Sosyalmedya.co'nun tamamı Webrazzi tarafından satın alındı
Girişim

Sosyalmedya.co'nun tamamı Webrazzi tarafından satın alındı

Bir süredir sosyalmedya.co'nun kurucusu Fatih Güner ile süren görüşmemiz, bugün atılan imzalarla son buldu ve sosyalmedya.co'nun tamamı tüm alt alan adları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte Webrazzi tarafından satın alındı.

Fatih Güner ve sosyalmedya.co ekibi tüm devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren site yönetimini bırakacaklar ve içerikle birlikte sosyalmedya.co'nun mevcut işleri Webrazzi tarafından yönetilecek.

Webrazzi olarak sosyalmedya.co'nun sahip olduğu kitleyi ve trafiği daha ileriye taşımak için çalışacağız. Bunu yaparken de içerik tarafında bazı yeni açılımlara gideceğiz. İş modelleri konusunda da sahip olduğumuz tecrübe ile yeni modeller uygulamayı düşündüğümüz sosyalmedya.co'nun önümüzdeki dönemlerde "sosyal medya" odaklı içerikte pozisyonunu daha geniş kitlelere yayarak, güçleneceğine inanıyoruz.

Çok merak edileceğini tahmin ediyorum ancak satın alma bedeli ile ilgili karşılıklı alınan karar sebebiyle malesef bir açıklama yapamıyoruz.

Fatih Güner'e ve sosyalmedya.co ekibine bundan sonraki dönemde özellikle profesyonel yaşantılarında başarılar diliyoruz.

Yorumlar (103)
 1. Her satın alma haberinde en merak edilen nokta satış bedeli. Kendiniz de bunun için çaba sarfediyorsunuz, öğrenmek için kırk takla atıyorsunuz. Ancak nasıl bir işse bu kendi satın almanızın bedelini "aramızda karar verdik söylemeyeceğiz" diyorsunuz. Kusura bakmayın ama webrazziye yakıştıramadım.

  1. Ahmet Biris Ahmet Biris

   Çok doğru.

  2. Sultangazi Haberleri Sultangazi Haberleri

   Çok haklı

  3. Deniz Kumtepe Deniz Kumtepe

   Hatta Arda Kutsal satınalma rakamlarını alamamaktan hep şikayetçi olmuştu, yaptığı haberleri hatırlarsınız. Webrazzi'ye yapılan Aslanoba yatırımını açıklamadığı gibi bunu da açıklamıyor.

   Süper yaklaşım!!

  4. Ferdi Gökdemir Ferdi Gökdemir

   Adamlar rakip korkusundan sosyalmedya.co yu satın aldı :D .

  5. Tasomaniac Tasomaniac

   Turkiye iste diyoruz ve sabretmeye devam ediyoruz. Nerde bizde o transparanlik ve acik sozluluk.

  6. Ali Aydın Ali Aydın

   Bildiğiniz iki yüzlülük. Diğer satışlarda kesin olmasa bile "duyumlara dayanarak" tutar belirten sözde şeffaflığı savunan webrazzi kendisine yatırım geldiğinde şahsi bir satış diyerek açıklama yapmamıştı. Doğru ya zaten Sina Afra Ltd. Şti. Markafoni'yi şirket olarak sattı. Herkesin bildiği gibi Sina Afra şahıs değil şirket! Diğer satışların hepside öyleydi keza. Böyle komik ve saçma açıklamalarla kendisini küçük düşürüyor Arda Kutsal farkında değil. Şimdide şirketler karar almış açıklamıyorlarmış. Diğer firmalarda beyan etmedikleri halde casus gibi öğrenip yazarken bu bambaşka olmuş. :) Yorum yapmaya bile değmeyecek derece aciz bir açıklama.

   Daha da kötüsü sektörün ileri gelenleri bu duruma ses çıkarmıyor. Neden ? Arda Kutsal'la arası bozulmasın diye. Şu andaki hükumete yandaş medyanın ses çıkartamamasına herkes kızıyordur. Şu durumda konular farklı ancak çıkar meselesi aynı.

   Yani kısaca sadece webrazzi ve Arda Kutsal değil sözde şeffaflığı savunup çıkarları için ses çıkarmayan herkes ikiyüzlü maalesef.

   Ne diyelim hayırlı olsun. :)

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    katılıyorum webrazziye alternatif çıkmalı bir önce.

  7. Aynen cok katiliyorum agziniza saglik....Haberciligin bencilliği böyle olur..

  8. Kesinlikle doğru

  9. Doğru söylemiş

  10. aynı fikirdeyim, herkesin fiyatını yazıyorsunuz? söz konusu sizin girişiminiz olunca saklı mı kalmalı?

 2. Peki Webrazzi satın alma rakamını sizinle paylaşmadı mı?

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Kuruluşlarına ve büyümelerine şahit olduğum ve her gün takip ettiğim bu iki mecranın bu birlikteliği çok heyecan verici bir haber. Bu anlaşmanın Sosyalmedya.co ve Webrazzi okurlarına, kurucularına ve ekiplerine hayırlı olmasını dilerim.

  1. Huseyin Huseyin

   Aynen Devrim, RSS'imde hem webrazzi hem sosyalmedya.co çok uzun zamandır yer alıyor ve içerik üretme anlamında Türkiye'nin alanında en güçlü isimleri. Bence Webrazzi için çok güzel stratejik bir adım. Fatih'in yazısından anladığım kadarıyla bu satış onu cesaretlendirmiş yeni girişimler gelecektir. Sadece ekibin devam etmemesine üzüldüm, bence sosyalmedya.co ekibi de webrazzi ekibine dahil edilmeliydi, özellikle analizleriyle çok beğendiğim bir ekipti. Neyse hayırlısı olsun.

