EnUygun.com'un derinliklerinden "bilgi" çıkarttık
Yatırım

EnUygun.com'un derinliklerinden "bilgi" çıkarttık

enuygun_logoÇağlar Erol ile bir süre önce EnUygun.com hakkında Webrazzi.TV için konuşmuştum. Videoyu izleyenler bilecektir ama kısaca paylaşmam gerekirse EnUygun.com, ADSL tarifesi, GSM tarifesi, banka kredisi, araç sigortası gibi konularda kullanıcıları için adı üstünde "en uygun" olanları sunmak üzere hayata geçirilmiş olan yeni bir girişim. Cember.net'in ilk yatırımcısı olan European Founders Fund (EFF) ve Rocket Gmbh tarafından İtalya, Polonya, Almanya ve İspanya'da hali hazırda yönetilen bir girişim serisinin Türkiye ayağı oluyor. Proje EFF tarafından getirilmiş ve ortaklık kurularak operasyon başlamış.

Girişimde bugüne kadar birçok kullanıcı çeşitli konularda kendileri için en uygun tarifeleri bulmuşlar ve haliyle güzel istatistiksel veri de oluşmuş. Çağlar Erol beni kırmadı ve Webrazzi için EnUygun.com'un en çok arananları ile ilgili bilgileri paylaştı.

Öncelikle yazımın başında bahsettiğim servisin yurtdışındaki operasyonları ile ilgili bilgi verelim. Medyada çıkan haberlerde genel olarak söz konusu ülkeler dillendirildi ancak girişimlerin web siteleri fazla yer almadı. EnUygun.com'un Almanya'daki versiyonu TopTarif.de, İspanya'da Tarifas24.es, İtalya'da Tariffe24.it, Polonya'da ise Placemniej.pl. Tüm girişimlerde model aynı. Lokal olarak ülkelerde işi yürütecek girişimcilerle çalışılıyor. Yani, aynı Türkiye'de olduğu gibi.

Yakın zamanda European Founders Fund ve Rocket GmbH tarafında bir değişikliğe gidilmiş ve Almanya dışındaki operasyonlar Rocket'ın alt şirketi R2 GmbH'a bağlanmış. Böylece EnUygun.com'un da ortağı R2 olmuş.

İstatistiklere gelecek olursam, Nisan ayında yaklaşık 100.000 ADSL tarifesi araması yapılmış. Bu aramaların %74'ü 1 Mbit internet bağlantısı için gerçekleşirken, bu oranın 2/3'ü limitli bağlantı içinmiş. Aramaların %18’i 2 Mbit bağlantı için yapılmış ve burada da limitli ve limitsiz yarı yarıya gerçekleşmiş. ADSL tarife aramalarının %8 ise 4 Mbit ve üstü hızlar için yapılmış.

GSM tarifesi aramalarında Nisan ayında 18.000 arama yapılmış ve "Bireysel Faturalı" hatların incelenmesi açık ara öndeymiş. Kullanıcıların %56'sı bireysel faturalı tarifeleri, %26'sı bireysel kontörlü ve %18’si kurumsal faturalı tarifeleri aramış. Bireysel faturalı tarifelerde en çok AVEA HerYöne150 tarifesi, bireysel kontörlüde ise Vodafone Cep 1 100 tarifesi en çok ilgiyi görmüş.

Kredi incelemelerinde ise Nisan ayında toplam 200.000'e yakın arama gerçekleşmiş. Kullanıcıların %61’i ihtiyaç kredisi, %32’si konut kredisi, %7’si taşıt kredisi seçeneklerini incelemiş. İhtiyaç kredilerinde yapılan aramaların 1/3'ü 10.000 TL üzerindeki miktarlar için gerçekleşmiş. Ek bir bilgi olarak, ihtiyaç kredilerinde vade 1-4 yıl arasında değişirken, konut kredilerinde çoğunlukla 4 yıl ve üzeri vadelere talep varmış.

