PİLOTT ilk mezunlarını verdi, ödüller sahiplerini buldu
Yatırım

PİLOTT ilk mezunlarını verdi, ödüller sahiplerini buldu

Türk Telekom'un girişim hızlandırma programı PİLOTT, ilk mezunlarını verdi.

11 farklı girişim; 12 haftalık eğitim maratonunun sonunda Türk Telekom'un üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla gerçekleşen demo gününde projelerini tanıttılar. Ekip, pazar büyüklüğü, iş modeli ve ana fonksiyonlara sahip ürün kriterlerine göre değerlendirildi. Dereceye girenler de belli oldu ve ödüller sahiplerini buldu.

PİLOTT’un geçmişine kısaca değinmek gerekirse; 9 Eylül 2013’te açılan program çağrısı üzerine gelen 382 başvuru arasından seçilen 25 ekip, 15 Kasım’da Türk Telekom yöneticilerinin yaptığı değerlendirme sonucunda 11 ekibe düşürüldü.

Bu 11 ekibe 3 ay süren eğitim maratonu boyunca Türk Telekom yöneticileri ve girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerinden mentorluk, danışmanlık, yalın girişim, etkili sunum teknikleri, SEO ve SEM, 'growth hacking', kullanıcı arayüzü tasarımı ve girişim finansı üzerine çeşitli bilgi aktarımları yapıldı. Ayrıca her bir ekibe 10 bin TL çekirdek sermayesi imkanı sunulduğunu da ekleyelim.

pilott-odul-toreni

Üç aylık süre boyunca ekipler; potansiyel müşterilerinden geribildirim toplamaya, mentorlarla beraber Türk Telekom ile yapılabilecek ticari işbirliği modelleri üzerinde çalışan prototip ürünlerini geliştirmeye devam ettiler. Ardından yukarıda da değindiğimiz gibi demo gününde sunumlarını gerçekleştiren ekipler arasından dereceye girenler ve ödül kazananlar dün belli oldu.

Programın birincisi MobiRoller oldu

Türk Telekom jürisinin yaptığı değerlendirme sonucunda 100 bin TL’lık girişim sermayesi desteğini almaya hak kazanan proje; bireysel ve kurumsal kullanıcıların pratik, hızlı ve ekonomik bir şekilde mobil uygulamalarını oluşturmalarına imkan veren SaaS (Software as a Service) tabanlı uygulama platformu MobiRoller oldu.

pilott-odul-toreni-2

Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazanan ekipler ise MobiRoller, cubic.fm ve PEAK şeklinde belirlendi.

cubic.fm ve PEAK'den de kısaca bahsetmek gerekirse; cubic.fm, dinleyicilerine günlük aktivitelerine, lokasyon ve hava durumu bilgisine uygun müzikler sunmanın yanında kişilerin müzik keşfetmesini ve sosyal bir ortamda başkaları ile paylaşabilmesini sağlıyor. PEAK ise binalardaki iç hava sıcaklığını akıllı senaryolar ile optimum derecede tutarak bireysel ve kurumsal müşteriler için enerji ve maliyet tasarruf sağlıyor.

pilott-odul-toreni-3

Silikon Vadisi turu kapsamında girişimlerin Google, Facebook ve Twitter gibi global devlerin ofislerini ziyaret edeceğini ve Silikon Vadisi'nde bulunan yatırımcılar ile girişimcileri tanıyacağını söyleyebiliriz.

PİLOTT’un 2 fazlık eğitimini başarıyla tamamlayan tüm ekipler yollarına PİLOTT mezunu olarak doğrulanmış bir iş modeli ve ana fonksiyonlara sahip bir ürün ile devam edecekler. PİLOTT'un bundan sonraki programları hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Mobiroller platformu gerçekten iyi ve başarılı bir platform ancak Mobiroller 2.5 yıldır piyasada olan ve bir çok satış gerçekleştirmiş bir teknokent şirketi. Yeni bir girişim değil ki. Sanırım TTnet'in iş ortaklığı yapıp para kazanabileceği, hazır zaten geliştirilmiş bir firmayı tercih etti. En tabi hakları ama ozaman bu programın amacından uzaklaşmış oldu.

  1. Serdar Kortaç Serdar Kortaç

   ben de diyorum nerden hatırlıyorum bu mobiroller'i, meğer böyleymiş.

  2. Erol Kabadayı Erol Kabadayı

   Merhaba Can Bey,

   Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Yorumunuzdan MobiRoller'ı daha önce kullanmış olduğunuz veya incelediğiniz sonucuna varıyorum ki sistemi başarılı bulmanıza ayrıca sevindim.

   MobiRoller, ilk baz versiyonunu -2012 Haziran ayında- tamamladığımız bir startup bizim için. Resmi olarak domaini aldığımız tarih 07.05.2012, marka başvurumuz da 16.08.2012'dir. Bu bilgiler kontrol edilebilir.

   Dediğiniz gibi daha önce yaptığımız satışlar olmasına rağmen şu an tamamen yeni bir startup olarak ve yeni bir iş modeliyle girişimimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Pilott'ta geçirdiğimiz 12 hafta boyunca gece gündüz çalışıp, irili ufaklı onlarca pivot yaptık ve bu noktaya geldik. Tabi yeni pivotlarla ilerlemeye ve farklılaştırmalar yapmaya devam edeceğiz.

   Tekrar tesekkürler,

   Erol Kabadayı

   MobiRoller - Kurucu Ortak

 2. cubic.fm'in yolu cok cok acik.

  severek dinliyoruz.

 3. Türkiye'den MoıbiRoller gibi bir ürün çıkması ve desteklenmesi bence süper olmuş. Demo üyeliğimi aldım ve oldukça başarılı görünüyor. Fiyatlar da şaşırtıcı derecede uygun.

  Tebrikler.

 4. Pilott'taki tüm projeler oldukça gurur verici çalışmalardı. Türk Telekom'un bu tür bir program başlatmış olması da ayrıca sevindirici. Devamını diliyoruz.

  Şahsen çekişmenin Mobiroller ve cubic.fm arasında geçeceğini düşünüyordum. Mobiroller'ın kazanması da sürpriz olmadı, desteklenmeyi hak ediyorlar. Umarım cubic.fm de hakettiği şekilde destek bulur.

  Mobiroller, mobil uygulama geliştirmeyi son kullanıcı seviyesine kadar indirdiği ve tamamen yerli bir girişim olduğu için geleceği parlak bir proje. Sosyal medyayla daha güçlü entegrasyon ve çeşitli ihtiyaçlara yönelik add-on'larla zenginleşirse daha da başarılı olur.

  Tekrar tebrikler.