Blogcu.com Nokta A.Ş. tarafından satın alındı!

Blogcu.com Nokta A.Ş. tarafından satın alındı!

Nokta A.S.Sahibi olduğu bilgi.com, sinemalar.com, dizin.com, dikkat.com, doviz.com ve termometre.com (eski adı ile meteoroloji.com) sitelerinin yanında gerçekleştirdiği fotokritik.com ve izlesene.com satın almaları ile de dikkatleri üzerine çeken Nokta A.Ş., Blogcu.com'u da bünyesine kattı.

Blogcu.comBlogcu.com, Beril Teknoloji tarafından 2005 yılında kurulmuş olan ülkemizin ilk ve en büyük ücretsiz blog servisidir. Bugün itibari ile yaklaşık 390 bin üyesi ile Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 12. sitesi olmasının yanında, internet kullanıcılarının yakından tanıdığı bir servisdir.

Nokta A.Ş. tarafından Blogcu'ya ödenen ücret ile ilgili şirketler arasında gerçekleştirilen gizlilik sözleşmesi sebebiyle herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Ancak satın alma sürecini dönemlerle kısaca aktarmam gerekirse.

Şirketler arasındaki ilk görüşme 2006 yılının Kasım ayında gerçekleşmişti. Bunu takiben Aralık ayının ikinci yarısında görüşmeler hızlandı.

6 Şubat 2007'de şirketler arasındaki protokol tamamlandı ve 19 Şubat 2007'de sözleşme imzalandı.

2 Nisan 2007'de Blogcu'nun Nokta A.Ş.'ye devri tamamlandı.

12 Nisan 2007'de ise şirketin resmi açıklaması ve basın yemeği gerçekleşecek.

Nokta A.Ş.'nin basın yemeği için davetiyeler ilgili kişilere gönderilmiş. Benim de yer alacağım basın yemeğinde davetiyede belirtildiği üzere, Nokta A.Ş. yetkilileri şirketin vizyonu, çalışmaları ve Blogcu ile ilgili planlarını anlatıyor olacaklar. Elbette söz konusu basın yemeğinden alacağım bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağım.

Konuyla ilgili Blogcu.com'un sahibi Beril Teknoloji kurucusu Devrim Demirel ile görüştüğümde, Blogcu ile AR-GE misyonlarını tamamladıklarını, şirket olarak değer yaratmayı sevdiklerini ve yeni ürünlerle Türkiye internetine hizmet etmek istediklerini belirtti.

Satın alma ile ilgili kişisel görüşümü soracak olursanız. Blogcu.com satın alması sektöre inanılmaz bir dinamik sağlayacaktır ve özellikle büyük şirketlerin sosyal medya alanında yoğun arayışlara girmesine sebep olacaktır. Zaten bu arayışa girilmişti ancak bu haberlerle birlikte çalışmalara ağırlık verilecektir.

Aslında sadece sosyal medya olarak düşünmeye de gerek yok. Sonuçta ülkemizde Web 2.0 yani yeni nesil web alanında henüz gerçekleşmeyi bekleyen birçok girişim bulunuyor. Ayrıca yatırımcılar için de dikkat çeken değerli girişimlerin sayısı satın almalar ile gün geçtikçe azalıyor.

Bu gözle baktığımızda girişimciler için fırsatlar olmasının yanında, büyük şirketlerin de arayışları artarak devam edecektir.

Nokta A.Ş.'nin Blogcu'yu satın almasını doğru bir strateji olarak görüyorum ve ilerleyen dönemlerde şirketin vizyonu doğrultusunda kendilerine büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum.

Türkiye'de ilk kez Webrazzi'de yayınlanan bu haber ile ilgili gelişmeleri öğrendikçe paylaşmaya devam edeceğim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.