Avea'dan Girişimciler için Silikon Vadisi Standartlarında Bir Merkez: Avea Kuluçka Merkezi

Avea'dan Girişimciler için Silikon Vadisi Standartlarında Bir Merkez: Avea Kuluçka Merkezi

Kuluçka Merkezleri, genelde internet ve teknoloji tabanlı projeleri olan girişimcilere çalışma ortamı sağlayan merkezler olarak biliniyor. Amerika’da ve Avrupa’da bu tarz kuluçka merkezleri, ev sahipliği yaptıkları girişimcilere son derece teknolojik altyapı ile donatılmış ofisler ve danışmanlık hizmeti sunuyorlar.

Bahsettiğim gibi son teknoloji ile donatılmış yeni bir kuluçka merkezi Avea önderliğinde İstanbul’da kuruldu. Geçtiğimiz aylarda Silikon Vadisi’ne kuluçka merkezi için çıkartma yapan Avea’nın Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu’ndan projelerini dinleme şansım olmuştu. Sizler için Egemen Bey’le Silikon Vadisi standartlarındaki Avea kuluçka merkezinin detaylarını bir kez daha konuştuk.

Reyhan Çepik: Merhaba Egemen Bey, kuluçka merkezinin detaylarını konuşmadan önce kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmak için Amerika’ya gittim. University of California San Diego’da yüksek lisansımı tamamlayıp telekomunikasyon sektöründe çalışmaya başladım.

İnternet Servis Sağlayıcısı olan Genuity firmasında bir sene çalıştıktan sonra Ericsson firmasına geçtim. Çoğunluğu Amerika’da olmak üzere Kanada, Çin ve Hırvatistan gibi çeşitli ülkelerde Ar-Ge birimlerinin kurulması ve yönetilmesi görevlerinde bulundum.

2010 yılının başında Avea’nın yeni yapılanmasının heyecanı ve özellikle Ar-Ge konusunda Sayın Genel Müdürümüz Erkan Akdemir ve Genel Müdür Yardımcımız Coşkun Şahin’in vizyonu Türkiye’ye dönme kararımda çok etkili oldu ve Avea’nın Ar-Ge Direktörlüğü görevini üstlendim.

R.Ç: Böyle bir kuluçka merkezi açma fikri nereden geldi? Hazırlık olarak ne gibi ön çalışmalar yaptınız?

Az önce de belirttiğim gibi başta Genel Müdürümüz Erkan Bey olmak üzere şirket yönetimimizin Ar-Ge ve inovasyon konusunda vizyonu çok geniş. Üst yönetimimiz Avea’nın pazarda fark yaratmasının yolunun kendi özgün ürün ve servislerimizi geliştirmekten geçtiğini benimsiyor ve başta iş ortakları olmak üzere KOBİ’ler ve girişimcilerle birlikte çalışılması konusunda çok kararlı bir duruş sergiliyor.

Avea Ar-Ge Merkezi Ar-Ge altyapısının geliştirilmesi ve Ar-Ge çalışmalarının tek çatı altında toplanması için 2010 yılının başında kuruldu. Bildiğiniz gibi Ar-Ge merkezleri özgün ve yenilikçi ürün ve servislerinin geliştirilmesi için önemli bir yatırımdır. Fakat rekabetin, bilginin küreselleştiği ve bilginin tek bir firmanın ve devletin tekelinde olmadığı günümüz dünyasında firmaların sektörden kopuk, izole bir ortamda ürün ve hizmet geliştirmesi mümkün değildir. Dünyada üretilen bilgi, yenilikçi ürün ve servisler artık üreticiler, tedarikçiler, akademisyenler ve hatta girişimcilerin birbiri ile etkileşiminin, birlikte çalışmasının sonucunda ortaya çıkıyor.

