Rudi Dökmecioğlu: NFC ölmek üzere, gelecek iBeacon teknolojisinde

Rudi Dökmecioğlu: NFC ölmek üzere, gelecek iBeacon teknolojisinde

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı'nda BKM CEO’su Soner Canko ve BTCTurk kurucusu Kerem Tibuk'un ardından sahneyi tmob'un kurucusu Rudi Dökmecioğlu aldı.

2009'da kurulan tmob'u Girişim Ofisleri programımızı izleyenler yakından tanıyacaktır. 2012 yılında Webrazzi Summit'de yaptığı konuşmaya değinen Dökmecioğlu o zaman cüzdansız geleceğin bankaları, operatörleri ve perakende sistemlerini şekillendireceğini söylediklerini, bu yıl bunun gerçekleştiğini gördüklerini sözlerine ekledi.

Mobil ödemeler konusunda NFC'nin çok uzun yaşayamadan ölme noktasına geldiğini savunan Rudi, bugün NFC'yle mobil ödemelerin sadece binde birinin gerçekleştiğini, bunun da bu kadar zaman geçmesine rağmen pazarda yer edinemediğinin göstergesi olduğunu belirtti. Konuşmanın en dikkat çeken noktasıysa Vodafone için geliştirdikleri temassız ödeme teknolojisiydi.

Dökmecioğlu, cüzdansız gelecekte operatörlerin şekillenmesiyle ilgili olarak işbirliği yaptıkları Vodafone Cep Cüzdan örneğini izleyicilere anlattı. Cep Cüzdan uygulamasıyla para transferi, Cep Lira yükleme işlemleri gerçekleştirilebiliyor, QR-Kod ile para gönderme yapılabililiyor. Herhangi bir şubenin yaptığı tüm işlemleri yapabilen bu uygulama hem kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor hem de şirketlerin giderlerini azaltıyor.

rudi-dokmecioglu-webrazzi-odeme-sistemleri

iBeacon teknolojisiyle geleceğin nasıl olacağının hayallerle sınırlı olduğu gibi iddialı bir cümle kullanan Rudi Dökmecioğlu 200 milyon iOS cihazında kullanabiliyor olmasının önemli bir potansiyeli barındırdığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız iBeacon haberinde bahsedildiği gibi, bu teknoloji Apple Store'larda mağaza içi pazarlamadan ödeme sistemlerine kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

Rudi Dökmecioğlu'nun sunumunu ve Vodafone için hazırlanan videoyu ilerleyen süreçte paylaşcacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.