Google'ın Sosyal Ağı Geliyor mu?
Yenilikler

Google'ın Sosyal Ağı Geliyor mu?

Google'ın bir süredir üzerinde çalıştığı iddia edilen sosyal ağa dair dedikodular sürüyor. Yeni ürünün adının Google Circles olacağı söyleniyor ama kimsenin elinde güçlü kanıtlar yok. Google iddialara olumsuz yanıt vererek kafaları karıştırıyor.

Başlıktaki soruları kısaca açarak internet dünyasını bekleyen bu konuyu biraz açmak istedim.

Google'ın Sosyal Ağı Geliyor mu?

Arama motoru devinin online dünyadaki gücünü korumaya yönelik sosyal bir şeyler üzerinde çalıştığı ise bir süredir konuşuluyor. Aslında Google'ın ilk sosyal ağı olan Orkut, Güney Amerika'da aktif olarak kullanılıyor ancak dünya geneline yayılamayan sosyal ağ, Google'ın önde gelen planları arasında görülmediği gibi Google Profiller ile de belli noktalarda çakışıyor.

Çeşitli dedikoduları takip eden ilk son haber SXSW'den geldi ve Google Circles adlı sosyal ağ ile çıkış yapacağı söylendi. Read Write Web'den fitili ateşleten Marshall Kirkpatrick, #hashtag kavramının yaratıcısı Chris Messina'nın konuyla ilgilendiğini de aktardı ve tanıtımın gün içinde SXSW'de yapılacağı söyledi.

Gelmiyor mu?

Ardından All Things Digital'dan Liz Gannes, Messina'nın "konudan haberdar olmadığını ve benzer bir şeyin şimdi ya da yakında olmayacağını" aktardı.  Bu arada Google da SXSW'de herhangi bir ürün tanıtımında bulunmayacağını Twitter'dan paylaştı.

Bu cevaplar konuyu farklı bir boyuta taşırken Twitter'da görülen bir başka güncelleme de internetin büyük isimlerinden Tim O’Reilly'den gelmişti. Gannes'ın daha sonra silindiğini söylediği güncellemeye göre O'Reilly Google Circles'ı görmüş ve harika olduğunu söylemiş.

Google Dünyası

Konunun yeniden intikal ettiği Kirkpatrick, benzer durumları daha önce de deneyimlediğini söyleyerek Google Circles'ın gerçek olduğuna inandığını aktarmış. Bazı detaylar ile de konunun gerçekliğini tespit etmeye çalışarak bugün olmasa da Google Geliştiriciler Konferansı'nda (Google I/O) yeni sosyal ağın açıklanabilir olduğunu söylemiş. Benim gördüğüm küçük bir detay da sanırım Google Circle aramasında karşılaşılan ilk sonuçta saklı.

Gelmeli mi?

Gerçek hayatta olduğu gibi internette de bir şeyi iyi bilmek değil uygulamak daha önemli. Teorik ve teknolojik bilgi açısından Google'ın bir Facebook benzeri oluşturması elbette mümkün. Hatta bunu destekleyecek araçlara da fazlasıyla sahip. Ancak konunun başarılı bir gerçekliğe ulaşması için sorulması gereken soru, Google'ın Facebook ya da Apple kadar kişisel kullanıcılara yakın olup olmadığı?

Sosyal Ağ Dünyası

Google bugüne kadar geliştirdiği servislerle hayatımızı kolaylaştırdı ve özellikle şirketler için bütünleşik bir online dünya oluşturmaya çalıştı. En çok kazanç sağladığı online reklamcılık alanında da son kullanıcıya kulak vermekten çok reklamveren ve reklam yayıncıları ile yakın bir temas kurdu.

Buna karşılık Google'ın servisleri her zaman daha profesyonel kişiler tarafından tercih edildi. Örneğin Google Buzz'un Gmail ile iç içe çıkmış olması çoğu kişinin Buzz'ı reddetmesinde için ilk neden oldu. Tıpkı Facebook'un yeni mesaj sistemini profesyonelleştirmeye çalışırken biraz (?) çuvallaması gibi.

Kısacası sosyal etkileşimlerle ilgilenmek hem Google'ın bugüne kadar alışık olmadığı, hem de şirket olarak Google'a ile pek yakın olmayan bir iş. Google, yenilenen Google Profiller'e Youtube ve diğer servisleri dahil ederek ağır ağır güzel bir şeyler yapabilir ama benim Google'a bu konuda verdiğim şans, Facebook'un arama motoru pazarına girip zirveye oynamasına vereceğim şansı geçmez.

Görsel Kaynak: Bioxid

Yorumlar (7)
 1. Yasin Koç Yasin Koç

  Yazınızda bazı kısımlarda haklısınız fakat ihtimallere diğer bakış açılarından da bakmak gerekir.