 4. Halit Muslu Halit Muslu

  Webrazzi için iyi , Türkiye için kötü haber.

 5. Hayırlı Uğurlu olsun. Fiyatı söylememelerini anlayamıyorum gerçekten. Yabancı ülkelerde bir site satılınca fiyatı belirtiliyordu. Aşağı yukarı bir fiyat verseydiniz...

  1. muhtemelen fiyat az olduğu için

 6. Gökhan Bitiren Gökhan Bitiren

  Tekel olma sorunsalı. Keyfe taraf haber takibine mecbur kalma. Ne kadar kötü...

 7. Kamil Nur Kamil Nur

  Peki Fatih Güner webrazzi'ye tepki gösteriyordu her etkinlikte ve her fırsatta acaba buna paranın gücü diyebilir miyiz? Ya da ne değişti?

  1. Aynen Kamil Nur, tu kaka idi Webrazzi?

  2. Dostlar alışverişte görsün tepkisinden başka birşey değilmiş, bunu anladık. Bana bu kadar haklı/haksız söylenen bir projeyi de ne olursa olsun almazdım herhalde. Hayırlısı olsun.

 8. Rekabet ve tekelleşme adına bence ayrı ayrı yola devam etmesi daha iyiydi ama her iki tarafa da hayırlı uğurlu olsun diyorum. Satın alma miktarının açıklanmamasına da her zamanki gibi tepki gösteriyorum :)

 9. Makarami geciyorsunuz Webrazzi ile?

 10. Y. Mert Y. Mert

  Fatih güner'i oldum olası sevmemiştim. Şuan zengin bir adam olarak hayatına devam edecek olsa da Artık sosyalmedya.co ile alakası kalmadığına sevindim. Daha profesyonel bir ele geçtiği içinde ayrıca memnun oldum.

 11. Rekabet Kurumundan izin aldınız mı bu satın alma için ? Bir şikayet olursa ?

  1. Malum, söz konusu tebliği "Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ"dir ve 29.12.2012 tarih ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/3 Sayılı Tebliğ ile 7. madde, 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değiştirildi.

   Buna göre, aşağıda verili limitlerin aşılması halinde söz konusu işlemin hukuki geçerlilik kazanabilmesi için Kuruldan izin alınması zorunludur:

   a) İşlem taraflarının Türkiye ciroları toplamının yüz milyon TL’yi ve işlem taraflarından en az ikisinin Türkiye cirolarının ayrı ayrı otuz milyon TL’yi veya

   b) Devralma işlemlerinde devre konu varlık ya da faaliyetin, birleşme işlemlerinde ise işlem taraflarından en az birinin Türkiye cirosunun otuz milyon TL’yi ve diğer işlem taraflarından en az birinin dünya cirosunun beş yüz milyon TL’yi

   Sonuç olarak izne tabi olması mümkün değildir.

 12. Webrazzici Webrazzici

  Arda'nın da kendine dokunan satın almalarda bedeli açıklamama durumu alışkanlık oldu heralde. Farkında mı bilmiyorum ama bu biraz sırıtmaya başladı.

 13. Paranın gücü adına !

 14. Serhat Ugur Serhat Ugur

  Sosyalmedya.co muhalif çizgisi ile kemik okuyucu kazanarak tutunmaya çalışıyordu ama işte; iktisadi açıdan 2 editörle ve sitenin %90'ını kaplayan ucuz reklam alanları ile bu iş dönmezdi.

  Bir de Fatih Güner artık atılan yorumların IP'sinden nerede çalıştığını söylediği yorumculara hakaret edemeyecek, bu güzel.

 15. Sosyalradar Sosyalradar

  Her iki tarafa da hayırlı olsun. Güçlü olan ayakta kalır.

 16. Engin Murat Engin Murat

  hayırlı uğurlu olsun...başarılar dilerim.

 17. Ahmet D. Ahmet D.

  Fatih Güner geçmişte Webrazzi'ye para odaklı hareket ettikleri için belirli konularda giydiriyordu, sonrasında da el emeği göz nuru girişimini para için Webrazzi'ye sattı. Diyeceklerim bu kadar.

  1. Doğru söze ne hacet.

 18. Fatih Güner her firsatta Webrazzi'ye saldiriyordu. Tarafli ve hukumet yanlisi tutum sergiledigi icin peki ya simdi? Gencler umarim bu tur insanlari ornek almiyorlardir.

  1. Muhammed Muhammed

   Her kelimesine katiliyor ve bu aranizda yaptiginiz anlasmanin nicin gerekli oldugunu merak ediyorum.

 19. Çağrı Sarıgöz Çağrı Sarıgöz

  Şeffaflık olsa güzel olurdu tabii.

 20. Rakibi öldürme satın alması olmuş bu :D

 21. Deniz Kumtepe Deniz Kumtepe

  Ek olarak;; Arda daha önce e-ticaret girişimi Ruup.com'a yatırım yapmıştı ve onun da bilgisini paylaşmamıştı.

  O zaman nerde bu SAMİMİYET dediğimiz kavram...

 22. Firatekinci Firatekinci

  Fatih beyi tebrik etmek istiyorum. Zira sosyalmedya.cu'nun satın alınacak bir tarafı yok..

