Blogcu.com Nokta A.Ş. tarafından satın alındı!
Genel

Blogcu.com Nokta A.Ş. tarafından satın alındı!

Nokta A.S.Sahibi olduğu bilgi.com, sinemalar.com, dizin.com, dikkat.com, doviz.com ve termometre.com (eski adı ile meteoroloji.com) sitelerinin yanında gerçekleştirdiği fotokritik.com ve izlesene.com satın almaları ile de dikkatleri üzerine çeken Nokta A.Ş., Blogcu.com'u da bünyesine kattı.

Blogcu.comBlogcu.com, Beril Teknoloji tarafından 2005 yılında kurulmuş olan ülkemizin ilk ve en büyük ücretsiz blog servisidir. Bugün itibari ile yaklaşık 390 bin üyesi ile Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 12. sitesi olmasının yanında, internet kullanıcılarının yakından tanıdığı bir servisdir.

Nokta A.Ş. tarafından Blogcu'ya ödenen ücret ile ilgili şirketler arasında gerçekleştirilen gizlilik sözleşmesi sebebiyle herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Ancak satın alma sürecini dönemlerle kısaca aktarmam gerekirse.

Şirketler arasındaki ilk görüşme 2006 yılının Kasım ayında gerçekleşmişti. Bunu takiben Aralık ayının ikinci yarısında görüşmeler hızlandı.

6 Şubat 2007'de şirketler arasındaki protokol tamamlandı ve 19 Şubat 2007'de sözleşme imzalandı.

2 Nisan 2007'de Blogcu'nun Nokta A.Ş.'ye devri tamamlandı.

12 Nisan 2007'de ise şirketin resmi açıklaması ve basın yemeği gerçekleşecek.

Nokta A.Ş.'nin basın yemeği için davetiyeler ilgili kişilere gönderilmiş. Benim de yer alacağım basın yemeğinde davetiyede belirtildiği üzere, Nokta A.Ş. yetkilileri şirketin vizyonu, çalışmaları ve Blogcu ile ilgili planlarını anlatıyor olacaklar. Elbette söz konusu basın yemeğinden alacağım bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağım.

Konuyla ilgili Blogcu.com'un sahibi Beril Teknoloji kurucusu Devrim Demirel ile görüştüğümde, Blogcu ile AR-GE misyonlarını tamamladıklarını, şirket olarak değer yaratmayı sevdiklerini ve yeni ürünlerle Türkiye internetine hizmet etmek istediklerini belirtti.

Satın alma ile ilgili kişisel görüşümü soracak olursanız. Blogcu.com satın alması sektöre inanılmaz bir dinamik sağlayacaktır ve özellikle büyük şirketlerin sosyal medya alanında yoğun arayışlara girmesine sebep olacaktır. Zaten bu arayışa girilmişti ancak bu haberlerle birlikte çalışmalara ağırlık verilecektir.

Aslında sadece sosyal medya olarak düşünmeye de gerek yok. Sonuçta ülkemizde Web 2.0 yani yeni nesil web alanında henüz gerçekleşmeyi bekleyen birçok girişim bulunuyor. Ayrıca yatırımcılar için de dikkat çeken değerli girişimlerin sayısı satın almalar ile gün geçtikçe azalıyor.

Bu gözle baktığımızda girişimciler için fırsatlar olmasının yanında, büyük şirketlerin de arayışları artarak devam edecektir.

Nokta A.Ş.'nin Blogcu'yu satın almasını doğru bir strateji olarak görüyorum ve ilerleyen dönemlerde şirketin vizyonu doğrultusunda kendilerine büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum.

Türkiye'de ilk kez Webrazzi'de yayınlanan bu haber ile ilgili gelişmeleri öğrendikçe paylaşmaya devam edeceğim.

Yorumlar (40)
 1. @Turker

  Sektörde şu yazımda da bahsettiğim bir pozisyon söz konusuydu. O dönemlerde MyNet ve Doğan'ın satın alma girişimleri ile hareketlenen sektör, son dönemlerde yatırım firmalarının ve yatırımcıların da ilgisi kapsamına girdi.

  Bu yönden baktığımızda ise sosyal medya alanındaki girişimlerin başını çeken blog servislerinin hem potansiyel kullanıcı avantajı hem de içerik zenginliği baz alındığında sahip olunabilecek mecra elbette birçok yatırımcının ilgisini çekiyor.

