Şaka gibi uygulama Yo 1,2 milyon dolar yatırım aldı

Şaka gibi uygulama Yo 1,2 milyon dolar yatırım aldı

Öyle bir mesaj düşünün ki mesaj içeriğine gerek olmasın. Yo bir mesajlaşma uygulaması ve yalnızca bir kelime kullanmanıza izin veriyor: "Yo". Uygulama üzerinde tipik bir muhabbet şu şekilde:

1. Kişi: Yo

2. Kişi: Yo veya Yo Yo.

Biz Yo'ları anlamsız birer kelime gibi okurken, diyalogdaki birinci ve ikinci kişi, kendi aralarında anlaştılar, gerçekten.

Evet, Yo, şaka gibi bir uygulama, zaten yapımcısı Or Arbel de uygulamayı sekiz saatte geliştirip 1 Nisan'da yayına almış. Ancak Orbel, Yo konusunda çok ciddi. Bugüne kadar 50 binin üzerinde kullanıcıya ulaşan Yo üzerinden 4 milyon Yo gönderilmiş. Yo, kurucu ortağı Moshe Hogeg dışında diğerlerinin ismi açıklanmayan bir grup yatırımcıdan toplam 1,2 milyon dolar yatırım aldı.

Bir grup yatırımcının sadece Yo diyen bir uygulamaya milyon dolar yatırması bazılarına göre bir başka teknoloji balonunun işareti.

mesajlasma-uygulamasi-yo-yatirim

Bazılarına göre ise  Yo, harika bir fikir. Yo, kullandığımız kelimeleri ve dili halihazırda anlamlı hale getiren bağlamı öne çıkarıyor. Yo, Facebook'un bölünme planında takip ettiği ya da Apple'ın en başından beri önceliği olan 'işi basit tutma' prensibini izliyor. Tabi Yo bunu biraz abartıyor, belki minimalizmin doruklarına çıkıyor, ama neden olmasın?

Yo için, Facebook'suz dürtme, tweet'siz Twitter, riskli mesajların olmadığı Snapchat ya da dinleme skandallarına karışmayacak bir mesajlaşma uygulaması deniyor. Doğru olabilir.

Yo, bugün eğlenceli ama yarın var olabilir mi? Orbel, Yo'nun kullanıcılarına anlık bildirimler göndermek isteyecek her sayfaya ve uygulamaya uyarlanabileceği söylüyor. Bununla birlikte  Yo'ya yeni bir kelime eklenmeyecek, Yo olarak gelip Yo olarak gidecek.

Yo dünyanın belki en basit uygulaması. Yo biraz soyut, biraz gerçek üstü. Yo hakkında tonlarca şey söylenebilir. Ama beş kuşak geriye de gitseniz, Yo, Moğolistan'a da gitseniz Yo.

Türkçe (!) olarak da erişebildiğiniz Yo'yu denemek isterseniz iOS uygulaması burada, Android ise burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.