Grou.ps’a Erişim Engellendi!

Emre Sokullu'nun kurucusu olduğu Golden Horn Ventures'ın yatırım gerçekleştirdiği San Francisco merkezli Türk girişimi Grou.ps'a bugün akşam saatlerinde erişim engellendi. Kullanıcılarının kendi ilgi alanlarına göre sosyal ağlar oluşturmasına imkan tanıyan servisin engelleme kararı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 14 Ocak 2011 tarih ve 421.02.00.2011-016019 no'lu kararıyla idari tedbir kapsamında gerçekleştirilmiş.

Engelleme ile ilgili Grou.ps'un avukatı Başak Purut ile iletişime geçtim ve konuyu sordum. Engelleme kararının sebebi konusunda henüz bilgileri olmadığını dile getiren Purut, gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Tahminen Grou.ps bünyesinde kullanıcılar tarafından açılmış olan sosyal ağlardan birindeki olası bir içerikten dolayı engelleme kararı verilmiştir. Eğer tahminimiz doğruysa yer sağlayıcı durumundaki Grou.ps'un alt sitelerinden birinde gerçekleşen bu tür bir durumdan dolayı engellenmiş olması zamanında Wordpress.com ve YouTube engellemeleriyle ile aynı mantığa dayanıyor.

Servis Cuma akşamı engellendiği için sanıyorum haftasonu konuyla ilgili bir gelişme ya da site yönetiminden açıklama olmayacaktır. Önümüzdeki hafta içinde ise büyük olasılıkla ilgili içerik siteden çıkartılıp tedbiren uygulanan engelleme kararı kaldırılacaktır. Daha önce de çeşitli örneklerinden gördüğümüz kadarıyla bu tür tedbiren engellemelerde uygulanan model bu oluyor.

Konuyla ilgili gelişme ya da açıklama olduğunda yazıyı güncelliyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.