Grou.ps İş Modeli İle Hem Yatırımı Kaptı Hem Fark Yarattı

Grou.ps İş Modeli İle Hem Yatırımı Kaptı Hem Fark Yarattı

groups_logoEmre Sokullu'nun kurucusu ve CEO'su olduğu Grou.ps ile ilgili bugün Amerika'da da ses getireceğini düşündüğümüz bazı haberler aldık. 1 milyon üye sınırını geçen ve şu anda ana sayfasında 1 milyon 119 bin üyesi olduğunu gördüğümüz San Francisco merkezli Grou.ps'a, Golden Horn Ventures tarafından yeni bir köprü finansmanı (bridge financing) sağlanmış ve Seri A'daki toplam yatırım miktarı $2.1 milyon'a yükselmiş.

Haberi duyduktan sonra görüştüğüm Emre Sokullu alınan yatırımın yeni bir tur değil, geçmiş tura ek olarak gerçekleşmiş bir finansman olduğunu söyledi. Hazır görüşmüşken kendisinden son dönemlere ait önemli bilgiler de aldım. Özellikle şirketin yeni iş modeli hakkında verdiği bilgilerin dikkat çekeceğine inanıyorum.

Öncelikle son dönemlerde pazarlama anlamında niş alanlara odaklanan Grou.ps bu sayede trafik, yeni üye ve gruplar tarafında da gelişimini hızlandırmış. Son dönemlerde düzenli olarak trafiğini aylık %25 artışla güçlendirmeyi sürdürüyormuş. Artan trafik ile ayda 600 TB bant genişliği kullanmaya başlayan Grou.ps, Wikipedia'nın 2008'de kullandığı seviyeyi yakalamış.

Alexa ve Compete grafiklerinden Grou.ps'un trafik artışı rahatlıkla görülebiliyor.

groups-alexa

groups-compete

Ayrıca Grou.ps'un üye artış trendini de aşağıdaki grafikten görebilirsiniz:

group_growth

Özellikle üye ve grup sayılarının artışı ile maliyetleri de artan şirketin iş modeli de bu fırsatla hayata geçirilmiş. Grup sahiplerinin ücretli üyelikli grup açmasına imkan tanıyan bu yeni iş modeli şu anda dünyada Grou.ps ile aynı kulvarda yarışan rakiplerinde bulunmuyor. Grup kurucularının isterlerse grup üyeliklerini ücretli yapmasına yarayan seçenek Grou.ps'un popülaritesini artırmanın yanında, fark yaratmasına da yardımcı olacaktır.

Başlangıçta ücretli üyelik özelliğini az sayıda grup sahibi ile paylaşan Grou.ps yönetimi şu an için aylık $10 bin seviyesinde gelir elde eden grupları görmeye başlamış ki bence bu rakamlar oldukça ciddi.

Bünyesinde 40 binden fazla grup barındıran Grou.ps'un bu gelişimi hem Web 2.0'ın kalbi San Francisco'da bir Türk girişimi olmasından dolayı göğsümüzü kabartıyor, hem de 4 yıldır girişiminin arkasında durarak kendisini bu işe adamış olan Emre Sokullu'yu bence örnek alınması gereken bir girişimci figürü olarak karşımıza çıkartıyor.

Grou.ps ekibini ve Emre'yi hem gelişimleri hem de aldıkları yatırım için kutluyor, Golden Horn Ventures'ı da elbette bu alanda sağladıkları destek için tebrik ediyoruz.

GÜNCELLEME: Grou.ps'un yatırım haberi TechCrunch tarafından da değerlendirilmiş ve şu anda ana sayfada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.