62 milyon dolar yatırım alan anonim mesajlaşma uygulaması Yik Yak, yeni WhatsApp olabilir mi?

62 milyon dolar yatırım alan anonim mesajlaşma uygulaması Yik Yak, yeni WhatsApp olabilir mi?

Anonim mesajlaşma uygulamalarının sürpriz bir galibi olabilir. Bugüne kadar az yatırımla çok iş yapan uygulamalar arasında gösterilen Yik Yak'ın bir süredir devam eden yatırım söylentileri büyük ölçüde doğrulandı. Geçtiğimiz haftalarda TechCrunch'ın 75 milyon dolar civarında yatırım almak üzere olduğunu söylediği Yik Yak , WSJ'nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bugünkü haberine göre göre 62 milyon dolar yatırım aldı. Sequoia Capital liderliğindeki turun henüz yatırım miktarı doğrulanmasa da Yik Yak'ın değerlemesinin 100 milyon dolar geçtiğini artık söyleyebiliriz.

anonim mesajlaşma uygulaması yik yak

Turun dikkat çeken taraflarından biri, daha önce WhatsApp'ı destekleyen ve Facebook satışından 3 milyar dolar kazanan Sequoia'nın ortaklarından Jim Goetz'in  Yik Yak'ın yönetim kuruluna geçiyor olması. Goetz, bundan 3 yıl önce WhatsApp'a yapılan 60 milyon dolarlık yatırım turuna liderlik eden isim. İki tur arasındaki benzerlikler Sequoia'nın Yik Yak'ı yeni WhatsApp olarak gördüğünün işareti olabilir.

Son dönemde en önemli rakipleri Whisper ve Secret (her ikisi de gizlilik ve güvenlik konularında ciddi suçlamalarla yüzleşiyordu) yavaşlamasına karşılık, yükselişine devam eden Yik Yak, Amerika'da üniversite öğrencileri arasında oldukça popüler. Aşağıdaki App Annie sıralaması Yik Yak'in son bir ay içinde Amerika App Store'daki popülerliğini gösteriyor.

anonim mesajlaşma uygulaması yik yak, indirilme rakamları

Aynı zaman aralığında, bir süre önce büyük umutlarla 25 milyon dolar yatırım alan Secret'ın epey geriden geldiğini görmek mümkün.

Ananim mesajlaşma uygulaması yik yak oldukça popüler

Bugün binin üzerinde kampüste kullanıldığı belirtilen Yik Yak, konum bazlı anonim bir Twitter haber akışı gibi çalışıyor. 2,5 km'lik bir çaptaki bölgeden kullanıcıların paylaştıkları haberleri size getiren Yik Yak bu özelliğiyle bir sosyal ağ ve kampüslerdeki popülerliğiyle çoğu zaman Facebook'a benzetiliyor. Halihazırda 23 yaşındaki iki üniversite mezunu tarafından geliştirilen Yik Yak geçtiğimiz yıl Kasım ayında yayınlanmıştı. Yik Yak'ın bu bağlamda Facebook'tan önemli bir farkı ise ilk yılını tamamlamadan toplam 73,5 milyon dolar yatırım alması. Facebook için bu sayı 13 milyon doların biraz üzerindeydi.

17 yaş sınırlaması olan uygulama İngilizce ve İspanyolca dillerinde sunuluyor. Yik Yak tarafından konuyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı ancak uygulamanın daha agresif bir biçimde küresel ölçekte bir açılım yapmasını bekleyebiliriz.

Halihazırda Türkçe Yak'ları da bulabileceğiniz Yik Yak'ı incelemek isterseniz iOS için burada, Android içinse burada.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.