Grou.ps İş Modeli İle Hem Yatırımı Kaptı Hem Fark Yarattı
Yatırım

Grou.ps İş Modeli İle Hem Yatırımı Kaptı Hem Fark Yarattı

groups_logoEmre Sokullu'nun kurucusu ve CEO'su olduğu Grou.ps ile ilgili bugün Amerika'da da ses getireceğini düşündüğümüz bazı haberler aldık. 1 milyon üye sınırını geçen ve şu anda ana sayfasında 1 milyon 119 bin üyesi olduğunu gördüğümüz San Francisco merkezli Grou.ps'a, Golden Horn Ventures tarafından yeni bir köprü finansmanı (bridge financing) sağlanmış ve Seri A'daki toplam yatırım miktarı $2.1 milyon'a yükselmiş.

Haberi duyduktan sonra görüştüğüm Emre Sokullu alınan yatırımın yeni bir tur değil, geçmiş tura ek olarak gerçekleşmiş bir finansman olduğunu söyledi. Hazır görüşmüşken kendisinden son dönemlere ait önemli bilgiler de aldım. Özellikle şirketin yeni iş modeli hakkında verdiği bilgilerin dikkat çekeceğine inanıyorum.

Öncelikle son dönemlerde pazarlama anlamında niş alanlara odaklanan Grou.ps bu sayede trafik, yeni üye ve gruplar tarafında da gelişimini hızlandırmış. Son dönemlerde düzenli olarak trafiğini aylık %25 artışla güçlendirmeyi sürdürüyormuş. Artan trafik ile ayda 600 TB bant genişliği kullanmaya başlayan Grou.ps, Wikipedia'nın 2008'de kullandığı seviyeyi yakalamış.

Alexa ve Compete grafiklerinden Grou.ps'un trafik artışı rahatlıkla görülebiliyor.

groups-alexa

groups-compete

Ayrıca Grou.ps'un üye artış trendini de aşağıdaki grafikten görebilirsiniz:

group_growth

Özellikle üye ve grup sayılarının artışı ile maliyetleri de artan şirketin iş modeli de bu fırsatla hayata geçirilmiş. Grup sahiplerinin ücretli üyelikli grup açmasına imkan tanıyan bu yeni iş modeli şu anda dünyada Grou.ps ile aynı kulvarda yarışan rakiplerinde bulunmuyor. Grup kurucularının isterlerse grup üyeliklerini ücretli yapmasına yarayan seçenek Grou.ps'un popülaritesini artırmanın yanında, fark yaratmasına da yardımcı olacaktır.

Başlangıçta ücretli üyelik özelliğini az sayıda grup sahibi ile paylaşan Grou.ps yönetimi şu an için aylık $10 bin seviyesinde gelir elde eden grupları görmeye başlamış ki bence bu rakamlar oldukça ciddi.

Bünyesinde 40 binden fazla grup barındıran Grou.ps'un bu gelişimi hem Web 2.0'ın kalbi San Francisco'da bir Türk girişimi olmasından dolayı göğsümüzü kabartıyor, hem de 4 yıldır girişiminin arkasında durarak kendisini bu işe adamış olan Emre Sokullu'yu bence örnek alınması gereken bir girişimci figürü olarak karşımıza çıkartıyor.

Grou.ps ekibini ve Emre'yi hem gelişimleri hem de aldıkları yatırım için kutluyor, Golden Horn Ventures'ı da elbette bu alanda sağladıkları destek için tebrik ediyoruz.

GÜNCELLEME: Grou.ps'un yatırım haberi TechCrunch tarafından da değerlendirilmiş ve şu anda ana sayfada.

Yorumlar (12)
 1. Türk olmasından dolayı bizimde göğsümüz kabarıyor.

  Başarılar

 2. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Grup sahiplerinin para kazanabilmesi fark yaratacağını düşünüyorum süper fikir tebrik ediyorum.

