Mekanist'in geliştirdiği Caffe Nero'nun iOS uygulaması mobil ödeme kabul etmeye başladı
Ödeme Sistemleri

Mekanist'in geliştirdiği Caffe Nero'nun iOS uygulaması mobil ödeme kabul etmeye başladı

Eylül 2012'de Caffe Nero'nun Mekanist tarafından geliştirilen mobil sadakat platformu bugün dikkat çeken bir güncelleme yayınladı. Yine Mekanist tarafından yapılan geliştirmeyle güncellenen iOS uygulaması mobil ödeme kabul etmeye başladı.

Zincir mağazada mobil ödeme kullanımının ilk örneklerinden olan adımın ardından bu alanda benzer yatırımları sıklıkla duyacağız gibi görünüyor.

Yeniliği ve sıcak bir konu olmasıyla ilgi çekmesinin haricinde hem işletme hem de kullanıcı açısından önemli avantajları barındırıyor. Kasa önünde oluşan kuyruğu azaltacak adım süreci hızlandırırken aynı zamanda  müşterisini sadakat kartı kullanarak tanıyan işletmeler müşteri ilişkileri yönetiminde daha kısa adımda daha fazla seçeneğe ulaşabilecekler.

Uygulama içerisine kredi kartı bilgilerinizi tanımlayarak başlayan sistemin güvenliği MasterCard tarafından sağlıyor. Hatırlayabileceğiniz gibi daha önce BiTaksi de MasterCard ile benzer bir anlaşma yapmış ve kart güvenliğini bu şekilde sağlamıştı. Kredi kartı tanımlama işlemi sonrasında kasa sisteminin ürettiği QR kodun okutulmasıyla sağlanan mobil ödeme işlemi gerçekleşiyor.

cafe-nero-mobil-odeme

Caffe Nero'nun Türkiye uygulaması olduğu için sadece ülkemizdeki mağazalarında geçerli olacağını belirtelim. Bugün denemeye başladığımız mobil ödeme seçenekleri ilerleyen süreçte Beacon'la ödemeye doğru ilerleyecektir.

Sürecin nasıl işlediğini Caffe Nero'nun mobil uygulama için hazırladığı yukarıdaki görsellerden görebilirsiniz. İlginenler iOS uygulamasını buradan indirebilirler.

Yorumlar (7)
  1. Doğru yönde bir gelişme ama QR kod mu kaldı? Mümkün olduğu kadar az basamak olmalı mobil ödemenin kolay ve başarılı olabilmesi için.

  2. Starbucks hala karta para yükletsin..

  3. Hilmi Ozulku Hilmi Ozulku

    Bence acilen starbucks için de yapmalılar, gördüğüm kadarıyla neronun uygulaması çok başarılı, nero'da sırada beklerken en az 3-4 kişinin kullandığını görüyorum hep, bugüne kadar starbuks kart kullanan görmedim...

  4. Nero'dan yine örnek alınacak bir geliştirme!

  5. Bildiğim kadarıyla mobil ödeme tarafından Mobven'in cüzdanı kullanılıyor.

    1. Bir karmasa yasanmis sanki, Mobven degil Proven'in cozumu kullanilmis. HesapAl uygulamasinda da ayni cozum kullaniliyor. Bu cuzdan Micros POS sistemi, Mastercard kart saklama altyapisi ve uygulama arasindaki tum islemleri gerceklestiriyor.

  6. Küçük bir noktayı vurgulamakta fayda var. Mobil uygulamaları geliştirmenin yanında, bu çalışma, içinde bir çok partinin yer aldığı dev bir proje oldu. MasterCard'ın teknoloji alt yapısını sağlayan Cardtek, bu alt yapıyı bir cüzdan çözümü haline getirmiş olan Mobven ve belki de en önemlisi Caffe Nero kasalarını mobil ödeme kabul etmesini sağlayan Protel ile birlikte bu projeyi hayata geçirdik. Herkesin eline sağlık...