Metrekare.com kapanıyor [Son Dakika]
E-Ticaret

Metrekare.com kapanıyor [Son Dakika]

 • Geçtiğimiz yılın sonunda sizinle kuruluşunu paylaştığımız Metrekare.com aldığımız duyumlara göre kapanma kararı almış.

metrekare-logoGeçtiğimiz yılın sonunda sizinle kuruluşunu paylaştığımız Metrekare.com aldığımız duyumlara göre kapanma kararı almış. Aslanoba Capital ve Earlybird Ventures'ın yatırımcısı olduğu Metrekare.com, o dönemde 7 haneli yatırım aldığını paylaşmıştı.

Şirketlere yakın bir kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre yatırımcılar yeni tur yatırım yapmaya isteklilermiş, ancak şirketin kurucuları işin mevcut durumunu göz önüne alarak devam etmemeyi tercih etmişler, bu sebeple de şirketin kapatılması kararı verilmiş.

Açıkcası yaptıkları lansmanda Google Glass uygulamalarını tanıtırken 3 yıllık planından söz eden girişimcilerin bu kadar erken pes etmesi düşündürücü. Diğer taraftan kapatılma kararı ile ilgili duyumlar bize gelmeye başladığından beri şirket telefonlarına ya da kuruculara da ulaşamadık.

Şu anda sahip olduğumuz bilgiler sadece duyum seviyesinde olduğu için konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaştıkça sizinle paylaşacağız.

Yorumlar (46)
 1. bunu bekliyodum metrekare.com çalışanlar için kötü bir durum ama Aslanoba Capital ve Earlybird Ventures gibi büyük para babalarının inançlı projeler yerine $ gözülükleriyle bakarsa böyle olur

  1. ne güzel özetlemişsiniz...

 2. Kemal Ünver Kemal Ünver

  Kapatılması normaldir. o sektörde rekabet yüksek ve herhangi bir yenilikçi fikir olmadan birbirinin aynısı projeler türüyor. Farklı bir takım özellikler olmadan ayakta kalmak zor.

 3. Emlak sektöründe bu kadar büyük varken küçüklerin işi gerçekten çok zor. Sektör adına üzücü. Geçmiş olsun...

 4. Proje - Tasarım ve bütünüyle site harikaymış. Mis gibi yatırım da almışlar. Neden kapandı anlamadım.

 5. Metrekare güzel bir örnek olacaktı Türk internet pazarı için. Şu anki haliyle olması gerekenin çok altında olan koca bir pazarı yeniden yapılandıracaklardı sözde. Türkiye'nin Trulia'sı olacaktı ama şimdiden pes etmişler anlaşılan. İşin başından beri sözünü verdikleri mahalle analizleri vs. hiç yayınlanmadı. Sektöre analitik bir nefes getireceklerdi sözde ama beri oradan buradan kırpma içerikle hizmet verdiler hep. Bir süre önce sundukları soru-cevap kısmı bile o kadar sahte ki bir kere giren bir daha görmek istemiyor. Google Glass için yaptıkları video reklamı bile Trulia'nın kopyasıydı. ÖSS'de derece yapan kurucular sanki ÖSS'ye hazırlanır gibi, ezberlerini kullanarak launch ettiler siteyi. Göründüğü kadarıyla mühendislik hünerlerine olması gerekenden fazla güvenmişler. Earlybird gibi bir değer başlarındayken işin bu duruma gelmesi gerçekten üzücü olmuş.

  Site gerçekten kapanıyorsa eğer Metrekare'de olanlar ilerisi için önemli bir öğreti olabilir.

 6. Fkatih Kadir Akın Fkatih Kadir Akın

  Çok üzüldüm. Türkiye'de teknik anlamda erişilmesi zor olan bir yapıları vardı ve gerçekten AR-GE'ye önem veriyorlardı. Umarım aynı ekip daha güzel bir işle geri dönerler.

 7. O kadar yatırım çöpe mi gitti mi yani?

  1. olur mu canim oyle sey, onlar geri odenecek.

   1. Bende yukaridaki kisi yatirim yapti zannettim. :)

  2. Kazım Kartal Kazım Kartal

   Merak etmeyin yatırımcılar gayet akıllı, parayı girişimcinin cebine koymuyor, kurulan şirketin kasasına da koymuyor. Her ay sonunda girişimciye ve çalışanlara belirlenen maaşlar ödeniyor, şirket sabit giderleri ödeniyor. Yani 1 milyon 5 milyon $ yatırım alan bir girişim o parayı hiçbir zaman görmüyor, kağıt üstünde herşey. Maaşlı çalışıyorsunuz gençler ;)

   1. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz bilmiyorum fakat 2 sene benzer VC firmalarından yatırım almış bir startupta çalışan birisi olarak söylüyorum, yatrımlar şirketin kasasına giriyor. Sadece yüksek meblağlı harcamalarda belli blokajlar oluyor. Kağıt üstünde bir şey yok.

