Apple yeni duyurduğu iBeacon ile kapalı alanlarda yerinizi tam olarak bilecek, etkileşim sağlayabilecek

Apple yeni duyurduğu iBeacon ile kapalı alanlarda yerinizi tam olarak bilecek, etkileşim sağlayabilecek

Apple çok kısa bir süre önce uygulama mağazasındaki Apple Store uygulamasını güncelledi. Apple’ın ağırlıklı olarak fiziksel ürün satışı için kullandığı bir uygulama olan Apple Store’un güncellemesinde yeni eklenen özelliklerden bir tanesi özellikle dikkat çekiyordu: “Mağaza içi bildirimler”.

Yani Apple artık kullanıcılarına, bir Apple mağazasının içerisindeyken bu uygulama sayesinde bildirim gönderebilecek. Bir Apple mağazasına girdiğinizde uygulama özel bir moda geçerek mağaza içerisinde bulunduğunuz konuma göre size özel fırsat ve öneriler duyurabilecek.

iBeacon sadece bu özelliği ile bile perkandecilik için önemli bir adım sayılabilir ama daha da ilgi çekici olan bu yeniliğin farklı kullanım alanları…

Cihazlar iBeacon’a hazır

Konumu tespit etmek için GPS yerine küçük radyo vericilerinin kullanıcıların cihazları ile haberleşmek için sinyal göndermesi mantığı üzerine kurulu olan iBeacon, bu sayede küçük bir alandaki yerinizi tam olarak tespit edebiliyor. Cihaz tarafındaki Bluethooth tabanlı alıcı teknolojisi ise iPhone 4S ve üzeri tüm iPhone cihazlarının da zaten var. Aynı özelliğe Android OS 4.3 ve üzeri işletim sistemine sahip Galasy S 3 ve 4, HTC One, Nexus 4 ve üzeri cihazlar da sahipler.

Yani cihaz tarafında önemli bir aşama zaten kaydedilmiş durumda. iBeacon’un önemli sorunlarından biri Android desteğinin olmaması fakat bu da geçici bir sorun çünkü hali hazırda bunun için çözüm üretmek üzerine çalışan geliştiriciler bulunuyor.

Kullanım seçenekleri yaratıcılığınıza kalmış

Diğer yandan aslında iBeacon’un sağladığı özellikler tamamen yeni değil. Eric Schmidt’in yatırım yapmış olduğu ve Aralık ayı içerisinde RetailNext tarafından satın alınan NearBuy çok benzer bir işleve sahip. Bundan bir sonraki adım ise fiziksel perakende mağazalarının kendi mobil uygulamalarına bu özelliği dahil etmek.

Perakende mağazaları bu alandaki tek potansiyel kullanıcı değil. AP’in haberine göre ABD’deki beyzbol klupleri önümüzdeki yıl içerisinde stada gelen taraftarların tesiste rahatlıkla yollarını bulabilmeleri ve kendilerine özel fırsatlardan yararlanabilmeleri için bu teknolojiyi kullanmayı planlıyor. Forbes ise iBeacon’ın iPhone 5S’teki parmak izi tanıma özelliği birlikte mağazalarda sıra beklemeden hızlı ödeme imkanı sağlayacak birer sanal cüzdan olarak kullanılabileceği görüşünde.

Bunun dışında mağazaların büyük depolarında kargolanacak ürünlere hızlı ulaşmaktan, turistik bölgelerde çevreyle bilgi almaya veya AVM gibi birden fazla fiziksel mağazanın birbirine yakın konumlarda bulunduğu mekanlara özel uygulamalara kadar çeşitli farklı kullanım şekli düşünülebilir.

Peki sizce iBeacon ve benzer teknolojilerin diğer kullanım yöntemleri ne olabilir?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.