Webrazzi'nin yüzde 15 hissesi Aslanoba Capital tarafından satın alındı
Yatırım

Webrazzi'nin yüzde 15 hissesi Aslanoba Capital tarafından satın alındı

2006 yılının Ağustos ayında tam zamanlı olarak çalışırken kurduğum Webrazzi bu sene Ağustos ayında 8 yaşında olacak. Geçen sürede Türkiye'de yeni bir sektörün oluşumuna şahit olduk. Şirketler kuruldu, şirketler satıldı, melek yatırımcılar doğdu, yabancı yatırımcılar geldi ve Türkiye dünyanın en önemli internet pazarları arasında sayılmaya başlandı.

Geçen 8 yıl kulağa çok uzun gibi gelse de biz hala nasıl geçtiğini anlamaya çalışıyoruz. 2008 yılında Webrazzi'nin ilk etkinliği San Francisco'da Nokta sponsorluğunda gerçekleşen 30 kişilik Webrazzi Meetup San Francisco adını verdiğimiz bir yemekti. O yemekte henüz Intel Capital'de çok yeni olan Barış Aksoy ve Silikon Vadisi'nin çiçeği burnunda melek yatırımcısı Aydın Şenkut da vardı. Geçen yıllar içinde Intel Capital adına Barış Aksoy Nokta yatırımını gerçekleştirdi, Aydın Şenkut ise Felicis Ventures'la Silikon Vadisi'nde harikalar yaratıyor, şu anda vadinin en önemli melek yatırımcıları arasında yer alıyor.

2008 yılının Haziran ayında ilk gerçek anlamda konferansımız TechCrunch & Webrazzi Meetup gerçekleşti. O dönemlerde TechCrunch Avrupa'yı yöneten Mike Butcher'ı, Avrupa'daki birçok şehri gezerken İstanbul'a da gelmesi için davet etmiştim. Henüz tanışmamamıza rağmen, teklifimi kabul etmişti ve ücretsiz olarak 500 kişiyi ağırladığımız Webrazzi Meetup'a konuşmacı olarak katılmıştı.

2010 yılından itibaren ise herşey çok daha hızlı gelişmeye başladı. Webrazzi Gündem toplantıları başladı ve ilk Webrazzi Summit yine 2010 yılında gerçekleşti.

Sonrası zaten yakın tarihimiz olduğu için birçoğunuz tarafından hatırlanıyordur. Yarım günlük Webrazzi Gündem toplantıları yerlerini Webrazzi: E-Ticaret, Webrazzi: Dijital, Webrazzi: Mobil, Webrazzi: Startup konferanslarına bıraktılar ve Webrazzi Summit her sene büyüyerek Türkiye'nin en etkili internet konferansı oldu.

Webrazzi ekibi de geçen zaman içinde büyüdü... Kalamış'ta 60 metre kare bir bahçe katında tek başıma başladığım yolculuğumuz, 6 kişilik bir ekibe ulaştığımızda kişi başına düşen oksijen miktarının azalması sebebiyle yeni ofisimizde devam etti. Bugün tam zamanlı olarak 16 kişinin çalıştığı Webrazzi'de haliyle sektöre yönelik sorumluluklarımız ve okuyucularımızın bizden beklentileri de arttı. Artık çok daha planlı çalışmamız ve çok daha önemli işlere imza atmamız gerekiyor.

Örnek vermem gerekirse; şu anda Türkiye internet sektörünün en önemli dijital mecrası olan Webrazzi'yi farklı ülkelere de açılarak bölgesel bir güç haline getirmek istiyoruz. Bunun için de son 2 yıldır uluslararası medya ortaklıkları ve sponsorluklarla markamızı özellikle Avrupa ve Orta Doğu'da güçlendirmeye çalışıyoruz. Başarılı da oluyoruz... Ama daha yapılması gereken çok iş var...