Şu anda tam zamanlı olarak 5 kişilik çekirdek bir ekiple çalışmalarını sürdüren EnUygun.com, tasarım, PR ve SEM/SEO işlerini dış kaynaklı olarak yürütüyor. SEM ve SEO işleri için Almanya ile çalışılıyormuş ve aylık 10.000 TL'ye yakın bir reklam harcaması söz konusuymuş. Bu rakamı ilerleyen dönemlerde yükseltmeyi planlıyorlar ancak şu an için bu şekilde kalacakmış. Hali hazırda bu harcamalara orantılı olarak EnUygun.com günde 5000 civarında tekil ziyaret alıyormuş.

Görünen o ki, 2009 sonunda kârlı bir şirket olması planlanan EnUygun.com'un Çağlar Erol'un önümüzdeki yıllardaki yeni başarı hikayesi olmaması için hiçbir sebep bulunmuyor.

Yorumlar (19)
 1. ben nedense bu girisimi son derece basit ve gereksiz goruyorum.

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp

   Basit ama gereksiz değil.

 2. Yasin Koru Yasin Koru

  bu tip sözde girisimleri gorunce aklima para parayi cekiyor lafindan baska birsey gelmiyor. ulkemizdeki bircok insan böyle siradan bir fikri dusunebilcekken bunu ancak parasi olan insanlar uygulayabilmekteler.

  eminimki boyle bir siteyi cebinde 5 kurusu olmayan birisi yapmis olsun, hemde ayni sekilde, ne is ortagi bulabilirdi ne de birsey. cember.net in paralari sagolsun diyoruz.

  1. Helal olsun, güzel ve akıllıca yorum. Aynen "para parayı çeker"

 3. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Sonuçta bu işi ya da başka herhangi bir işi, bir yerlere getirmek için gece gündüz çabalayan insanlar olması gerekiyorki başarılı olsun proje. Bu nedenle "basit", "gereksiz", "orijinal fikir değil" gibi eleştirileri pek sağlıklı bulmuyorum açıkçası.

 4. Video'dan hatırladığım kadarıyla bu proje Çağlar Erol'un direk başlattığı bir proje değil. Ortağının önermesi sonucu başlatılan bir proje. Açıkcası "ne var ki verilmiş olan fiyatları şöyle güzelce, biraz da ajaxla sundum mu bunun gibi bi projeyi rahatlıkla yapabilirim diyebilecek ve yapabilecek bir çok arkadaş vardır. Ancak projenin bundan sonraki kısmı iyi bir yatırım ve emek gerektiriyor. Bu proje üzerinden bir gelirde elde ediliyor diye biliyorum.Yani kendi gelir yapısınıda oluşturmuş bir proje. Bunu gerçekleştirebilmek için bu tarz projelerde yine sağlam bir ekip ve ilişkilerin kuvvetli olması gereklidir diye düşünüyorum.

 5. Caglar Erol hakkinda cok atilip cok tutuluyor.. Bu bana biraz da, "baba bende de para ve imkan olsa, ben de bill gates olurdum" repligini cagiristiriyor..

  Erol duzeyinde ticari bir basari yakalayamamis olanlarin konusmamasi gerektigini dusunuyorum:)

  Konusanlarin da dikkate alinmamasi gerektigini..

  Zaten onun basarisina ulasan insanlar, onun hakkinda atip tutmak yerine sizlerin yazdiklarini okuyarak egleneceklerdir...

  "Ben de yapardim" demekle "yaptim" demenin farkini ayirabilen insanlara duyurulur..

 6. Önder Eren Önder Eren

  enuygun.com önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. arama rakamları da bunu kanıtlıyor. hor görmek, basit demek bu gerçeği değiştirmez. umarım hizmet alanlarını genişleterek te devam ederler. (parama, günlük yapacağım yola, aile genişliğime vb. parametrelere göre en uygun araba gibi şeyler de olabilir çünkü)

 7. Süleyman Uçar Süleyman Uçar

  arkadaşlar ben burada orjinal bir fikir üretildiğini görmüyorum. Hazır olan bir proje var. Avrupada kullanılıyor, bunu Türkiye'ye uyguluyorlar. Çok orjinal(!) bir fikirmiş...