  1. Seçkin Seçkin

   herhalde emek verip bir yere getireceklerdir zira haklısınız son zamanlarda içerik olarak çok zayıftılar

 23. Mert Bulan Mert Bulan

  "Benim zaten bu işi kurmamın sebebi Webrazzi. Bunu her yerde söylüyorum, lafımı da esirgemem. Büyümekte olan bir sektörde rakipsiz ilerlemek demek, iş ortaklıkları demektir. Fazla iş ortaklığı ise editoryal özgürlüğü öldürür. Burada varlık sebebimiz sektöre yeni bir soluk getirmekti, zaten başardık bunu. Ancak ilk yazıdan sonra gelen yorumlarda bizim Webrazzi’ye isteyerek vurduğumuz gibi şeyler yazıyordu, değil. Asla! Webrazzi olmazsa biz zaten yaşayamayız. Webrazzi olacak ki aradaki fark görülsün. Çünkü eğer rakibimiz olmazsa biz Webrazzi oluruz ki bunu hiç istemeyiz." Fatih Güner, 27 Aralık 2011

 24. Şaşırtıcı oldu benim için.

  Her iki tarafa da hayırlı olur umarım.

  Ancak yazıdan anladığım kadarıyla sosyalmedya.co ekibi bu satın alınmayla beraber işsiz konuma düşüyorlar. Bu konuya onlar açısından üzüldüm.

 25. Ticarette düşmanlık olmaz :)

 26. Sakarya Haber Sakarya Haber

  Tutarı çok merak ettik kaç haneli onu söylebilirmisiniz

 27. Web Tasarımcı Web Tasarımcı

  Şeffaflık konusuna herkes değinmiş bu konuda birşey söylemeyeceğim. Fakat kaliteli içerik anlamında daha faydalı bir site haline geleceğine inanıyorum. Hayırlı olsun.

 28. Webrazzi her türlü eleştiriye açıkken SMCO sadece olumlu eleştirileri kabul eden bi platformu. Yada bu bana özel bi tavırdı. Karalama kampanyası gibi anlaşılmasın fakat, yanlış hatırlamıyorsam fatih beyi bi' aralar twitter'da, sitesine gelen yorumların yazarlarına alay ederken görmüştüm.. Sanırım 2011 gibi.. Herneyse.. Artık güvenilir ve "işini bilen" ellerde sanırım SMCO.. Çok sevindim.

  Arda beyi eskiden takip ediyordum. 4 yıldır sanırım, evet.. 1 Tek yanlış zaafını bile görmedim. Kesinlikle işinizde uzmansınız.. Çizgiyi bozmadan ilerlersiniz dilerim...

  Fiyat konusundaki tavrınızı da doğru bulmuyorum. Üstte yorum yapan kişilere katılıyorum, diğer firmaların finansal haberlerini yapan bir portalın kendi değerlerini paylaşmaması çok saçma olmuş.

  Başarılar..

 29. Orkun Tekin Orkun Tekin

  Her iki yapı için de hayırlısı olsun. Fatih'i exit için , Arda'yı da genişleme programının ilk hamlesi olan sosyalmedya.co yatırımı için gönülden kutlarım.

 30. Arda Kutsal umarım çok fazla para vermemiştir... Şahsen SMCO pek sevdiğim bir site değildi.

 31. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Ben size söyliyeyim 500 bin iii geçmez, 100 bin deen Aşağıda düşmez :) Son Olarak (SAVAŞMAYIN SEVİŞİN ARKADAŞLAR)

 32. Artik gunluk okunacak bir blog daha var yani. Hayirli olsun tebrikler.

 33. Musa Kara Musa Kara

  Ben olsam 50.000 (Ellibin) TL den fazla ödemezdim. Siz ne kadar öderdiniz? Niye öderdiniz?

 34. Selçuk Selçuk

  Sosyalmedya.co'nun Sosyal Akademi eğitimini aldım. Bugüne kadar gördüğüm en kötü yönetilen eğitimdi. Ne yaptıkları işe, ne de para verip eğitime katılanlara saygıları vardı. Umarım bundan sonra ciddi ve dürüst profesyoneller tarafından yönetilen bir kurum olur.

 35. Giftanbul Giftanbul

  Iki tarafada hayırlı olsun..

 36. Rıza Selçuk Saydam (@rssems) Rıza Selçuk Saydam (@rssems)

  Webrazzi için iyi, yeni bir rakip çıkana kadar rekabetsizlik açısından biz okuyucular için kötü bir haber

 37. Webrazzi'nin yanısıra günlük olarak ziyaret ettiğim, haberlerini keyifle okuduğum, görece özgün bir içeriğe sahip güzel bir blogdu. Muhalif tavrı, özel olarak harita endüstrisi ile ilgili yaptıkları haberleri hoşuma gidiyordu. SEO cambazlığı yapan büyük haber sitelerini hedef göstermeleri, cesur bir tavırdı. Bundan sonraki yaklaşımları elbette değişecek, zira anladığım kadarıyla ekip devam etmiyor?

  Hayırlı olsun diyelim.

 38. Alessandro Alessandro

  Güzel bir satınalma olmuş, bence Webrazzi ekibi orada daha değişik ve amiral gemisi olan webrazzi ye nazaran çok daha farklı bir çalışma yapacaklardır, ben olsam bigumigu ve shiftdelete tarzlarını birleştiren bir çalışma yapardım. Ayrıca belki webrazzi de çıkamasa da alternatif olarak SMCO da çıkabilir site tanıtımlarına da ağırlık vermek güzel olabilir. Hayırlı olsun, ayrıca SMCO nun yenilenen tasarımı da hoş olmuştu gerçekten...

