YouTube erişimi engellendi [Güncellendi]
Mobil

YouTube erişimi engellendi [Güncellendi]

youtube turkiyeBeklenen oldu ve YouTube'e erişim engeli için karar çıktı. Aldığımız duyumlar üzerine yaptığımız araştırma ile TİB'in Erişim Engelleme Karar Sorgulama ekranlarında söz konusu engelleme kararını görebiliyoruz.

Halen siteye erişim mümkün ve ulaşılabiliyor ancak TİB'in bir engelleme kararı aldığını resmi siteden de görebiliyoruz.

Güncelleme 1:

TİB'in kararı ile ilgili ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyoruz.

youtube-kapandi

Güncelleme 2:

An itibariyle Youtube'a erişim artık mümkün değil. Ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyoruz.

youtube-engel

Güncelleme 3:

YouTube'un engellenmesi ile ilgili karar metni aşağıdaki gibidir.

youtube-engel-detay

Yukarıda paylaştığımız görselden de görebileceğiniz açıklama metni şöyle:

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 27/03/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-48125 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (youtube.com) according to Decision Nr. 490.05.01.2014.-48125 dated 27

Açıklamadan da anlaşılabileceği gibi söz konusu engelleme bir mahkeme kararı ile gerçekleşmiş değil, idari tedbir olarak uygulanıyor.

Güncelleme 4:

Google tarafından Google Inc. sözcüsünün konuyla ilgili yaptığı açıklama haber merkezimize ulaştı. Açıklamada şunlar söyleniyor:

 “ Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a erişemediklerine dair raporlar alıyoruz. Bizim tarafımızda herhangi bir teknik sorun olmamakla birlikte konuyu araştırıyoruz''

Engelleme kararıyla ilgili Avukat Şebnem Ahi'nin yorumları ise şöyle:

"Yeni 5651 sayılı yasa URL engelleme yapabilme amacıyla düzenlenmişti ancak şimdi YouTube'un tümden  kapatılması kanunun amacına aykırı uygulandığını göstermektedir. Ayrıca kanun, idari kurum başkanına gecikmesinde sakınca olan hallerde sitenin kapatılması yetkisini verirken URL engelleme şartı getirmediğinden idari kurumlarca sitelerin seri şekilde kapatılması sonucu doğmaktadır. YouTube'un kapatılması da aynı Twitter gibi anayasal hak olan haber alma ve ifade özgürlüğüne aykırıdır. Ayrıca sitenin tümden kapatılmasına gerek yoktur, YouTube zaten  katalog suçlar söz konusu ise içerikleri çıkarmaktadır. Diğer yandan URL engelleme de yapılabilen bir site olduğu halde tümden kapatılmasi hukuka aykırıdır."

Güncelleme 5:

YouTube'a erişimin engellemesinin hukuki boyutuyla ilgili açıklama Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi'nden geldi. Anadolu Ajansı'nın 28 Mart akşamı geçtiği habere göre,  Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kararla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Buna göre, yasa dışı dinleme yapılan toplantının içeriğinin devletin gizli bilgilerine ilişkin olması nedeniyle Youtube'dan önce içeriğin kaldırılması talep edildi. Ancak bu talebin kabul edilmemesi üzerine Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi dün "Öncelikle, ilgili içeriklere erişimin engellenmesine, bildirime rağmen süresi içerisinde erişim engellenmediği takdirde Youtube isimli internet sitesine erişimin engellenmesine" karar verdi. Açıklamada, kararın gereği için dün saat 20.00'de TİB'e tebliğ edildiği bildiriliyor.

Haberde, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi'nin güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi ve YouTube'da kayıtların yayınlanmasının ardından, erişimin engellenmesine karar verdiği bildiriliyor. Bunun ardından açılan soruşturmanın "siyasal ve askeri casusluk maksadıyla devlet sırrı olan bilgilerin açıklanması" kapsamında olması nedeniyle, bugün basın yasağı kararı verildiği belirtiliyor.

Erişim engeli süreci, Dışişleri Bakanlığı'nın TİB'e başvurusyla başlamış, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı da Sulh Ceza Mahkemesinden Youtube'a erişimin engellenmesi talebinde bulunmuş, Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de YouTube'un erişimin engellenmesine karar vermişti.

