabilir bu tip yaramazlıklarla işi kolaylaşır :)

 26. Holocoust Holocoust

  google ın mobil sektörde neler yaptığını biliyoruz android ve nexus serileri bunun bir örneği mobil sektörü nasıl aldıysa bu sektörüde öyle alacak

 27. Arkadaşlar Merhaba,

  Google+ için bir davetiyeye ihtiyacım var. Nasıl edinebilirim?

  teşekkürler....

  Evren

  1. Enver bana ulaş. Gmail hesabını [email protected]'a email ile yolla. (Ayrıca isteyen arkadaşlar da beni ekleyebilirler) Google+ profilim https://plus.google.com/113294734669171550459 yardımcı olmaya çalışırım.

   1. merhaba. Ya ben de hesap açmayı denedim ama normalde gir kısmında yeni hesap gibi bişe olur diğer sosyal ağlarda. fakat bunda yok ve o yüzden zorlandım. nerden hesap açabilirim? yardımcı olur musunuz? Bu arada adresim [email protected]

 28. Hasan Hasan

  Şimdi Google+ dan bir hesabımız var diyelim (gmail).

  Çalıştığımız şirketden de bir Google profilimiz var diyelim. Google+ da açınca Malum aynı kişiden 2 tane oluyor :) Google bunun hangisini kapatır ?

 29. Marmara Üniversitesi Marmara Üniversitesi

  Google amca sektöre çok hızlı girdi ama şuan sular duruldu ve google bu işi başaramadı gibi duruyor.