Webrazzi'de 2014'ün en çok okunan konu ve haberleri

Webrazzi'de 2014'ün en çok okunan konu ve haberleri

Tape, drone, ice bucket challenge, Yo!...  Dilimize yeni giren ya da gittikçe daha aşina olduğumuz "teknoloji terimleriyle" bir yılı daha geride bırakıyoruz. Popüler kültürde özçekim olarak "gelenekselleşen" ve her geçen gün velfie, dronie vb. türevleri eklenerek Türk Dil Kurumu'nu zorlamaya devam eden selfie'ler ve elbette emoji'lerle geçti 2014 ¯\_(ツ)_/¯    

Teknolojinin gittikçe daha yaygın bir yatırım trendi haline geldiği Amerika'da yatırımcıların dotcom balonu travmasıyla yeniden yüzleştikleri ancak günün sonunda korkularını epey bir aştıkları bir yıldı 2014. Öyle ki milyar dolarlık yatırım turları nerdeyse 'yeni normal' haline geldi; Bunun doğal bir sonucu olarak da yeni teknoloji balonu tartışmaları körüklendi.

Oysa bol sıfırlı yatırım turlarından çıkaracak basit ama güçlü sonuçlardan en önemlisi rekabetin gittikçe güçleşmesiydi. Büyümeyi kar elde etmekten daha öncelikli sıraya koyan girişimlerin küresel olarak ölçeklenme rekabetinden Türkiye de pay aldı. Dünyanın en değerli girişimlerinden Uber ve araç paylaşımı girişimlerinin öncülerinden BlaBlaCar 2014 yılında Türkiye pazarına giriş yaptılar.

Hareketli ve umuyoruz ki bereketli bir yıldı 2014. Yılın hesap kitap işleri henüz tamamlanmadı belki ama Türkiye ekosisteminin merkezinde yer alan Webrazzi bütün bu hareketliliği sizinle birlikte an be an takip etti. Yılın en çok ilgi gören konu ve haberlerini derlediğimiz Webrazzi'nin 2014 yılı özeti şu şekilde:

timcook-apple_940x517

Apple'ın Yeni Oyunu

Webrazzi'nin en çok okunanlar listesinde üst sıralarda, aralarında iPhone 6'nın lansmanı, iOS 8'in yeni özellikleri, yeni programlama dili Swift ve Türkiye'de bu yıl açılan ilk ve ikinci mağazası haberleriyle Apple yer alıyor. Bu yıl Apple Pay ile ödemeler ve Apple Watch ile giyilebilir teknolojiler pazarlarına adım atan Apple'ın 2015'te bu alanlarda nasıl performans göstereceği büyük merak konusu. Ve elbette şirketin giriş yaptığı bu iki yeni sektördeki yeni rakiplerinin nasıl tepki vereceği de... Yılın Apple açısından değerlendirmesinde bir diğer kişisel not da, 2014'ün Apple için bir Tim Cook yılı olmasıydı. Steve Jobs'tan sonra hayaletli bir imparatorluğa benzetilen şirket, Jobs'ın artık olmadığı gerçeğiyle uzlaştı (Tim Cook'un gey olduğunu ve bununla gurur duyduğunu ilan etmesi bile buna dahil edilebilir). Tutum, Apple'ın bundan sonra Jobs'ın çizgisinden radikal ayrılmalar göstereceğinin ciddi bir işareti. Denilebilir ki bu sene iPhone 6 Plus'ı piyasaya sunan ya da IBM ile anlaşan Apple, Tim Cook'un Apple'ıydı. Yoğun ilgi gören haberlerden iCloud hacklenmesini ise elbette Cook'a mal etmemek gerekiyor.

Overlokçu Yo

Anonimliğin Peşinde Mesajlaşma Uygulamaları

Yıl içinde gittikçe aşina hale geleceğimiz milyar dolarlık anlaşmaların ilklerinden birine imza atan Facebook'un WhatsApp satın alması, bir başka trendi de ivmelendirdi. Mesajlaşma uygulamaları ve Facebook'un Aşil topuğu anonimlikten yola çıkan sosyal ağların yükselişi 2014'ün en çok ilgi gören konuları arasındaydı. Webrazzi okurlarının en çok ilgi gösterdiği uygulama olan Yik Yak, bu yıl 62 milyon dolar yatırım aldı ve yıla hızlı başlayıp sonra yarıştan düşen Secret'ın yerini aldı.

yik yak

Facebook karşıtı sosyal ağ olarak ortaya çıkan ve 5,5 milyon dolar yatırım alan Ello da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki okurların en çok ilgisini çeken konulardan biriydi.