 39. Sosyalmedya.co nun bagimsiz yazilarini artik okuyamayacagimiza uzuldum. Türkiye de boyle satin almalarin yapilmasina sevindim.

  Hayirli olsun diyelim.

 40. hayırlı olsun satın alma nekadar gerçekten merak ediliyor.Umarım açıklarsınız.

 41. Mustafa Mustafa

  40 yıllık VC'yim böle satın alma görmedim.

 42. Ali Mesut Ali Mesut

  500 - 600K TL arası gitmiştir tahminimce

 43. Sosyalmedya.co'yu takip ediyordum.Onların yokluğunu aratmamanızı temenni ediyorum :)

 44. Bence iki site'de sacma, yazilanlar yurtdisinda 90% kopye ve cevirilmis. Avrups ve Amerika'dan gelen haberlerin hep aynisi tek türkceye cevrilmis. Tipik türk isi.....

  1. Onur Koyuncu Onur Koyuncu

   Abi sen direk steve jobs dan aliyosan haberi soyle de bize de fisildasin

 45. Enginguney Enginguney

  Parayla haber yazan fatih güner karlı çıktı bu işten

 46. content sitesi bir diğer content sitesini ancak ve ancak organik hit sayısını arttırmak için alır, webrazzi için akıllıca ama bilişim okurları için çeşitlilik anlamında kötü olmuş.

 47. Seçkin Seçkin

  Webrazzi'nin eski tadı yok, bundan 1 sene belki 2 sene önce ki heyecanla ve keyifle okuduğum haberlere ulaşamıyorum. Çok yüzeysel haberler ile dolu bana göre şu anda burası. Umarım satın aldığınız web sitesinde daha özgün ve özgür olursunuz.

  İyi çalışmalar.

 48. Tarafsız okuduğumuz bir yer vardı o da artık webrazzi'nin oldu :-) No comment!

 49. Okckilinc Okckilinc

  Eee benim bildiğim SosyalMedyaCo, Webrazzi'den hiç mi hiç haz etmiyordu. Ne olmuş da kendilerini satmışlar ki? Para mı tatlı gelmiş, ayrıca Webrazzi'nin böyle bir satın almaya ihtiyacı mı varmış? Çok ucuz hesaplar sanki bunlar, midemi bulandırdı...

 50. Üzeyir Üzeyir

  Enkazı bedavaya almış Webrazzi. Yatırım, para vs yok, boşuna heyecan yapmayın :)

 51. Satın alma bedeli açıklanmamış diye herkes kızıyor ancak unutmayalım ki bu anlaşma iki tane özel firma arasında yapılmış bir anlaşma, kesinlikle bedeli açıklamak zorunda değiller. Ayrıca bu belli kişilere özel birşey, siz her yerden kazandığınız parayı çıkıp sosyal medyada paylaşıyor musunuz? Hayır. Kişilerin tercihlerine saygı duymak gerekiyor bence.

  1. Ahmet Kaplan Ahmet Kaplan

   Çok doğru ve güzel demişsin Mert. Fakat aynısını diğer firmalara Webrazzi yapmıyor ve şeffaflıktan söz ediyordu. Milletin yazması ve diretmesinin tek nedenide budur.

 52. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  Webrazzi icerik olarak cok alakasiz konulari da icerisinde barindirabilen bir site oldu. Bu satinalmayla direkt olarak yatirimcilarla, girisimcilerle ilgili olmayan konulari sosyalmedya uzerinden yayinlayip gercek hedef kitleye yonelik olan haberlere ve bilgilere onem verebilirler. Yeni satin almalari hayirli olsun.

 53. Sürekli çok sert webrazzi ve Arda Kutsal eleştirisi yapardı Fatih Güneri.

  örn; http://sosyalmedya.co/eksi-sozluk/

  bu da gelinin son nakta; http://sosyalmedya.co/sosyalmedyaco-webrazzi/

  "..Satış sürecinde iyi niyetli iş yaklaşımı ve bazı önemli, küçük detaylardaki şık hareketleri dolayısıyla Webrazzi kurucusu Arda Kutsal’a teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz bu süreçte kendisinden birçok şey öğrendim. sosyalmedya.co satın almasının ardından Webrazzi’nin önlenemeyen yükselişinin daha da ivmeli olarak devam edeceğinden eminim, kendilerine başarılar dilerim..."

  Yorum sizin :)

 54. İlkay Barlas İlkay Barlas

  "Tamamının" satın alınmasının vurgulanması ve satın alma rakamının açıklanmaması bu haberin en ilginç 2 noktası.

 55. Her iki taraf içinde hayırlı olsun inşallah.

 56. Cihan Cengiz Cihan Cengiz

  2014 yilinin en buyuk zekatını Webrazzi verdi galiba. Allah kabul etsin.

 57. Özgür Karaalp Özgür Karaalp

  bu haberde sevindirici olan pek bir nokta göremedim, ayrıca metin hoş değil, sosyalmedya.co arşivi umarım korunur.

 58. Sosalmedya.co traş idi, ne için para verdiğinizi anlamış değilim. Eli yüzü düzgün birkaç haber anca çıkar. Neyse belki bu eziyetten milleti kurtarırsınız.

 59. Bence çok doğru bir adım, aldıkları yatırımı bu şekilde günümüzün en değerli varlığı, içeriğe, yatırmış oluyorlar. Eminim Webrazzi 'nin erişim ağıyla SosyalMedya.co yükselişe geçecektir.

