Samwer Kardeşlerin Airbnb Klonu Wimdu Türkiye Pazarına Giriyor

Samwer Kardeşlerin Airbnb Klonu Wimdu Türkiye Pazarına Giriyor

European Founders Fund'ın kurucuları Samwer kardeşlerin Almanya merkezli olarak yakaladıkları başarıları biliyorsunuzdur. Türkiye pazarı açısından ne anlama geldiklerini kısaca hatırlatmam gerekirse, Cember.net'e yaptıkları yatırım, sonrasında XING'e satışı, Yemeksepeti.com'a gerçekleştirdikleri yatırım ve EnUygun.com yatırımlarını hızlıca sayabiliriz.

Hafızaları biraz daha tazelemek adına bahsetmekte fayda var, dünyada Groupon'un neredeyse tüm Avrupa operasyonunu kapsayan satın alması CityDeal'ı kuran ekip de Samwer kardeşlerdir. Daha doğrusu inkübatör şirketleri Rocket Internet.

Popüler olan bir girişimi hızlıca Avrupa için klonlayan ve sonrasında başarılı çıkışlar yakalayan ekip, şimdi de dünyada yeni bir fırtına estiren, toplam $108 milyon yatırımlı, Y-Combinator çıkışlı girişim, 2009 yılında haberini yaptığımız Airbnb'yi örnek alıyor.

Airbnb'nin özellikle Avrupa'ya odaklı klonu Wimdu'yu Nisan ayında pazara sunan Samwer kardeşler, Haziran ayında şirkete $90 milyon yatırım getirdiler. Bugünlerde de Wimdu'nun Türkiye operasyonu için düğmeye bastıklarına dair duyumlar alıyoruz...

Aldığımız bilgilere göre Wimdu'nun Türkiye operasyonu için ülke müdürü ile anlaşılmış ve siteden de görebileceğiniz gibi Türkçe sayfalar biraz eksik de olsa yayına alınmış.

Girişimci olarak örnek alınması gereken bir operasyon hızına sahip Samwer kardeşler, özellikle Oliver Samwer'in agresif oyun kuruculuk göreviyle bu tür yatırımlardan başarıyla çıkıyorlar. Durum böyle olunca da, dünya çapında başarı yakalamış Airbnb'nin Samwer yapımı klonuna $90 milyon bulmak zor olmuyor.

Türkiye pazarında Airbnb'nin bir benzeri bildiğim kadarıyla bulunmuyordu. Wimdu'nun pazara girişiyle birlikte sanıyorum ki kısa süre içinde reklamlarına tanık olacağımız servis, önümüzdeki aylarda da Airbnb tarafından satın alınırsa şaşırmamak gerekiyor.

CityDeal'ın Türkiye pazarına Şehir Fırsatı'nı sokması ve sonrasında Groupon'un satın alması üzerine, Şehir Fırsatı'nın Groupon Türkiye olması gibi bir operasyonu, yakında Wimdu ve Airbnb ekseninde görebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.