Pozitron 100 milyon dolara Monitise tarafından satın alındı [Son Dakika]
Yatırım

Pozitron 100 milyon dolara Monitise tarafından satın alındı [Son Dakika]

Türkiye'nin önde gelen mobil teknoloji şirketlerinden Pozitron, dünyanın mobil para alanında lider şirketlerinden Monitise tarafından 100 milyon dolara satın alındı.

Londra borsasında işlem görmekte olan Monitise (LSE: MONI) satın alma haberini an itibariyle borsaya bildirdi ve öğrendiğimize göre şu dakikalarda Pozitron tarafında da şirket içi bir bilgilendirme yapılıyor.

Fatih İşbecer tarafından 2000 yılında kurulan Pozitron'un diğer ortakları ise Fırat İşbecer (COO) ve Mete Balcı (CTO)'ydı. Bankacılık, telekomünikasyon, perakende ve ilaç sektörlerine hizmet veren şirketin müşterileri arasında Türk Hava Yolları, eBay, ING, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, TEB, Bankalararası Kart Merkezi (BKM), GlaxoSmithKline, Hepsiburada gibi isimler yer alıyor. Şirket aynı zamanda Orta Doğu'nun en büyük 15 bankasından biri olan ANB ve Katar'ın en büyük katılım bankası QIB'ye de hizmet veriyor.

Güncelleme: Haberin devamında şirketlerden yapılan açıklamalar ışığında yaptığımız güncellemeleri okuyabilirsiniz.

Satın alma sonrasında Pozitron ekibinde herhangi bir değişiklik olmayacağı, tüm ekibin görevlerine aynı şekilde devam edecekleri hatta 2 yıl içinde 400 kişilik bir ekip olma planlarının olduğu aldığımız bilgiler arasında. Pozitron kurucusu ve CEO'su Fatih İşbecer'in de diğer ortaklarıyla birlikte görevinin başında kalacağı ve Monitise'ın Türkiye, Orta Doğu ve Afrika operasyonlarından sorumlu olacağı konuyla ilgili aldığımız bir diğer önemli detay.

Bir son dakika gelişmesi olarak paylaştığımız haberimizi detayları aldıkça güncelleyeceğiz.

Güncelleme 1: Monitise konuyla ilgili web sitesinden bir açıklama yayınladı.

Güncelleme 2: Monitise'un konuyla ilgili yaptığı açıklamada satın almanın tamamının hisse karşılığı yapıldığı vurgulandı. Buna göre anlaşma ile birlikte Pozitron ortaklarına bugünkü değeri 24 milyon pound olan Monitise hissesi, 3 yıllık earn-out sonunda ise hedeflerin karşılanması ile birlikte 36 milyon pound daha ödeme yapılacağı paylaşıldı.

Güncelleme 3: Pozitron'un hali hazırda kârlı ve borçsuz bir şirket olduğu ve satın alma anında kasasında 2 milyon pound nakit bulunduğu Monitise tarafından yapılan açıklamada paylaşılan detaylar arasında.

Güncelleme 4: Konuyla ilgili Pozitron tarafından resmi basın bülteni biraz önce paylaşıldı. Tüm metni aşağıda bulabilirsiniz.

Türk mobil teknoloji şirketi Pozitron toplamda 100 milyon dolar bedel karşılığında Monitise bünyesine katıldı.

Türkiye, Ortadoğu ve uluslararası pazarlardaki kurumlara mobil bankacılık, mobil ödemeler ve mobil ticaret çözümleri sunan, Türkiye merkezli teknoloji şirketi Pozitron, Mobil Para alanında dünya liderleri arasında yer alan ve Londra borsasında işlem gören Monitise Plc tarafından, toplamda 100 milyon Amerikan Doları bedel karşılığında satın alındı.

Monitise Group CEO’su Alastair Lukies satın alma ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Pozitron’un bünyemize katılması küresel bir teknoloji sağlayıcısı olarak mobil teknolojilerdeki liderliğimizi daha da pekiştiriyor. Anlaşma, ödemelerin her geçen gün daha dijital hale geldikçe, birlikte çalıştırılabilen mobil ödeme servislerine olan talebin yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa, Ortadoğu ve dünya genelinde hızla arttığını gözlemlediğimiz bir dönemde gerçekleşti.” 

Türkiye’nin mobil teknoloji alanındaki önde gelen şirketi, İstanbul merkezli Pozitron; bankacılık, telekomünikasyon, perakende ve ilaç sektörlerindeki 30’dan fazla önde gelen şirkete yeni nesil mobil çözümlerini sunuyor. Bu şirketler arasında Türk Hava Yolları, eBay, ING, BNP Paribas bünyesinde faaliyet gösteren TEB, GlaxoSmithKline ve Hepsiburada yer alıyor. Pozitron’un yerel finans pazarında hizmet sunduğu şirketler arasında Türkiye’nin en büyük bankası Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin en büyük dördüncü özel bankası Yapı Kredi ve Bankalararası Kart Merkezi yer alıyor. Pozitron’un Ortadoğu’daki müşterilerinin arasında Ortadoğu’nun en büyük 15 bankası arasında yer alan ANB ve Katar’ın en büyük katılım bankası QIB bulunuyor.

