Y-Combinator yatırımı AirBnB ile yatacak yer bulmak çok kolay!
Seri İlanlar

Y-Combinator yatırımı AirBnB ile yatacak yer bulmak çok kolay!

airbnb_logoAmerika'nın popüler mikro yatırım şirketi Y-Combinator'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen demo gününde tanıtımı yapılan 16 girişimi incelerken daha önce de TechCrunch'da haberi yapılmış olan AirBnB başarılı modelinin dışında "bir" sebepten ötürü daha çok dikkatimi çekti. İster yatacak bir koltuk, ister bir otel odası, ister bir evin bir odası olsun her türlü konaklama seçeneğinin listelenebildiği serviste tanıdık bir yüze rastladım ve işte paylaşmak istememin bir sebebi de bu oldu.

Kullanıcıların kolaylıkla ilan girişi yapabildikleri AirBnB'de 72 ülkeden yüzlerce kalacak yer ilanı bulunurken Türkiye'den mevcut olan 3 ilan dikkatimi çekti. Botégo'nun kurucusu Ekim Nazım Kaya'ya ait olan bir ilan gösteriyor ki Ekim ile ev arkadaşı olmanın gecelik ücreti yabancı konuklarımız için $40 olacakmış.

airbnb_ilan

Ekim'in ilanına denk gelmek işin rengi ve biraz da esprisi oldu tabi. Ayrıca global Web 2.0 arenasındaki neredeyse tüm uygulamaları anında görüp deneyen Ekim'in bendeki imajını da tazelemiş oldu. Kendisini gerçekten takdir ediyorum...

Tekrar AirBnB'ye dönecek olursam, servis klasik Y-Combinator yatırımlarının tadını fazlasıyla veriyor. Kolay arayüzler, kullanıcı tecrübesi üst düzeyde tutulmuş süreçler ve ihtiyaca yönelik yaratılmış bir iş modeli.

Servise ilan bırakmak ücretsiz ve bir talep gelmesi durumunda ilan sahibinin onayı alınarak kalacak konuğun rezervasyonu gerçekleştiriliyor. Kiralama karşılığında beklenilen ücret ise konaklamanın gerçekleşmesinden sonra ilan sahibine gönderiliyor.

AirBnB'nin gelir modeli ise şöyle işliyor. Ödeme ekranında konuktan %6 ile %12 arasında bir servis ücreti kesiliyor. İlan sahibinden ise ödenecek rakam üzerinden sadece %3 olan kredi kartı işlem ücreti tahsil edilip kalan ücret seçilen ödeme metoduna göre gönderiliyor.

Eğer evinizde yurtdışından konuklarınıza ayırabileceğiniz bir yatağınız ya da odanız varsa ve bu boş alanı kiraya vermeyi düşünüyorsanız AirBnB'yi denemenizi öneririm. Kim bilir bakarsınız bir Silikon Vadisi girişimcisi Türkiye'ye gelmek ister, aynı evi paylaşırsınız, sohbetten edineceğiniz tecrübenin üzerine bir de para almış olursunuz. ;)

Yorumlar (10)
 1. Ertugrul Muhit Ertugrul Muhit

  Gerçekten çok güzel bişeymiş. Biraz yaygınlaşınca yurtiçi seyahetlerim için önceden ev arkadaşı bulurum.

 2. Fcbosa Fcbosa

  henuz inceleme firsati bulamadim fakat kapsamli bir "host" hizmeti, servisi daha yayginlastirabilir diye dusunuyorum. bir konferans vs. varsa mesela; havaalanindan karsilama, konferansa goturme & konaklama ve tekrar havaalanina donus seklinde mesela. :) daha iyi olmaz mi?

 3. Fiyatlara soyle bir goz attimda, asiri pahali.

  Eger amac ucuza kalacak yer bulmaksa google da "hostel" ve gidilecek yer diye aramak yeterli olacaktir.

  Yok ben ayni zamanda sosyal olmak isterim,

  ertugrul muhit gibi derse

  http://www.couchsurfing.com/

  http://www.hospitalityclub.org/

  Napolyon Sabanci'ya karsi, benim oyum Sabancidan yana

 4. Hasan Fırtına Hasan Fırtına

  Kevin Rose'un geleceğini bilsem evi boşaltırım :d

 5. Daily News Daily News

  Böbreği alıp gitmesin silikon vadisindeki girişimci ev arkadaşı?

 6. Szrcn Szrcn

  tamam artık evden kovulunca dışarda yatmak yok=)

 7. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Kapımız herkese açık o zaman.

 8. Arda, bütün Webrazzi okurlarını evime kabul etmiş kadar oldum, hatta "dağınıklığın kusuruna bakmayın" demekte geç kaldığım için evi dağınık gösteren bazı fotoları sildim.

  Aslında kiralık odam yok, sadece talebi görmek için bir deneme fiyatı girdim, çünkü ben kayıt olduğumda Türkiye'den bir ev yoktu. Gördüğüm kadarıyla diğer evlere göre fiyat düşük kalmış. Henüz hiç talep de almadım, bu da ek bir bilgi olsun.

  Model ABD için ne kadar uygunsa, Türkiye için de o kadar uygunsuz diye düşünüyorum. Obama'nın görevi devraldığı Inauguration Day'den aylar önce tüm oteller dolduğu için, DC'ye yakın evlerin gecesine 2000 dolar istendiğine de şahit oldum.

 9. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Dün bir iş görüşmesi için birisiyle görüşecektim. Adres olarak bir ofis adresi verdi. Gittiğimde gördüm ki tesadüfen bu arkadaşların ofisine gitmişim. Yanlışlıkla değil canım, görüşeceğim kişi bu kişilerin yakın arkadaşıymış ve onlara destek veriyormuş.

  Oldukça enterasan bir tesadüf oldu açıkcası bu.

  Ofislerine gelince, tek katlı bir evden bozma ofis. Tam startup ortami, içeride yaklaşık 6-7 kişi harıl harıl çalışıyordu.

 10. ..böyle bir sistemi tesadüf gördüm ve başvurdum..henüz resim koymadım(nasıl koyulacağınıda bilmiyorum zaten ..teknolojiyle çok iyiyimdir de :))) ....tereddütlerim var tabiki...bilgisi olan benimle paylaşabilir mi?