Hürriyet.com.tr Yenilendi
Arama
Yenilikler

Hürriyet.com.tr Yenilendi

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber sitesi Hürriyet.com.tr bugün yenilendi. Ana ve alt sayfalarda yaptığı tasarım değişiklikleriyle daha modern bir arayüze kavuşan sitede ana yapı korunarak genel tasarımı ve navigasyon menülerinde yenilemeler yapıldı.

Alt sitelerinin de arayüzlerini değiştiren Hürriyet.com.tr’de alt siteler menülerde öne çıkartılmış ve her kategori sitesi içeriğine  uygun şekilde modellenmiş. Klasik renk seçimlerinden vazgeçmeyen sitenin kullanıcılardan ters bir tepki alacağını tahmin etmiyorum.

Hürriyet gibi büyük internet projelerinde yapılan tasarım değişiklikleri genelde sürekli ziyaretçilerde rahatsızlık yaratır. Facebook her tasarım değiştirdiğinde ortaya çıkan eski Facebook’u istiyoruz gruplarını bu duruma örnek gösterebiliriz. Hürriyet’te yapılmış değişiklik ise daha çok işleri doğru yoluna koymak ve görülen eksiklikleri düzeltip biraz parlatmak olarak açıklanabilir. Açıkcası bizde kısa süre içinde buna benzer bir yenileme ve küçük değişiklikler yapmayı planlıyoruz.

Tabi ki kullancılardan gelen geri dönüşlere göre birkaç düzeltme yapılacaktır. Ancak genel yapıda bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Hürriyet.com.tr’nin yeni tasarımında arama kutusu da logonun yanına taşınarak ön plana çıkartılmış. Üst tarafta herhangi bir reklam alanı oluşturulmamış ancak tüm menünün üzerine bir reklam alanının yerleştirilmesi olası görünüyor.

Hürriyet.com.tr gibi günde 2 milyon aylık 20 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bir portalda değişiklikler yapmak ve herkesi memnun etmek kolay olmayacaktır. Ancak yenilenen tasarımı hem Hürriyet’in genel tarzına uyması hem de yenilikleri bünyesine katması açısından başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Osman Gamli dedi ki:

  Planet ile Dünya, Ekonomi ile EkoNet’te birleşmiş. Sadece tasarım değil, içerikte de değişiklikler söz konusu.

 2. Yavuz dedi ki:

  gerçekten yeni tasarımı daha güzel ve eskiye nazaran karmaşıklık gitmiş…bu tarz değişimleri diğer gazeteler içinde görmeyi arzu ediyoruz…

 3. Raif dedi ki:

  Bumudur yani tasarım ? Allah aşkına bunu tasarımı kim yaptıysa istifasını versin. Gitsin başka iş yapsın!

 4. İbrahim Özkan dedi ki:

  Eskisine göre daha fonksiyonel olmuş, bence gayet başarılı uygulama yapmışlar… Ntvmsnbc.com gibi yada dünyada örneklerini gördüğümüz kişiselleştirilebilen web siteleri haline dönmeleri gerekiyor. Popüler haber sitelerinde içerikler neredeyse birbirlerinin aynısı, burada zengin içeriği olan, kullanıcı dostu web siteleri öne çıkıyor. Örneğin benim haber sitem istemediğim magazin haberlerini gizlemeli yaşadığım şehrin haberlerini, hava durumu, spor vb. bilgileri özel bir bölümde göstermeli, 4-5 tıklama ile bu bilgilere ulaşmak günümüz teknolojisinde yoruyor. Bu arada Hürriyet’te herhangi bir habere tıklandığında haber detayı sayfasının altında çıkan erkeklere özel ürün reklamları da artık çok sıktı… Bence bu reklamlara ya bir düzenleme getirmeleri lazım yada reklamlara gizleme özelliği koysalar daha iyi olur.

  1. Tuncay dedi ki:

   bbc.co.uk siitesinde banner ve sayfa tasarımı gibi olmuş. Gerçi bizim halen haber sitelerimizde edit’leme olayı yok.

 5. Toprak dedi ki:

  Pıt demiş turktime.com’un burnundan düşmüş. 🙂
  Hayırlısı olsun. Umarım tasarım gibi haberlerinde de gerekli değişiklikleri görürüz.

  1. Raif dedi ki:

   + BBC Türkçe demek istedim sanırım.

 6. özgün dedi ki:

  iyi günler arda bey bence sitenizle google reklamlarını biraz daha küçük boyutlu yapabilirseniz ve biraz daha alt kısımlarda kullanıcıların rahatsız olmayacağı mesafelere taşırsanız çok daha iyi olucaktır kanımca. naçizane bir önerim eğer webrazzi’de de bir yenilenme süreci olursa.

 7. Salih Karadeniz dedi ki:

  Chrome’da darmadağın oldu bloklar. Biraz aceleyle yayına alınmış gibi… Ama bir önceki tasarıma göre tabiki daha derli toplu.

 8. firefox 4’te tasarım darmadağın… hiç test yapılmamış belli ki…

 9. Demir dedi ki:

  Yeni tasarımı kesinlikle beğendim. Öncekine göre çok daha temiz ve daha sade hazırlanmış arayüz tasarımına birde doğru tipografi çalışması uygulanınca okunabilirliği yüksek bir portal haline gelmiş nihayet.

  Umarım habercilik anlayışını da değiştirip bir kaç fazla tık almak için “Oktay Kaynarca, Özgü Namal’ı bıçakla yaraladı” manşetiyle “dizi icabı canım, hemen de inandınız” şeklinde okuyucuyla dalga geçen içeriklere yer vermezler.

  Bu yazınızdan farkettiğim diğer bir konu ise, bence artık Webrazzi’nin bu tür tasarım değişiklikleriyle ilgili haberlerinde bir web tasarımcı olarak yorum yapabilecek bilirkişiye de ihtiyacı var:) çünkü yazınızdaki bu eksikliği hissetmemek mümkün değil.

 10. Selim dedi ki:

  Haber7.com ‘un tasarimida degismisti, onun haberinide yapsaydiniz.

 11. mesut dedi ki:

  cnnturk.com a özenmişler baya. table yapısından div yapısına geçmişler. sanırım asıl amaç optimizasyon. insanların bu tasarıma ısınması baya zaman alacak gibi geliyor.

  1. Toprak dedi ki:

   El atmışken birde oylama sistemindeki saçma pop-up uygulamasını iptal edip. Ajax ile birşeyler yapsalardı.

 12. Daha modern bir tasarım olmuş, onun dışınad bilmiyorum ama ben sadelikten yanayım bu şeklide güzel eski şeklide güzel umarım bekledikleri tepkileri alırlar

 13. Niyazi Tanyıldız dedi ki:

  Opera’da her şey yerli yerinde. Ama önceki sitede ne kullanıyorlarsa, bu sitede de kullanmışlar. O yüzden mouse ile verimli çalışmıyor; aynı milliyet.com.tr’de olduğu gibi. Bu yeni yüzü de milliyet’in tasarımına benzettim.

 14. prekast dedi ki:

  önceki tasarımdan daha iyi ve daha kullanışlı

Bir Yorum Yazın