Şaka gibi uygulama Yo 1,2 milyon dolar yatırım aldı
Mobil

Şaka gibi uygulama Yo 1,2 milyon dolar yatırım aldı

Öyle bir mesaj düşünün ki mesaj içeriğine gerek olmasın. Yo bir mesajlaşma uygulaması ve yalnızca bir kelime kullanmanıza izin veriyor: "Yo". Uygulama üzerinde tipik bir muhabbet şu şekilde:

1. Kişi: Yo

2. Kişi: Yo veya Yo Yo.

Biz Yo'ları anlamsız birer kelime gibi okurken, diyalogdaki birinci ve ikinci kişi, kendi aralarında anlaştılar, gerçekten.

Evet, Yo, şaka gibi bir uygulama, zaten yapımcısı Or Arbel de uygulamayı sekiz saatte geliştirip 1 Nisan'da yayına almış. Ancak Orbel, Yo konusunda çok ciddi. Bugüne kadar 50 binin üzerinde kullanıcıya ulaşan Yo üzerinden 4 milyon Yo gönderilmiş. Yo, kurucu ortağı Moshe Hogeg dışında diğerlerinin ismi açıklanmayan bir grup yatırımcıdan toplam 1,2 milyon dolar yatırım aldı.

Bir grup yatırımcının sadece Yo diyen bir uygulamaya milyon dolar yatırması bazılarına göre bir başka teknoloji balonunun işareti.

mesajlasma-uygulamasi-yo-yatirim

Bazılarına göre ise  Yo, harika bir fikir. Yo, kullandığımız kelimeleri ve dili halihazırda anlamlı hale getiren bağlamı öne çıkarıyor. Yo, Facebook'un bölünme planında takip ettiği ya da Apple'ın en başından beri önceliği olan 'işi basit tutma' prensibini izliyor. Tabi Yo bunu biraz abartıyor, belki minimalizmin doruklarına çıkıyor, ama neden olmasın?

Yo için, Facebook'suz dürtme, tweet'siz Twitter, riskli mesajların olmadığı Snapchat ya da dinleme skandallarına karışmayacak bir mesajlaşma uygulaması deniyor. Doğru olabilir.

Yo, bugün eğlenceli ama yarın var olabilir mi? Orbel, Yo'nun kullanıcılarına anlık bildirimler göndermek isteyecek her sayfaya ve uygulamaya uyarlanabileceği söylüyor. Bununla birlikte  Yo'ya yeni bir kelime eklenmeyecek, Yo olarak gelip Yo olarak gidecek.

Yo dünyanın belki en basit uygulaması. Yo biraz soyut, biraz gerçek üstü. Yo hakkında tonlarca şey söylenebilir. Ama beş kuşak geriye de gitseniz, Yo, Moğolistan'a da gitseniz Yo.

Türkçe (!) olarak da erişebildiğiniz Yo'yu denemek isterseniz iOS uygulaması burada, Android ise burada.

Yorumlar (16)
 1. Yo Yo Yo Yo dostum Yo

 2. Türker Tunali Türker Tunali

  Şaka mı bu?

  1. Türker Tunali Türker Tunali

   Play Store yorumlarından birisi: Changed my life (Brooke Hirsch)

 3. Adamlar yapmış :)

 4. Selahattin Ünlü Selahattin Ünlü

  yo artık

 5. Çaldırıp kapatma appi yapsak Turkcell'e satabilir miyiz diye geyik yapıyorduk yıllar önce. Demek olmaz demeyip denemek lazımmış.

 6. Fatih Balkan Fatih Balkan

  Türkiye'de öyle işler yatırım alıyor ki, bu proje daha yaratıcı bence.

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Hocam örnek versenize lütfen. çook merak ettim o yatırımları. SAYGILAR :)

 7. Yatırımcıya anlatması çok kolay, ondan yatırım almıştır. Türkiye'de bulunan yatırımcılara gitsen yine olmaz, klon işler Türkiye'de daha güvenilir oluyor :) Klon uygulamanın mock görüntüsü bile haber oluyor bu ülkede ;)

 8. Yatırım aldığını yazılım sahibi söylüyorsa delil istemek lazım, çünkü şaka gibi bir uygulamada şaka yatırım yapılma ihtimali de var.

 9. Androiddeki yüklenme sayısı 5000-10000 olarak görünen bir uygulama nasıl böyle bir yatırım almış anlayamadım.

 10. Melih Mucuk (@baymucuk) Melih Mucuk (@baymucuk)

  Yatırım olayı bence reklam amaçlı, gerçek olduğunu sanmıyorum. Hee reklamsa başarılı bir reklam mı? Kesinlikle evet!

 11. Bugün, uygulamalarının hack'lendiği haberi var techcrunch sitesinde..

 12. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  1,2 milyon dolar yatırım yapanlar dan açıklama gelmiş.

  "ya tutarsa"...

 13. Ali Erdoğan Ali Erdoğan

  Bence mantıklı. Çaldırıp kapatma olayını uygulama haline getirmişler. Gelince Yolarım. Yazıyla uğraşmaya gerek yok.