Suriyeli hackerlar Gigya'ya saldırdı Yemeksepeti, Forbes, Ferrari gibi birçok site etkilendi
E-Ticaret

Suriyeli hackerlar Gigya'ya saldırdı Yemeksepeti, Forbes, Ferrari gibi birçok site etkilendi

Güncelleme: Konuyla ilgili konuştuğumuz Yemeksepeti kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın, söz konusu saldırının Yemeksepeti'ne değil, dünyada birçok kullanıcısı olan sosyal giriş servisi Gigya'ya gerçekleştiğini ve bu sebeple Yemeksepeti'yle birlikte Ferrari, Forbes, The Telegraph, Al Jazeera gibi önemli platformların da bu saldırıdan etkilendiğini belirtti. Yemeksepeti şu anda servisi devre dışı bırakarak saldırıyı sonlandırmış.

Türkiye'nin en popüler yemek sipariş platformu Yemeksepeti, birkaç dakikadır Suriyeli hackerların tam adıyla Syrian Electronic Army'nin saldırısı altında. Birkaç dakika önce Webrazzi ofisinde de deneyimlediğimiz olayda Yemeksepeti'ne girdiğinizde "Suriye Elektronik Ordusu tarafından hacklendiğiniz" şeklinde bir uyarı çıkıyor ve tamam tuşuna tıkladığınızda sadece grubun logosunun olduğu bir internet sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Şu anda bazı bilgisayarlarda halen çıkan uyarı mesajı Twitter'da farklı kullanıcılar tarafından da paylaşılmış.

yemeksepeti-hack-saldiri-sureyeli-hackerlar

Yorumlar (34)
 1. Abdullahtiryaki Abdullahtiryaki

  Çok talihsiz bir olay tabiki şansa kalmış bir şey değil umarım yemeksepeti bu olaydan ders çıkarır ve güvenlik önlemlerine daha fazla değer verir.

 2. Ali Duman Ali Duman

  Kredi kartı bilgilerimiz kopyalayanmış mıdır?

  1. Mert Saraç Mert Saraç

   Bildiğim kadarıyla kredi kartı bilgileri Master Card tarafından muhafaza ediliyor. Böyle bir sorun olacağını zannetmiyorum.

  2. Emrullah Emrullah

   Yemeksepetin de kredi kartı bilgisiyle işin ne ? sipariş verirken kredi kartıyla ödemeiyosnki zaten

   1. Kredi kartıyla online ödeme seçeneği var çoğu restoranda. Bende bu yöntemi son bir iki haftadır kullanıyorum. Benimde aklıma ilk olarak kayıtlı kredi kartı bilgilerim geldi.

   2. Yemeksepetindeki bazı restoranlarda online ödeme yapılabilmektedir.

   3. Online ödeme seçeneğinde ayrıca kart bilgilerimi kaydet gibi bir seçenek de bulunmaktadır.

 3. O kadar açığa hakedilmiş bir sonuç geçmiş olsun!

 4. çok da büyütülecek bir şey değil

 5. Ya ne güzel bilmeyenler yorum yapmış. Hacklenen site gidya.com. Onların servisi kullanan herkeste şu anda bu sorun var. Editörler yazımı dikkate alırsa güzel olur. Boşu boşuna karalama kampanyası yürütmeyin adamlara karşı. Adblock yüklü olanlar "socialize.js" dosyasını engellesin sorun bitiyor.

 6. Gigya üzerinden kredi kartı bilgilerini çalamazlar.

 7. Pbmining Pbmining

  ben hala yemeksepeti gibi bir firmanın gigya gibi 3. parti altyapı kullanmasını korkulu gözlerle izliyorum. 2 tane adam tutup altyapıyı sosyal ağ bağlantısı yapamıyorlar ya. yuh vallahi yuh.

  1. Amanda Aman Amanda Aman

   gigyanın müşterilerine bakıp da mı bu yorumu yaptın? Hayır öyleyse ciddi sıkıntı var da. Yoksa sadece cahilliğine vereceğim http://www.gigya.com/customers/

 8. Özgür Kuru Özgür Kuru

  yemek sepetinde kredi kartı bilgisi tutulmuyor ki

 9. Yemeksepeti'ne has bir durum olmasa gerek. Yemeksepeti'nin CDN hizmeti aldığı aracı kurum eklenmiş gibi gözüküyor.

 10. Mustafa Mustafa

  fakir hackerlar koya koya javascript alert koymuş

  1. Hahaha. Tsk gecmisler :D. Ah yemek sepeti content security policy diye bir sey var be yavrum

 11. Adamlar sayfaya injecte edilmiş bir javascripti manipüle edebilmişler hala önemli değil modunda insanlar. Bu tarz bir saldırıyla eğer isteselerdi sayfada keydown-keyup eventlerini takip edip; CORS destekli bir sunucuya post yollayıp bir nevi keylogger modunda bile çalıştırabilirlerdi.