 60. Ufak bir özet geçersek;

  Webrazziyi takip edip, içerikleri ve oluşumunun doyurucu ve şeffaflığını beğenmeyenler, her gittiği yerde dem vuranlar nedense satın almayı oldukça yerinde bulmuş? Bu da tipik Türk ticaret ahlakımızı örnek. Arkasından atıp tutup, ilişkileri için beğeniyormuş gibi yapmak oldukça gülünç.

  Webrazzi'yi 2009 yılından beri sürekli takip ediyorum. 2009-2012 yılındaki verimlilikleriyle şimdiki verimliliklerini karşılaştırırsak aralarında uçurum olduğunu gerçek takip edenler anlayacaktır. Webrazzi kendi çizgisini bozup tamamen para odaklı çalışmaya başladığından bu yana verimliliği de düşmeye başladı. Ayrıca şeffaflığını malum yılın yatırımları anketlerinde çokça gördük. Yatırımlarının ne kadar yatırım aldığını öğrenmek için çok çaba sarf edip kendi satın alma rakamlarını açıklamamaları da başlı başına bir ironi. İleride ki yatırımlarında da rakam belirteceklerini çok zannetmiyorum.

  Satın alma konusuna gelince, kendi fikrim Webrazzi SMCO'yu sadece Akademi bölümü için aldı diyebilirim. Çünkü Webrazzi'nin bir girmediği o bölüm vardı, oraya da girip şimdi tam oldu. Mevcut içerikleri için aldığını çok düşünmüyorum, alsaydı, mevcut çalışan kadrosunu aynı şekilde dururdu. Bu da Webrazzi'nin gerçek amacını ortaya koymuş oluyor. Bir Napolyon görüyorum, gözlerim kapalı.

  SMCO'yu son 2 aydan beri oldukça sık takip ettiğim için satın almaya çok üzüldüm, tekelleşme yerine birbirimizi eleştiren, bizleri güçlendiren ve tatlı bir o kadar güzel etik değerler çerçevesinde rekâbeti artıran bir ortamın olması taraftarıyım. Bu satın almayla bu ortamı oluşturabilecek bir dişli rakip önümüzdeki günlerde çıkmasını dört gözle bekliyorum.

  Yakında bolca Webrazzi'den ...Uzmanlığı Eğitim Sertifikası gibi başlıklarını çokça göreceğiz.

  Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı 10.000€'dan başlayan fiyatlarla! - Son Dakika

 61. Asil Balaban Asil Balaban

  Sosyalmedya.co ve Webrazzi ikiside her sabah ofise geldiğimde şöyle bir göz attığım internet sitelerinden.

  Sosyalmedya.co'yu hala ziyaret etme sebebim sanırım eski alışkanlıklarımdan yapışıp kalan bir şey. Zira kendileri (blog tiyorları dışında) 1 yılı aşkın süredir sadece çeviri yapıp yayınlıyorlar. Duygu Arslan ingilizce bilmese site kapanacak o derece, sokağa çıkıp haber yapmak gibi bir dertleri kalmamış. Oysa kurulduğu zamanlar öyle miydi? Hadi Webrazzi'ye sürekli giydirmesini falan bir kenera bırakalım, öyle bir şey yokmuş gibi davranalım. Ama biz şöyleyiz biz böyleyiz, kaliteli içerik üreteceğiz, kimseye eyvallahımız yok diye konuşup 2 tane gerilla blogluyorum artisliğinden sonra hemen sıkıldın mı bu işlerden Fatih? Hani tekele karşıydın? Bugün gördük ki senin bu çabalarının hepsi kendinden daha ünlü bir mankene laf atarak gündeme gelmeye çalışan manken piskolojisinden başka bir şey değilmiş.

  Webrazzi'yi bu satın alma için tebrik etmiyorum, nerden baksan garip bir karar. Ben olsam sosyalmedya.co'ye bir kuruş para ödemezdim. Bu yıl Webrazzi'den sonra tasarımı hemen değiştirebilmek için bir kaç gün siteyi falan kapattı adamlar, komikti... Zaten ölmeye yüz tutmuş, reklamla ziyaretçi çekmeye çalışan bir siteyi neden satın aldığınızı anlayamadım. Ayrıca bu haber çok standart olmamış mı? Sonuçta size dair bir şey olmuş normal bir haber gibi geçmişsiniz? Bence Fatihle oturup video çekmeliydiniz en az yarım saat konuşmalıydınız. Neden aldın, ne yönde kullanıcaksın, hedef ve planlar nedir gibi. Sonuçta biz sadece ziyaretçi değil aynı zamanda Webrazzi community'siyiz. Ve son olarak sende çok iyi bilirsin ki "Webrazzi okuyucuları rakamları sever" ama yinede bu kararına saygı duymaktan başka yapabileceğim bir şey yok. Üzdün bizi.

 62. işin özeti fatih sosyalmedya.coda yazdığı bıdı bıdılarının altında ezilip kalmış ve asıl niyetinin şöhret ve para olduğunu göstermiştir...Arda ise son yatırım almasından sonra biraz paralanıp kişisel hırsından dolayı hiç bir zaman haz etmediği rakibini yüzyılın kazığını yiyerek sonlandırmıştır...rakam olmuş 100bin veya 1milyon ne farkeder.

 63. Cem Sancak Cem Sancak

  Muhtemelen, SMCO dijital eğitimler veren ve sosyal medya yönetimi üzerine yayınlar yapan bir platform olacak; Webrazzi'de bugünkü çizgisinde devam edecek. Bence stratejik bir yatay büyüme olmuş, tebrikler.

