Gerçek zamanlı pazarlama: "Anlayamazsınız!"
Pazarlama

Gerçek zamanlı pazarlama: "Anlayamazsınız!"

Kullanıcıya içerik sunarak etkileşim sağlama, hatırlanma ya da bir adım ilerisinde sürekli iletişim halinde olma sosyal medya yönetiminin en önemli parçaları. Rakiplerin, mahalle bakkalının, terzinin sosyal medyada çoktan yerini aldığını göz önünde bulundurduğumuzda sosyal medyada farklılaşmak ayrı bir önem taşıyor.

90'ların sonunda başlayan gerçek zamanlı pazarlama bugünlerde daha farklı bir noktaya ulaştı: Sosyal medyada anı yakalamak ve akımın bir parçası olarak markayı yeniden hatırlatmak veya markanın canlılığını göstermek. Pazar günü Boat Show'da ailesi 100 bin Euro'luk bot alan çocuğun ağlayarak "Anlayamazsınız! Beni en büyük çeken motorun yaptığı dalga, köpürtmesi" haberinin sosyal medyada konuşulmaya başlanmasıyla birlikte gerçek zamanlı pazarlama iletişimi başlatılarak bu farklılık sergilendi.

"Anlayamazsınız!" haberi ve sosyal medya etkileri

Önce hala izlememiş olanlar varsa haberi izleyelim, sonrasında Twitter'da konuşulmasına ve markaların neler hazırladığına birlikte bakalım;

İlk olarak 59saniye.com'da yayınlanan video bir günün içerisinde 150 binden fazla izlenmeye ulaşmanın haricinde Facebook'ta 46 bin beğeni, Twitter'da 2 binin üzerinde paylaşım almış. Diğer kanallarda paylaşımıyla birlikte ne kadar izlendiğine net olarak ulaşmak mümkün olmasa da Twitter'daki hareketlilik bir başka gösterge oluyor. TOPSY verilerine göre son bir günde atılan tweet sayısı 12 bini çoktan geçmiş durumda.

topsy-anlayamazsinizMarkaların "Anlayamazsınız!" akımına dahil olması

Bu akımın farkına varan ve hızlı aksiyon alarak iletişimi başlatan yani gerçek zamanlı pazarlamayı uygulayan markalardan bir kısımını derledim;

Burger King

Hepsiburada

  Nutella

Teknosa

Yurt dışında yürütülen gerçek zamanlı pazarlama kampanyalarıyla karşılaştırıldığında etkileyici göründüğünü düşünüyorum. Sizin denk geldiğiniz kampanyalar var mı diye sormuştum çok fazla e-posta aldım gelen bilgiler doğrultusunda güncelleyerek devam ediyoruz.

DenizBank

KhanAcademy

Volvo

İDO

Yorumlar (13)
 1. Fatih Yilmaz Fatih Yilmaz
 2. Serhat Karahan Serhat Karahan

  Biz de sismik dalgaların kırılmasını sevdik. #KhanAcademyTürkçe ile siz de Anlayabilirsiniz! > https://twitter.com/KhanAcademyTR/status/435377083330490368

 3. IDO nun noktayı koyuşuna kaç puan?

 4. Serkan Oktay Serkan Oktay

  Bu konuda en beğendiğim twweet bu oldu olay patlar patlamaz bunu gördüm mutlaka ekleyin derim

  https://twitter.com/EvideaCom/status/435416612183609345/photo/1

 5. İrem Sumer İrem Sumer

  İzmirli Adepo da fena iş çıkarmadı hani :)

  https://twitter.com/sanalmarket/status/435708764662939649

 6. Abdullah Özgün Abdullah Özgün

  Aslında internetin doğuşu ile tam olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz bu "mim" kültürünün. Şimdilerde televizyon kanalları, tartışma programları da artık çok taze, hatta sosyal medyada yoğun hit alan meselelere eğiliyorlar. Eskiden dudak bükülen veya çok zor bir şekilde TV'ye konu olan her şey artık iç içe geçmiş durumda. Cüneyt Özdemir ve Okan Bayulgen özellikle bu konuda çok daha dikkatliler.