Y-Combinator yatırımı AirBnB ile yatacak yer bulmak çok kolay!

Y-Combinator yatırımı AirBnB ile yatacak yer bulmak çok kolay!

airbnb_logoAmerika'nın popüler mikro yatırım şirketi Y-Combinator'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen demo gününde tanıtımı yapılan 16 girişimi incelerken daha önce de TechCrunch'da haberi yapılmış olan AirBnB başarılı modelinin dışında "bir" sebepten ötürü daha çok dikkatimi çekti. İster yatacak bir koltuk, ister bir otel odası, ister bir evin bir odası olsun her türlü konaklama seçeneğinin listelenebildiği serviste tanıdık bir yüze rastladım ve işte paylaşmak istememin bir sebebi de bu oldu.

Kullanıcıların kolaylıkla ilan girişi yapabildikleri AirBnB'de 72 ülkeden yüzlerce kalacak yer ilanı bulunurken Türkiye'den mevcut olan 3 ilan dikkatimi çekti. Botégo'nun kurucusu Ekim Nazım Kaya'ya ait olan bir ilan gösteriyor ki Ekim ile ev arkadaşı olmanın gecelik ücreti yabancı konuklarımız için $40 olacakmış.

airbnb_ilan

Ekim'in ilanına denk gelmek işin rengi ve biraz da esprisi oldu tabi. Ayrıca global Web 2.0 arenasındaki neredeyse tüm uygulamaları anında görüp deneyen Ekim'in bendeki imajını da tazelemiş oldu. Kendisini gerçekten takdir ediyorum...

Tekrar AirBnB'ye dönecek olursam, servis klasik Y-Combinator yatırımlarının tadını fazlasıyla veriyor. Kolay arayüzler, kullanıcı tecrübesi üst düzeyde tutulmuş süreçler ve ihtiyaca yönelik yaratılmış bir iş modeli.

Servise ilan bırakmak ücretsiz ve bir talep gelmesi durumunda ilan sahibinin onayı alınarak kalacak konuğun rezervasyonu gerçekleştiriliyor. Kiralama karşılığında beklenilen ücret ise konaklamanın gerçekleşmesinden sonra ilan sahibine gönderiliyor.

AirBnB'nin gelir modeli ise şöyle işliyor. Ödeme ekranında konuktan %6 ile %12 arasında bir servis ücreti kesiliyor. İlan sahibinden ise ödenecek rakam üzerinden sadece %3 olan kredi kartı işlem ücreti tahsil edilip kalan ücret seçilen ödeme metoduna göre gönderiliyor.

Eğer evinizde yurtdışından konuklarınıza ayırabileceğiniz bir yatağınız ya da odanız varsa ve bu boş alanı kiraya vermeyi düşünüyorsanız AirBnB'yi denemenizi öneririm. Kim bilir bakarsınız bir Silikon Vadisi girişimcisi Türkiye'ye gelmek ister, aynı evi paylaşırsınız, sohbetten edineceğiniz tecrübenin üzerine bir de para almış olursunuz. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.