Açıklamada, ilgili ses kaydının  27 Mart 2014'te Youtube isimli internet sitesinde çeşitli linkler verilerek, "Toplantı içeriğinin montajlanarak ve farklılaştırılarak yayınlanması" üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 330. maddesi kapsamında "Siyasal veya askeri casusluk maksadıyla gizli belgeleri açıklamak suçundan soruşturma başlatıldığı" aktarılıyor.

Güncelleme 6: İlgili mahkeme kararını TİB'in Erişim Engelleme Karalarının Gösterimi Sorgulama Ekranı'nda görmek artık mümkün. Ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz:

TİB YouTube yasal karar

 

Bildirgesinde görüldüğü gibi,  karar 5651 sayılı yasanın 8. madde 1/b bendine dayandırılıyor. Bu konuda Hürriyet gazetesine konuşan Avukat Gökhan Ahi, maddenin Atatürk aleyhine işlenen suçlar sözkonusu olduğunda devreye girdiğini söylüyor. Ahi'ye göre, Suriye ses kayıtlarıyla ilgili YouTube'u kapatmak için doğrudan yasal bir gerekçe bulmak mümkün olmadığından TİB, sorunu Atatürk'e hakaret içeren herhangi bir videoyu sitede bularak çözmüş.

YouTube'un engellenmesiyle ilgili yeni bilgiler gelmesi durumunda haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Yorumlar (29)
 1. Ramiz Ramiz

  Şuan bir problem yok gibi görünüyor ?

 2. Mert Beyoğlu Mert Beyoğlu

  Tib in Sorgulama Sayfası : http://eekg.tib.gov.tr/

  Saçma sapan şeyler yapılıyor. Proxy kullanarak sıkıntısız erişilebiliyor zaten. Neyi, niye kapatıyorlar onu anlayamıyorum. Ortalıkta çok kötü şeyler dönüyor. Gündeme bomba gibi konular getirerek arkaplanda işlerini halletmeye çalışıyorlar. Bizim milletimiz o kadar saf değil. Neyin ne olduğunun kokusu yakında çıkar...

 3. Ziyaretçi Ziyaretçi

  Intranet is coming!

 4. Mehmet Mehmet

  ben girebiliyorum.dns değişmedi halde...

 5. Web sitelerine Youtube videosu/videoları embed edenler?

  1. Yunus Emre Gezen Yunus Emre Gezen

   Url ve ip engellenecegi icin embedlarin hic biri dns yada proxy kullanmayanlar tarafindan izlenemeyecektir.

   1. Heh onu diyorum işte ben de. En iyisi özel bir video hostingi kullanmak ve oradan embed etmek ;)

  2. Yunus Emre Gezen Yunus Emre Gezen

   Eger trafik 300 bin gosterim civari ise, Guclu bir CDN ile aylik 5-7 bin tl den asagi bu altyapiyi saglamak imkansiz olur. :) Boyle bir yapi dusunursenizde Netdirekt Turkiyedeki en iyi cozum olur ;)

 6. Umut Mavi Umut Mavi

  Güzel ülkemizin, güzel nimetlerine bir yenisi daha eklendi! Herkese hayırlı olsun.

 7. Annony Annony

  Cok iyi ya bgn gecen hafta twitter bu gün you tube gelecek hafta da face kapanir iyi iyi siz daha devam edin oy atmaya neti tümden kapatsinlar ...

 8. Sserdar Sserdar

  yakında gelip ağzımızada bant yapıştıracaklar tek tek

 9. Yasin Yasin

  Sıra Facebook'da, yakında telefonda ki whatsapp uygulaması da engellenirse şaşırmam.

 10. ya twittera bişey dememiştim ama artık iyice suyunu çıkarttılar.

  1. Mehmet Selman Mehmet Selman

   Kusura bakma birader, ayıb etmiş, sana sormadan iş yapmışlar.

 11. 3-5 tape için binlerce sitenin işlerini bozuyorlar , youtube üzerinden yayın yapan binlerce site var , hepsini zor duruma düşürüyor.

  Neyse Türkiyede video sitesi bitmez

  1. Hakan Hakan

   Devletin ulusal güvenliği söz konusu. 3-5 tape dediğiniz konuşmalar; Dışişleri bakanı, Mit Müşteşarı ve Genelkurmay 2. başkası arasında geçiyor. Türkiye'nin toprak güvenliği ve ülkemizin bekası herşeyden önde gelir.

   Lütfen gerekçeleri sorgulayalım.

