Blogspot Yeniden Erişime Açılıyor
Genel

Blogspot Yeniden Erişime Açılıyor

Google ile Digitürk arasında karşılıklı açıklamalar yapılmasına neden olan son Blogspot engellemesi kaldırılıyor. Diyarbakır 5. Asliye Ceza mahkemesince verilen kararın bozulduğu bilişim hukuku uzmanı Doç. Dr. Yaman Akdeniz tarafından dün akşam saatlerinde paylaşıldı.

Kararın internet servis sağlayıcılara (ISS) ulaşması ile Blogspot.com'a erişimin bir kaç gün içinde mümkün olacağını söyleyen Akdeniz'in aktardığına göre bilirkişi incelemesi sonrasında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından erişim engelleme kararı kesin olarak kaldırılmış durumda.

Karar metninde 6 IP adresi için engellemenin kaldırılacağı açıklanmış ve davaya sebep olan goltvnet.blogspot.com, sportrhd.blogspot.com, trgoals2.blogspot.com, freesoccertrhd.blogspot.com ve izleligtvblog.blogspot.com adresli bloglar blogspot.com'dan kaldırılmış.

Kapatma kararına Google'ın da dahil olduğu farklı kanallardan itirazlar yapılmıştı. Kararın bu itirazların hangisi neticesinde kaldırıldığını net olarak bilmiyoruz ama Akdeniz, konuyla yakınen ilgilendiklerini ifade ediyor. İlk kararın ardından Digitürk avukatı başka maç yayınlarının da yapıldığına dair tespit istemiş ancak onların bu dosya ile bir alakası olup olmadığı dile getirilmediği Akdeniz tarafından paylaşılmış.

Bugün İstanbul mahkemelerinden birinin daha Blogspot'a karşı alınan erişim engelleme kararının kaldırıldığını aktaran Akdeniz, bu kararın uygulanması durumunda tüm IP adreslerinden blogspot'a erişimin rahatlayacağını söylüyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Digitürk'ün yasadışı Lig TV yayını yapılmasına yönelik açtığı bu dava da tartışmalara neden olmuştu. Kapatma talebine yönelik dilekçede blogspot.com adresi olması eleştirilere haklılık kazandırırken, konunun yasal boyuta intikal etmeden önceki süreci hala belirsizliğini koruyordu.

Güncelleme: Google SXSW etkinliğinde Blogspot (Blogger) üzerinde bir takım geliştirmeler yaptığını duyurdu. Yeni Google Profiller'e benzeyen arayüz oldukça iyi duruyor ve Blogspot'u o eskimiş arayüzden kurtararak Google'ın önünü açıyor.

Google Web Toolkit ile modern bir görünüme kavuşan Blogger'ın 7 yıl içinde 250 bin aktif okuyucudan 400 milyon aktif okuyucuya ulaştığı paylaşılmış. 50 dilde hizmet veren servis trafiğinin %75'ini ABD dışından çekiyormuş.

Yorumlar (10)
 1. M.akif M.akif

  Geç bile kalınıldı.Sadece blogspot.com subdomaini kullananlar etkilenmedi.Sayfa gösterimleri bazında blogspot.com altyapısı kullanan tüm sitelerde bundan etkilendi.Hayallerine dokundurmak isteyen digitürk hukuk kurallarında herkesin özgürlüğüne dokunmaya çalışarak belkide bir suç bile işledi...

  1. Emre Arslan Emre Arslan

   Mehmet bey peki ne zaman açılacak ?

 2. Wzzzp Türkiye Wzzzp Türkiye

  Tüm blog yazarları için çok sevindirici bir haber.

 3. Mert Ak Mert Ak

  Konu ile alakası yok ama sayfanın en altında "©2006-2010 Webrazzi" yazıyor. 2011 olması gerekmiyor muydu çoktan :))

 4. Emre Arslan Emre Arslan

  Bencede genç kalındı önlem olarak yasal dışı olan blogu kapatmaları gerekirdi.Öylede oldu hayırlısı olsun kullandıgım tek blog sitesi.

 5. Emine Artar Emine Artar

  Ben marka patent ve FSEK üzerinde faaliyet gösteren bir büroda çalışıyorum ve bu konu hukuksal açıdan www.markapatentdavalari.com forum sitesinde çok tartışıldı ve tartışılacak çünkü yasaklardan biri kalkıyor yenisi geliyor.

  FSEK le aynı mantık içinde yer alan Marka hakkı açısından olaya baktığımızda söz gelimi bir mağaza hem orjinal hem de taklit mal satsın marka sahibi taklit mal için hukuki hakkını kullansın ve arama toplama kararı alsın söz konu kararrı uygularken orjinal mallarıda alsın, bu durum nasıl hukuken uygun olmaz kabul edilemezse bir sitede bir bölüm hukuka aykırı diye tüm sitenin yayınının Türkiye de yasaklanmasıda mantıken uygun değildir

 6. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Blogger yasağının (sansürünün) tartışılmasında ghs.google.com adresinden yayın yapan ve kendi alan adına sahip blog'lar unutuluyor. Her sorunu DNS ayarları ile çözüp kendi bloglarımızı yayınlamaya devam edebiliyoruz ancak yurtdışındaki bir çok blog'a ulaşabilmek mümkün olamıyor. Takip ettiğim onlarca blog'a ulaşabilmek için bilgisayar cambazlığı yapmaktan sıkıldım artık.

  Bu rezillik son bulsun artık...

 7. Tygtyg Tygtyg

  bizdeki blogspot menüsü, teması,özellikleri ile videodaki blogspot'un alakası yok niye bu kadar fark var anlamadım.Videoda konu eklerken location bile ekleme özelliği var.

 8. Hala blog sitelerine erişim engeli var. Neden Açılmıyor?

 9. Vurma Garibana Yeter Vurma Garibana Yeter

  Açılacak dendi de, üzerinden bir hafta geçti... Hala kapalı bloglar. Galiba, sebep olanlar, kapatanlar ve devlet (maliye hazinesi) ne karşı MANEVİ TAZMİNAT davası açılması da gerekir. Suçlu biz imişiz gibi, kapatıyorlar, üstelik bir de "Bu siteye mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir" yazdırarak, bizim şeref ve haysiyetimizle oynuyorlar. Sanki biz ne kötü bir suç işlemişiz de, karar bize karşı alınmış gibi... Bunu nasıl hazmediyoruz? Bu mantığı ret ediyoruz!!!