Dipnot.tv iPad Dergisi İle App Store'da Birinciliğe Oynuyor

Dipnot.tv iPad Dergisi İle App Store'da Birinciliğe Oynuyor

Bir süre önce Dipnot.tv ile ilgili yazdığım yazıda sosyal medya rüzgarını arkasına alarak büyümesini sürdüren şirketin hem Türkçe hem de İngilizce olmak üzere iki farklı iPad dergisini piyasaya süreceğinden bahsetmiştim.

Dipnot'un Türkçe iPad dergisi kısa süre önce App Store'daki yerini aldı ve şu anda genel listede 5. sırada bulunuyor. İngilizce olan versiyonu ise bugün itibariyle görücüye çıktı.

Uygulamalar daha önce de bahsettiğim gibi Adobe'nin Digital Publishing Suite çözümü ile hayata geçirilmiş durumda ve şahsen oldukça beğendiğimi söyleyebilirim.

iPad'de özellikle Wired gibi popüler dergilerde gördüğümüz türden başarılı video, müzik ve resim entegrasyonları barındıran Dipnot tablet versiyonları önümüzdeki günlerde sektörün iştahını kabartacak diye tahmin ediyorum.

Bu iştah kabartma hem Dipnot'a yönelik reklamveren ilgisi, hem de farklı medya gruplarının benzer çalışmalara yönelmek için özellikle Adobe'nin kapısını çalması şeklinde olabilir.

İlk olarak sıfırıncı "0" sayısı paylaşılan Türkçe derginin artık ilk sayısı da uygulama içindeki yerini aldı. Yayıncılar bilirler, degilerin ilk olarak sıfır sayısı bir tür beta test olarak basılır. Sonradan ilk sayı piyasaya sürülür. Dipnot'un tablet versiyonunda da yaptığı aslında buna benzer bir yaklaşımdı. Ancak belirttiğim gibi artık derginin ilk sayısı da yayında ve oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Şu anda Dipnot Türkçe ve İngilizce olmak üzere App Store'da iki farklı uygulama bulunuyor. Bu sebeple İngilizce dergiyi okumak isterseniz İngilizce uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Özellikle Türkiye'de yaşayan yabancılar için değerli olacağını düşündüğüm İngilizce Dipnot Tablet versiyonu eğer içeriğini biraz daha genel konulara çeker ve yerel içeriği biraz olsun azaltırsa dünya çapında da ilgi görebilir.

Kısacası Dipnot.tv'nin son dönemlerdeki çalışmalarını beğeniyorum ve ilk yazıda da bahsettiğim gibi yeni medya alanında öncü işler yaptığını düşünüyorum. iPad ve Android dergileri ile de gösterdiği çabanın geri dönüşünü kısa süre içinde alacağını tahmin ediyorum.

Eğer  Türkçe bağımsız bir tablet dergi arıyorsanız Dipnot'un iPad ve Android dergilerini indirmenizi öneririm. App Store'da "Dipnot" diye aradığınızda her iki uygulama da listeleniyor. Ama yine de Türkçe uygulamayı buradan, İngilizce uygulamayı ise buradan indirebileceğinizi paylaşmış olayım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.