  Blogcu satın alması ile birlikte sektör oyuncuları arasındaki mesafenin açılmaması için fark kapatılmaya çalışılacak ve haliyle varolan hareketlilik artacaktır.

  Ancak şöyle bir durum var ki bir süre sonra piyasada popülaritesi yüksek ürün eksikliği doğacak. Burada da girişimcilere fırsat çıkacak hatta çıktı bile.

  Şu an için yatırım yapmak isteyen firmalar için ise ürün geliştirme fazına geçmek istemiyorlarsa küçük boyutlu ancak potansiyel sahibi servislere odaklanma olacaktır.

  Kısacası her durumda sektörde hareketlilik artacak ve Web 2.0 alanına yatırım yapan ve yapmak isteyen şirketler tarafında çalışmalar hızlanacaktır.

  Bu arada son bir kısa bilgi daha vermek istiyorum. Satın alma öncesinde Blogcu ile ilgilenen başka şirketler de olmuştu. Ancak Nokta A.Ş. alımı gerçekleştirebilen taraf oldu.

  Bu bilgiyi de aslında yukarıda yazdıklarımla birleştirip hareketliliğin artacağı fikrime bağlayabilirsiniz.

 2. Google Guru Google Guru

  Jenerik domainler, tutacak projeler, güçlü bir finansal yapı ama ortada olan şu:

  Zaten başarılı olan izlesene.com ve blogcu.com'un satın alınıp pekte fazla bir katma değer getirilmeden devam edilmesi. Onun dışındaki kendi projelerine bakınca aynı kalıptan çıkmış (güya web2.0) tasarım yoksunu, sıkıcı siteler. Dikkat.com olsun sinemalar.com olsun bilgi.com istenildiği yerdemi acaba, yada tutmuyorsa bunun sebebi hala anlaşılamadımı? Özgün içerik nedir acaba rss feed kullanmakmı?

  Tamam Nokta. A.Ş'nin bu pazara yatırım yapması elindeki geniş domain portföyünü değerlendirmesi güzel, ama attıkları her adımın başarılarını bir kat daha artırdığını söylemek zor.

 3. Mastermax Mastermax

  Nokta 'nın satın aldığı siteler hep güzel siteler oluyor. Blogcu da güzel bir site. Noktanın etkisiyle blogcu daha da gelişecektir.

 4. Nokta 'nın aldığı sitelerin satın alındıktan sonra hep 1 2 adım öne gittiğini gözlemlemiş olmamdan dolayı blogcu.com ' un da gelişeceğini düşünüyorum :)

 5. Şenel Şenel

  İnternet sektörüne yatırımların pazarı büyütmesi acisindan güzel bir gelişme daha, bu tip yatırımlarla Nokta'nın pazara hareket getirdiğini düşünüyorum.

  Yakından tanıdığım dinamik, sıcak ve gerçekten pozitif bir yapısı ile girişimcilerede yeni kapılar acacaktır bence Nokta.

  Doğru vizyon ve doğru yapılanma ile Nokta Türk internet sektörünün 3 yıl sonra yeni lideri olursa kimse sasirmasın bence.

  Şenel

 6. İdris Cin İdris Cin

  Gerçekten heyecan veren bir gelişme. Diğer büyük oyunculardan önce davranarak Blogcu'ya sahip olan Nokta'yı tebrik ediyorum. Çünkü, bence de bir taşla bir sürü kuş vurdular.

  Bu arada zaten bir arama motoru (Bilgi.Com) olan Nokta'nın Türkiye'nin Google'ı olma gibi bir hedefi var mı diye de merak etmeden duramıyorum doğrusu ;)

 7. Servet Ulu Servet Ulu

  Ne kadara satilmis bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 8. Olmazmi.com Olmazmi.com

  Nokta da dahil olmak üzere Mynet, Dogan genis kitlelere ulasabilmek icin bu sekilde uye profili yuksek siteleri almayi dusunuyor olacaklardir. Cunku reklam yayinlamak icin buyuk bir kitleyi elde etmis oluyorlar bu sekilde. Internete yatirim yapmayi dusunebilecek ilk akla gelen bu 3 sirket. Arda Bey de fikirlerini aciklayacaktir bir sonraki yorumlarda.