Fatih İşbecer 2000 yılında Pozitron’u bir yazılım geliştirme firması olarak kurmuş ve daha sonra da 2005 yılında Mete Balcı ve ardından Fırat İşbecer’in katılımlarıyla şirketi mobil alanında ilkleri gerçekleştiren bir teknoloji lideri haline getirmişti. 2008 yılında, entegre mobil bankacılık ürünü kategorisinde Harvard Business School’un düzenlediği Küresel İş Planı Yarışması’nı kazanan Pozitron, Deloitte’un Türkiye’nin en hızlı büyüyen Top 10 şirketi listesinde yer almanın yanında Deloitte Technology Fast500 EMEA 2011, 2012 ve 2013 ödüllerinin de sahibi olmuştu.

Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer, Monitise bünyesine katılma anlaşmasıyla ilgili şu görüşleri paylaşıyor: “Bundan dokuz yıl kadar önce ticari odağımızın kalbine mobili yerleştirdiğimizde, mobil yazılım, yenilikçi tasarım ve kullanım kolaylığının insanların mobil hayatta paralarını yönetme şekilleri üzerinde bir vizyon edinmiştik. Monitise bünyesine katılmak bu vizyonu hızlandırmanın yanında bizlere Grup içerisindeki benzersiz teknolojiler ve uzmanlığa erişim imkânı sunacak. Mobil teknolojilere yönelik talebin artışı ışığında, Monitise ekibinin bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.”

Yorumlar (23)
 1. Tebrik ediyorum. Pozitron genel merkezi taksimdeydi. Kötü bir plazadaydı. İnşallah güzel bir yere taşınmışlardır.

 2. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Fatih Bey'i ve bütün ekibini tebrik ediyorum.

  Çok büyük bir başarı...Herkese ilham ve ışık olsun...

 3. Cem Birol Cem Birol

  Tebrikler Fatih İşbecer, diğer tüm ortaklara ve ekibe. Umarım 3 yıllık hedeflerini de aşarak daha büyük kazançlar elde ederler. Tüm çalışanlar için de hayırlısı olsun.

 4. Harika bir haber, güle güle harcamaları dileklerimle.

  Peki Pozitron, kurulduğu günden bu yana 100 milyon $ ciro yapmış mıdır?

 5. Evren Macun Evren Macun

  Açıkçası bir devlet kurumu satılmış kadar üzüldüm.

  Pozitron bir Türk firması olarak mobil uygulamada dünya markası olabilecek bir kurumdu.Hayırlısı olsun.Ama ondan sonra niye dünya markası yaratamıyoruz diye üzülmeyelim.

  1. Aynen öyle. Azıcık umut vadeden şirketlerin hepsi tam da bir hız yakalamışken yabancılara satılıyor. Bu halde nasıl dünya markası çıksın?

   İşin başındakilerin kolaya kaçtığını düşünüyorum. Ha bu konuda hak vermiyor da değilim ama yine de üzülüyor işte insan...

 6. Ahmet Karlı Ahmet Karlı

  Gittigidiyor, maçkolik şimdi de pozitron. Her şeyi yabancılar alıyor. Acaba bu satışlar normal mi, yoksa ülke koşullarının zor olması girişimcilerin erken yorulmasından mı yol açıyor?

 7. Yavuz Kiliçaslan Yavuz Kiliçaslan

  Bence ucuza gitmiş. Çok iyi iş yapıyoruz aynı şekilde iyi bir satıcı değiliz. Pozitron potansiyelininin altında, ucuza gitti.

 8. Enes A. Enes A.

  Potansiyelinin altında fiyatlanmış deniliyor. Nasıl yani?

  Pozitron, halkla ilişkileri kuvvetli; yetenekli satıcılara sahip ve fakat ürettiği yazılımlar yeterince kaliteli olmayan bir şirketti. Internette küçük bir araştırmayla bu konuda detaylı bilgiye ulaşılması mümkün.

  Hiç kimse çıkıp kral çıplak demeyecek mi?

  1. Aynen hocam.

   Bir kere işin teknik boyutunu geçelim. App Store ve Google Play'de kullanıcılardan aldıkları feedbacklere bakalım. O noktada bire durum fail.

   Bence ekonomik gostergeler olarak dogru yapilmis, basarili bir satis var ortada. Fakat Pozitron'un yarattigi tek deger yaptigi ciro. Ne UX ne UI tarafında ne de inovasyon olarak dünyada ses getirmiş bir değer yok ortada.

  2. İşte tam da bu nedenlerle startup çıkartamıyoruz bu ülkede. Herkes her konuda uzman ve aradan birileri sıyrıldı mı "haketmediler", "nasıl oldu ki", "zaten kötüydüler" açıklamaları.

   Bu şekilde yapılan yaklaşımları ulaşamadığı ciğere mundar diyen kediler kategorisinde değerlendiriyorum.