   1. Serdar Serdar

    Evet, haklısınız. Bu kadar üst düzeyde bir konuşmanın dinlenmiş olması bile büyük bir suç. Ancak, ses kaydında ülkeyi Suriye ile nasıl savaşa sokabileceklerini konuştuklarını dinlediniz mi acaba?

    Ayrıca, tüm dünyada zaten dinlenen ve hala açık olan bu kayıtları, siteye erişimi engelleyerek sadece kendi vatandaşlarından saklayabildiklerinin farkında mısınız?

    Sizin de dediğiniz gibi: Lütfen gerçekleri sorgulayalım.

   2. Wime77 Wime77

    Hakan, sen yalama olarak dünya tarihine geçtin zaten bırak onuda.

    Hangi devlet sırrı ? Sen konuşulanları dinledin mi ? Polat alemdar daha entellektüel kalıyor.

   3. "ulusal güvenlik" derken? youtube'a erişim yalnızca türkiye'den yasaklandı. yani "ulusal" alanda erişime açık?

   4. Hakan Hakan

    Vatantaşın devletine olan güveni zedelemek için yapılmış planlı bir organizasyon iç karşılık çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden Türkiye'den erişimin engellenmesi bu anlamda kabul edilebilir olmalıdır. İç karışıklıkta Türkiye'nin ulusal güvenliği ve toprak bütünlüğüne zarar verecektir.

   5. Destanyazan Destanyazan

    Hala yasakları savunacak bir şey bulabildiğinize inanamıyorum. Nasıl kandırmayı başarıyorsunuz kendinizi onu da anlayamıyorum.

    Bu ülkenin güvenliğine, toprak bütünlüğüne, devletine; yolsuzluklar, rüşvetler, Din'i inanca saygısızlıklar, medya baskıları, komplolar, terör örgütü liderlerini destekleyici hamleler, başörtülü-başörtüsüz, Türk-Kürt, Batılı-Doğulu şeklinde kutuplaşmalar zarar vermiyor, YouTube, Twitter zarar veriyor ...

    Ülke üzerinde oynanan oyunların açığa çıkarılması vatana ihanet fakat o konuşmalarda yer alan yolsuzluklar, ülkeyi savaşa sokma çabası devlet sırrı ...

    Yolsuzlukların, komploların, kutuplaştırmaların, yasakların ve daha bir çok ülkeye zarar veren unsurun ne önemi var ki ... Yol yaptılar ya, ülkeye zarar verecek herşeyi yapabilirler ...

   6. Hakan :))

    Serdar'ın sorusu nerede senin cevap nerede.

    Hani hiç bir şey belli etmesen sırf şu cevap verme şeklinden bile hangi partiye oy verdiğin ortaya çıkar.

    Vatandaşın Devlete güveni neden zedelensin :) hükümete karşı güveni zedelenir. Ee oda olsun biraz sakin ve istikrarlı ülkem için füzeler, savaşlar konuşuluyor.

 12. Ziyaretci Ziyaretci

  "iran.exe installing... 80%"

  Fazla söze gerek yok ;)

 13. Ahmet Ahmet

  Youtube'un yasaklanmasına ilk tepki Türkiye'nin en büyük video sitesi izlesene.com 'dan geldi.

  İzlesene tüm video sayfalarını ve anasayfasını siyah beyaz yaptı. http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/26097992.asp)

  Durumu kendi çıkarlarına çevirebilecekken böyle bir hareket yapmalarını taktir etmek lazım.

  Siyah beyaz gerçi tam gezilmiyor ama sitede reklama da rastlamadım hiç.

 14. Mehmet Kahraman Mehmet Kahraman

  Tuhaf!

 15. Ziyaretçi Ziyaretçi

  An itibariyle Google DNS ile erişimi de uçmuş durumda.

 16. World Of Metal World Of Metal

  Bakalım facebook ne zaman kapanacak onu bekliyoruz artık

 17. Devlet işi şakaya gelmez. Varsın, biraz girmeyelim. Zaten bu ilk değil, anlamıyorum neden bu kadar yaygara koptuğunu. Atatürk'e hakaretten de kapanmıştı...

 18. Mehmet Mehmet

  en kötü yanı da bu dns değişikliği. Herkes dns degistirme adına birçok dosya indiriyor ve bu dosyalarında çoğu zararlı yazılımlarda n oluşuyor. Kişisel verilere ulaşma imkanı kazaniyorlar. Yasaklarin bir de böyle kötü bir yan etkisi ortaya çıkıyor