Durum böyle olunca tek başıma yola çıktığım ve 8 yıldır harika bir ekiple canla başla çalıştığımız Webrazzi'de biraz desteğe ihtiyacımız olduğunu hissetmeye başladım...

Tahmin edersiniz ki geçen yıllar içinde Webrazzi sürekli Türkiye ve dünyadan çeşitli medya gruplarının, yatırım fonlarının ve bireysel yatırımcıların radarında yer aldı. Her yıl mutlaka farklı şirketlerden ortaklık ya da satınalma teklifi aldık, bunların bazılarında ciddi olarak ilerledik, bazılarını ilk etapta geri çevirdik. Ama bugün zamanı gelmişti ve bence Webrazzi'nin geleceği için hiçbirşeyin değişmeden devam edebileceği, ilişkilerde ve görüşmelerde fazlasıyla samimi ve içten olan, en önemlisi de aynı bizim gibi hızlı karar verip hareket edebilen Hasan Aslanoba'nın liderliğindeki Aslanoba Capital'le ortak olmaya karar verdik.

Hasan Aslanoba'yla yaklaşık 2 hafta önce yediğimiz yemekten sonra kağıt işlerimizi hızla tamamladık ve dün akşama doğru imzalarımızı atarak Webrazzi'nin %15 hissesinin kendilerine satışını gerçekleştirdik.

webrazzi-aslanoba

Merak edenler için konuyu biraz detaylandırmam gerekirse, bu şirkete bir yatırım değil. Aslanoba Capital benim sahibi olduğum hisselerin %15'ini satın alarak Webrazzi'ye ortak oldu ve tüm operasyonu geçmişte olduğu gibi yine bana ve ekibime bıraktı. Yönetim ve operasyonel kararlarda da hiçbir söz hakkı istemedi. Zaten bu anlaşmanın gerçekleşmesinde belki de en önemli nokta buydu. Ama elbette tecrübelerinden ve ekibinden faydalanmak bizler için çok değerli olacağı için dönem dönem kapılarını çalacağız.

Aslanoba Capital ile gerçekleşen ortaklık anlaşmasında Webrazzi'nin hukuki danışmanlığını gerçekleştiren Çalışkan & Kızılyel'e de bu noktada teşekkür etmek isterim. Sürecin bu kadar hızlı sonuçlanmasında Av. Sezer Çalışkan ve ekibinin desteği bizler için çok önemliydi.

Eğer konuyla ilgili farklı sorularınız olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Yorumlar (109)
 1. Gerçekten güzel bir haber Webrazzi ailesi için umarım sonuçları iyi olur..

 2. Hayırlı olsun Arda Bey, ilk akla gelen soruyu ben sorayım. Webrazzi'nin değerlendirmesi ne kadar oldu?

  Başarılarınızın devamını diliyorum. İyi çalışmalar...

 3. Selim Cennetoğlu Selim Cennetoğlu

  Hayırlı olsun, beklenen bir yatırımdı bizim gözümüzde. Hasan ASLANOBA ya selamlar.

 4. Sanırım %15 için ne kadar lık bir para olduğu yazılmamış. En önemli nokta bu zaten webrazzi nedir ne değildir biliyoruz :)

 5. Ne kadar bir değerlendirmeye sahipsiniz? Kur cinsinden belirtir misiniz.

 6. Rakamlar konuşulmamış ama adettendir? Soralım Ne kadara satın alındı Webrazzi'nin %15 hissesi?

 7. Yasin Canli Yasin Canli

  Yak artık! :)

  Hayırlı olması dileğiyle.

 8. Tebrikler :)Hayırlı olsun

 9. sizin olduğu gibi bizde rakamlardan hoşlanıyoruz. bi rakam alsak?

 10. Barbaros Barbaros

  Benim ilk merak ettiğim (bir çok kişinin de merak ettiğini düşünüyorum) Webrazzi`nin %15 lik hissesinin değeridir.Eğer bilgi verme şansınız olursa sevinirim.

