Pozitron 100 milyon dolara Monitise tarafından satın alındı [Son Dakika]

Pozitron 100 milyon dolara Monitise tarafından satın alındı [Son Dakika]

Türkiye'nin önde gelen mobil teknoloji şirketlerinden Pozitron, dünyanın mobil para alanında lider şirketlerinden Monitise tarafından 100 milyon dolara satın alındı.

Londra borsasında işlem görmekte olan Monitise (LSE: MONI) satın alma haberini an itibariyle borsaya bildirdi ve öğrendiğimize göre şu dakikalarda Pozitron tarafında da şirket içi bir bilgilendirme yapılıyor.

Fatih İşbecer tarafından 2000 yılında kurulan Pozitron'un diğer ortakları ise Fırat İşbecer (COO) ve Mete Balcı (CTO)'ydı. Bankacılık, telekomünikasyon, perakende ve ilaç sektörlerine hizmet veren şirketin müşterileri arasında Türk Hava Yolları, eBay, ING, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, TEB, Bankalararası Kart Merkezi (BKM), GlaxoSmithKline, Hepsiburada gibi isimler yer alıyor. Şirket aynı zamanda Orta Doğu'nun en büyük 15 bankasından biri olan ANB ve Katar'ın en büyük katılım bankası QIB'ye de hizmet veriyor.

Güncelleme: Haberin devamında şirketlerden yapılan açıklamalar ışığında yaptığımız güncellemeleri okuyabilirsiniz.

Satın alma sonrasında Pozitron ekibinde herhangi bir değişiklik olmayacağı, tüm ekibin görevlerine aynı şekilde devam edecekleri hatta 2 yıl içinde 400 kişilik bir ekip olma planlarının olduğu aldığımız bilgiler arasında. Pozitron kurucusu ve CEO'su Fatih İşbecer'in de diğer ortaklarıyla birlikte görevinin başında kalacağı ve Monitise'ın Türkiye, Orta Doğu ve Afrika operasyonlarından sorumlu olacağı konuyla ilgili aldığımız bir diğer önemli detay.

Bir son dakika gelişmesi olarak paylaştığımız haberimizi detayları aldıkça güncelleyeceğiz.

Güncelleme 1: Monitise konuyla ilgili web sitesinden bir açıklama yayınladı.

Güncelleme 2: Monitise'un konuyla ilgili yaptığı açıklamada satın almanın tamamının hisse karşılığı yapıldığı vurgulandı. Buna göre anlaşma ile birlikte Pozitron ortaklarına bugünkü değeri 24 milyon pound olan Monitise hissesi, 3 yıllık earn-out sonunda ise hedeflerin karşılanması ile birlikte 36 milyon pound daha ödeme yapılacağı paylaşıldı.

Güncelleme 3: Pozitron'un hali hazırda kârlı ve borçsuz bir şirket olduğu ve satın alma anında kasasında 2 milyon pound nakit bulunduğu Monitise tarafından yapılan açıklamada paylaşılan detaylar arasında.

Güncelleme 4: Konuyla ilgili Pozitron tarafından resmi basın bülteni biraz önce paylaşıldı. Tüm metni aşağıda bulabilirsiniz.

Türk mobil teknoloji şirketi Pozitron toplamda 100 milyon dolar bedel karşılığında Monitise bünyesine katıldı.

Türkiye, Ortadoğu ve uluslararası pazarlardaki kurumlara mobil bankacılık, mobil ödemeler ve mobil ticaret çözümleri sunan, Türkiye merkezli teknoloji şirketi Pozitron, Mobil Para alanında dünya liderleri arasında yer alan ve Londra borsasında işlem gören Monitise Plc tarafından, toplamda 100 milyon Amerikan Doları bedel karşılığında satın alındı.

Monitise Group CEO’su Alastair Lukies satın alma ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Pozitron’un bünyemize katılması küresel bir teknoloji sağlayıcısı olarak mobil teknolojilerdeki liderliğimizi daha da pekiştiriyor. Anlaşma, ödemelerin her geçen gün daha dijital hale geldikçe, birlikte çalıştırılabilen mobil ödeme servislerine olan talebin yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa, Ortadoğu ve dünya genelinde hızla arttığını gözlemlediğimiz bir dönemde gerçekleşti.” 

Türkiye’nin mobil teknoloji alanındaki önde gelen şirketi, İstanbul merkezli Pozitron; bankacılık, telekomünikasyon, perakende ve ilaç sektörlerindeki 30’dan fazla önde gelen şirkete yeni nesil mobil çözümlerini sunuyor. Bu şirketler arasında Türk Hava Yolları, eBay, ING, BNP Paribas bünyesinde faaliyet gösteren TEB, GlaxoSmithKline ve Hepsiburada yer alıyor. Pozitron’un yerel finans pazarında hizmet sunduğu şirketler arasında Türkiye’nin en büyük bankası Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin en büyük dördüncü özel bankası Yapı Kredi ve Bankalararası Kart Merkezi yer alıyor. Pozitron’un Ortadoğu’daki müşterilerinin arasında Ortadoğu’nun en büyük 15 bankası arasında yer alan ANB ve Katar’ın en büyük katılım bankası QIB bulunuyor.

Fatih İşbecer 2000 yılında Pozitron’u bir yazılım geliştirme firması olarak kurmuş ve daha sonra da 2005 yılında Mete Balcı ve ardından Fırat İşbecer’in katılımlarıyla şirketi mobil alanında ilkleri gerçekleştiren bir teknoloji lideri haline getirmişti. 2008 yılında, entegre mobil bankacılık ürünü kategorisinde Harvard Business School’un düzenlediği Küresel İş Planı Yarışması’nı kazanan Pozitron, Deloitte’un Türkiye’nin en hızlı büyüyen Top 10 şirketi listesinde yer almanın yanında Deloitte Technology Fast500 EMEA 2011, 2012 ve 2013 ödüllerinin de sahibi olmuştu.

Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer, Monitise bünyesine katılma anlaşmasıyla ilgili şu görüşleri paylaşıyor: “Bundan dokuz yıl kadar önce ticari odağımızın kalbine mobili yerleştirdiğimizde, mobil yazılım, yenilikçi tasarım ve kullanım kolaylığının insanların mobil hayatta paralarını yönetme şekilleri üzerinde bir vizyon edinmiştik. Monitise bünyesine katılmak bu vizyonu hızlandırmanın yanında bizlere Grup içerisindeki benzersiz teknolojiler ve uzmanlığa erişim imkânı sunacak. Mobil teknolojilere yönelik talebin artışı ışığında, Monitise ekibinin bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.”

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.