   Kral çıplak değil, olsa olsa bunu yazan çıplak olur, firmayı uzunca süredir tanırım ciddi olarak başarılı işler yaptılar, eş dost akraba olmadan iş yapılamayacak Türk firmaları ile uzunca bir süre iş geliştirdiler. Sonrasında iki tane yoruma bakıp ne getirdiler ki diyen kişilere sözüm. Sizim yorumunuz ne getirdi ki?

   1. Safak Aydogan Safak Aydogan

    Abi sevseniz de sevmeseniz de adamlar 14 yıl bir şirketi ayakta tutma gayreti göstermiş, üstüne yetmemiş 100 tane adam çalıştırmış kusura bakmayın da kimse haketmemiş demesin.

    Siz girişimci olarak 1 adamın maaşını ödeyin sonra UI hesabına geçersiniz...

    Bekara karı boşamak kolay gelir diye bir söz vardır. Sizde yaparsınız satarsınız sonra bıdı bıdı edersiniz...

 9. Neden satıyorlar ki gibi tuhaf yorumlar var, 100 milyon dolar yahu düşünün, neden satmasın! Teknoloji gibi diken üstünde bir sektördesiniz.

 10. Yusuf Karaoglan Yusuf Karaoglan

  Saygi duydugum basarili girisimcilerden biri olan Fatih isbeceri bu satisdan dolayi tebrik ederim. Aslinda boyle yaparak yabanci sermayeyi ulkemize sokmasi bence bir avantaj ayriyeten pozitron isleriyle marka olmus bir firmadir..

 11. ne enteresan yorumlar var arkadaş ya..

 12. Niye tebrik etmek bu kadar zor bu ülkede!!!

 13. Mustafa Mustafa

  Mantıklı bir satış olmuş. Bence maksimum büyüme bu kadar olacaktı. Yerinde bir hareket.Çok kolay olmayacak bir marka değeri yapmışlardı.

 14. Ali Cin Ali Cin

  Bir Yemeksepeti'nin bile değeri 100 milyon dolar hesaplanıyorsa, pozitron bence ucuza gitmiş

 15. "Bir kere işin teknik boyutunu geçelim. App Store ve Google Play’de kullanıcılardan aldıkları feedbacklere bakalım. O noktada bire durum fail."

  Hocam sen play'de alınan feedbackleri mi takıyorsun? Bir saatte millet " uygulama üste çıksın güzel 1 yıldız " diyor. Kusura bakmayın bakacaksanız da bakın ama dediğiniz yanlıştır. O feedbackler takılır ama saçmalık olan yerler var. Bunu görmezden gelmeniz yorumlamanız garip. Ha pozitronu mu koruyorum? Hayır ama TÜRK firması. İyi bir rakamdan belki de senin benim göremeyeceğim rakamdan satıldı. Ha satılmasa iyi miydi? Değildi. İyi ki satıldı. Yakında daha iyi bankaların işlerini alacaklar o zaman da feedbacklere bakın dersiniz.

 16. Mrb,

  1: Fikir para eder mi sorusu cevaplanmistir.

  2: Ekip ne kadar önemlidir cevaplanmistir.

  3: Piyasa kuralları ve kurgu model optimizasyonu nedir cevaplanmistir.

  4: Türk girişimcileri için ilk defa bir Turk girisimci koca britanya'ya 100m USD lik davetiye satmıştır. Sadece bu bile sektör, gençler, iddialı girişimciler için kendi içinde enerjisiyle yeterli bir tesviktir.

  Buna mukabil satış koşullarında kazan_kanadir Sat is modelinin de girisimcilere anlatilmasi gereklodir.

  35 mio pound pesinatin hisse takasli pesinat olmasi, bunu nakde cevirmenin yolunun da deger yaratarak hissenin nakde cevirilmesi, bu tutarin kazandirilmasi halinde bakiyeyi aynı şekilde transfer etmeyi, borsada nakide çevirmenin hem hacim hem değer koruması için daha fazla çalışma ve başarı gerektirdiği -gereği anlatılmalı.

 17. Pozitron'u canı gönülden tebrikler. Çok büyük bir başarı. Yalnız hata kimin bilmiyorum ama Webrazzi'nin açıkladığı 100M$ değil Monitese resmi bülteninde yazan rakamlar. 24M Pound karşılığı hisse ve 3 yıl içinde hedefler tutarsa 12M Pound daha hisse verilecek ve toplamda 36M Puound karşılığı hisse verilmiş olacak. Yani kaba bir hesapla 38-58 Milyon$ arasına tekabul ediyor.

 18. Fatma Erdoğmuş Ayan Fatma Erdoğmuş Ayan

  Şaşırmadım bi dönem Fatih İşbecer'le çalışmışlığım var onun kadar işine titiz disiplin vs vs her şeyi kendinde barındıran başka kimseyi tanımadım hak edilmiş kazançtır helal olsun Allah başarılarının devamını nasip etsin

 19. Dikkat Edin Dikkat Edin

  Türkiyenin mobil güvenliği tamamen tehlikeye atılmış, yurt dışında bir firma parayı basıp bütün finansal operasyonlarımızı/bilgilerimizi yabancıların önüne sermiş olduk