  Örneğin Google'ın satın aldığı hizmet veya şirketlerin hizmetlerine.. Ne iş yaparlar, ne işe yararlar iyice öğrenmek, bilmek gerekir. Google'ın eninde sonunda böyle bir işe bulaşacağına eminim, profiles, friend connect, orkut vb. ilişkiler bunu kanıtlıyor fakat hangi kısımdan hangi kısma atak yapar bunu çözemiyorum. Facebook, myspace, twitter benzeri birşey hiçbir işe yaramaz tabii ki, fakat google'ın farklı bişiler aradığına dair bulgular da çokça mevcut servisleri üzerinde.

  Dediğim gibi farklı bakış açıları ile birlikte servislerini incelemek gerekir, başarılı işler çıkarıcak gibi görünüyor ama yinede ne olursa olsun face, twit kadar başarılı bir iş çıkarmasına imkansız gözüyle bakıyorum..

  He bide, şu facebook'un şu son zamanlarda bahsedilen mesajlaşma sistemi ve çok gizli tutulan mail hizmetinin de tam bir fiyasko olacağını tahmin ediyorum, ki şuan da kendi kendini baltalıyor dedikleriniz gibi..

  Hepsinin yanında internet alemi 2. internet balonuna doğru mu gidiyor acaba?. 1. balonda aol,icq vb. patlamaları yaşanmıştı malum, internet alemi bambaşka bir şekil almıştı. Ne dersiniz 2. balon patlar da facebook, msn gibi şeyler tarih olur mu? :) İçerik üretilemiyor artık, tweeter'ın daha ömrü var gibi gözüküyor fakat face zaten limitini doldurmuş durumda.. Sanırsam Google da bunu görerek hareket ediyor gibime geliyor..

  Her neyse..

  1. Mert Ak Mert Ak

   Facebook gerçekten de ilk heves dönemini ve limitini doldurdu. Kısacası baydı. Daha farklı ve daha işlevsel birşey ortaya süren bombayı patlatacak !!

 2. Kamil Kamil

  Bence Google Wawe girişimini tekrar gözden geçirip daha iş odaklı ve bu yılın 3. çeyreğinde çıkarmayı planladığı (tarih konusunda emin değilim, yanlışım varsa düzeltin) internet tabanlı işletim sistemi Chrome OS ile entegre halinde bir sosyal ağ yaratabilir.

  Ben bunun gerekli olduğunu düşünüyorum. Google'ın bütün servislerini (Docs, Picassa, Gmail, Analytics gibi) tek bir sayfadan yönetebileceğim ve buna arkadaşlarımı da dahil edebileceğim bir ağ olmalı.

  Bence tüm bunlar zaten Wawe'nin geleceğinde düşünülmüştü. Facebook daha gözle görülür bir deneyim oldu Google için. İnsanların Network üzerinden iletişimlerini takip etti, ve artık bütün servislerini bir kişisel bir Google Social Network'te toplayabilir artık :)

 3. Evren Evren

  Facebook un arasira google i gecmesi herhalde google i biraz rahatsiz etti.Ama bu kadar söylenti varsa altindada bir gercek vardir.

 4. Hede Vede Hede Vede

  o görsel kaynak Bioxid'in değil. kaynak göstermenize luzum yok. http://bit.ly/i33Ibp

 5. Mrauthor Mrauthor

  Bu tarz girişimler hep başarısızlık sonuçlanır ve prestij kaybı yaratır.Bugün facebook'un arama motoru geliştirmesi durumunda asla Google'ın önüne geçemeyeceği gibi,Google'de Sosyal Ağ platformu kurması durumunda asla facebook'un önüne geçemez.Ancak yapılmayan en iyi şekilde yapıldığı sürece zirveye çıkılabilinir.

 6. Can Demir Can Demir

  Bu yazıyı ilk okuduğumda yazarın gözlerimlerine fazlasıyla katılmış ve hak vermiştim.

  Bütün olasılık ve karşılaştırmalar yerinde "Google sosyal ağ sektöründe çuvallar" tanımlaması yapmıştım ki zaten genel kanıda bana ve makaleye katılır nitelikteydi.Üzerinden fazla bir zaman geçmese de bana ve hemfikirlerime nispet yapar gibi Google Plus (Google+) 'ı kıymetli bir kitleye deneme imkanı verdi. Süreç içerisinde "çuvallar" parantezinde kendinden emin konuşan bu kitleye sanırım "Google+ Davetiyesi ve İçeriden İlk İzlenimler" başlığı altından ulaşabiliriz. İzlenim dönüşlerinin oldukca etkileyici olmasıda içimizdeki google ateşini tetiklemiyor değil fakat ön yargı içerisinde Sosyal ağ sektöründe Google'ı aciz görmemiz bugün bizi utandırmalı diye düşünüyorum. Yoruma cevaben "ah be güzel kardeşim ortada zafer yok bu neyin gard düşürmesi" diyebilirsiniz ve bunuda anlayışla karşılayabilirim.Yinede şunu belirtmek isterim Google Wave ve buzz ile 2 gol yedi, Plus ile 3 Gol attı Maç bitimine ya da asıl maçın başlamasına sayılı günler kalmışken ve taraftar 1 bilet alabilmek için her bulduğu boş yorum kutusuna "banada bir bilet mail adresim şu" diyorsa? Google burdan maçı vermez.

  bundan sonra top geçer adam geçmez! :)