YouTube'dan yılda 100 bin dolar kazanmak o kadar eğlenceli değil
Pazarlama

YouTube'dan yılda 100 bin dolar kazanmak o kadar eğlenceli değil

Çoğu kişinin hayalidir evde çalışmak, istediği zaman çalışmak, başkalarının zaman sınırında değil kendi zamanında yaşamak. Bu hayale yakınlaştıracak en yakın yollardan birisi dijital dünyada gizli. Aslında gizli demek doğru değil dijital dünyanın en güzel yanı her şey hiç olmadığı kadar açık.

Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte kişinin özgün içerik üretmesi ve bu içerikten para kazanmasının imkanları da artmış oldu. Bu imkanlardan birisi de YouTube'da içerik üretimi; hobiyi veya uzman olunan bir konuda nasıl yapılması gerektiğini anlatmak.

Hazırlanan video izlendikçe para kazanmak hatta yıllık 100 bin dolardan daha fazlasını kazanmak kulağa hoş gelse de YouTube fenomenlerinden Olga Kay durumun göründüğü gibi olmadığını açıklamış.

iyi-de-isler-oyle-olmuyor-isteNew York Times'a verdiği röportajda Olga Kay kimilerinin hayali olan evde istediğin zaman çalışarak yılda 100 bin dolar kazanmanın zorluklarını anlatmanın yanında içerik üretiminde reklam verenlerin ödediği ücretleri de paylaşmış. Dışarıdan ne güzel yaşam denilen ama aslında "iyi de o işler öyle olmuyor işte" dedirten noktalardan derlediklerim;

YouTube'da popüler içerik üreticileri unutulmamak için yeni içerik üretmek zorunda olduklarını belirten Olga Kay ünlüyüm ya da takipçi sayım halihazırda fazla deyip geri çekilmenin mümkün olmadığını bahsetmiş.

Kay'ın paylaştığı rakamlar arasında dikkat çekenlerden biri haftalık 20 video oluşturması, bu yoğunluğa karşın en yeni videonun trafiği yakalama stresinin yeni video üretimini etkilediğini de sözlerine ekliyor. Her gününün kendine hızlı tüketilip bitecek bir video değilde bir sonraki yıl içinde geçerli olabilecek bir içerik üretimi düşüncesiyle geçtiğini belirtiyor Kay.

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca yıllık 100 bin dolar ile 130 bin dolar arasında para kazanan Kay kaliteyi ve içeriği artırmak için önemli bir rakamı işine yatırdığını paylaşıyor. Yani evde bir kamera ve oturarak yılda 100 bin dolar kazanmak mümkün olmadığını açıklamış. Bir diğer dikkat çeken noktaysa Times'a konuşan Kay'in ve diğer içerik üreticilerinin birim fiyatlarda düşme konusunda paylaştığı rakamlar. Reklam verenlerin  bin gösterim için 2012'de 9,35 dolar öderken bu rakam 2013'te 7,60 dolara kadar düşmüş.

olga-kay-youtube

 

ABD odağında konuyu özetleyen Kay ile ülkemiz piyasasının aynı olmadığını düşünmekteyim. Özellikle ülkemizde ki haber sitelerinden bile daha fazla trafiğe sahip bloglarını ve blog sayılarını göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizde içerik üretimi yönüyle hala büyük potansiyel barındığını düşünüyorum.

Kay'in röportajından yola çıkarak video kanalı nasıl kurulur içerik sıklığı ve ne kadar kazanılır gibi noktaların haricinde bunun sadece hobi olarak değil aksine iş olarak görülüp yapılması gerektiğini vurgusu önemli, röportaja ulaşmak isteyenler buradan ulaşabilirler.

Ersan Özer - Mediakraft Ersan Özer - Mediakraft

Konuyla ilgili  internet ekosisteminin yakından tanıdığı isimlerden Ersan Özer'le konuştum hatırlayacağınız üzere Uzman TV'nin kurucusu olan Ersan Özer, YouTube'un Multi-Channel-Network (MCN) iş ortaklarından MediaKraft'ın Türkiye'ye adım atışında Türkiye Direktörü olarak aldığı görevi sürdürüyor.

Özellikle MediaKraft'la içerik üreticilerini toplayan Ersan Özer Türkiye'den YouTube fenomeninin çıkacağını tahmin ettiğini belirterek ünlü olmanın haricinde para kazanmak isteyenlerde Multi-Channel-Network'lerin büyümesiyle daha çok para kazanabileceğini belirtti.

Tekrar özetlemek gerekirse Türkiye'den yılda 100 bin dolar kazanan bireysel içerik üreticisi olan daha çıkmadı, içerik sayısı arttıkça reklam verenler de bu alanı odak noktaları arasına alacaktır.

Yorumlar (21)
 1. Travel Servis Travel Servis

  işte bu lezzetli bir yazı olmuş, ama Google tarafından linkler verilseymiş tadından yenmezmiş.

  Naçizane: http://www.youtube.com/yt/creators/tr/index.html

  1. YouTube kullanıcıları ModaSky üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler. Abone sayılarını arttırabilirler.

 2. Travel Servis Travel Servis

  bunu da ekler misiniz yorumuma?

  http://www.youtube.com/yt/creators/tr/mcns.html

 3. Türkiyede böyle içerikler var fakat çok ilgi görmüyorlar veya kendileri insanların nelerden hoşlandığını daha çözmedi. Bunları bırakın türkiyede birisinin o kadar takipçisi olsun 100 bin dolar değil 50 bin Tl zor kazanır. Adsense türkiyede ki kullanıclara az para veriyor.