 9. Turker Turker

  Piyasada ne varsa Nokta topluyor gibi gozukuyor. Fakat blogcu.com'u da satin almis bir sirketin topluma acik bir blogunun olmamasini da hayretle izlemekteyim. Topluma acik dedim cunku Jotspot wikilerinin ardinda ozel bloglari oldugunun ve bloglari takip ettiklerinin farkindayim :)

  Bir de bir sorum olacak Arda: "Blogcu.com satın alması sektöre inanılmaz bir dinamik sağlayacaktır ve özellikle büyük şirketlerin sosyal medya alanında yoğun arayışlara girmesine sebep olacaktır. Zaten bu arayışa girilmişti ancak bu haberlerle birlikte çalışmalara ağırlık verilecektir." demissin. Bunu biraz acar misin? Neden boyle olacak ve buyuk sirketler derken kimleri kastediyorsun?

  Tesekkurler.

 10. Murat Özgür Murat Özgür

  Bu satınalma haberlerini okudukça çok seviniyorum. Türkiye 'de internetin gelişmesine yönelik en büyük işaretlerden biri olarak görüyorum. Ayrıca bu satışların insanları motive edici olduğunu unutmamak gerekir. Kimbilir kaç kişi bu haberlerden gaza gelip yeni projelere başlıyor :))

 11. Mcsarica Mcsarica

  Çok büyük sürpriz değil aslında böyle bir siteye ihtiyacı vardı Nokta A.Ş. nin. Eksikliklerini kapatma konusunda çok kararlı gözüküyorlar.

  Şirket olarak ciddi bir finansal güç ve ekiple birşeyler yaptıktan sonra (bilgi.com gibi), böyle satın alımlar yapmalarıda çok doğal ve hakları.

  Kendileri hiçbirşey yapmadan sadece güç gösterisiyle ve hazırcılıkla satın almalar yapan/yapmaya çalışan firmalar göze pek güzel gelmiyor. Bunun yerine sponsorluk seçeneklerini ya da işbirliklerini düşünmeliler bence.

  Haber içinde Arda Bey'e teşekkürler ayrıca :)

  Saygılar.

 12. Şenel Şenel

  bende dahil herkes Nokta'dan bahsetmiş, 2005 yılında Blog işine baslayan Devrim Demirel liderliğindeki Beriltech'in süper başarısı göz ardı edilmemeli bence.

  2 yıllık süre gelen calisma blog konusunda Türkiye'de liderlik, Alexa'da cok iyi bir konum ve iyi bir exit.

  Devrim ve ekibinin ben daha cok adını duyacağımıza emimim.

  Şenel

 13. arkadaslar,

  fiyat konusunda bilgisi yada tahmini olan varmi?

  kaça gitmiş.?

 14. Kişisel girişim ve yatırımlarla Türk internetçiliğinin gelişebileceği yer bir yere kadar.Nokta gibi şirketlerin türeyip gelişmesi Türk interneti ve webmasterları adına en büyük arzumdur.

  Yavaş yavaş kendi yazılımlarımızı kendi internet şirketlerimizi kuruyoruz Nokta gibi şirketlerin yatırımları sayesinde de bu süreç hızlanacaktır.

  Nokta ile Blogcu'nun daha da gelişeceğine inanıyorum.

 15. Sunset Sunset

  Dusundugunuzu yazmaktan ya da kendi yazdiginizi anlamaktan acizsiniz demek ki. Kapasitenizi gordukten sonra, seviyesiz uslubunuza hosgoru gostermek benim icin bir farz.

 16. Volkan Özçelik Volkan Özçelik

  doğan ve mynet'ten teklif alıp ard arda geçen negotiation süreçlerinden sonra gerçek değeriniz konusunda web(birbuçuk) mindset'lerini değiştirememektense, "nokta" gibi daha yenilikçi bir oluşum ile sonuç odaklı bir görüşme yapmak çok daha verimli ve etkin olacaktır diye düşünüyorum naçizane.

  Yanısıra, bu satınalma haberleri Türkiye pazarının büyüdüğüne bir işaret (geçen sene 15 aktif internet kullanıcısından bahsedilirken bu sene 20milyon+lardan bahsediliyor -- net istatistik sonuçları olan varsa ve paylaşırsa mutlu olurum)

  Şüphesiz bu pazar daha da büyüyecek. Zaten bundan dolayı sektör devleri, dev olmalarının verdiği bir yavaşlıkla da olsa, radarlarını bu sektöre çevirmiş durumdalar. Bununla beraber, pazar büyümeden önce yaklaşımın büyümesi; geçmişten kalma 1.0 düşünce yapımızı değiştirmemiz lazım.

