CicekSepeti.com kurucusu Emre Aydın'dan YemekSepeti.com'a rakip geliyor: BolBol

CicekSepeti.com kurucusu Emre Aydın'dan YemekSepeti.com'a rakip geliyor: BolBol

ÇiçekSepeti.com kurucusu Emre Aydın'ın bir süredir yeni bir girişimin hazırlıklarını yaptığını biliyorduk. Bu yeni girişiminin online yemek siparişi üzerine olacağı da sektör kulislerinde konuşuluyordu. Son dönemlerde bu konuyla ilgili duyumlarımız artmaya başlayınca detaylı bir araştırma yaptık ve bazı önemli bilgilere ulaştık.

Şu noktada Emre Aydın'ın ÇiçekSepeti.com'dan sonra hayata geçirmeyi planladığı online yemek siparişi sitesinin BolBol.com olacağını tahmin ediyoruz. Hatta şu anda BolBol.com'a girecek olursanız tek sayfalık bir tanıtım metni olduğunu da görebilirsiniz.

bolbol-anasayfa

Diğer taraftan Emre Aydın'ın tek pay sahibi olduğu “A102 Yurt İçi ve Yurt Dışı Ticaret A.Ş." isimli şirketin 35 ve 38. sınıflarda "bolbol" markası için Kasım 2013'te başvuru yaptığını da görebiliyoruz. Ek bir bilgi olarak bu şirket 26 Mart 2014 tarihinde yapılan genel kurul toplantısı ile ismini "BolBol Gıda ve İnternet Hizmetleri A.Ş.” olarak değiştirmiş. Çok fazla detay bilgi olduğu için resmi kayıtlar konusunu bir kenara bırakıyorum ve şu noktada aklınızda sadece yapılmış bir marka tescilinin ve kurulmuş bir şirketin olduğunu saklamanızın yeterli olacağını düşünüyorum.

BolBol.com Nokta'dan mı kiralandı?

BolBol.com alan adı ile ilgili de hızlı bir araştırma yaptık. Alan adı şu anda "Nokta" adına kayıtlı ancak sunucu kayıtları Amazon Web Services gösteriyor. Yani, büyük olasılıkla bu durumda alan adının Nokta Domains'den kiralanmış olma ihtimali ağır basıyor.

Bilmenizde fayda var, Nokta Domains normalde kiralık alan adları park durumundayken farklı bir sunucu kaydı kullanıyor. En azından biz öyle tespit ettik...

Neden YemekSiparisi.com değil?

Tabi, şöyle bir detay var ki merak uyandırıyor; BolBol.com alan adı gerçekten Emre Aydın'ın yeni girişimi için kullanılacaksa (ki buna neredeyse artık eminiz) neden NoktaDomains.com'da hali hazırda kiralamaya açık olan ve aylık 1500 dolar kiralama ücreti olan YemekSiparisi.com tercih edilmemiş bu girişim için?

Bu konuda aldığımız duyumlar biraz olsun söz konusu alan adı mevzusunu şekillendiriyor. Şöyle ki, Emre Aydın tam anlamıyla bir YemekSepeti.com yaratmak yerine, mobili ön plana çıkartan ve hatta başlangıçta sadece mobil üzerinden çalışan bir sistem kurmayı planlıyormuş. Bu sebeple kendisini YemekSepeti.com rakibi gibi konumlandırmak yerine, farklı bir yönde ilerlemeyi tercih etmiş olabilir.

Açılış yakında, anlaşmalar yapılıyor

Konuyla ilgili sektörde Emre Aydın’a ve şirketlerine yakın isimlerden aldığımız bazı bilgiler BolBol.com’un açılışının da yakın zamanda gerçekleşmesinin beklendiğini paylaştılar. Hatta, birçok restoranla da anlaşmalar yapılmış. Rekabette öne çıkmak için Emre Aydın’ın restoranlarla %0 komisyon üzerinden anlaşma sağladığı da konuşulan bir diğer detay.

Kısacası, önümüzdeki birkaç hafta içinde açılması beklenen BolBol.com sektörde ortamı biraz kızıştıracak gibi duruyor. Henüz çok dağınık bilgilere sahip olduğumuz için emin olmadığımız konuları aktarmak istemiyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni bilgiler gelirse ya da şirketten açıklama yapılırsa haberimizi güncelleyeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.