  Satış tutarının düşük olduğunu ve bu yüzden açıklanmadığını düşünüyorum. Ancak, açıklanmaması kesinlikle tutarlı değil. Diğer satış haberlerinde, duyum aldık, sağlam kaynaklar şöyle dedi, tahminen böyle bi tutarmış gibi başkasının ticareti hakkında hiç düşünmeden, izin almadan rakamlar paylaşılıyor. Webrazzi'nin kendi satışı olunca üzeri kapatılıyor. Madem böyle olacak, bu haberi de hiç yapmayın ve yapıyorsanız rakamı paylaşın. Webrazzi bu mantıkla devam ederse güvenilirliğini ve tutarlılığını kaybeder, zaman içinde de elbet başka, güçlü bir rakip çıkar. Sektör büyüyor ve katlanarak bu büyüme devam edecek. Yerinizi korumak istiyorsanız şeffaf kalın derim.

  Hayırlı olsun.

 64. Ahmet Kaplan Ahmet Kaplan

  Bu sektör içinde bir tek ısınamadığım adam Fatih Güner'di. sosyalmedya.co'ya sadece Fatih Güner'i sevmediğim için girmiyordum ve bu duruma sevindim diyebilirim. Fakat Webrazzi'nin takınmış olduğu bu durum yakışık değil maalesef. Ama yinede hayırlı uğurlu olsun. Alana da satana da başarılar.

 65. Ayıp ayıp milletin satın alma ve yatırımlarında miktarı öğrenmek için yapmadığınız kalmaz kendinize gelince aramızda anlaştık gibi çocukca bahane ile milleti keriz yerine koymaya çalışıyorsunuz. Ama asıl keriz bu hareketleri yaptığınız için sizsiniz. Bu tarz hareketlerle milleti kendinizden soğutursunuz. Ben açıkcası diğer hasan aslanoba yatırımında da satışı gizlediğinizden dolayı soğumuştum ancak şuan tamamen soğudum ve bundan sonra hiçbir etkinliğinize ve startupunuza katılmam. Önce delikanlı olun. Dürüst olmazsanız kaybedersiniz.

 66. Sırada sosyalmedyaport var demedi demeyin

 67. Onur Koyuncu Onur Koyuncu

  Yazilan yorumlarin hurriyet.com.tr den farkli olmamasi. Iki tarafa da atilan boklar, sacma sapan ahkam kesmeler...

  Ticarette satin almalar vardir arkadaslar ve bunlar normaldir. Kimin kime ne kadar laf giydirdigi, ne kadara sattigi yada yurtdisindaki haberleri cevirdigi onemli degildir. Onemli olan yenilikci projelerin ticari bir yapiya donmesinden alinmasi gereken derstir.

  En ufak bi projeyi ayaga kaldirip senden daha buyuk bir firmaya satmak buyuk bir basari.

 68. Alessandro Alessandro

  Ya tamam sahibi antipatik diyoruz , site enkaz falan diyoruz ama yorumların genelinden anlaşıldığı üzere birçoğumuz sabah işe geldiğimizde sektörden haberdar olmak için önce webrazzi'ye sonra SMCO, eticaretmag'a mutlak bakıyoruz. Buna ek olarak belki birkaç degişik site daha ekleyebiliriz. Ama işte bu tarz siteler sayıca pek olmadıgından dolayı SMCO ya da mutlak bakılıyordu. En azından kesin olarak bir marka bilinirliği var. Sırf bunun için bile o site alınırdı. Ayrıca yeni tasarımlarının okunulurluğu içerik olarak tam olmasa da görsel olarak webrazzi ye göre de sanki daha derli toplu bile olmuştu. Bu arada ben şuna inanıyorum biz webrazziyi bence çok benimsedik , sevdik, bazen ya bu da webrazzi de çıkar mı diyerek adamlara mahalle baskısı da yaptık (insan sevdiğini yerden yere vurur misali) ama bırakalım adamlar orada webrazzi de yapmadıkları veya yapamadıgı ne varsa yapsınlar. Yani evin haylaz çocugu da o olsun, ekipleri de çalışabildiği kadar özgür deli dolu çalışsın, bence webrazzi ekibi orda şov yapar gibime de geliyo kesinlikle. Daha önce de yazdım gene yazıyorum kesinlikle bu satınalma doğru bir hamle...Daha önce birkaç arkadaşın yazdığı gibi burada akademi olayından dolayı webrazzinin de güçlü network üne bağlı olarak sektörde söz sahibi insanların vereceği çok güzel sertifika egitimleri de olabilir sanırım.

 69. Hayatımda hiçbir satın alma haberi beni bu kadar üzmemişti. Paranın gücüne mi lanet etsek, Fatih'in söylediği herşeyi yutmasına mı, Arda'nın kankileriyle ilerleyerek kurduğu sistemin tekelleşmesini şimdilik tamamen sağladığını ilan etmesine mi, yoksa Türk halkının her alanda penguenleri izlemek zorunda kalmasına mı bilemedim.

  Arda Türkiye'de teknoloji girişimciliği konusunda çok fazla insanı gaza getirmiştir bu bir gerçek, bunun yanında sektörün içerisinde en az Fatih kadar sevilmediğini, ancak teknoloji haberciliğinde 1. olduğu yüzünden yanında çok pire ve sinek gördüğü de bir gerçektir. Arda'nın konumundan bakarsanız o da farkında ve gittikçe daha fazla güçlenerek konumunu hiç alaşağa etmemekte kararlı davranmaya çalışıyor.

