Sirketce.com Yeni Versiyonu İle Dikkat Çekiyor
Arama
Yenilikler

Sirketce.com Yeni Versiyonu İle Dikkat Çekiyor

sirketce-logoDevrim Demirel’in kurucusu olduğu BerilTech‘in girişimi Sirketce.com bir süre önce ilk versiyonu ile şirket arama motoru olarak yayına alınmıştı. Geçen süre içinde pek haberdar olamadığımız servisin yeni versiyonu ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve bir süre önce sessiz sedasız yeni özellikleri ile yayına girdiğini öğrendik.

Şirket arama motoru yapısına ek olarak şirket, servis ve ürün kataloğu özelliklerini de dahil eden girişim bu gelişme ile KOBİ’lerin de dikkatini çekmiş ve kısa süre içinde sisteme dahil olan şirket sayısı 2000’i geçmiş. Ürün ve hizmet kataloğundaki kayıt sayısı ise 25.000 kadarmış.

Arama motoru olarak 2 milyondan fazla alan adının içinden şirket olarak tespit ettiği 120.000’den fazla siteyi tarayan Sirketce.com, 10 milyona yakın sayfayı indekslemiş.

Şirketlerin ücretsiz olarak dahil olabildiği Sirketce.com’da şirketler kendi sayfalarını oluşturduktan sonra ürün ve hizmet kataloglarında ve elbette arama sonuçlarında da yer alabiliyorlar.

sirketce-ana1

Sirketce.com geliştirdiği iş modelini de yine KOBİ’ler üzerine kurmuş ve bu modelde reklamı benimsemiş. Ürün ve hizmet kataloglarında konumlandırılmış olan “Altın Alan” bölümlerine isteyen şirketler reklamlarını ekleyebiliyorlar ve görünen o ki şimdiden ilgili firmalar olmuş. Yıllık 50 TL ile yer alınabilen altın alanlar dışarıdan reklam alımına gerek kalmadan Sirketce.com’un kendi bünyesinden beslenmesine imkân tanıyacak diye tahmin ediyorum.

Geçmiş dönemlerde Blogcu.com ve TR.TC satışları ile başarılı çıkışlar gerçekleştiren Devrim Demirel bu sefer yeni bir başarı hikayesi yaratacak mı göreceğiz, ancak bir süre sonra Sirketce.com’un arama motoru geri dönüşleri ile trafiğini artırıp özellikle uzun kuyruk stratejisi sayesinde hem kendisi hem de bünyesindeki şirketler için değer yaratacağını düşünüyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (41)
 1. arda kural dedi ki:

  Şirketçe’nin çok farklı bir yapısının ve tasarımının olduğunu düşünmüyorum. Bu sitenin sahibi olan Devrim bey’in daha önceki işlerinde bir çok kişinin ağzı yandı bu yüzden eminim onu tanıyanlar yoğurdu üfleyerek yemeye devam edecektir.

 2. İbrahim dedi ki:

  Ben de sizin sayenizde bu siteden haberdar oldum, inceleyeceğim … Teşekkürler

 3. suat kınay dedi ki:

  Web çok sayıda şirketler için platformlar var.Fakat bir çoğu hatta %70’inin bilgileri güncel değil..Biraz inceledim güzel bir siteye benziyor.. teşekkürler

 4. Serkan Bektaş dedi ki:

  Tasarımını hiç beğenmedim. Eskitip, özensiz bir çalışma olmuş.

  Site Beriltech’in olmasaydı webrazzi’de tanıtılmasını bırakın, telaffuzu bile imkansızdı. Piyasada çok daha iyileri var.

 5. Ahmet Akpınar dedi ki:

  Serkan Bektaş’ a katılmamak elde değil.
  Kopya içerik, kopya proje ve beriltech.

  Beriltech önceden iyi şeyler yapardı.

 6. Varol AKSOY dedi ki:

  web 2.0 konsepti kullanılıyormuş gibi dursada site hiç işlevsel değil. Geliştirilmeli bence…

 7. emre topaloğlu dedi ki:

  Bir kaç yıl önce amatör olarak hazırladığım bir sitenin alan adını beriltech’in sahibi olduğu yonlendir.com’dan kullanıyordum. Site günlük 1000 tekil kullanıcıya ulaştığında sitemin adresini kendileri kullanmaya başladılar. Sitemi yayından kaldırıp sadece kendi adsense reklamlarının olduğu bir sayfaya yönlendirdiler. Sitenin adını boşuna “yönlendir” koymamışlar 🙂 Eminim bu şirketçe isimli siteyi de daha sonra şirketlerin aleyhine kullanacaklardır. Sitenin iyi veya kötü yorum yapılacak bir tasarıma sahip olmadığını düşünüyorum. Eğer yeni versiyonu bu ise eskisini tahmin bile edemiyorum.