  1. Didier Zokora Didier Zokora

   Yemeksepeti IT ekibi de armut toplardı diyosun??

   1. Sayfanın normal düzenini bozmadan, arkaplanda çalıştırsalardı büyük ihtimalle bir süre boyunca öyle olacağını düşünüyorum.

 12. Evet, güzide ülkemizin muhteşem güvenlik uzmanları konuda toplanmış.Herkes birden Gigya'nın ne kadar kötü bir servis olduğunu, aslında SEA javascript atmak yerine bilmem ne başka birşey atarak tüm bilgileri çalabileceğini yazmış.Ülkemizin zehir gibi gençlerinden güvenlik uzmanı olmayan kaldı mı?

  1. "CSP olmayan bir web sitesinde javascript çalıştırarak neler yapılabilir ? " konusunda siz yazın biz okuyalım

   1. Siz bütün konuyu domine etmişsiniz, siz yazın biz okuyalım bence.

  2. Amacınız mualif olmak, birkaç teknik kelime ile konu saptırmaktan başka bir şey değil. IT ne demek yada Türkçesi ile AR-GE nedir? Bu amcalar ne iş yaparlar? Neyi ARaştırır Geliştirirler bir fikriniz yok belli ! Bu konudaki akademik yol haritalarından herhangi birine şahit oldunuz mu? Olmadığınız belli. AR-GE yi göbek kaşıyan, öğlen ticket ile fast food söyleyip canı her istediğinde play station odasında pes oynayan bir grup sakallı entelektüel olarak gördüğünüz de belli. Bu adamlar adam akıllı iş yapsa yada kurumlar adam akıllı AR-GE faaliyeti yürütebilecek birim oluştursa elin lameri gelip kod mod basmaz!

 13. Benim anlamadığım, yemeksepeti gibi astronomik sermayesi olan bir şirket neden ucuz ve bayağı yurt dışı servislere ait kütüphaneleri sistemlerinde tutacak kadar basit bir programlama yaparlar? Bir servis kullanıyorsan network içerisinde bunu filtreleyebilirsin. Olası saldırılarda sistem etkilenmez.

  Ne diyeyim? Nevzat Aydın bunu okuyordur. AR-GE birimini gözden geçirmelidir diye düşünüyorum.

 14. Yemeksepetinde kredi kartı bilgilerimiz kayıtlı tutulmaz. Mastercard altyapısıyla bu bilgiler kayıt altındadır. Çok küçük çaplı bir saldırı. Dolaylı yoldan etkilendiğini biliyoruz.

 15. Bilgilerin çalınıp çalınmadığı hakkında bir açıklama yaptımı yemek sepeti ?

 16. Üçkafadar Üçkafadar

  Şimdide Suriyeliler mi? vay be teknoloji onları ne çabuk gelmiş.

 17. Western Western

  Benim de gördüğüm kadarıyla kötü niyetli hackerlar değillermiş. Veya yapabildikleri bu kadar.

 18. Mehmet Erdemi Mehmet Erdemi

  Tevekkeli değil, kariyernette sürekli xxx geliştirici ilanı duruyor adamların. İsim yaptım, sektör lideriyim diye havalanıp iş istihdama gelince üçün beşin hesabını yaparsan olacağı bu; olmaya şark kurnazı cihanda.

 19. geçmiş olsun. bişey olmamış demek yanlış olur. bu tür saldırılar diğer saldırıların kapısını açabilir. dikkatli olmakta fayda var.

 20. Muhammed Muhammed

  Haber eski olmasına rağmen sanırım kredi kartlarının çalınıp çalınmadığı hakkında bi bilgi verilmedi.Sitenin ar-ge bölümü bu konularda daha dikkatli olmalıdırlar.

 21. Mehmet Ali Dönmez Mehmet Ali Dönmez

  Bizde de AYYILDIZ TİM var içiniz rahat olsun http://webmail.invinlabs.com/cgi-sys/suspendedpage.cgi