CicekSepeti.com kurucusu Emre Aydın'dan YemekSepeti.com'a rakip geliyor: BolBol
Girişim

CicekSepeti.com kurucusu Emre Aydın'dan YemekSepeti.com'a rakip geliyor: BolBol

ÇiçekSepeti.com kurucusu Emre Aydın'ın bir süredir yeni bir girişimin hazırlıklarını yaptığını biliyorduk. Bu yeni girişiminin online yemek siparişi üzerine olacağı da sektör kulislerinde konuşuluyordu. Son dönemlerde bu konuyla ilgili duyumlarımız artmaya başlayınca detaylı bir araştırma yaptık ve bazı önemli bilgilere ulaştık.

Şu noktada Emre Aydın'ın ÇiçekSepeti.com'dan sonra hayata geçirmeyi planladığı online yemek siparişi sitesinin BolBol.com olacağını tahmin ediyoruz. Hatta şu anda BolBol.com'a girecek olursanız tek sayfalık bir tanıtım metni olduğunu da görebilirsiniz.

bolbol-anasayfa

Diğer taraftan Emre Aydın'ın tek pay sahibi olduğu “A102 Yurt İçi ve Yurt Dışı Ticaret A.Ş." isimli şirketin 35 ve 38. sınıflarda "bolbol" markası için Kasım 2013'te başvuru yaptığını da görebiliyoruz. Ek bir bilgi olarak bu şirket 26 Mart 2014 tarihinde yapılan genel kurul toplantısı ile ismini "BolBol Gıda ve İnternet Hizmetleri A.Ş.” olarak değiştirmiş. Çok fazla detay bilgi olduğu için resmi kayıtlar konusunu bir kenara bırakıyorum ve şu noktada aklınızda sadece yapılmış bir marka tescilinin ve kurulmuş bir şirketin olduğunu saklamanızın yeterli olacağını düşünüyorum.

BolBol.com Nokta'dan mı kiralandı?

BolBol.com alan adı ile ilgili de hızlı bir araştırma yaptık. Alan adı şu anda "Nokta" adına kayıtlı ancak sunucu kayıtları Amazon Web Services gösteriyor. Yani, büyük olasılıkla bu durumda alan adının Nokta Domains'den kiralanmış olma ihtimali ağır basıyor.

Bilmenizde fayda var, Nokta Domains normalde kiralık alan adları park durumundayken farklı bir sunucu kaydı kullanıyor. En azından biz öyle tespit ettik...

Neden YemekSiparisi.com değil?

Tabi, şöyle bir detay var ki merak uyandırıyor; BolBol.com alan adı gerçekten Emre Aydın'ın yeni girişimi için kullanılacaksa (ki buna neredeyse artık eminiz) neden NoktaDomains.com'da hali hazırda kiralamaya açık olan ve aylık 1500 dolar kiralama ücreti olan YemekSiparisi.com tercih edilmemiş bu girişim için?

Bu konuda aldığımız duyumlar biraz olsun söz konusu alan adı mevzusunu şekillendiriyor. Şöyle ki, Emre Aydın tam anlamıyla bir YemekSepeti.com yaratmak yerine, mobili ön plana çıkartan ve hatta başlangıçta sadece mobil üzerinden çalışan bir sistem kurmayı planlıyormuş. Bu sebeple kendisini YemekSepeti.com rakibi gibi konumlandırmak yerine, farklı bir yönde ilerlemeyi tercih etmiş olabilir.

Açılış yakında, anlaşmalar yapılıyor

Konuyla ilgili sektörde Emre Aydın’a ve şirketlerine yakın isimlerden aldığımız bazı bilgiler BolBol.com’un açılışının da yakın zamanda gerçekleşmesinin beklendiğini paylaştılar. Hatta, birçok restoranla da anlaşmalar yapılmış. Rekabette öne çıkmak için Emre Aydın’ın restoranlarla %0 komisyon üzerinden anlaşma sağladığı da konuşulan bir diğer detay.

Kısacası, önümüzdeki birkaç hafta içinde açılması beklenen BolBol.com sektörde ortamı biraz kızıştıracak gibi duruyor. Henüz çok dağınık bilgilere sahip olduğumuz için emin olmadığımız konuları aktarmak istemiyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni bilgiler gelirse ya da şirketten açıklama yapılırsa haberimizi güncelleyeceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Yemek arama olmasi lazim. Yemeksepetinin en buyuk eksigi

  1. Bu yıllardan beri söyleniyor, sanırım bir şirketin adı çıkmaya görsün. Yemek Sepeti'nde yemek isminden arama var. En üstteki yemek/restoran ara seçeneğine gidip, oradan arama yapılabiliyor.