   2. Kazım Kartal Kazım Kartal

    @saco Nerede gördün sen kasayı? :) Çıksın birisi söylesin evet yatırım aldık VC geldi bütün parayı bize teslim etti desin...Yatırım "almış" oluyorsunuz, kağıt üstünde dediğim o.

   3. Yeni kanunda vergi indirimi..vb. de yatırımcıya peyderpey ödeyince mi yansır bu durumda? Yani, esasen yapılacak beher masraf için (maaş, fatura, lansman, reklam, yazılım..vb ) yatırımcı ayrı ayrı para mı aktarmakta, process nasıl işlemekte merak ediyorum, vakıf olmuş ilave bilgi verenler olursa seviniriz

 8. İçeriklerinin hepsini hürriyet emlaktan kopyalayan bir site zaten daha fazla devam edemezdi. Sektör için hayırlı olmuş

 9. Aslanoba'nın cömert şekilde destek oldugu projelerin başarısız olmasını istemiyorum nedense.İyi niyetli bir yatırımcı umarım başarıya ulasıp geri dönüş sağladıgı işler cok daha fazla olur

 10. Hasan Ç. Hasan Ç.

  Aldıkları yatırım az değildi. İnsanların bu kadar güvenini kazandıktan ve daha bir kaç ay öncesine kadar ileriye dönük projelerden bahsettikten sonra havlu atmak çok büyük yanlış olmuş. Buradan "Bir yatırımcı için karar vermesindeki en büyük etken nedir?" sorusuna verilen "GİRİŞİMCİNİN KENDİSİDİR" cevabının ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Proje, fikir çok güzel.. teknik donanım çok iyi amma milyon dolarlık zarar verecek birisi karşınızda işte...

  Ben bildiğim-gördüğüm kadarıyla yazdım. İşin iç yüzü farklıdır; arkadaşların başında bir sıkıntı vardır bilemem.

 11. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Bu haber emlak sektörünün haricinde, yatırım sektörünün de ne halde olduğunun önemli bir göstergesidir. Öyle yatırımlar duyuyoruz ki, bizim bile ağzımız açık kalıyor. Bunun yanında çok hak eden bir çok girişim, kimseye ulaşamıyor bile. Tabii üzücü ama, bunun devamı gelir. İyi yatırımlar. www.eparsel.com

 12. Emlâk Kulüp bu durumdan yani potansiyel bir üyesini kaybetmiş olmaktan üzüntü duyuyor. Problemleri her ne ise Hz. Allah başarıyla aşmayı nasip etsin.

 13. türkiyedeki önde gelen iki ilan sitesisinde çalışmış biri olarak şunu söylemek isterim. dışarıdan bakınca ilan sektörü inanılmaz derecede insanı aldatıyor. yani ilk bakışta diyorsunuz ki ne olabilir ki bir ilan sitesinde.... her şey çok kolay gibi geliyor insanlara oysa çok zor bir olay, olağan üstü derecede anlaması zor işler var, inanılmaz derecede sabır gerekiyor ve çok üzun süre hiç bir şey beklemeniz gerekiyor, insanların beklentiside çok yüksek... metrekarenin kapanması ülkemiz için çok üzücü bir durum.

 14. çok acımasız bir sektör sahibinden varken kimse ayakkta duramaz, sahibinden.com karşısındaki firmalarda kapanacağını tahmin ediyorum.

 15. Solaressfashion Solaressfashion

  türk kullanıcısını anlamadan, alışkanlıklarını bilmeden iş yaparlarsa dünyanın en iyi tasarımı da onları kurtarmaz. bi kere ilan sitesinin anasayfası sahibinden mantığında örnek ilanlarla dolu olmalı, bunu seviyo türk kullanıcısı buna alışmış.. sonra bir web sitesi açar para kazanırım mantığı da yanlış sahaya inmeden emlakçılarla bire bir anlaşmadan olmaz .. daha bunun gibi birkaç birşey daha sayabilirim.. özetle, kullanıcını tanı sonra iş yap...

 16. Bence olayin altinda farkli nedenler var! Bu kadar kolay pesetmek olmazdi aksi takdirde diye düsünüyorum ! Yani en azindan kapatmak niye ki , baska bir gruba ya da sirkete devredebilirlerdi en azindan !