 11. Tek sahibi siz misiniz yoksa çalışanlara da hisse verdiniz mi? Firma ne şuan AŞ mi? Değilse ne ve nasıl hisse veriyorsunuz? Şu konuları incelerseniz çok iyi olur mesela bir projem var ama risk sermayedarı ortağım yok ve bir ekiple yapmak istiyorum ekipte bulunanlara ise maaş yerine hisse veya kar ortaklığı ile çalışmak istiyorum... Firmanın kuruluş şekli ne olmalı? Veya firma harici sadece projeye yasal ortaklık mümkün mü? Bunun altyapısı nasıl oluyor?

 12. Hüseyin Hüseyin

  Taberikler...Bu soruyu webrazzi için soracağım günü bekliyordum Arda Bey, yatırım miktarını öğrenebilir miyiz ? :)

 13. Hayırlı olsun. Başarılarınızın devamın dilerim.

  Yüzde 15 için ödenen miktar nedir? Açıklamamışsınız?

  Burada akla şu soru geliyor?

  Daha önce Webrazzi'de yayınlanan yatırımların tutarını biliyor olmanıza rağmen açıklamadığınız!

 14. Tuncay Aydemir Tuncay Aydemir

  Güzel bir yatırım fakat merak ettiğimiz bu yatırım ne kadara olduğu ;)

 15. Bu tür yatırımlarda sürekli olarak "ne kadar" yatırım yapıldığını sorup öğrenmeye çalışırdınız, ama burada yazmamanız doğru olmamış. Bunun yanında geleneksel medyada gördüğümüz "conflict of interest" durumları sizde de görülmeye başlar, ama sanırım bunu gözardı ediyorsunuz.

 16. Karaman Karaman

  Hayırlı olsun Arda Bey. Herkesin merak ettiği gibi ben de fiyatı merak ettim :)

 17. Cengiz Han Uluced Cengiz Han Uluced

  Hasan Aslanoba internet dünyasında kartel olma yolunda hızla ilerliyor diyebiliriz. Medyadaki Doğan, eski Ilıcak, eski Starmedya ne ise internette de Aslanoba aynı diyebiliriz.

  Satın almalar ve yatırımlar gerçekten hoş. Ancak webrazzi yatırımı ile acaba deniyor. Acaba webrazzi bundan sonra Aslanoba yatırımları için manipüle yayınlar yapabilir mi? Nitekim giriş deryasının ve internet habitatının değerlendirme mecralarının başında geliyor webrazzi ve ekibi. Bu yönde bir manipüle olabilir mi?

 18. Serhat Serhat

  Sektörün nabzını tutan Webrazzi için gelecek'te sektöre yönelik gelişimleri ve girişimleri daha iyi takip etmesi için olumlu bir karar diye düşünüyorum.

  Aslanoba Capital İlçeler'e yatırım yapıyormu ? Bizi'de duyarmı ?

  Başarılarınızın devamını dileriz

 19. Yatırım hakkında sayısal bir bilgi öğrenecek miyiz acaba? En çok merak edilen şey bu. :)

 20. Hayırlı olsun..

 21. Cem Tan Cem Tan

  webrazzi ekibi herkesten satış rakamları alıyorsunuz da sizin rakamları göremedik ?? :)

 22. Yaptığı haberle sektördeki bir şirketin değerlemesini dahi artırabilecek güce sahip bir medyanın sektör oyuncularından birini ortak alması hiç hoşuma gitmedi. Aslanoba'nın sektörü istediği gibi yönlendirmesinin de artık hoşuma gitmemesi gibi. Bundan sonra Aslanoba'nın ortaklığı bulunan şirketler ve onların rakipleri hakkındaki Webrazzi haberlerine şüpheyle yaklaşacağız. (ki muhtemelen bu da sektörün yarısı eder) Okuyucularınızı bu şüpheye itmek %15'e değer miydi bilemiyorum.