 2. Avrupa’da İngiltere çıkışlı Just Eat ve Almanya çıkışlı Delivery Hero baskın. Her biri 10-12 ülkede çalışıyorlar. Sadece Avrupa’da olmamakla birlikte daha çok Avrupa’dalar. Bunlardan Delivery Hero’nun yıl içinde Türkiye’yi deneme ihtimali var.

  Ankara’dan Yekolay, Adrese Yemek gibi iki firma şansını deniyor. Bunlardan Adrese Yemek, Yemek Sepeti’nin pazardaki gücünü haksız şekilde kullandığını düşündüğünü belirten bir son yazıyla kapanmıştı. Ancak görünen o ki şimdi açıklar. Her yerde reklamlarda karşınıza çıkıyordur. Tabi Ankara’daysanız.

  Daha farklı bir iş yapma yoluyla iki şirket var.

  Bunlarından birincisi Menü Burada. Restoranlara ücretsiz ve komisyonsuz olarak menü yönetimi ve dağıtımı hizmeti veriyor, aynı zamanda bir rehber de. Bu biziz. Tobb Etü Garaj’da faaliyet gösteriyoruz. Toplam 2 kişilik ekibimizle şu anda yuvarlak rakam aylık 500 bin kişiye ulaşmaya başladık.

  Bizim karşımızdaysa Zomato var, Hindistanlı bir girişim, kendi açıkladıklarına göre Türkiye’de 30 kişiyle faaliyet gösteriyorlar, yıl sonunda 50 kişiye çıkmayı planlıyorlar ve aylık 750 bin kişiye ulaşmaya başlamışlar. Tabi sürekli olarak Google Adwords reklamı verdiklerini unutmamak gerek.

  Bunlardan başka olarak Mekan, Mekanist, Yelp sayılabilir. Bunlar restoranlar da dahil ancak daha çok bir mekan rehberi şeklindeler.

 3. Super bir haber, Emre'nin başarılı olacağını düşünüyorum.

 4. Yemek sepeti neredeyse yıllar önce piyasaya girdiğinde nasılsı hala öyle tasarım olarakta kafa olarakta. Umarım bunlar düzgün iş çıkarırlar.

 5. Furkan Açıkgöz (@furkanacikgoz) Furkan Açıkgöz (@furkanacikgoz)

  Umuyorum ki bu girişim bir rekabat ortamı yaratır ve yemeksepeti'ni de korkutur.

  Bulunduğun bölgedeki restaurantları bile öneremeyen bir websitesini kullanmak zorunda kalmayız.

 6. Bence farkli bir konsept denesinler. Mesela airbnb'nin yemek icin olani. Insanlar evlerinde yemek yapip, yakin cevresinde yasayanlara satabilsin. Hem ogrencilerin, bekarlarin guzel ev yemegi yeme sansi olur, hem de ev hanimlari icin ek gelir firsati. Londrada sanirim bu sistem duzgun olarak calisiyor.

 7. Siteye bir form koysalardı da mailimizi bıraksaydık. Açılış haberini mi gözleyeceğiz kullanmak için? :)

 8. Ender Can Ender Can

  yafu, bu arkadaşlar bi yuvarlak masa kurmuşlar ve araşlarında top oynuyorlar:) bunu global medyada daha çok görüyoruz... bunun tarzı... google bu şirketi almak istedi.... (hise diğeri %50 artışta) fakat arka planda hepsi de arkadaştırlar:) ben bi türlü bu olayı oturtamadım!

 9. Duygu Keskin Duygu Keskin

  Şu ülkede bi türlü clon iş yapmaktan kurtulamadık. Zamanında internet cafelerin sayısı 3-5 iken şimdi her caddede bir internet cafe var. orjinal projeler üretmemiz lazım ama milletin bilgisayarın veya tv nin başından ayrıldığı ve iyi bir proje olarak ne üretebilirilim demeye ayırdığı vakti yok. Daha doğrusu teknoloji insanların düşünmesini engellemiş. biraz şehir ortamından uzaklaşıp bir kaç günlüğüne köylere ziyarete gidilse hem orka varsa akrabalık görevi yerine getirilmiş olur hem de sessiz kafa ile temiz havada ne üretebilirim, ne ypabilirim olarak düşünme safhası gerçekleştirilmiş olur.

 10. Facebook hesabımla giriş yaptım, yemek seçtim adresimi vs yazdım siparişi tamamladığım esnada uyarı olarak bu mail adresi ile bir kullanıcı var bu kişi sizmisiniz diye uyarı çıktı, iki defa denememe rağmen siparişi veremedim. Hesabıma girince geçmiş siparişlerim bölümünde iki sipariş var fakat benimle alaksı yok. facebook profilimle girmiş olmama rağmen başka bir profilin açılmış olması çok enteresan. Güvenlik açığı var çok dikkat etmeleri lazım.

 11. Site çok yavaş semtimi bulana kadar açlıktan öleceğimi düşündüm.