  Ayrıca gururlanıyoruz

 3. Varol Aksoy Varol Aksoy

  gerçekten gurur verici bir olay. bahsedildiği gibi 4 yıl boyunca projenin arkasında durarak zaten aldığı yatırımı hak etmiş. Tebrikler Emre Bey.

 4. islami evlilik mi ? :D

 5. Tebrikler. Daha nice güzel haberler bekliyoruz.

 6. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  En son server yenilenmesi yapılııyordu. Son durum nedir acaba yavaşlık giderildi mi?

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp

   Evet baya sorun vardı grou.ps'ta çok geç açılıyordu , wp hataları vs vardı..

  2. Merhaba,

   Trafiğimizi katladığımız dönemde bir yavaşlık sorunu yaşamıştık ama şu an 20'den fazla sunucumuz bulunmakta (uygulama sunucuları, veritabanı sunucuları) ve bu sunucular oldukça iyi özellikler ile donatılmış makineler. Bunun yanında sunucu mimarimiz ve yazılım mimarimiz üzerinde de performans adına oldukça önemli geliştirmeler yaptık ve bu konuda yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

   Daha önce sistemimizi deneyip bu sorundan dolayı sıkıntı yaşadıysanız, şimdi bunları yaşamayacaksınız.

   Bahsedilen wp hatası ise Emre'nin kişisel blogundaki problem, GROU.PS platformu ile ilgili değil.

   Bu arada hepinize teşekkür ederiz güzel görüşleriniz için. Sistem ile ilgili paylaşmak istediğiniz fikirleriniz varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa bize contact[]grou.ps adresinde ulaşabilirsiniz.

   Herkese iyi çalışmalar,

   Mustafa ŞAPÇILI

   Platform Engineer

   GROU.PS

 7. Merhaba ,

  bir fikir yürüteyim dedim,hesapta hata varsa affola...

  bilindigi üzere Social-Network ve Group-Ware lerde Sirket degeri kabaca Üye basina 40-100 Usd arasindadir.Groups icin 50 USD kabul edersek ,saunda Groups un Piyasa degeri 60 Milyon degerinde...

  Tahminimce (bu sadece ve sadece tahmindir) Golden Horn su anda Sirketin %40 ile %50 arasinda bir hissesine sahip su anda ...

  Buda hisellerinin su anki piyasa degeriyle

  30 Milyon dolar olmasi demektir.Tabi bu degerleme cok muglak rakamlar üzerinden oldu ,ancak elimizde olan verilerden (yada olmayan verilerden) yola ciktim.Böylelikle 2,1 milyon USD yatirimin getirisi 1 e 10 ile 1 e 15 arasinda düsünmek lazim.kaldiki yatirimi yeni aldi groups ve belli bir ivme yakaladi.bir sonraki Rounda kadar üye sayisi ile birlikte sirket degerklemeside yukari dogru revize edilebilir.Fikirleri olan varsa okumaktan zevk duyarim.Emre ye ve ekibine sonsuz basarilar ...

 8. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

  Kendilerini tebrik etmek gerek, hızlı bir büyüme gösteriyorlar. Özellikle %25 büyüme azımsanmayacak büyüklükte.

 9. Melten Derinci Melten Derinci

  4 yıldır uğraşıyolar hala 1 milyon $ yatırım mı almışlar. Anlamadınız . Yani daha para kazanmamışlar .

 10. Sergei Ardzinma Sergei Ardzinma

  yapılan güzel,ama çok sorunlu bir site.dün bir grup oluşturdum bu gün siteye ve gruba girilemiyor.bu daha öncede oldu.bu şuna benziyor..bir aşçı(ahçı) vardır..sürekli 10 kg piriçten pilav yapar ve harikadır yaptığı pilav..11 kg dan yaparsa tadı değişir ama o kadarda farkedilmez..ama birden bire 20 kg pirinç kullanırsa o pilav yenmez.sevgiyle kalın