  Fatih tarafından bakınca, demin kendisine Linkedin üzerinden baya buruk bir mesaj attım. Üzüldüm kendisine açıkçası. Çünkü hayatında yatırım fonu, ya da melek yatırımcı diye birşey hiç mi duymamış, ya da insan bu kadar mı söylediklerini yutabilecek, onurunu kırabilecek şekilde hareket edebilir bilemedim. Abuk subuk projeler Türkiye'de milyon dolarlar aldı, bu kadar trafiğe, akademilerle oluşmuş gelir modellerine ve sektörde bu konuma getirmişken, o kadar seo gücü yaratmışken sen gel senelerce rakip olduğun kişiye, giydirdiğin kişiye, nefretiyle uyuyup uyandığın kişiye bebeğini sat. Para için sattı desem, bu sektörün içerisinde bu kadar zamandır varsın, 1 kere mi Techcrunch'a, Angellist'e, Gust'a, Venturebeat'e yada en azından Webrazzi'ye girmedin.

  Arda nasıl tufaya getirmiş Fatih'i bilmiyorum ama bu işten en az 20x karla çıkacağına eminim. O yüzden burda Arda'nın kıvrak zekasını harbiden tebrik ediyorum. Fatih birde Arda'nın melek olduğunu yazacakmış utanmasa sosyalmedya.co'daki yazısında. Ama melek yatırımcı değil. Direk melek.

  Fatih 5 milyon dolara satsa bile yanlış bir satış olurdu çünkü zaten şu an alacağı yatırımla değeri 5 milyondan fazla direk ederdi sosyalmedya.co'nun. Ki Arda 1 milyon doların üzerinde vermemiştir. Hatta 1 trilyondan aşağıya kapamıştır eminim.

  Arda'yı gerçekten tebrik etmek istiyorum. Şu Türk teknoloji medyası sektöründe ondan kurnazını görmedim. Aynı zamanda kurnazların sonunu da hep gördüğümden, "kutsal düzen"e olan inancım tam. Sadece bizim ülkemizde insanlar güce taptığı için kurnazlar her noktaya bir şekilde gelebiliyor. Piramidin en tepesinden en aşağısına kadar birçok yerde bu görülüyor. Politikaya girmeye gerek yok.

  Hayatımda 1 kere bile güç dışında birşeyi önemsediğine şahit olmadığım insanlar bu ülkede daha kolay olsada, tüm dünyada ne noktalara gelebiliyorlar.

  Amerikalılar ne der bilirsiniz, "It's not Rocket Science". Yorumlarda bir de bu satın almanın şeffaf olmadığından bahsedilmiş. Ne yapacaktı Arda bir de ahhahaha bak böyle kazık attım işte mi diyecekti.

  Ama her zaman "Kutsal Plan"a inancımız tam. Fatih örneği bize gösterdi ki: yaptıklarını sadece kendi gücünü sağlamlaştırmak için değil, gerçekten insanlar için yapmazsan o zaman birgün en büyük düşmanının bile elini öpersin.

  Aynı şey Arda için de geçerli, o sadece girişimcilik ekosisteminden biraz daha haberdar ve biraz daha bağlantılı. Biraz daha kurnaz ve biraz daha tecrübeli. Biraz daha konumunu sağlamlaştırmış. Ama aynı zamanda çok daha fazla 1.lik sendromu içerisinde yaşıyor.

  Birgün eminim şu postla ilgili oturup, hem Fatih'le hem de Arda ile ayrı ayrı konuşma fırsatımız da olur. Siz siz olun çok fazla güç peşinde koşarken etik değerlerinizi kaybetmeyin. Yoksa en güçlü olduğunuzu zannettiğiniz anda, bir anda alaşağı çekilirsiniz. Ne kadar erdemsizlik içerisinde güç kazandıysanız, bunun başınıza gelmesi o kadar artar.

  İki günlük dünya, ondan sonra arkanızdan nasıl bilirdiniz diye sorduklarında güçlü bilirdik yerine, çok daha farklı şeyler duymak zorunda kalırsınız. Ben ölümü kast etmiyorum, mesela Fatih şu an sektörün %99.999999'unun gözünde rahmetli oldu. Yaşarkende ölünür.

  Dilerim ikinizin kafasına da birer elma düşer, ya da tek bir elma düşer, ikiniz de sektörü kendi bıdı bıdılarınızla daha da mahvetmezsiniz. Anladık ticaret için, itibar için, para için burdasınız. Ve malesef ki iyi amaçlar taşıyan insanlar yerine, gücü elde etmesini daha iyi bilen kurnazlar başlarda şu anki dünya düzeninde.

  Ama değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. Ve evet bir alternatifi olmadığı için ben de Webrazzi'ye giriyorum. Ve şimdiye kadar bu siteden ve sosyalmedya.co'nun ilginç giydirme haberlerinden edindiğim tecrübeler için mutluyum. Ve evet sizler hayır kurumları değilsiniz, ve yine de bol bol hayır işlediniz kendinizi sağlama almaya çalışırken. Bu da işte dünyanın güzel düzeni.

  Son dipnot olarak şunu belirtiyim. Bu hayatımda yazdığım en uzun yorumdu. Sinirli değilim ama içim buruk olduğundan yazdım. Türkiye için buruk olduğundan. Teknoloji sektörü için buruk olduğundan. Bu olayı görüp de insanlığımıza bakarak buruk olduğundan. Yanında bir de Arda ve Fatih'e çok fazla saygı duyamadığımdan.

