Apple hack'lenmeyi doğruladı ve ekledi: iCloud'dan kaynaklanmıyor
Mobil

Apple hack'lenmeyi doğruladı ve ekledi: iCloud'dan kaynaklanmıyor

AppleiCloud'un hack'lendiği yönündeki iddialara yönelik sonunda resmi bir açıklama yayınladı. Fotoğrafların sızmasının ardından yaklaşık 40 saat süren bir araştırma sonrasında bulgularını paylaşan Apple, saldırının iCloud'dan kaynaklanan bir güvenlik zaafından kaynaklandığına yönelik suçlamaları reddetti.

Apple, açıklamasında söz konusu şöhretlere ait hesaplarının kullanıcı adları, şifreleri ve güvenlik sorularının çok hedefli bir saldırıyla hack'lendiğini doğruluyor. Ancak bunun Apple'ın  iCloud ya da Find My iPhone dahil olmak üzere herhangi bir sistemindeki güvenlik açığından kaynaklanmadığı belirtiyor.

Apple, kullanıcılarını bu tip bir saldırıdan korunmak için daha güçlü şifre oluşturmaları ve two step verification'ı kullanmaları  yönünde uyarıyor.

Açıklamanın tamamını aşağıda görebilirsiniz:

We wanted to provide an update to our investigation into the theft of photos of certain celebrities. When we learned of the theft, we were outraged and immediately mobilized Apple’s engineers to discover the source. Our customers’ privacy and security are of utmost importance to us. After more than 40 hours of investigation, we have discovered that certain celebrity accounts were compromised by a very targeted attack on user names, passwords and security questions, a practice that has become all too common on the Internet. None of the cases we have investigated has resulted from any breach in any of Apple’s systems including iCloud® or Find my iPhone. We are continuing to work with law enforcement to help identify the criminals involved. To protect against this type of attack, we advise all users to always use a strong password and enable two-step verification. Both of these are addressed on our website at http://support.apple.com/kb/ht4232.

 

Yorumlar (10)
 1. Metin Acar Metin Acar

  bu bulut sistemi dedikleri bir şey var şimdi, son zamanlarda herkes oraya bir şey atıyor, gelen oradan işine yarayanı alıyor, kullanıyor. ben böyle anlıyorum, belki farklı bir şeydir. şey yok artık, böyle sistematik bir şey yok, abur cubur dolduruyorsun, herkes ihtiyacını oradan alıyor ama hiç karışmıyor, istediğini buluyorsun. bu bilişim kafayı fazla yorarsan sıyırırsın. kullanacaksın, nimetlerini kullanıp, yararlanıp, işini göreceksin. kafayı taktın mı, o zaman işin kötü, çok fazla hikmetine, fazla şey yapmamak lazım.

  1. Gökhan Yildiz Gökhan Yildiz

   çok iyi de oldu, çok güzel iyi oldu tamam mı. şimdi meselam icloud olayını çok karıştırdılar. haa.. aralarında bir fark kaldı. o farklan çok güzel oldu. mesalam herkesin hayatına kimse karışamaz. ha nasıl karışamaz. ben bu şekıl giyinirim bu bayan şu şekıl giyinir şu şekıl giyinir. haa hiç kimse kimseye karışamaya bi hakkı yok. özgürlüğün bitirir. haa icloud kurban olduğum apple'dan gelebilir. amma lakin ki öyle değildir. benim yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler. :)

  2. iyi güldürdün ha :D ne yapıyor acaba bizim bakan :))

 2. Metin Acar alkışlıyorum yorumunuzu.! Hangi ülkede ve kimlerle yaşadığımızı unutmamak adına çok güzel bir yorum olmuş.

 3. Ellerine geçen her fırsatta hükümeti eleştiren insanlara çok gülüyorum ya, neyse konudan uzaklaşmayalım.

  En başından düşünecek olursak bu bir hack işlemidir yoksa sosyal mühendislik mi? sistem tarafından bakılırsa herhangi bir açık bulunarak sızma işlemi gerçekleşmediğine göre, olayın insanların zaafiyetleri(basit parola ve güvenlik sorusu) üzerinden gerçekleştiğini göz önünde bulunurduruksak burda hacklenen iCloud değil şahıslar dolayısı ile her hangi bir açık bulunup yapılmış bir saldırı değil, sosyal mühendislik yoluyla gerçekleştirilmiş hacking.

  Denilecek şey: Aptal olmasalardı.

  1. Muzaffer Bey sizi kutluyorum. Ulaştırma Bakanı tabi ki bilişimden falan uzak durun diyecek. Programlama falan yapmayın diyecek.

 4. Bu konuda apple ciddi manada açık vermesi olayı halka tam manası ile anlatamamaları sorun doğurdu desem yeridir.

 5. Miller iCloud haklenmesinden bahsediyor ama Yeni Zellanda'ya kadar bütün dünya bizi dinliyormuş. Asıl sorunda "paralelciler devleti dinliyor " diye polis mve hukukçulara operasyon yapanlar ABD ve Almanya'ya bir şey diyemiyor.

 6. iCloud'un haklenmesi Apple'ın login olma açıklarından kaynaklanıyor, bazı uygulamalarda sayısız kere şifre sorgulayabilyormuşsunuz. Hacklenme iCloud altyapısının içine sızılmasıyla gerçekleşmemiş olabilir ama güvenlik denilen kavram bütün unsurları içermedikten sonra görüldüğü gibi bir anlamı yok.

 7. ICloud hacklenmiş mi yahu? Ben gündemi hep buradan takip ediyorum hiç öyle haber çıkmamıştı burada.