 8. Devrim Demirel dedi ki:

  Aşağılamalar, hakaretler, iftiralar… Sanırım Türkiye’de üretken olmanın, farklı işler yapabilmenin bedeli bu.

  Neyse ki yaptığımız projelerin kıymetini bilen biliyor, ihtiyacı olan ve ne işe yaradığını anlayan kullanıyor. Dolayısıyla bu yorumların haklı olup olmadığını da zaman yine gösterecek.

  1. emre topaloğlu dedi ki:

   Gerçekler her zaman acıdır. Bir bakkaldan aldığınız ürün bozuk çıktığında o bakkala bir daha nasıl güvenebilirsiniz ?

   1. Devrim Demirel dedi ki:

    Bir milyondan fazla üyeye 9 yıl ücretsiz ve sorunsuz hizmet vermiş bir siteden bahsediyoruz. Yaşanan sorunun ne olduğunu bilmiyorum, ancak, Ankara’da iseniz (veya Ankara’ya gelir iseniz) sizi ofisimizde ağırlamak ve dinlemek isterim.

   2. Ekim Nazım Kaya dedi ki:

    Bir sorun yaşadıysanız neden Beriltech’in iletişim bilgilerini kullanarak çözmeye çalışmadınız? Müşterilerine destek hizmeti sunan bir şirket, ayrıntıları bilinemeyen ve doğruluğundan asla emin olamayacağımız bu tür “şikayet”lere bloglarda, forumlarda teker teker cevap vermek durumunda mıdır? Makul olmayı öğrendiğimizde pazar da gelişecek, ürünler de… Dahası, huzurlu yaşamayı da başaracağız.

  2. Serkan dedi ki:

   Bu yorumların neresinde aşağılama, hakaret ve iftira var, ben göremedim.

   Ayrıca bu siteyle beraber üretken olduğunuz noktalar nedir, farklı olarak neler yaptınız? Arda Bey’in göremediği şeyleri de aktarırsanız bizleri de bilgilendirmiş olursunuz.

 9. uygar bayar dedi ki:

  3 yıllık geliştirme sürecinden sonra ortaya çıkmış projenin altında yatan teknolojinin yüzeysel bir incelemeyle anlaşılması kolay değil.
  Projeyi kötüleyen arkadaşların daha önceden kuyruk acısının olması hoş değil tabi.

 10. emre topaloğlu dedi ki:

  Ekim Bey söylediğiniz şekilde tabiki de iletişime geçtim. Beriltech’in iletişim bilgilerinden telefon numarasını alıp Ankara ofisini aradım. Müşteri hizmetlerindeki görevli kişi tüm yetkilerin kendilerinde olduğunu istediği zaman istediği alan adını istediği adrese yönlendirebileceğini söyledi. Yani sitemi gasp etmiş gibi oldular. Şirketçe’ye katılan şirketlerin isimleri arama motorlarında arandığında şirketçe’deki sayfalar ilk sırada gelmeye başlayınca emin olunki şirketlerden yüklü miktarda para talep edilecektir.

  1. ali dedi ki:

   ben bu yüzden olayı bilen olarak(firmamıza ait anahtar kelimelerin sirketce’de yayınlanmasından işkillendim) bu yüzden firma adlarımızı siteden çıkarttık. anında çıkardılar.

   ben bu yüzden şirketçeye diyorum ki bu işi bırak firmaların alın terlerinden faydalanma.

   saygılar.

   1. ali dedi ki:

    bu iş nasıl işliyor anlamadım ya!, sildirdiğim siteler yeniden eklenmiş.

  2. ali dedi ki:

   @emre topaloğlu …Şirketçe’ye katılan şirketlerin isimleri arama motorlarında arandığında şirketçe’deki sayfalar ilk sırada gelmeye başlayınca emin olunki şirketlerden yüklü miktarda para talep edilecektir…

   demişsin, acaba şirketçemi yüklü miktarda para alacak yoksa firmalar dava açıp, firmalar mı alacak.

   saygılarımla.

   1. emre topaloğlu dedi ki:

    Bence şirketçe şirketlerden para talep edecek ama hemen değil belli bir noktaya ulaşınca.

 11. emre topaloğlu dedi ki:

  Devrim Bey davetiniz için teşekkür ederim. Ankara’da değilim fakat uygun olduğum bir zaman Ankara’ya gelip sizinle konuşmak isterim.

 12. Serdar Öztürk dedi ki:

  En çok “altın alan” kısmı dikkatimi çekti. Ne olursa olsun yıllık reklam satışı bana göre amatör bir gelir elde etme modeli. Dizin sitelerini andırıyor.

  Sadece şirketçe’nin logosunu beğendim. Onun dışında gözüme çarpan pek bir şey olmadı.