 17. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

  O parayı bana versiner merküre giden mekiği yapar, içinede biner oradakki tüm arsaları üstüme yapar, bir güzel çevresini çitlerle örer metra karesini 1000 liradan metrekare.com'da satışa çıkartır; Merkür'ün taşı toprağı altın dedirttirirdim.

 18. Ayhanbaris Ayhanbaris

  altyapı, programlama dili, teknik donanım farklı bişey, işletmek ise bambaşka bişey, memlekette özellikle internet alanında "harika altyapımız var, en son çıkan programlama dilini kullanmdık, buluta yükledik vs vs" konularını başarı ile eş değer tutan çok kişi var, halbuki sektorde bir çok proje spagetti kod yada eski teknolojı ama para basıyorlar.

  %50 teknik altyapi ise;

  %50 'de işletebilmekdir.

  1. Sanmam :) %99 işi doğru düzgün yönetmek, %1 de teknik altyapıdır.

 19. Aslanoba ve Earlybird projeyi kendileri yapabilirler. Bu kadar emeğin üzerine devam etmekte fayda var.

 20. Ticaret ayrı şey, mühendislik ayrı şey. Bunun en güzel örneği.

 21. Hasan Bey genç girişimcilere odaklanmalı. Disruptive girişim diye yola çıktı emlak, e ticaret sitelerine yatırım yapmaya başladı. Ufuk Tarhan'a yatırım yaptı battı, metrekare battı. Daha sırasıyla geliyor.

  Bu yorumu okur mu bilmem ama projeden ziyade girişimcinin kendisine, karakterine bakmalı. Bir de her girişim "ürün" olarak hazır olmak zorunda değil. Fikir aşamasındaki işlere de yatırım yapmalı.

  1. Tasomaniac Tasomaniac

   Metrekare yatirim aldiginda zaten fikir asamasindaydi.

 22. Teknik adamla ortak olmak zor

 23. Girişimcilik şansını denemektir. Herkes her denediğinde başarılı olabilir mi? Gerek metrekare ekibi, gerekse yatırımcılar bu riski aldılar, eminim büyük tecrubeler edindiler. Gene eminim, metrekare yöneticileri tekrar şanslarını deneyecek, hatta belki aynı yatırımcılarla başka bir iş kuracaklarlar ve başarılı ve karlı bir iş yaratacaklar.

  Girişimcilik bir ülkede var ise, fail de var demektir. Bu gayet normal. Bunu çok büyütmeden olumsuz hava yaratmadan, bu tecrübelerden yararlanarak daha iyi girişimler çıkmalı.

  1. Aynen katiliyorum, basari garanti olsa girisimcilik olmazdi. Ne yatirimcinin, ne de kurucularin hakkini yememek lazim. Birseyler istedikleri gibi gitmemis ki vazgecmisler. Onemli olan gerekli dersleri cikarip, denemekten vazgecmemek.

  2. Fazlasıyla katılıyorum size. Sizin gibi düşünenler çoğunlukta olsaydı zaten, bu ekosistem de çok daha ileri giderdi. Yorumunuzun örnek olması dileğiyle...

  3. @EmekKırbıyık Olaya bu açıdan bakanların olması ülkemiz adına çok güzel. Silikon vadisinde başarısız olanları daha çok sahiplenip edindikleri tecrübeleri önemsiyorlar. Girişimcilik kültürü yerleştikten sonra bu tür hadiseler gayet normal karşılanacaktır.

   1. Tasomaniac Tasomaniac

    Selamlar, ekipten biri olarak soylemek zorundayim ki metrekare benim icin buyuk tecrube oldu. Metrekare ekibindeki herkes icin bu sekilde. Guzel bir ekipti ve birlikte birbirimizi gelistirdik.

    Ama bunun yaninda bir gun gelip "sirket kapandi ogleden sonra gelmek zorunda degilsiniz" davranisi hic iyi olmadi. Resmen dalga gecer gibi.

 24. Kesinlikle haklisin katiliyorum sana..

 25. Site ilan girişi,hız,stabilite ve kullanım kolaylığı açısından mevcut sitelerden fersah fersah öte bir siteydi. Kurumsal bir sahibinden.com müşterisi olarak bana yaşattığı problemler ve sıkıntılar yüzünden hakkımı hiç helal etmedim verdiğim parayı sadece ama sadece sitenin hitine veriyorum. Sahibinden.com metrekare.com a uzaktan bile yaklaşamazdı çünki ikisinide kullandım. Kullanıcı alışkanlıklarını Türkiye de değiştirmek çok ama çok zor resmen tekel durumda eski ve büyük oyuncular. Aralarında başarılı olmak çok ama çok zor. Ama direnmek denemek lazım yoksa büyükler yeniliğe değil sadece ceplerini doldurmaya bakar. Bu siteden sahibinden.com un merkezinin videosunu izlemiştim. Devasa bir kompleks i pad le kontrol edilen akıllı bir bina. Ama bir kullanıcısı olarak inanın hepsi hikaye ve boş, öyle sıkıntılar ve saçmalıklar yaşıyorumki, Ben metrekare.com dan çok ümitliydim diğer büyük siteleri de yeniliğe zorlar diye ama kısmet.

