Rudi Dökmecioğlu: NFC ölmek üzere, gelecek iBeacon teknolojisinde
Etkinlikler

Rudi Dökmecioğlu: NFC ölmek üzere, gelecek iBeacon teknolojisinde

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı'nda BKM CEO’su Soner Canko ve BTCTurk kurucusu Kerem Tibuk'un ardından sahneyi tmob'un kurucusu Rudi Dökmecioğlu aldı.

2009'da kurulan tmob'u Girişim Ofisleri programımızı izleyenler yakından tanıyacaktır. 2012 yılında Webrazzi Summit'de yaptığı konuşmaya değinen Dökmecioğlu o zaman cüzdansız geleceğin bankaları, operatörleri ve perakende sistemlerini şekillendireceğini söylediklerini, bu yıl bunun gerçekleştiğini gördüklerini sözlerine ekledi.

Mobil ödemeler konusunda NFC'nin çok uzun yaşayamadan ölme noktasına geldiğini savunan Rudi, bugün NFC'yle mobil ödemelerin sadece binde birinin gerçekleştiğini, bunun da bu kadar zaman geçmesine rağmen pazarda yer edinemediğinin göstergesi olduğunu belirtti. Konuşmanın en dikkat çeken noktasıysa Vodafone için geliştirdikleri temassız ödeme teknolojisiydi.

Dökmecioğlu, cüzdansız gelecekte operatörlerin şekillenmesiyle ilgili olarak işbirliği yaptıkları Vodafone Cep Cüzdan örneğini izleyicilere anlattı. Cep Cüzdan uygulamasıyla para transferi, Cep Lira yükleme işlemleri gerçekleştirilebiliyor, QR-Kod ile para gönderme yapılabililiyor. Herhangi bir şubenin yaptığı tüm işlemleri yapabilen bu uygulama hem kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor hem de şirketlerin giderlerini azaltıyor.

rudi-dokmecioglu-webrazzi-odeme-sistemleri

iBeacon teknolojisiyle geleceğin nasıl olacağının hayallerle sınırlı olduğu gibi iddialı bir cümle kullanan Rudi Dökmecioğlu 200 milyon iOS cihazında kullanabiliyor olmasının önemli bir potansiyeli barındırdığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız iBeacon haberinde bahsedildiği gibi, bu teknoloji Apple Store'larda mağaza içi pazarlamadan ödeme sistemlerine kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

Rudi Dökmecioğlu'nun sunumunu ve Vodafone için hazırlanan videoyu ilerleyen süreçte paylaşcacağız.

Yorumlar (6)
 1. NFC'yi apple oldurdu. Eger iphonelarda nfc desteklenseydi, bugun akbil yerine bile telefonumuzu kullanabilirdik. Ancak apple'in desteklemedigi bir teknolojinin uzerine kimse gitmek istemiyor.

 2. Volkan Yildirim Volkan Yildirim

  iBeacon; bluetooth low energy teknolojisini kullanıyor.

  peki bu teknoloji ile kredi kartlarini okuyabilmek mumkun olacak mi ? cep telefonunda power kolay, elektronik kimliklerde bu teknoloji nasıl kullanılacak ?

  bunu yapmadan NFC 'yi nasıl öldürecek ???

  1. Paypal Beacon ürünü ile bunu hayata geçirdi.

   1. Volkan Yildirim Volkan Yildirim

    Emre soyledigim anlasilmamis; akilli kart, elektronik kimlik.. bahsettiğim konu bu. cep telefonundan odeme sistemleri hep vardı.

    cep telefonunu unut-> dunyadaki 3 EUR 'luk bir bucuk milyar adedindeki akilli karti 500EUR değerindeki iphone ile degistirerek mi NFC 'yi oldurecekler ? konu cep telefonlari ise dogru; iphone olu yatirim yapmaz ama akilli kartlar BLE teknolojisi kazanmadigi surece NFC olmez gibi geliyor bana.

 3. NFC özelliğini barındırmayan telefona telefon demiyorlar ama gel gelelim 100 kişiden 30 kişi bile kullanmıyor. Gereksiz bir teknoloji Her ne kadar Samsung sempatizanı olsam da Oğuz bey haklı apple tarafından desteklenmeyen hiç bir teknoloji güncel kalamıyor.

 4. NFC'nin öleceğini düşünmüyorum çünkü nfc sadece ödeme sistemlerinde kullanılmıyor.

  Apple bu teknolojiyi telefonlarına koymadı çünkü nfc ödeme sistemlerinde kullanıldığında temel olarak operatörleri kayıran bir teknoloji. Bankalar bile kendi sahasında operatöre bağlı kalmak istemiyor. NFC'nin yaygınlaşmasının önünü tıkayan başlıca sebep operatör bağımlılığı.

  Kullanım alışkanlıkları da çok önemli. İnsanlar kartlarını taksit yapacakları, olmayan paralarını harcayacakları zaman kullanıyorlar, ödemede fiziksel kolaylık olsun diye değil. Daha eski olan, kredi kartlarının üstünde çalışan temassız ödemeler bile yeterince yaygınlaşmadı. Bu döngüyü kıracak teknolojilerin biyometrik doğrulama ile çalışan telefondan geleceğini düşünüyorum. Apple parmak izi çıkardı ama kopyalanabiliyor, retina taramasını telefonlara alabilirlerse o zaman telden ödeme yaygınlaşabilir....