2014'te teknoloji dünyasını en çok bölen konuların başında ise şaka gibi bir uygulama, Yo vardı. Saçmalık derecesinde basit mesajlaşma uygulaması, yatırım aldı, epey bir çabaladı ama nafile. Yo ve klonları yılın en hızlı tüketilen uygulamaları arasındaydı.

sureyya-ciliv-turkcell

Turkcell T50, T-Fit ve Twitter Hacklenmesi 

Turkcell, yılın iPhone 6'dan sonra en çok ilgi gören donanımlarından Turkcell T50 ve akıllı bilekliği T Fit ve yakın zamanda Twitter Müşteri Hizmetleri hesabının hacklenmesi gibi konularla yılın en çok ilgi gören haberlerinin odağındaydı. Bu yıl büyümesini yavaşlayarak sürdüren Turkcell, organizasyonel yapısında önemli değişikliklere de gitti.

Mart ayında Dakick.com'u satın alan Turkcell, Kasım ayında kişisel seyahat asistanı Bavul.com'u İspanyol online seyahat acentası Paravion.es'e sattı. Turkcell'in 2015 yılında başta müzik servisi Fizy olmak üzere farklı iş kollarıyla ilgili yeni uygulamalara gideceği beklentiler arasında.

turkey-twitter-640x360

Erişim Engelleri ve İnterneti Kontrol Mücadelesi 

Hükümetlerin interneti kontrol etme çabası konusunda Türkiye, 2014 yılında öne çıkan ülkelerden biriydi. Twitter ve ardından YouTube'un erişime engellenmesi süreçlerinde son dakika gelişmeleri Webrazzi'den takip edip, VPN'den bağlandıkları Twitter'da paylaşmaya devam eden internet ahalisi için engellemeler bir kamusal alan mücadelesiydi.

Benzer şekilde, Şubat ayından bu yana Meclis, Köşk ve Anayasa Mahkemesi arasındaki yolculuğu devam eden İnternet Yasası ise şüphesiz yılın en önemli gündem maddelerinden biriydi.

metrekare-thumbPozitron, Metrekare, Uber ve Türkiye'nin Girişim Gündemi

Türkiye internet ekosisteminde hareketli bir yıl olacağının işaretini Şubat ayında 100 milyon dolarlık anlaşmayla Monitise'a satılan Pozitron da vermişti. İşbecer kardeşlerin başarılı bir şekilde Türkiye ve Orta Doğu'da büyüttükleri girişimin Londra merkezli mobil bankacılık ve ödemeler şirketi Monitise tarafından satın alınması, bölgedeki pazarın büyüme potansiyelini de gösteren önemli bir gelişmeydi.

uber logo

Webrazzi hisselerinin yüzde 15'inin Aslanoba Capital ve Türkiye'nin popüler teknoloji bloglarından Sosyalmedya.co'nun Webrazzi tarafından satın alınması Webrazzi okurlarından yoğun ilgi gören haberler arasında yer aldı. Türkiye ekosisteminde en çok ilgi çeken diğer girişim haberleriyse  incir.com'un aldığı 1 milyon dolarlık yatırım, Uber'in Türkiye'de operasyonlarına başlayacağı ve Emre Aydın'ın yemeksepeti.com'a mobil odaklı yemek sipariş servisi BolBol.com'la rakip olmasıydı.

Ancak ilgi, yalnızca büyüyen şirketlere yönelik değildi. 2013 yılı sonunda kurulan, Aslanoba Capital ve Earlybird Ventures destekli metrekare.com'un 2014'ün sonunu görmeden kapanması da ses getiren konulardan biriydi.

samsung-Glam-Gear-2-Fit-Galaxy-S5-siyah

2014'te Webrazzi'de en çok ilgi çeken haber başlıkları arasında şunlar da vardı:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.