 13. Tasarım daha güncel olabilirdi. Bunun haricinde başarılarını zamanla göreceğiz umarım.

 14. Onur Değerli dedi ki:

  Bu ülkede maalesef her zaman için meyve veren ağaç taşlanmıştır. sirketce.com çoğu yönden piyasadaki diğer firma sitelerinden fazlası ile ayrılıyor. Diğerleri bu işi ücret karşılığı yaparken, sirketce’de ücretsiz. Bahsettiğim firmalar para veren firmalara google’da üst sıralarda çıkma garantisi veriyor ama sonuç hüsran oluyor. sirketce’nin garanti vermesi gibi bir şey söz konusu olamaz. zaten rekabet halindeki bir çok keywordde üst sıralarda çıkmakta.

  1. kaan yıldız dedi ki:

   Acaba şirketçe’deki şirket bilgilerini gerçekten o şirketin sahiplerimi ekliyor yoksa şirketçe çalışanları internetten şirket bilgilerini toplayıp kendi sistemlerine mi ekliyor ? Bunu yaparken şirketlerden izin alınıyor mu ? Sizce şirketlerin haberi olmadan onların bilgilerini şirketçe üzerinden yayınlamaları etik mi ? Şirketçe’nin arama sonuçlarında şirketlerin resmi web sayfalarının üzerinde çıkmak gibi bir amacı olduğunu düşünüyorum. Bu sayede şirketlerden para talep edebilecekler. http://www.sirketce.com.tr/sirketcem/Jazaritech_Bilisim_Teknolojileri bu adresteki şirketin telefonu ile iletişim kurduğumda bu siteye kendilerinin kayıt olmadığını öğrendim. Zaten şirketçe’yi gezdikçe bilgilerin internetten toplama olduğunu göreceksiniz. http://blog.sirketce.com adresine girdiğinizde şirket bilgilerini izinsiz toplayan ekibi görebilirsiniz.

   1. Doğu Cangöz dedi ki:

    Google da yapıyor bu terbiyesizliği. Milyarlarca siteyi habersiz indeksleyip bu sayede paraya para demiyorlar. Milyarlarca siteden birinin sahibini aradım, “abi valla ben eklemedim” dedi. bir de kullanıcılar ekliyormuş gibi form yapmışlar: http://www.google.com/addurl/

    İşte bu terbiyesizliği yapanlar: http://www.google.com/corporate/execs.html

    Google’da etik olmadığının kanıtı: http://www.google.com/ethics

    “www.google.com/ethics – does not exist.” kendi elleriyle yakalandılar.

   2. ali dedi ki:

    @Doğu Cangöz, şirketçe firmaların anahtar kelimelerini çalıp kendi sayfalarından yayınlayıp onuda google’a indeksletiyorlar. dikkatini çekerim, google bir arama motoru ve indekslediği sayfaları bir başka arama motoruna indeksletip anahtar kelimelerden ziyaretçi çalmıyorlar.

 15. Gökhan SABIR dedi ki:

  Çok acımasız eleştiriler yapılmış. blogcu.com gibi bir projenin tasarımcısı olan devrim beye haksızlık edilmiş. projeyi beğenmeye bilirsiniz, fakat olayları kişiseleştirmek etik değildir…
  sirketce ise, geliştirilmeye açık bir proje gibi gözüküyor…

 16. Savas Ates dedi ki:

  tasarima takilmadigim icin ve isimi gordugu icin ara sira kullaniyorum bu siteyi. lakin arama sonuclarinda hep 100 sonuc getiriyor.

  ayrica ufak bir hata:
  sozluk kelimesini aradiginizda 6.sayfaya erisemiyorsunuz. Herhangi bir belge bulunamadı diyor ama 7 ve sonraki sayfalara erisebiliyorsunuz.

 17. ali dedi ki:

  şirkekçeden etik olmayan bir hareket firma adreslerine verilen linklerde rel=”nofolllow” kullanılmış.

  örnek: http://www.sirketce.com.tr/site/www.eczanedestek.net

  saygılarımla

 18. Metin dedi ki:

  Tamam site güzel ama şirketlerin detaylarına tıkladığımda bir şey göremiyorum ki. Oraya buraya link dağıtımı örümcek gibi ordan oraya atlıyoruz. Firma rehberi mi istiyorsunuz bir inceleyin derim: http://www.cadcamsektoru.com/firmalar-rehberi/3D-Group-CadCam-Egitim-ve-Danismanlik-9418.htm

 19. Ahmet Akpınar dedi ki:

  Kopya site
  kopya içerik
  bildiğimiz dizin sitesi… vesaire laflara kızıyor, eleştiri kaldıramıyorsunuz
  da görünen köy klavuz istemez,
  siteniz kopya.
  Kopyaladığınız içeriği okumamışsınız bile.

