Şarkı Tweet'lemece: Song.ly

İstediğiniz bir şarkıyı Twitter üzerinden paylaşmanıza olanak tanıyan Song.ly, hem kendi bünyesindeki şarkı arama motoru, hem de Firefox eklentisi ve sitelere eklenebilen "tweet this song" düğmesi ile bizim memleketin Fizy.org'u için de örnek olabilecek bir model geliştirmiş.

Song.ly aslında tek başına Fizy.org gibi bir tür müzik arama motoru olarak da düşünülebilir, ancak Twitter entegrasyonu ve farklı sitelerdeki müzik linklerini kendi yarattığı kısa linkleri ile paylaşıma imkan vermesi servisi farklı bir boyuta taşıyor. Daha da önemlisi Song.ly ile paylaşılan müzikler servis kapsamında listeleniyor, bu da parça keşfetmek isteyen kullanıcılar için eğlenceli olabiliyor.

Song.ly'nin benim en değerli bulduğum özelliği ise sağladığı API desteği. Bir MP3 linkini kısa Song.ly linkine dönüştürmek ya da tam tersini gerçekleştirmek için kullanılabilen API şimdiden çeşitli uygulamalar tarafından kullanılmış.

Webrazzi'yi yakından takip edenler benim bu tür inovatif servislerden çok keyif aldığımı bilirler. Bu tür uygulamaların hem hayata geçirilme sürelerinin kısa olması, hem maliyetlerinin düşüklüğü hem de kullanıcıları için verimlilik sağlaması ya da değer yaratması durumunda bir girişim olarak başarıyı yakalamaları mümkündür.

Song.ly, Twitter ya da FriendFeed gibi gün geçtikçe popülaritesi yükselen servislerin henüz ne kadar gelişime açık olduklarını göstermesi ve inovatif girişim fikirlerinin uygulanması açısından güzel bir örnek sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.