YouTube Kurucuları Delicious'ı Satın Aldı
Yatırım

YouTube Kurucuları Delicious'ı Satın Aldı

Favorilerini online saklayan birçok kullanıcının ilk tercihi olan delicious Aralık 2005'te Yahoo! tarafından satın alınmıştı. Yahoo!'nun geçirdiği kötü günler ve değişen stratejileri kapsamında kapatılacağı konuşulan delicious hakkında bugün şahsen benim çok sevindiğim bir haber geldi.

Yahoo! benim de aralarında bulunduğum delicious kullanıcılarına gönderdiği bir e-posta ile popüler servisin YouTube kurucuları Chad Hurley ve Steve Chen tarafından satın alındığını bildirdi. Hatırlarsanız eski PayPal çalışanı olan ikilinin kurmuş oldukları video paylaşım servisi YouTube Ekim 2006'da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştı.

Chad Hurley ve Steve Chen'in yeni kurmuş oldukları internet şirketi AVOS'un altında hizmet vermeye devam edecek olan delicious'ın hayatı bu sayede kurtulmuş oldu diyebiliriz.

Yapılan açıklamalarda AVOS'un delicious'a satın alma sürecinde ödediği rakam paylaşılmamış. Ancak servisin vizyoner sahiplerinin yönetimininde bundan sonra ilerleyeceği yol hakkında biraz fikir verilmiş. Şöyle ki, gönderilen basın bülteninde AVOS'un aynı zamanda CEO'su olan Chad Hurley delicious'u bir üst seviyeye taşımak istediklerini, kullanıcıların internet üzerinde içerik saklama ve paylaşmasını kolaylaştırmak tarafında büyük fırsatlar olduğunu dile getirmiş.

AVOS'un web sitesinde henüz şirketin başka ne tür internet servisleri hayata geçireceği yönünde bir bilgi bulunmuyor. Sadece YouTube kurucularının yeni şirketi olduğu, delicious'ı satın aldıkları, delicious kullanıcıları için sıkça sorulan sorular ve işe alım ilanları yer alıyor. Şu an için hakkında fazla bilgimiz olmasa da, AVOS'u bundan sonra yakından takip etmemiz gerektiğine eminim.

Uzun lafın kısası kendi adıma konuşacak olursam, alet çantamın en değerli parçası olan delicious'ın kazasız belasız bu süreci atlattığına seviniyorum. Geçenlerde delicious kapanırsa ne yaparım, en iyisi bir yedekleme yapayım diye düşünürken, doğrusu bu haber bana ilaç gibi geldi.

Diğer taraftan internet sektörü Chad Hurley ve Steve Chen'i girişimci koltuğunda tekrar kazanmış oldu. İşin bu tarafı da yine ayrı bir heyecan yaratıyor.

Yorumlar (6)
 1. Ibrahim Ibrahim

  Her ne kadar servisi kullanmıyor olsamda çalışan bir servisin kapatılmasına karşıyım. Belki el değiştirince yükselişe geçer Delicious.

 2. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Bence cloud computing dönemine giriş yapılmasıyla beraber bu tarz servisler değerini iyice yitirmeye başladı. En basitinden herhangi bir chrome kullanıcısı sadece google hesabını kullanarak tüm bilgisayarları arasında (eklentiler de dahil olmak üzere) senkronizasyon şansına sahip.

  Daha önce bu servisi kullanan biri olarak Yahoo'nun bu işten çekilmesine sevindim. Zira Yahoo beceriksiz olduğu kadar kendini beğenmiş bir yapıya da sahip. Elindeki fırsatları daha cömertçe harcayan bir şirket yok herhalde.

  Netice itibariyle servis adına sevinsem de uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.

 3. Link paylaşımı ile yeni bağlantılar/siteler keşfettiğim için sosyal imleme sitelerini beğeniyorum.

 4. Yahoodan çıkması iyi olmuş, kapanacağına devam etsin. Bu arada Myspace ne oldu? Bakıyorumda Alexa 'ya göre baya bir hit kaybı yaşıyor? Yoksa Google'ın bu yaz açmak istediği Sosyal Ağ o olmasın :D?

  1. Google ,imajını yitirmiş, eski bir markaya yatırım yapmaz.

 5. AVOS sanki delicious'u almak için kurulmuş bir firma gibi.