Avrupa'nın en büyük araba paylaşım servislerinden BlaBlaCar, Türkiye pazarına giriyor
Mobil

Avrupa'nın en büyük araba paylaşım servislerinden BlaBlaCar, Türkiye pazarına giriyor

Avrupa'nın en büyük araba paylaşım servislerinden BlaBlaCar, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Bugün Webrazzi Kariyer ilanlarında yayımlanan duyurular arasında görebileceğiniz gibi şirket, Türkiye operasyonları için bir Ülke Yöneticisi arayışında. Bir süredir Türkiye pazarıyla yakından ilgilendiğini bildiğimiz BlaBlaCar'ın bu ilgisi de böylelikle resmen doğrulamış oldu.

İş ilanında merkez ofisinin bulunduğu Paris'in yanında, Londra, Madrid, Milan, Hamburg, Moskova ve Varşova'da ofisleri bulunan BlaBlaCar'ın büyümesini Türkiye'yle sürdüreceği belirtiliyor.

BlaBlaCar Avrupa'da en yakın rakibi Almanya'dan Carpooling'le birlikte liderliğe oynuyor. İki şirketi arasındaki rekabet, bir süredir yeni pazarlara önce girerek büyüme yarışına dönmüş durumda. Ocak ayında Rusya ve Ukrayna pazarlarına giriş yapan BlaBlaCar böylelikle rakibinin bir adım önüne geçmişti.

BlaBlaCar Uluslararası Pazarlama Koordinatörü Isabel Bescos, şirketin ana büyümesinin yeni pazarlara açılmaktan kaynaklandığını belirtiyor. BlaBlaCar'ın Türkiye'ye girişi de bu üstünlüğünü pekiştirecek gibi görünüyor.

BlaBlaCar Büyümeden Sorumlu Başkanı Cyrielle Callot ile daha önce LeWeb13'te yaptığımız röportajı aşağıda görebilirsiniz:

2006 yılında Fransa'da kurulan BlaBlaCar, 12 ülkede faaliyet gösteriyor ve şirketin kendi verilerine göre 7 milyonun üzerinde üyesi var. Her ay 1 milyon kişinin BlaBlaCar hizmetini kullanarak seyahat ettiğini belirten şirket geçtiğimiz yıl Ocak ayında Accel Partners ve var olan yatırımcılarından 10 milyon dolar değerinde yatırım almıştı.

BlaBlaCar, yeni pazarlara şimdiye kadar kendi ofislerini kurarak ya da pazardaki güçlü yerel oyuncuları satın alma yoluyla girdi. Şirket, şimdiye kadar aralarında Rusya'dan Podorozhniki, İtalya'dan PostoinAuto gibi güçlü yerel oyuncuların olduğu farklı satın almalar yapmıştı. Isabel, BlaBlaCar'ın halihazırda var olduğu İtalya ve İspanya gibi pazarlarda da büyümeye devam ettiğini belirtiyor.

BlaBlaCar ekran

BlaBlaCar, tipik bir araba paylaşım uygulamasında yolculuklarını paylaşmak isteyen sürücüleri sıralanıyor ve aynı/yakın destinasyona seyahat eden yolcuların dilerlerse bu yolculuklara katılıyor. Uygulama üzerinden bütün rezervasyonlar, sistemi daha güvenli bir hale getirmek aamcıyla online yapılıyor. BlaBlaCar bu rezervasyonlardan belirli bir komisyon alıyor.

BlaBlaCar üzerinden yapılan yolculukların ortalama yolcluk uzunluğu 200 mil (321 km) yani şirket daha çok uzun yol seyahatleri için kullanılıyorlar. Yani uygulamanın İstanbul trafiği için çözüm olacağını düşünenler biraz beklemek zorunda.

BlaBlaCar'ın ismi uygulama kullanıcılarının kendilerini konuşkan olarak tanımlayıp tanımlamamasından geliyor. Eğer yolculukta sessizliği tercih edenler 'Bla', yol sohbetsiz geçmez diyenlerse 'Bla Bla' olarak adlandırılıyor.

Yorumlar (9)
 1. Gürkan Gürkan

  O bu değil de, bu araç paylaşım sistemlerini kullanan varmı ?

  1. Geçtiğimiz ay İspanya'da iki defa blablacar'ı kullandım. Hem fiyatı otobüsten ve trenden daha uygun, hem daha kısa sürede ulaşmak istediğin yere varıyorsunuz, hem de yeni insanlarla tanışıp yol boyunca muhabbet etme fırsatı yakalıyorsunuz. Tabi konuşmak istemezseniz kimse sizi zorla konuşturmaz. :)

   İşin güzel yanı yolculuk sonunda iki tarafta memnun kalıyor.

 2. Bence Türkiye pazarına girdikleri gibi çıkarlar. Çünkü bizim ülkemizin dinamikleri çok farklı. Kimse araçlarını paylaşmaz. O araçların başına gelecekleri düşünmek bile istemiyorum :)))

 3. Kimyarena Kimyarena

  Çeşitlilik açısından çok önemli.aynı zamanda büyük bir şirket.Umarım türkiye de umduğunu bulur.Bu konuda çok endişe taşımıyorum.

 4. Kendi arabasıyla yolda tanımadıgı kişileri alanlara korsan taksi muamelesi yapılan ülkede bu girişimler nasıl olacak acaba?

 5. Türkiye'de bu işi yapmaya kalkışanların takıldığı "korsan taksi" yönetmeliğini nasıl aşacakları ile ilgili bir haber de yaparsanız on numara olur. Volt'un Yolyola'nın vs. gelir modeli oluştururken inirect yollara başvurmasının sebebi hep bu idi bildiğim kadarıyla. Blablacar bunu nasıl çözecek acaba?

  1. Yabacı Golcü Yabacı Golcü

   Bu olayda kimse kâr etmiyor sadece yol parasına ortak olunuyor. Bir nevi arkadaşlarınla geziye çıkarken benzin parasını ortaklaşa ödemek gibi. Ayrıntılarıyla öğrenmek isterseniz,

   http://yabancigolcu.blogspot.com.tr/2014/09/seyahatte-araba-paylasmak-m.html

 6. Yorumlarda belirtilen ve henüz belirtilmemiş bir kaç meseleyi çözmek vakit alacaktır. Özellikle daha henüz çözüme kavuşamamış bir çok mesele masada nihai aşamasına gelmesini bekliyor iken... Her şeye rağmen bu tür teşebbüsler için Türkiye dünya gözünde cazip bir pazar olduğunu görmek sevindirici. KiralikKoltuk.com hoşgeldin demek istiyor. Hoş geldiniz BlaBlaCar! Bereketli kazançlar.

 7. Yabacı Golcü Yabacı Golcü