Avea olarak Ar-Ge Merkezimizdeki birçok projeyi iş ortaklarımız ile beraber yapıyoruz, yani bir Ar-Ge ekosistemimiz var. Fakat Avea olarak iş ortaklıklarımızı özellikle firmasını yeni kurmuş girişimcilere destek olarak genişletmek ve sektörümüzü de büyütmek istiyoruz. Girişimciliğin desteklenmesi için Avea’nın Kuluçka Merkezi açma fikri Genel Müdürümüz Erkan Bey’in bizzat kendisine aittir. Genel müdürümüzün vizyonu kuluçka merkezinin girişimcilerin Avea Ar-Ge merkezi ile yakın çalışabileceği ve şirketlerini geliştirip büyütebilecekleri bir merkez olarak oluşturulması yönündeydi. Biz de gerekli adımları atarak kuluçka merkezimizin açılışını gerçekleştirdik.

R.Ç: Avea olarak kuluçka merkezine ne kadarlık bir bütçe ayırdınız?

Yaptığımız Ar-Ge yatırımları sayesinde dünya çapında bir test laboratuvarımız var. Laboratuvarımızda tüm şebekemizi simüle edebildiğimiz, çağrı ve yük testleri yapabildiğimiz modern imkanlar mevcut.

Kuluçka merkezine yaptığımız yatırımları ve harcamaları Ar-Ge’ye için yaptığımız yatırımlardan ayrı görmüyoruz. Çünkü kuluçka merkezimize kabul edilen girişimcilere test laboratuvarımız başta olmak üzere Avea’nın teknik altyapısından yararlanma imkanı sağlayacağız.

Tabi ki bu noktada Avea’nın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Ar-Ge merkezi sertifikası almasının da önemli katkıları olduğunu söylememiz gerekiyor. Ar-Ge merkezi olmamızla elde ettiğimiz vergi teşviklerini yine Ar-Ge’ye ve girişimciliğe yatırdık. Bir yandan Avea’ya nitelikli mühendis istihdamı yaratırken bir yandan da kuluçka merkezine özel bir altyapı tasarladık. Kuluçka merkezi için girişimcilerin kendilerini rahat hissedebilecekleri modern ve rahat ofis imkanı, girişimcilerin teknik altyapıları ve sunucuları için özel ortamları ve en önemlisi girişimcilerin ürünleri Avea ürün ve servisleri ile birlikte sergileyebilecekleri bir showroom oluşturduk.

R.Ç: 
Konum olarak kuluçka merkezinizi nereye kurdunuz, başka bölgelerde de açmayı düşünüyor musunuz?

Kuluçka merkezimiz Ümraniye’deki Teknoloji binamızda yer almaktadır. Kuluçka merkezini bu binamızda kurmamızdaki en büyük neden Ar-Ge merkezinin, IT ve Şebeke direktörlüklerinin hepsinin Ümraniye’de olmasıdır. Kuluçka merkezini özellikle Ar-Ge merkezinin yanında olacak şekilde planladık.

Avea Ar-Ge Merkezi ve kuluçka merkezinin yanına da Avea’nın ve kuluçka merkezindeki girişimcilerin ürünlerinin sergileneceği showroom da kuruyoruz. Böylece kuluçka merkezinde çalışan girişimci firmalar hem Avea’nın Ar-Ge ekibi ile rahat iletişim kurabilecek ve Avea’nın teknolojik birikiminden yararlanma imkanını elde edecek, hem de ürünlerini Avea ürünleri ile birlikte üst düzey ziyaretcilere sergileme imkanı bulacaktır.

R.Ç: Avea kuluçka merkezine katılım koşulları nelerdir? Katılmak isteyenler ne zamana kadar, nereye başvurmaları gerekiyor?

Kuluçka merkezi başvurusu için girişimcilerin önüne karmaşık ve bürokratik başvuru şartları koymuyoruz. Başvuru şartlarımız oldukça açık ve net; girişimcilerden bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını bekliyoruz. Ayrıca kuluçka merkezi başvurusu yaptıkları şirketin de KOBİ statüsünde olmasını istiyoruz.