 23. Ahmet Erdoğan Ahmet Erdoğan

  Premium reklam ağına üyelik gibi olmuş.

 24. "Bizler Webrazzi olarak rakamlarla çok ilgileniriz" lafı tanıdık geliyor mu bir yerlerden? Hadi nazlanmayın söyleyin yahu çatlayacağız.

 25. Serkan Dinç Serkan Dinç

  Eğer Webrazzi satılsa kim alır sorusunun tek cevabı olan Aslanoba Capital‘le satılmış olması pek şaşırtıcı değil :) Ben pek fazla takip etmiyorum ama Arda bey sizden ben ve benim gibi bir çok insan Webrazzi'nin tarihini anlatan bir E-Kitap tarzı gibi vs. bir şey bekliyorum, bekliyoruzdur :)

 26. Süha Duran Süha Duran

  Webrazzi ve Aslanoba birlikteliği.. Çok güzel bir haber.. Tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum..

  Bu arada, Sayın Aslanoba'nın yaptığı yatırım haberlerini Webrazzi'den takip ediyoruz.. Ancak bu yatırım haberinde ilginç olan diğer haberlerin aksine yatırım yapılan rakamın yazmaması.. :)

 27. Tutar hakkında bilgi verilmemesini garipsedim. Kesin olmayan durumlarda bile "duyumlara" dayanarak tutar belirtiyorsunuz burada hiç lafı bile geçmemiş. İlginç.

 28. Webrazzi her çekimde sürekli rakam ister. Ama kendi kullanıcılarına rakam vermekten çekiniyor sanırım. Siz rakam vermezken diğer şirketler neden rakam versin. Örnek bir davranış göstermeniz gerekiyor ve yüzde 15 hissesini sizden ne kadar aldı :D

 29. Arda bey siz bütün yatırımcılara nekadar yaptınız ne kadar aldınız diye sormadan bırakmıyordunuz. Bizde soralım %15 in ederi nekadar.. :)

 30. Ali Cebbar Ali Cebbar

  Tebrikler, umarım başarılarınız daim olur.

 31. Nurettin Nurettin

  Tebrikler çok güzel bir gelişme. Yurtdışına açılmak için gerekli desteği bulmuş Arda abi. Hasan Aslanoba webrazzi ye olumlu katkılar yapacağını düşünüyorum. Tebrikler

 32. Güven Toprakoğlu Güven Toprakoğlu

  Bu yatırım Türkiye açısından bir kazanımdır. Her iki tarafıda tebrik etmek lazım.

  Aslanoba genelde milyon iş yaptığı için; %15 hisse için minimum 1,5 Milyon TL veya Dolar ödeme yapacaktır.

  Herkes merak içinde.

 33. Diğer girişimlerde alınan yatırımların değerini öğrenmek için elinizden geleni yaparsınız ama burdaki miktarı saklamışsınız. "Eğer konuyla ilgili farklı sorularınız olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım." demişsiniz. Eminim ilk sorulan sorunun bu olacağını tahmin etmişsinizdir. Başarılarınızın devamını dilerim..

 34. Rıdvan Rıdvan

  Güzel bir gelişme herşeyin hayırlısı diyelim de herkesin cirosunu, değerini vs. gibi sayısal raklamlarına ulaşan Webrazzi kendi sayısal verilerini de paylaşırsa merakımızı gidermiş olacak. Teşekkürler.

 35. Mehmet Mehmet

  Webrazzi'de o kadar çok aslanoba kapital alımları okuduk ki aslanobayı internet alemine tanıtan da bir bakıma webrazzi oldu. Bu kadar içli dışlı olmak samimiyeti de getiriyor. doğal bir sonuçtu hiç şaşırmadım ancak pasta ortada fakat çileği yok yani fiyat yazmamışsınız ne kadara anlaştınız? Bir de Aslanoba'yı takdir ettiğimi belirtmem gerek bu kadar agresif başka bir yatırımcı ne Türkiye'de ne dünyada duymadım. Miktar önemli değil önemli olan agresif yatırımcı kimliği... Hasan Bey size başarılı olacağına inandığım bi hayli yol katetmiş olan kıyas.la sitesini de tavsiye ederim.

