HepsiBurada.com 2011 İlk Çeyrek Raporu
E-Ticaret

HepsiBurada.com 2011 İlk Çeyrek Raporu

Şubat ayında 2010 yılı raporunu paylaşan Hepsiburada.com, bu kez ilk çeyrek sonuçlarını detaylı kullanıcı sayılarıyla dışarıya açtı. Rapora göre Türkiye'de online alışveriş yapan kullanıcıların yarısından fazlası HepsiBurada.com üyesi.

2011 yılı ilk çeyreğinde  Hepsiburada.com 205.000 (dakikada 1,2 ) yeni üye kazanmış. Toplamda 3.2 milyon üyeye ulaşan e-ticaret devinin aylık ortalama ziyaret sayısı 13,5 milyona ulaşmış. Ziyaretçilerin sitede kalma süresi ise ortalama 10 dakika olmuş. Ayrıca 2010 yılına göre ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranında % 67’lik olumlu bir gerileme yaşamış.

Hepsiburada.com

Türkiye'deki e-ticaret kullanıcı sayısını 6 milyon olarak kabul ettiğimizde Hepsiburada'nın paylaştığı bilgiler pazarın yarısına ışık tutmuş oluyor. Bu bakışla paylaşılan e-ticaret eğilimlerinden bahsetmekte de fayda var.

Büyük Şehirler Dışında E-ticaret ve Popüler Kategoriler

Hepsiburada.com raporu, Anadolu’nun online alışverişe olan ilgisinin arttığına dikkat çekiyor. Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Ordu, Konya, Sivas gibi Anadolu illerinden gelen siparişlerde % 75'e varan artış yaşanmış. Anadolu'daki bu yükselişin yanısıra KKTC'den yapılan satışlar da geçen yıla oranla % 150 oranında artmış.

2011'in 1. çeyreğinde Hepsiburada.com'da en çok Giyim-ayakkabı, Kozmetik, Elektronik, Mutfak Ürünleri, Aksesuar, Anne-bebek kategorileri dikkat çekerken, akıllı telefonlara ve yeni teknoloji ürünlerinin daha çok tercih edilmeye başlandığı not edilmiş.

Hepsiburada bir kez daha kadınların online ticarete olan ilgisini ortaya koyuyor. Rapora göre kadınlar hem üye olarak hem de alışveriş hacminde hızla artış kaydediyor. Geçen yıla oranla kadınların yaptığı alışverişler %40 oranında artarken, ziyaret sayısında kozmetik kategorisi ise %200 oranında artış kaydetmiş. En fazla ziyaret artışı ise %400 gibi çok ciddi bir oranla giyim-ayakkabı kategorisinde olmuş. Bunların yanısıra kadınların özel günlerde teknoloji ürünlerine ilgi duyduğuna da raporda yer verilmiş.

Hepsiburada.com'un bu tür paylaşımlar yapmasının e-ticaret sektörünün biraz daha net görülebilmesi adına olumlu katkıları oluyor. Zaten gelen açıklamada da bu tür paylaşımların devam edeceğini iletiliyor. Bu bilgilerin özellikle dikey e-ticarete giriş yapmak isteyenlere ışık tutacağına inanıyorum ve e-ticaret hacmimizin kullanıcı deneyimlerine paralel olarak geliştiğini görüyorum.

Yorumlar (15)
 1. Sinema.com.tr Sinema.com.tr

  Türkiye'de bu tür gelişmeleri görmek hepimizi mutlu ediyor, umarım bu tür büyümeler tüm sektörler ve emek gösterenler için olur.

  1. Halil Ibrahim Halil Ibrahim

   Sitenizin içeriğinden dolayı domain elinizden alınabilir dikkatli olmanızı tavsiye ederim.Böyle güzel bir domaini kaybetmek istemezsiniz herhalde

   1. Mustafa Mustafa

    hmm kapatılmadan izliyim bir kaç film, sagolasın :)

   2. Haklısınız site hangi belge ile açıldı merak ettim.

 2. Halil İbrahim in ne dediği hakkında bilgi sahibi olan var mı ? Yazdığı seyin tehdit olduğunun ve tehditin de suç olduğunun farkindadir umarım.

  1. Merhaba, içeriklerin hicbirinin lisansı olduğu zannetmiyorum, direk amatör bir şekilde encode edilip siteye eklenmiş, yakında ciddi bir ceza ile site kapatılır gibi duruyor. Ben türkiyenin büyük içerik firmalarından birinde WEBTV işi ile uğrasıyorum, içeriğin web hakkları almak, sadece studyolar ile anlaşma yapmak bile ciddi bir işken, korsan olarak yayınları encode edip site eklemeye nasıl cesaret ediyorlar, anlamak mümkün değil.

 3. Hepsiburada'ya gercekten cok tesekkur ediyoruz. Tum e-ticaret sektorune bu kadar guclu katkilari oldugu icin. Webrazzide gordugumuz bu yuzdesel artislar bizleri cok mutlu etti. Daha iyi olmalarini temenni ediyorum.

 4. 13,5 milyon ha çok iyi gerçekten

 5. Serdar Erman Serdar Erman

  Ticaret ahlakına hiç saygısı olmayan bu firmanın ısrarla markalaştırmayı başaran herkeze teşekkürler. Dünyanın neresinde görülmüş bu kadar şikayet? http://www.sikayetvar.com/sikayetoku/k/481/f/549

  1. Nil Biray Nil Biray

   Bu kadar büyük bir potansiyele hitap eden bir markayı bu şekilde yargılamanız çok yanlış. Bende yıllardır alışveriş yapıyorum 1-2 günlük gecikmeler dışında hiçbir sorun yaşamadım. 3.2 milyon üye diye belirtmişler görüldüğü gibi sektörün en büyüğü olan firmanın adet olarak en çok müşteri şikayetini alması da normal önemli olan bunları çözmesi görüldüğü gibi hepsi olumlu şekilde sonuçlanmış.

 6. kendi alanında bu kadar büyük bir firmanın, müşteri ilişkilerine gerekli önemi vermemesi, tüketici memnuniyetini sağlayamaması, destek hizmetlerinin çok yavaş ilerlemesine anlam vermekte güçlük çekiyorum.

 7. Fatih Ekrem Bahadir Fatih Ekrem Bahadir

  Merhaba,

  2006 senesinden beri hepsiburada.com'dan alışveriş ediyordum. Lakin son günlerde sergiledikleri tavırlar hiç hoş değil.

  Hem siparişler tedarik edilmiyor hem de sipariş iptallerinde geri ödemelerde insanlar mağdur ediliyor.

  Burada yükseliyor olarak gösterdiğiniz ilgili site batıyor olmasın?

  Teşekkürler.

  1. Ben de katılıyorum bu görüşe, son siparişlerimden pek memnun kaldığımı söyleyemem, lakin 3 haftadır bir telefon bekliyorum.

 8. kim ne derse desin Hepsiburada.com benim en büyük kurtarıcım olmuştur. İhtiyacım olan bir şeyi İstanbul'un dört bir yanındaki alışveriş merkezlerinde arayıp bulmaya çalışacağıma, tek bir tıkla ihtiyacım olan hatta ihtiyacım olup da unuttuğum ürünleri bile satın alabildiğim tek yer :) İyi ki varsın hepsiburada.com'cuğum :P

 9. Emrah Uğur Arslan Emrah Uğur Arslan

  Hımmm demek son zamanlarda bu yüzden pek bir rahat (gevşek) davranıyorlar demek ama hayra alamet değil bu.