  Bu da okuyuculara: Oturup da ne Arda'yı değiştirebilirsiniz, ne de Fatih'i, ne de artık bu durumu. Kerrazzi.com alan adı boş, eğer Arda'nın güç toplama taktiklerini, Fatih'in insanlara giydirme zekasını, benimde nacizane tavsiyelerimden belli notlar alırsanız, bu girişim 1 seneye kalmaz birkaç milyon dolar yatırım toplar, bakarsınız hatta Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi olur.

  Maksat Türkiye kazansın.

  1. Bu arada amacım kimseyi sadece yargılayıp alaşağa etmeye çalışmak değil. Ama güç tutkusunun içerisinde başta ne için savaştığını unutarak ilerlemiş iki insanı gördüğüm için bu yorumu yazma gereği duydum. Hepimiz insanız, hiçbirimiz dünyaya sadece güç toplamak için gelmiyoruz, değişimler yaratmak, içinde olduğumuz dünyayı bir adım ileriye taşımak için burdayız.

   Ve bu yorumun yayınlanması bile birşeyler için umut olduğunu bana gösteriyor. Bu video da bana sizden hediye olsun:

   http://kisa-filmler.com/iyilik-yapmak-size-ne-kazandirir/

   Paylaştığım noktalarda karanlıktan belli kıvılcımlar paylaşmaya çalıştım. Çünkü herkesin bazen ne yapıyorum ben demeye ihtiyacı var. Yorum paylaşıldığı için Webrazzi'ye olan saygım arttı. Ne yalan söyliyim.

 70. Pcnet Pcworld Chip vs. bu dergilerin son sayfalarinda ise yarar web sitelerinin tanitimlari vardi hani, artik satin almadigim icin halen var mi bilmiyorum. Webrazzi ve Sosyalmedya.co'nun icerigi bu koselerden cok da farkli degil.

  Satis rakamini tahmin edecem derken abartmamak lazim derim.

 71. Kemal Beyoğlu Kemal Beyoğlu

  Merhaba,

  Webrazzi önceki satın alma haberlerinde ilk önceliği "satın alma ücreti" ne verirdi. Oysa kendi satın almasında bedelle ilgili tek bir laf etmemiş ve bunu gizli tutacağını açıklamış. Bunu samimiyetsizlik olarak addediyorum.

  Saygılarımla...

 72. Yanlış anmaladıysam sadece firmanın alan adı ve içeriğini satın almışsınız ve içeriğin yönetimini devralacağız demişsiniz.

  Bu demek oluyor ki sadece kendinize rakip gördüğünüz birşeyi satın alıp size engel olmasına engel olmuşsunuz. Yaptığını hamle büyüme ve yetenek satın alması olsaydı ekibide olduğu gibi devralır gücünüzü katlardınız. Ama bu şekilde webrazzinin çapında bir değişiklik olmayacak görünüyor. Eski tayfa ile yazmaya devam edeceksiniz gibi görünüyor.

 73. Buraya yorum yazanların çoğu sektöründen haberdar, bilgili, düzgün ifadelerle düşüncelerini aktarabilen kişiler. 3-5 kişi bir araya gelse basit bir wp altyapısıyla çok kolay sektörel bir kaynak oluşturulabilir. Bu kadar adam yorum yapıyor. Zaten internet sektörümüz b.ktan doğru düzgün marka çıkaramıyoruz. Aslan yaptı, aslan gitti, o da olmasa haber yok...Webrazzi zaten çok sıkıcı, çıkar alternatifini..Çoğu dış kaynak çevirisi 3-5 yazıyla işler hallolur. Merak etme aslanlardan hariç çok kedi haberi var. Burada kedi haberleri yayınlanmıyor...

  Bu işlerin peşinden gitmiş Webrazzi dahil 2-3 marka var ve yetersiz olmalarına rağmen at koşturuyorlar. Eleştiri kolay ama bu adamlar bu işi yapıyorlar ve hakkettikleri yerdeler. Senin olsa sen de satardın. Vakıf mısın sen, ticaret bu...

  Not:: Webrazzi'nin en önemli tarafı eleştiriye açık. Arda'yı yerden vursak bile yayınlanıyor:)

 74. Ozan Sakin Ozan Sakin

  Şunu bir köşeye koyayım: [4 mins. read] Webrazzi’nin Sosyalmedya.co’yu satın almasını adam gibi haber yapamaması - http://ozansakin.tumblr.com/post/92769944097/webrazzinin-sosyalmedya-coyu-sat-n-almas-n-adam-gibi

 75. Mehmet Fatih Mehmet Fatih

  Ne kadar fiyata satıldı aceba

 76. Turgaykurtulus Turgaykurtulus

  Satışın 1.4 milyon TL’lik bir satış oldugu söyleniyor acaba doğru mudur?

  1. TL değildir o, euroluk euro :)

 77. Nedenodotcom Nedenodotcom

  Neredeyse webrazzi haberlerinin tamamının kopyalanıp paylaşıldığı bir platformu ciddiye alıp sisteme katmaları kendi tecrübelerini aşağıladıklarını gösteriyor. Ayrıca her şirketin iç işlerine karışıp satış fiyatını belirten Webrazzi kendileriyle ilgili mali bilgileri paylaşmıyor olması da ayrı bir Profesyonellik.

  1. " Neredeyse webrazzi haberlerinin tamamının kopyalanıp paylaşıldığı bir platform " kısmı biraz yanlış bence. Adamlar webrazzi'yi kopyalamıyorlar. Her iki site de yabancı kaynaklardan beslenip türkçeleştirerek haberleştirdikleri için sana öyle gelmiş :)

 78. tebrik edip kenarı çekilmek lazım alan webrazı satan sosalmedya.co