 26. Cem Sancak Cem Sancak

  Büyük düşündüler, ki güzeldi. Ama yeterli değildi. Sektörün çok basit, pratik ihtiyaçları vardı, çok ta kolay yapabilirlerdi ama yapmadılar. Sadece ilan arayan kullanıcıya oynadılar, emlak ofislerine maalesef çok eğilmediler, eğilselerdi farklı olabilirdi.

  Emlakjet'in kötü teknolojisi ve 90'lar tasarımıyla hala bugüne gelebilmesinin yegane sebebi, emlakçılara verdikleri emlakçının domainine sahip hazır web sitesi. Çok basit, ama işe yarıyor. Metrekare, emlakçılara bu hizmeti vermeliydi, hem de bedavaya.

  HurriyetEmlak'ın ek bir parametreyle filigransız fotoğraf dönen imaj sunucuları sayesinde, onbinlerce ilanı aldılar ama yapaydı ve sürekliliği sağlayamadılar. Bilmiyorum, şu anki hedefleri nedir ama, her şeye rağmen bence başarısız değillerdi, devam etselerdi olabilirdi, umut vardı. Sadece ilan arayana değil, ilan verene de özen göstermeleri gerekiyordu.

  Eğer haber doğruysa, geçmişler olsun.

 27. Mert Meriç Mert Meriç

  ürüne güzel, teknik ekip iyi, modeli oturtmak için finans var, haberde yatırımcıların daha da yatırmak istediği söyleniyor... Türkiye'de çok az kişiye denk gelebilecek bir ortam girişimci açısından. Sorun ne acaba niye bu işten çıkmak istediler?

 28. Cevdet Malik Cevdet Malik

  Zor bir alana giris yapmislardi, zor bir isleri vardi, basaramadilar. Sektorden duyduguma gore hurriyetten sahibindenden falan ilan caliyorlamis. icerikler genelde fakemis. turkiye interneti sunu gordu ki madalyali iyi egitimli kisiler basarili girisimci olacak diye bir kanun yok. girisimcilik baska yetenekler istiyor. zaten sahipleri sanirim bir yatirim sirketinde calisirken bu teklifi alip girismis buda bize aslanobanin yatirim kararlarini nasil aldigini gosteriyor sahyet bilgisi varsa tabi.

  sahibinden hurriyet millyiyet falan varken isleri cok zordu. hem buyuk sirketler var markette hemde emlakjet gibi girisimciler var nerden fark yaratacakti ki zaten acaba plan neydi. zaten emlakjet ilab catisi altina girmis aslanobanin pek sansi kalmamis gorunuyor

 29. Deniz Deniz Deniz Deniz

  Girişimcileri habire boğaziçiliyiz boğaziçiliyiz derken, amerikadaki portal özelliklerini getirme özentisi içindeyken, daha ne zaman hayatımıza gireceği belli olmayan google glassa yazılım yapıp hava atmaya çalışırken emlak sektörünü anlayamamış, emlakçıların nabzını tutamamış olmalılar. Bu iş kolay olsaydı şimdiye kadar gördüğümüz bir sürü ev ilan sitesi kaybolup gitmezdi. İlanları araklayarak, rakipleri karalayarak başarmaya çalışacaklarına sektörde tutunmayı başarmış girişimlere bir bakmak lazımdı. Ama galiba egolarının kurbanı oldular. Hiç ama hiç şaşırmadım.

 30. Engin Gonlü Zengin Engin Gonlü Zengin

  metrekare yerine hangi uygulama gecti.. önerısı olan var mi...

 31. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Bugün için yerine bir şey geçti mi bilemiyorum ama, 2015'in başında bütün taşları yerinden oynatacak bu işlerin parasız da yapılabileceğini herkese anlatacak çok özel bir örnek geliyor. Az kaldı ...

 32. Yavuz S. Aykac Yavuz S. Aykac

  Ülkemizde de gamechanger ve vizyoner yeni girişimciler çıkmasını candan temenni ediyor ve bekliyorum.. Selamlar, Yavuz