Şarkı Tweet'lemece: Song.ly
Araçlar

Şarkı Tweet'lemece: Song.ly

İstediğiniz bir şarkıyı Twitter üzerinden paylaşmanıza olanak tanıyan Song.ly, hem kendi bünyesindeki şarkı arama motoru, hem de Firefox eklentisi ve sitelere eklenebilen "tweet this song" düğmesi ile bizim memleketin Fizy.org'u için de örnek olabilecek bir model geliştirmiş.

Song.ly aslında tek başına Fizy.org gibi bir tür müzik arama motoru olarak da düşünülebilir, ancak Twitter entegrasyonu ve farklı sitelerdeki müzik linklerini kendi yarattığı kısa linkleri ile paylaşıma imkan vermesi servisi farklı bir boyuta taşıyor. Daha da önemlisi Song.ly ile paylaşılan müzikler servis kapsamında listeleniyor, bu da parça keşfetmek isteyen kullanıcılar için eğlenceli olabiliyor.

Song.ly'nin benim en değerli bulduğum özelliği ise sağladığı API desteği. Bir MP3 linkini kısa Song.ly linkine dönüştürmek ya da tam tersini gerçekleştirmek için kullanılabilen API şimdiden çeşitli uygulamalar tarafından kullanılmış.

Webrazzi'yi yakından takip edenler benim bu tür inovatif servislerden çok keyif aldığımı bilirler. Bu tür uygulamaların hem hayata geçirilme sürelerinin kısa olması, hem maliyetlerinin düşüklüğü hem de kullanıcıları için verimlilik sağlaması ya da değer yaratması durumunda bir girişim olarak başarıyı yakalamaları mümkündür.

Song.ly, Twitter ya da FriendFeed gibi gün geçtikçe popülaritesi yükselen servislerin henüz ne kadar gelişime açık olduklarını göstermesi ve inovatif girişim fikirlerinin uygulanması açısından güzel bir örnek sunuyor.

Yorumlar (4)
 1. Amarat Amarat

  Merhaba,

  Ben şunu merak ediyorum.Farzedelimki dünyada 15 tane en çok kullanılan ve her birisinin birbirinden belirli farklılıkları olan 15 fizy.org benzeri site olsun.

  Şimdi bu 15 sitenin hepsinin iyi oldugu noktaları alıp yeni bir site tasarlanma imkanı olsaydı.Bu yeni yapılan sitenin diğer 15 siteden faha fazla kullanılabilecegini söyleyebilir miyiz ?

  Örnegin,

  a.com 15. sırada yer alsın. diğerleri de sıralanıp gitsin.Bu yeni yapılacak site 15. sıranın üstünde 12. sıraya çıkabilir mi ?

 2. Deniz Gür Deniz Gür

  Önceki gün görmüştüm bu sistemi. Ancak ben blip.fm'i kullanıyorum. Daha güzel.

 3. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Firefox eklentisi kullanıldığı zaman Firefox bir meblağ kazanıyor mu?

 4. Burak Yüce Burak Yüce

  Gerçekten süper bir servis. Açıkcası internet şu sıralar tahminimizden daha hızlı ilerliyor. Fizy.org çıktığı günle aynı noktada. Umarım bir atılım yaparlar.