 36. Volkan Yılmaz Volkan Yılmaz

  hayırlı uğurlu olsun çok güzel bir birliktelik.

 37. Hadi iyisin buldun parayı

 38. Bu ortakligin webrazzi icin kayda deger bir tarafi yok bence. Ortakalrdan bir tanesi % 15 hissesini vermis. Bu hisse orani ile sadece yonetimde alinan kararlarda oyu olurdu ki webrazzinin yatirim anlaminda maddesel bir seyi yok zaten.

  Sonuc olarak bizler yine zenginlerin yatirimlarini onlarin hikayesini okumaya devam edecek, kendimiz adina olumlu olacagini dusunebilecegimiz konferasnlara euro uzerinden bilet alsak mi diye dusunmeye devam edecegiz.

  1. Fake haber olduğu besbelli. Hani masanın üstünde Erikli? Fark etmeyeceğiz mi zannettiniz?

 39. Mahmut Mahmut

  Webrazzi ailesine hayırlı olsun.Umarım beraber daha güzel işler başarırsınız.

 40. Aydın Aydın

  Hayırlı olmasını dilerim.

 41. Arzu Tezbaşaran Arzu Tezbaşaran

  Ne güzel bir gelişme...Webrazzi için her zaman en güzelini diliyorum.Bu ortaklık her iki tarafa da şans getirmeye devam etsin...

 42. Gürkan Gürkan

  Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tabi değerlendirme tutarınıda:)

 43. Serkan Erdoğmuş Serkan Erdoğmuş

  Her iki taraf için stratejik ve doğru bir karar. İki taraf için de hayırlı olsun..

 44. Alican Alican

  Hayırlısı olması dileğiyle, başarılar..

 45. Natali Yesilbahar Natali Yesilbahar

  Hayırlı ve uğurlu olsun! Kesinlikle harika bir işbirliği olmuş; başarılar :)

 46. Tv Yerine Tv Yerine

  Webrazzi ve Türk interneti adına güzel bir haber. Bir blog ile başlayan serüvenin bu noktalara kadar gelmiş olması gerçekten ilham verici.

  Herkes yatırım tutarını sormuş, benim merak ettiğim başka bir şey var. Bu yatırım tam olarak nasıl değerlendirilecek?

  Yeni bir ekip mi kurulacak? Daha kapsamlı pazarlama faaliyetlerinde mi kullanılacak?

  Son olarak, Hasan Aslanoba'yı da tebrik etmek lazım. Öyle ya da böyle, bu zamana kadar kimsenin yapmadığı ya da yapamadığı bir şey yapıyor. Elini taşın altına soktu.

  Dilerim bir gün bizlerde bu haberlerde yer alırız.

 47. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Hayırlı olsun.

  Hadi şu sitedeki reklamları biraz azaltın da bilgiye ulaşırken işkence çekmeyelim.

 48. Yavuz Yıldırım Yavuz Yıldırım

  Şirkete bir yatırım olmasa da ek bir motivasyon ve sinerji yaratacaktır. Hayırlı, uğurlu olsun. Darısı başımıza.

  Yavuz Yıldırım

  Kelimex

 49. Ömer Akgün Ömer Akgün

  Webrazzi durdu durdu turnayı gözünden vurdu :) Hayırlı, uğurlu olsun. Umarım her iki tarafta sonuçlarından memnun kalır.

 50. Klimaci Klimaci

  Hayırlısı neyse o olsun. Başarılarınızın devamını diyorum. Devamlı sosyal medya üzerinden takip ediyorum. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz.