 4. Çok yararlı bir makale olmuş. Teşekkür ediyorum.

 5. Olmaz! Türkiye aç, Türkiye'ye ADSENSE kafasına göre müdahale ediyor. Banlıyor, sebep bildirmiyor. Telif haklarıyla adamı mahvediyor. Dinlemiyor seni. En son adsense'imi banladılar. Sebep bildirmediler. Kaç defa kendi videomda bir başkası izlenme oranıyla telif hakları sebebiyle sildirttiler.

 6. Kerem Solmaz Kerem Solmaz

  Türkiyede tıklama başı 0,05 gibi tutarlar verirken baya bir hayal gibi geliyor bana güzel ülkemizde

 7. Türkiye'den en çok izlenen videolar hala "iiiiannneee (anne dediği iddia edilir)" diyen papağan, kedi, köpek, muhabbet kuşu vs.. hayvan videosu. Hal böyle olunca Türkçe içerik üretmeye insanın eli gitmiyor.

 8. Gökhan Gökhan

  aylık takriben 8 bin dolar kazanıyor. türk parasıyla 16.000 TL bunun ne kadarını iş için harcayabilirki sonuçta free çalışıyor. Bence abartmış kendine daha fazla rakip çıkmasın insanlar başlamadan umudunu kaybetsin diye konuşmuş... Çakal Helga :)

 9. Recep Recep

  Verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Youtube ile bende para kazanma konusunda araştırma yaparken sitenizle karşılaştım. Sayenizde bilgi edindim.

 10. Serenay Serenay

  Mukemmel bir yazi daha youtube dan para kazanma son günlerde inanilmaz popüler hale geldi bu kategori ile ilgili forumlar, bloglar kuruluyor umarım ülkemizde de youtube dan bol kazanç sağlayan girişimciler görürüz önümüzdeki donemde.

 11. Araştıran Araştıran

  http://web.tv/ ve isterseniz http://v3.adhood.com/ bu sitedende para kazanabilirsiniz. Ve ayrıca sanırsam akıllı tv dende para kazanabilirsiniz. :)

 12. 3 yıldır youtube ile uğraşan bi insan olarak söylemek zorundayım youtube veya adsense artık kim ayarliyorsa tbm yi 0.03 yaparsa tr de tabiki kimse bisey kazanamaz yüzlerce hatta binlerce youtube yayıncısı var bu ülkede ve hepside yurtdışı kaynaklı çalışıyo yeni açılmış telifsiz uyarısız sıfır kanala kendi telefonumla çektiğim Videoyu yüklüyorum utanmasa Video cekilirken ki hava durumuna kadar sorup sonra para kazanmayi açacak. Video cekilirken çekilmiş bir fotoğraf yükleyin dedi hatta videoyu editledigim-ki edit falan yapamadım- programin Serial numarasına kadar sordu? Bu durum böyleyken ben niye türkçe çalışayım ki silerim tabiki o Videoyu.

  Bol kepceden sallamak kolay türkiye'de bu iş üzerinden kazanamazmışım çok masraflıymış tabi tabi sen şuna bana rakip olmayın desene ablam..

 13. Bahsimeguven.com Bahsimeguven.com

  Makaleniz gayet hoş olmuş, gönlünüze sağlık

  1. benm video 2 günde 50 bin izlendi nası bundan para kazancam bi haber programının konusmasını atmıstım youtubeye 2 gunde 50 bin oldu

 14. abi mesela tartısma haberindeki bir konusmayı youtubeye attım bunun telif hakkının alabilir mym bundan nası para kazancam .. 2 günde

  50 bin izlenme oldu ama para vermiolar .

 15. Her nekadar daha fazla kazananlar olsada, bir şekilde böyle bir iş sebebi ile 8.000$ kazanmak oldukça iyi, bununla birlikte söz konusu hesabın videolarına bakılırsa çokta fazla kazanması beklenemez.

 16. Neo Girişimci Neo Girişimci

  Evet aslında oldukça zor bir iş, çok uğraşmak gerekiyor.

 17. Hamit Gurakar Hamit Gurakar

  Youtube'dan para kazanmanın veya başarılı olmanın "en önemli" 2 kriteri, özgün olmak ve sürdürülebilir olmak. Yaptığınız iş özgün olup o işi devamlı yılmadan yaparsanız başarılı olmamanız için bir neden yok. Sadece oyunu kurallarına göre oynayın yeter. Youtube'dan para kazanmak adına yüzlerce binlerce yazı yazılmış ancak birçoğu birbirinin tekrarı ve açıkcası birçoğu da aldatıcı oluyor. "Youtube'dan Nasıl Para Kazanılmaz?" yazımda http://hamitgurakar.com/youtubedan-nasil-para-kazanilmaz/ neler yaparsanız Youtube'dan para kazanabilirsiniz neler yaparsanız başarısız olursunuz ele aldım.Dileyen dostlar faydalanabilir :)

 18. Youtube'da zirveye çıkma rehberini şiddetle tavsiye ederim youtuber ve adaylar için bulunmaz bir hazine

 19. Tarkanextarkanex Tarkanextarkanex

  beni videolarım zirve yaptı 9 yılda https://www.youtube.com/user/tarkanex