  Başka bir deyişle: Tellakları değil; tümden hamamı değiştirmemiz gerekli.

  Sevgi ve Saygılarımla,

  Volkan Özçelik,

  Kurucu, linkibol.com

 17. Volkan Özçelik Volkan Özçelik

  düzeltme:

  15 aktif - > 15 milyon aktif

  Sevgiler.

 18. Sunset Sunset

  Nokta'ya amator ya da kucuk grup demek, gazete okumayan insanlarin Dogan grubunu bilmemesine benziyor. Tamam, profesyonel girisimci olmayabilirsiniz. Internet endustrisini yatirimci gozuyle takip etmiyor olabilirsiniz. Ama elinizin altinda internet var, suraya yorum yapma cesaretini gostermeden once Google'da bir iki arama yapin bari.

 19. Aşağıdaki kutucuğa bir şeyler karalayabilen herkes buraya yorum yazabilir.

  Örnek: Siz Sevgili @Sunset

  O örnek verdiğiniz sıfatlar (amatör, küçük grup) söylediğiniz ya da örnek verdiğiniz hiç bir biçimde yorumumda geçmiyor malesef. O kadar kişi bu yazıyı okumuşken, sadece sizin ego tatmin kisvesi, altında yazmış olduğunuz "kelimeler topluluğu" (kendi adıma yorum olarak adlandıramıyorum yazdıklarınızı, üzgünüm...) ile bir nevi böğürme eylemi içerisinde gördüm sizi.

  Öyle bir "ne yazsam da elimdeki hançeri sinsice yaklaşıp döşüne soksam ruh haliyeti içirisinde yazmışsınız ki "kelimeler topluluğunuzu" neresinden tutsam elimde kalıyor.

  Beni;

  gazete okumayan-doğan grubunu bilmemekle, profesyonel girişimci olmamakla,

  internet endüstrisini yatırımcı gözü ile takip etmemekle

  itham etmişsiniz.

  "Bu özelllikler şahsınızda varmı ki..." diye bir cümle kurmaya lüzum bile görmeden, geçiminizi falcılık vs. ile sağladığınızı düşünüyor insan ister istemez.

  Bakın bir tek şu saptamanıza katılıyorum, elimin altında internet var. Saygı-sevgi çerçevesini bilmeyenlere yanıt verebiliyorum bu sayede, şu an yaptığım gibi.

  Bu arada kuzum, en azından bir tasarım, bir blog vs. bıraksaydınız lakabınızın altına da, bir de sizin meziyetlerinize tanık olsaydık.

  Ben bahsettiğiniz biçimde yorum yapma cesareti gösterirken, BBS'lerden bu yana kullanmakta ısrar ettiğim lakabımın altına da emeğimin geçtiği bir örneği verme cesaretini gösterebiliyorum en azından.

 20. Sinemalar.com vasıtası ile tanışmıştım, nokta grubu ile yaklaşık 6-7 ay önce. Sonrasında logoları dikkatimi çekti. Akabinde diğer iştiraklerini gezme fırsatı bulmuştum.

  Bu denli büyük olduklarını düşünmemiştim. Burada sevgili @Google Guru'ya kısmen katılıyorum. Ya ellerindeki gücü göstermek istemiyorlar ya da bunun için bir endişe duymuyorlar. Örneğin sinemalar.com'u kişisel bir çalışma sanmıştım ilk gördüğümde. Yüzü çehresi değiştikten sonra bir amaç güttüğü anlaşıldı. Akabinde izlesene.com ön plana çıkarıldı.

  Aslında bir plan-proje var ortada görünen. İlk başlarda yarı amatör, yarı kişisel görünen bir çalışmalar zinciri iken, şimdi de blogcu.com'u bünyelerine kattılar ki; sanki buzdağının görünmeyen kısımları su yüzüne çıkıyormuş gibi geldi bana.

  Ayrıca şahsi fikrimi belirtmeden geçemeyeceğim. Nokta, bir mynet, bir doğan grubuna nazaran, daha içten daha samimi bir havaya sahip.

  Kim bilir belki de yarı amatör görüntüsünün eseridir bu bir anlamda ve de bilinçlidir.

  Kim bilir?

 21. Hussoloji Hussoloji

  Hayırlı olsun...Blogcu.com'un fonksiyonel açıdan daha da gelişerek devam edeceğine inanıyorum...