  Örneğin;
  http://www.sirketce.com.tr/yasal adresinde, cnnturk.com sitesinden kopyaladığınız yazıyı hiç OKUMAMIŞ değiştirmemişsiniz.

  “”””””””””””””””””””””””
  2. Logo’yu ancak web sitenizde kullanabilirsiniz, başka hiçbir şekilde kullanamazsınız. Logo, her zaman Sirketce.com.tr’nin http://www.cnnturk.com adresindeki anasayfasına çalışır durumda bir bağlantıya sahip olmalıdır. Bu bağlantı için gerekli HTML kodunu aşağıda bulabilirsiniz.
  “”””””””””””””””””””””””

  Sevgili Arda Kutsal

  umarım
  eş dostu kırmamak adına, vasat işleri webrazziye taşıdığınız için pişman olmazsınız.

  Webrazzide bu hamili kart yakinimdir olayları son zamanlarda sıkıcı olmaya başladı, yıllardır sitenizi takip ederim fakat son zamanlarda rss readerdaki okunmamış sayınız inanın eskisi kadar tıklamama teşvik edici değil.

  Yorumumu değiştirmeden, size olan notumla birlikte yayınlamazsanız “6368readers” sayısında fark edilmeyecek de olsa bir eksilme olacaktır.

  1. Metin dedi ki:

   Demekki Türkiye’de bir site yükseldikçe cıvıyor. Profesyonel blogçu bir de üstüne bu site. Çalıntılama üstadlarını görüyoruz bizde webrazzi sayesinde.

   Dediğiniz gibi artık sıkmaya başladı webrazzi. Zirvede iken birden yere çakılabilir duruma geldi şu anda webrazzi. Suyu ısınıyor.

 20. Mehmet dedi ki:

  Bu tip şirket , teklif vb. ürünlerin çok işlevsel ve kullanışlı olması gerekir, site çok basit kalmış görünüyor, Web 2.0 görünmesi için uğraşılmış ama görünürde(!) kavramın içi doldurulmamış, bir rehberden farklı görünmüyor. Daha yol katedilmesi gerekiyor gibi görünüyor.

 21. Devrim Demirel dedi ki:

  Madem ki şirketçe hırsızlık ürünü ve kopya bir proje, Şirketçe’nin aynı işleve sahip bir kopyasını 30 gün içinde oluşturabilecek kişi veya şirkete 200.000 US$ ödül vaadediyorum.

  1. Sevda Gardaş dedi ki:

   ben de oğlumu bulana yüzbinlira veriyorum.

 22. Kemal Çubukçu dedi ki:

  Yapamayan eleştirir…

 23. Ahmet Akpınar dedi ki:

  Ya arkadaş
  bir önceki yorumlar sayfasında

  “Hırsızlık” diyoruz
  kopya diyoruz
  çalmışlar diyoruz milletin sitesini kapatıp hitini kendine çekmiş diyoruz ve bunu yine yapacak diyoruz daha ne ne eleştirisi ne yapamayanı kim kimdir nereden biliyorsun ki ?

  Eleştiriyi kaldıramayan msn messengerında ne kadar arkadaşı varsa bu sayfaya sokup
  “kanka beni eziyorlar yardım et git yalakalık yap bana” mı diyor anlamdım ki

  edep yahu, edep. ayıp.

  Tekrar yabancı web bloglarına dönme zamanıdır, iyi eğlenceler arkadaşlar, kusura bakmayın.

  1. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak ve yazmak bu olsa gerek.
   Milletin hit’ini çalmaktan kastın yönlendir ise, çok yanılıyorsun.
   Milletin yazıp çizdiği yüzünden töhmet altına girilmese güzelim yönlendir kapanır mıydı?
   Şirketçenin alt yapısı öyle kolay oluşmadı. Kolay değil öyle arama motoru çalıştırmak.
   Twittmek ise kolay tabi.

 24. CEBE dedi ki:

  Bilişim sektörünü az çok takip edenler bu piyasada kimin ne olduğu konusunda az çok fikir sahibi olmuştur. Bu nedenle bahsi geçen şirketi herhangi bir şekilde mutattap almıyorum.

  Webrazzi’ye bir kastım olduğu düşünülmesin ancak Webrazzi malesef bu konuda sınıfta kalmıştır. Çünkü henüz olgunlaşmamış bir projeyi olduğundan farklı yansıtarak bu tartışmanın bu hale gelmesinde etkin rol oynadığını düşünüyorum.

  Bu noktadan sonra Webrazzi’nin objektifliğini ve güvenirliliğini sorgulamaktayım.

 25. davut dedi ki:

  Peh, işte bir gerilla taktiği daha.

Bir Yorum Yazın