Kuluçka merkezi başvuruları şirketi olan girişimcilerin yanı sıra kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de açık. Biz Avea olarak kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de şirketleşme ve şirketlerini büyütme aşamasında destek olmak istiyoruz. Bu nedenle firması olmayan girişimcilerin de kuluçka merkezine başvuruda bulunmaları bizim için çok önemli olacak. Firması olmayan girişimcilerden kuluçka merkezine kabul edilmeleri durumunda şirketlerini kurmalarını talep edeceğiz.

Kuluçka merkezine başvuruda bulunmak çok kolay. Başvuruları www.avealabs.com adresindeki portalımızdan alıyoruz. Başvuru için girişimcilerin kendisini, firmasını ve proje fikrini anlattığı basit bir formu doldurarak bize göndermesi yeterli olacak. Başvuruda bulunmak için bir süre kısıtımız yok fakat merkezimize kabul edeceğimiz girişimcileri Nisan ayının başında seçmek ve girişimcilerin de Nisan ayı içerisinde bizlerle birlikte çalışmaya başlamasını istiyoruz. Dolayısıyla Avea’nın destek olduğu ilk girişimcilerden olmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerekecektir.

R.Ç: Bir dönem içinde kaç proje ve kaç girişimci programa katılabilecek?

Hedefimiz kuluçka merkezine beş farklı alanda çalışan girişimci firmaları kabul etmektir. Web sayfamızda ilan ettiğimiz stratejik alanlar arasında en az beş farklı alandan girişimcilerle birlikte çalışmak istiyoruz. İlk etapta kuluçka merkezine kabul edeceğimiz şirket sayısını sınırlandırmamızın nedeni girişimci firmalarla birebir ilgilenmek ve kendilerine bir an önce merkezimizi açmaktır. Fakat kuluçka merkezi başvuruları için bir zaman sınırı koymuyoruz. Desteklenmeye değer girişimciler olduğu sürece her zaman girişimcilere kuluçka merkezimizin kapısı açık olacak.

R.Ç: Avea kuluçka merkezi, girişimcilere ne gibi imkanlar sunuyor?

Avea kuluçka merkezinde girişimcilere kendilerini evlerindeymiş gibi hissedecekleri rahat bir çalışma ortamı sunacağız. Ayrıca girişimci firmalara Avea iletişim altyapısını kullanma imkanı, Avea servislerine erişim ve GSM test laboratuvarından yararlanma fırsatı gibi hizmetleri de sunacağız. Teknik servislere ek olarak girişimci firmalar için teknoloji yönetimi ve ürün yönetimi, fikri mülkiyet hakları konularından danışmanlık ve özel eğitim programları da düzenlemeyi planlıyoruz.

Bahsedilen tüm bu imkanların yanı sıra girişimcilerin sahip olacağı en büyük şans Avea Teknoloji binasında Avea çalışanları ile birlikte bulunmak olacaktır. Böylece girişimciler mobil iletişim dünyasındaki yeni teknolojilerden, gelişmelerden haberdar olabilecek ve uzman bir ekiple birlikte daha kısa sürede yenilikçi fikirler geliştirebilecek, projeleri için ihtiyaç duyduğu teknolojiye ve bilgi birikimine de daha kısa sürede ulaşabileceklerdir.

R.Ç: Kuluçka merkezine katılan girişimcilere maddi olarak da bir destek söz konusu olacak mı?

Kuluçka merkezindeki girişimcilere ilk aşamada ofis imkanı, Avea iletişim ve test altyapısını kullanma imkanı gibi hizmetler sağlamayı düşünüyoruz. Böylece kuluçka merkezindeki firmaların sadece işlerine ve başarılı olmaya odaklanacakları bir ortamda çalışmalarını sağlayacağız. Bir başka deyişle, girişimci firmalara kuluçka merkezinde rahatça çalışmalarını sağlayacak tüm teknik ve idari altyapıyı sağlayarak onlara fikirlerini hayata geçirme imkanı tanıyacağız.

Zaman içerisinde girişimcilere finansal destek sağlamak da istemekteyiz. Girişimcilere sunacağımız finansal destek modelleri ile ilgili çalışmalarımız hala devam ediyor fakat temelde proje bazlı finansal destek sağlama ya da girişimcileri yatırımcılarla buluşturma gibi fırsatları sunmayı planlamaktayız.