 22. Enci (S.k.e) Enci (S.k.e)

  öncelikle hayırlı olsun diyorum..

  ben bu olayı yeni öğrenmiş bulunuyorum..yani blogcu nun el değiştirme olayını..öğrenişim ise çok büyük bir tesadüftür ki blogcuya çağrı adlı yazımla birlikte oldu..

  nokia gibi ciddi bir kuruluşun bir an önce sitedeki bazı eksikleri gidereceğine inanıyorum..yeterki sesimizi duysun..çünkü blogcu da oldukça iyi bir denetim söz konusuydu..sanırım şu ara bir boşluk yaşanıyor olmalı..çünkü şikayetler dikkate alınmıyor..oysa blogcu da sosyal bir sitedir ve sosyal düzenin iyi işlemesi için denetim mekanizmasının ciddi çalışması gerekir..

  en kısa zamanda aksaklıkların giderilmesini diliyorum..

  selam ve sevgiyle..

 23. Orhansarı Orhansarı

  bişey merak ettimde blogcunun sitelerinin sonundsa bulunan blogcu.com değiştirilip noktaaş.com mu olacak olması gerekmettmi teşşekürler...

 24. @orhansarı

  maalesef bu sorduğunuz soru ile, "marka" olmanın günümüzde ne kadar değerli olduğu gerçeğini bir kalemde silip attınız. blogcu.com'un kullanıcıları, sayfa gösterimi, alexa verileri yüksek olabilir, bunlar değerini artırır. Ancak "blogcu.com" ismi de bir değerdir ve hiçbir akıllı şirket sahibi aldıktan sonra bu ismi kendi şirketine uydurmaz.

 25. Enci (S.k.e) Enci (S.k.e)

  yorum yazmıştım..anlamadım silindi mi?ve neden acaba?

 26. @enci

  Yorumlar ilk gönderim için onay sonrası yayınlanıyor. İlk mesaj onaylanmadan ikinciyi göndermişsiniz.

 27. Ercan Pali Ercan Pali

  Webrazide blogcu.com'un Nokta Aş. tarafınan satın alındığını öğendiğim sıralarda IPSOS/MORI adlı kurumun AB ülkelerinde yaptırdığı bir kamuoyu araştırmasını okuyordum.Blog dünyasının önemi,e-ticaret ve Nokta AŞ.nin ilerdeki projeleri hakkında fikir vermesi açısından onemli bir araştırma http://21saat.blogspot.com/

 28. Alemextra Alemextra

  Web Piyasası Giderek Kızışıyor...

 29. Kobracan Kobracan

  yurt dışı kaynaklı bir firma mı nokta bilen varmı

 30. Ankara Bilgisayar Bilgisayar Satış Ankara Bilgisayar Bilgisayar Satış

  Bugünlerde kim kimin tarafından satın alınmıyorki arkadaşlar.

 31. Ay-Isigi Ay-Isigi

  blogcu.com gitgide hızla büyüyor alım satımlar olacaktır. tabi :)

 32. hayırlı olsun. gerçekten artık büyük firmalar internet aleminde. gerçek alem bitmiş gibi gözüküyor..

  1. Size katılıyorum. Ama böylesi daha iyi gibi, internet artık herşeyi çok kolaylaştırıyor.

 33. Yücel Yücel

  eğer büyük şirketlerin internet pazarını ele geçirmesi halinde bizim üreteceğimiz siteler sanırım çöp site olmaktan daha fazla bir yere gidemez, umuyorum normal hayatta oldugu gibi süpermarketler bakkalları nasıl öldürduyse biz de o konuma gelmeyiz...

  1. Kemal Kemal

   çok doğru söylemişsin.. işimiz zor..

 34. görüldüğü gibi biz boşa uğraş veriyoruz.

 35. Filmizlerdin Filmizlerdin

  Hayırlısı Olsun.

 36. Mutfakmacerasi Mutfakmacerasi

  kendine rakip olacakbilecek şirketleri alarak değer yaratmak ve gücüne güç katmak artık günümüz ekonomisinin klişe bir yöntemi. Noktada bu şekilde güç toplamak istiyor olsa gerek

 37. Cagatay Cagatay

  Blogcu iyice aldı başını gitti :D

 38. nokta a.ş başarılar açıkvası hoşuma gitti normalde insanlar güzel domainleri isimleri alırlar elleride tutarlar hakkını vermezler ama nokta a.ş resmen bu domainleri özgürlülerine kavuşturucak

  başarılarnının devamını dilerim