EnUygun.com'un derinliklerinden "bilgi" çıkarttık

EnUygun.com'un derinliklerinden

enuygun_logoÇağlar Erol ile bir süre önce EnUygun.com hakkında Webrazzi.TV için konuşmuştum. Videoyu izleyenler bilecektir ama kısaca paylaşmam gerekirse EnUygun.com, ADSL tarifesi, GSM tarifesi, banka kredisi, araç sigortası gibi konularda kullanıcıları için adı üstünde "en uygun" olanları sunmak üzere hayata geçirilmiş olan yeni bir girişim. Cember.net'in ilk yatırımcısı olan European Founders Fund (EFF) ve Rocket Gmbh tarafından İtalya, Polonya, Almanya ve İspanya'da hali hazırda yönetilen bir girişim serisinin Türkiye ayağı oluyor. Proje EFF tarafından getirilmiş ve ortaklık kurularak operasyon başlamış.

Girişimde bugüne kadar birçok kullanıcı çeşitli konularda kendileri için en uygun tarifeleri bulmuşlar ve haliyle güzel istatistiksel veri de oluşmuş. Çağlar Erol beni kırmadı ve Webrazzi için EnUygun.com'un en çok arananları ile ilgili bilgileri paylaştı.

Öncelikle yazımın başında bahsettiğim servisin yurtdışındaki operasyonları ile ilgili bilgi verelim. Medyada çıkan haberlerde genel olarak söz konusu ülkeler dillendirildi ancak girişimlerin web siteleri fazla yer almadı. EnUygun.com'un Almanya'daki versiyonu TopTarif.de, İspanya'da Tarifas24.es, İtalya'da Tariffe24.it, Polonya'da ise Placemniej.pl. Tüm girişimlerde model aynı. Lokal olarak ülkelerde işi yürütecek girişimcilerle çalışılıyor. Yani, aynı Türkiye'de olduğu gibi.

Yakın zamanda European Founders Fund ve Rocket GmbH tarafında bir değişikliğe gidilmiş ve Almanya dışındaki operasyonlar Rocket'ın alt şirketi R2 GmbH'a bağlanmış. Böylece EnUygun.com'un da ortağı R2 olmuş.

İstatistiklere gelecek olursam, Nisan ayında yaklaşık 100.000 ADSL tarifesi araması yapılmış. Bu aramaların %74'ü 1 Mbit internet bağlantısı için gerçekleşirken, bu oranın 2/3'ü limitli bağlantı içinmiş. Aramaların %18’i 2 Mbit bağlantı için yapılmış ve burada da limitli ve limitsiz yarı yarıya gerçekleşmiş. ADSL tarife aramalarının %8 ise 4 Mbit ve üstü hızlar için yapılmış.

GSM tarifesi aramalarında Nisan ayında 18.000 arama yapılmış ve "Bireysel Faturalı" hatların incelenmesi açık ara öndeymiş. Kullanıcıların %56'sı bireysel faturalı tarifeleri, %26'sı bireysel kontörlü ve %18’si kurumsal faturalı tarifeleri aramış. Bireysel faturalı tarifelerde en çok AVEA HerYöne150 tarifesi, bireysel kontörlüde ise Vodafone Cep 1 100 tarifesi en çok ilgiyi görmüş.

Kredi incelemelerinde ise Nisan ayında toplam 200.000'e yakın arama gerçekleşmiş. Kullanıcıların %61’i ihtiyaç kredisi, %32’si konut kredisi, %7’si taşıt kredisi seçeneklerini incelemiş. İhtiyaç kredilerinde yapılan aramaların 1/3'ü 10.000 TL üzerindeki miktarlar için gerçekleşmiş. Ek bir bilgi olarak, ihtiyaç kredilerinde vade 1-4 yıl arasında değişirken, konut kredilerinde çoğunlukla 4 yıl ve üzeri vadelere talep varmış.

Şu anda tam zamanlı olarak 5 kişilik çekirdek bir ekiple çalışmalarını sürdüren EnUygun.com, tasarım, PR ve SEM/SEO işlerini dış kaynaklı olarak yürütüyor. SEM ve SEO işleri için Almanya ile çalışılıyormuş ve aylık 10.000 TL'ye yakın bir reklam harcaması söz konusuymuş. Bu rakamı ilerleyen dönemlerde yükseltmeyi planlıyorlar ancak şu an için bu şekilde kalacakmış. Hali hazırda bu harcamalara orantılı olarak EnUygun.com günde 5000 civarında tekil ziyaret alıyormuş.

Görünen o ki, 2009 sonunda kârlı bir şirket olması planlanan EnUygun.com'un Çağlar Erol'un önümüzdeki yıllardaki yeni başarı hikayesi olmaması için hiçbir sebep bulunmuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.