Ayrıca kuluçka merkezimiz girişimcilerin kendi fırsatlarını kendilerinin yaratacağı bir ortamı da içerecek. Avea olarak bizler girişimci firmalara ürünlerini Avea Ar-Ge Merkezi ürünleri ile birlikte sergileyebilecekleri showroomda yer alma fırsatı da sunacağız. Girişimciler bu fırsatı değerlendirerek ürünlerini Avea’nın müşterilerine, özel konuklarına ve yatırımcılara sergileme imkanına sahip olacaklar ve böylece kendi şanslarını da kendileri yaratacaklardır.

R.Ç: 
Kuluçka merkezine katılan girişimcilerden beklenenler neler? Mesela girişimci her gün ofise gelmek zorunda mı ya da düzenli olarak rapor vermek zorunda mı?

Kuluçka merkezini rahat bir ortam sunacak şekilde tasarladık. Bunun ardındaki neden girişimcilerin evlerindeki rahatlığı yakalamaları ve böylece istedikleri zaman çalışabilecekleri ve yenilikçi ürünler geliştirebilecekleri bir ofis sunmaktır. Bir başka deyişle, girişimcilerin her gün ofiste bulunma ve belirli saatler arası ofislere gelme zorunluluğu olmayacak. Ayrıca kendilerinden düzenli olarak rapor istemeyeceğiz ve çalışmalarını izleme gibi bir politikamız da olmayacak. Girişimcilerin sadece işlerine konsantre olmalarını ve yenilikçi ürünler geliştirmelerini bekliyoruz.

Açıkçası kuluçka merkezinde girişimcilerden tek beklentimiz şirketlerini büyütüp yeni ürün ve servisler geliştirmesi olacaktır. Girişimcilerin gelecekte sektördeki önemli oyunculardan biri olması bizi mutlu edecektir. Bu süreçte girişimcilerin Avea’nın Ar-Ge iş ortağı olması da bizlerin önemli bir kazancı olacaktır.

R.Ç: Kuluçka merkezine katılan girişimci ya da şirketler ne kadar süre boyunca kuluçka merkezinden istifade edebilecekler?

Kuluçka merkezimize kabul ettiğimiz girişimcilere 18 ay boyunca kuluçka merkezinde yer alma imkanı sağlayacağız. Bu süre içerisinde firmalar kendi belirledikleri alanda herhangi bir kısıtlama olmaksızın çalışabilecekler. Girişimcilerin kuluçka merkezine kabulünden altı ay sonra kendileri ile ara değerlendirme yaparak çalışmaları hakkında bilgi edinecek ve yıllık planlarını gözden geçireceğiz. Bu değerlendirme sonucunda somut hedefleri ve planları olan girişimcilere Avea ile daha kapsamlı işbirliği fırsatları sağlamayı planlıyoruz. Örneğin bu süre içerisinde girişimci firmalar Avea Ar-Ge iş ortağı olarak Avea ile birlikte ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerinde birlikte çalışabileceklerdir. Ayrıca Avea girişimci firmalara performanslarına göre farklı finansal destekler de sunabilecek.

R.Ç: Amerika’da bazı kuluçka merkezleri katılımcıların projelerinden pay alıyor. Avea destek olduğu projelerden hak iddia edecek mi?

Avea’nın kuluçka merkezine kabul edeceği girişimcilerin projelerinden pay alma ya da bu projelerin çıktılarında hak idda etme gibi bir planı bulunmamaktadır. Bizim amacımız bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki girişimcilerin ve küçük ölçekli KOBİ’lerin önünü açmak ve onların Ülkemizde daha fazla katma değer yaratabilmesi için büyürüp gelişmelerini teşvik etmektir. Hatta bu süreçte girişimcilere fikri mülkiyet haklarının korunumuna yönelik gerekli destek te Avea tarafından sağlanacak.

Kuluçka merkezinde çalışan girişimcilerle Avea’nın ortak Ar-Ge projeleri başlatması durumunda ürünün ve fikri mülkiyet haklarının paylaşımı konusunda gerekli düzenlemeler ayrıca çalışılacak.