 8. Bu orjinal fikir olma kriteri nedir anlamıyorum.

  Orjinalliğinden ziyade fikrin çalışıyor olması önemli, girişimler zaten maliyetli (zaman, para , emek vb.)

  Fikir başarılı olduktan sonra avrupada yada amerikada işe yarıyorsa, burada uygulanmasında ne gariplik var. Var olanların çalışıp çalışmadığı zaten ölçülerek anlaşılabilir.

  Önemli olan insanların daha çok işine yaramasını sağlamak.

  Örnek olarak Google bir arama motoru, diğer yüzlercesi gibi. Yeni bir girişim değil, sadece diğerlerine göre daha fazla insanların işine yaradığı için Google bugün bir başarı hikayesi.

  1. @Alican,

   Orjinallik konusunda sana katılıyorum.

   Dusunurseniz 100 yıldır orjinal bir araba yapılamadi.. Hepsi hala dort tekerlekli ve bir motor tarafindan hareketlendiriliyor..

   Ama bu ortak benzerlik Porsche, Bentley gibi markalarin "hic yaratici degiller... sonucta sahin de dort tekerlekli bunlar da" seklinde degerlendirilmesine sebep olmuyor..:))

 9. o kadar hafife alınacak bir proje değil bence gayet mantıklı ve güzel olmuş. kendi gelir modelini yaratmış mükemmel bir fikir. yakın zamanda isminin daha çok duyulacağına eminim..

 10. Emre Tezcan Emre Tezcan

  www.enuygun.com alexa ratingleri sitede bu kadar trafik oluşmuş olamayacağını gösteriyor. 20-27 nisan aralığında bir trafik yoğunluğu var. kimler sorulamış bu kadar sorguyu?

  1. Yigit Cengiz Yigit Cengiz

   Sayin Tezcan, biraz dusunerek yorum yapsaydiniz keske, her ziyaretcinin yalnizca 1 sorgu yapip cikmayacagini kolayca tahmin edersiniz. Ozellikle en uygun krediyi bulmak icin sorgu sayisinin 10lu sayilara ulasmasi muhtemel.

 11. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Bir ihtiyacı kapattığına inanıyorum.

 12. Engin Çağlar Engin Çağlar

  Aslında cok enteresan, ilgi çekici ve cazip bir fikir değil.Böyle siteler eskiden de vardı.Amaç parasal yönden cesitli firmaları toplamak olmus gibi.

  Yine de türk interneti acısından gelişme sayıalbilir..

  Teşekkürler..

 13. Evet guzelde sitede 3-5 banka ve onların ürünleri var. Hiç objektif gözükmüyor.

 14. Hakan Engin Hakan Engin

  Çalışma gayet başarılı. Tabii daha iyisi de olabilir. Bahsedildiği gibi, karşılaştırma seçenekleri epey az. (Sigorta bölümünde zaten karşılaştırma olayı yok.)

  Diğer taraftan bir projenin tutması için konsantrasyon şart. Basit web veya internetten para kazanma heyecanlarıyla hiçbir yere varılmıyor.

  Bu tip projelerle gerekten para kazanabilmek için sanal alemle içiçe olunduğu kadar bir ayağınızda gerçek piyasada olmalı.

 15. Video Developer Video Developer

  Ben hep uzmana gitme taraftarı olmuşumdur. Karşılaştırmaların sağlıklı ve güncel olması için bilgilerin taze olması ve karşılaştırmayı yapan firmanin da uzman olması gerekir diye düşünüyorum. Örneğin, konut kredilerinde uzmanlaşan bir site http://kredipazari.com. Hem karşılaştırmayı detaylı ve sağlıklı yapıyor hem de başvurabiliyorsunuz. Maalesef ihtiyaç kredisi karşılaştırması yapmıyorlar, ama konutta gerçekten kredipazari.com çok iyi. Bu model hürriyet kıyasla ve enuygun modelinden tüketici için daha yararlı bence - siz ne dersiniz?