R.Ç: Kuluçka merkezlerinden beklentiniz nedir? Uzun vadede kuluçka merkezini nerede görüyorsunuz?

Kuluçka merkezinden en temel beklentimiz kendi işini kurmak ve büyütmek isteyen girişimcilere gereken desteği sağlayabilmek ve bu anlamda ülkemizde girişimciliğe destek olan öncü bir şirket olmak. Avea olarak kuluçka merkezini maddi bir getiri elde etmek için kurmadık. Girişimciliği desteklemenin ve sektörümüzdeki teknoloji üretimini teşvik etmenin Ülkemize karşı bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz.

Son yıllarda dünyadaki başarılı şirketlerin stratejilerine ve baktığımızda ürün ve hizmetler geliştirme sürecinin açık inovasyon yaklaşımına göre şekillendirildiğini görmekteyiz. Büyük ölçekli ve çok uluslu şirketler rekabetçiliğini koruyabilmek,yenilikçi ürün ve hizmetler sunabilmek için iş ortaklarıyla, üniversitelerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Ar-Ge çalışmaları yapmakta, KOBİ’lerle birlikte çalışmakta ve girişimciliği desteklemektedir. Özellikle telekomünikasyon gibi çok hızlı gelişen ve değişen bir sektörde firmaların yenilikçiliğini koruyabilmeleri yeni teknolojiler yaratmalarının yanı sıra firma dışında yaratılan teknolojileri de özümsemeleri gerekli kılmaktadır. Ancak böyle bir çalışma şekliyle yeni pazarlar yaratan ve mavcut pazarın dışına çıkarak yüksek katma değer sağlayan yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirilmesi mümkün olmaktadır

Bu gerçekten hareketle Avea Ar-Ge merkezi ekosistemini uzun vadede girişimcileri, üniversiteleri ve KOBİ’leri buluşturan bir inovasyon platformu haline getirme amacındayız. Kuluçka merkezi yapının temel taşı olacak ve girişimcilerin Avea’nın deneyimlerinden ve imkanlarından yararlanarak yeni ürünlerini geliştirerek büyüyecekleri bir okul olacaktır. Böyle bir okulu başlatmış olmanın heyecanı ve gururunun yanı sıra bu okuldan mezun girişimci firmaları Avea Ar-Ge ekosisteminin bir parçası olarak görmek istiyoruz.

R.Ç: Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Telekomunikasyon sektörü kendi başına büyük bir sektör olduğu kadar birçok dikey alanda çeşitli sektörler için çözüm ve inovasyon sağlamaktadır. Biz de bu sektörün lider firmalarından biri olarak Ar-Ge alanında ortak çalışmalar yapabileceğimiz akademisyenlere ve projeler üretebileceğimiz girişimci ve firmalara açığız. Her zaman yeni fikirlerin izole ortamlardan ziyade karşılıklı güvene dayalı bir işbirliği içerisinde yaratılacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de üniversiteler ve Ar-Ge iş ortakları ile yakın işbiriği yapıyor ve birlikte Ar-Ge projeleri gerçekleştiriyoruz.

Mevcut işbirliklerteliklerimizi girişimcileri de kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz. Böylece iletişim altyapısını sağlamanın bir adım ötesine geçerek geleceği şekillendiren teknolojilere de odaklanmak ve müşterilerimize ekosistemimizle birlikte geliştirdiğimiz zengin ürün yelpazesini sunarak daha kaliteli bir yaşam sunmak istiyoruz. Açtığımız Kuluçka Merkezi bunun en somut örneği. Kuluçka merkezimizde bizimle birlikte çalışacak girişimcilerle çok yakın bir gelecekte önemli başarılara imza atacağımızı düşünüyorum. Hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan girişimcileri Kuluçka Merkezimize başvurmaya davet ediyorum. Ve son olarak röportaj için çok teşekkür ediyorum.

R.Ç: Asıl ben teşekkür ederim bu keyifli röportaj için.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.