 51. Sadık Sadık

  Satın alma haberlerini yaptığınız tüm firmaların özellikle değerlemeleri üzerine bilgileri itinayla edinmenize rağmen kendi satışınız üzerinden değerleme bilgilerinize yer vermemişsiniz.

  Çok etik bulmadım açıkçası, yorumlardan da çok net anlaşılabiliyor.

 52. Oguz Serdar Oguz Serdar

  Tebrik ederim!

 53. Ozan Aksakboga Ozan Aksakboga

  Sektörün en melek yatırımcısı Aslanoba, bana göre de en sempatiği. Herhangi biri değil o. Hepimiz çok saygı duyuyoruz ona, bu sektörde en çok sevilen,sayılan insanlardan biri o.çünkü o, Türkiye'deki internetin geleceğine ve gençlerimize güvenmiştir.

  Kutsal'ı bu doğru kararından dolayı tebrik ediyorum.

  Daha iyi işlere vesile olsun :)

  Türkiye'nin ihtiyacı Webrazzi.

 54. Mahmut Yanbasan Mahmut Yanbasan

  Rakamlar söylenseymiş iyi olurdu en azından biz meraklıklar için iyi olurdu :D

 55. Idris Baş Idris Baş

  yazı baştan aşşa çok güzel yazılmış sitenin kurulumundan bu güne gelmesine kadar ki herşey çok açıklayıcı olmuş..

  yatırımı hakeden bir siteydi her iki taraf içinde hayırlı olmasını dilerim..

 56. Öncelikle Webrazzi ekibine bu iş birlikteliklerinden dolayı tebriklerimi sunmak istiyorum.

  Ek olarak rakamsal değerlendirmeyi soran arkadaşlarıma her ortaklık girişiminin arkasında bir bedel olması gerekmediğini, bazen ve bazı senaryolarda stratejik birlikteliklerin çok daha değerli olduğunu belirtmek isterim.

  Belli ki burada da Arda için o tarz bir birliktelik olmuş. Günümüzde her girişimin para ve bedel olarak algılanıyor olması bence aşırı popülist bir davranış, işin stratejik önemini görmememize sebep olabiliyor.

  İlla ki bir maddi destek olmuştur ama Webrazzi mantalitesinin büyümesi yönünde o bedelin bence hiç bir önemi yok.

  Saygılarımla.

  1. Soner Çaşur Soner Çaşur

   Hay ağzına sağlık. Benim söylemek istediklerimi ne güzel özetlemişsin.

   Sevgili Arda, tebrik ediyorum. Sana, Hasan Bey 'e ve şirketinize hayırlı olsun...

   1. Emir Sivis Emir Sivis

    Aslanoba Kids toplanmis hemen.

 57. Bcakir Bcakir

  Önce Webrazzi ve Aslanoba Capital'e sonra ise Türk internet ve teknoloji medyası sektörüne hayırlı olmasını dilerim. Benim sormak istediğim 2. soru var;

  1.si herkesin merak etiği gibi değerleme miktarı.

  2.si ve asıl önemlisi ise "yatırım" yerine "hisse satışı" demişsiniz bu nokta çok açık değil. Bu parayı Webrazzi'in büyümesi için değilde kişisel küçük oranda bir çıkış amacıyla mı kullanacaksınız ve çıkış şeklinde kullanacaksanız bu anlaşmanın Webrazzi'ye ne katmasını bekliyorsunuz? Yatırım amacıyla kullanacaksanız da gelecek yeni hizmetlerden söz ederseniz sevinirim.

 58. Webrazzi değil, Arda Kutsal turnayı gözünden vurdu :)

  Hayırlı olsun, tebrikler.

 59. Berkan Berkan

  Merhaba her satın almayı ve ortaklığı mali değerlerini lanse ediyorsunuz .Neden %15'in ne kadara satıldığını belirtmediniz ilginç.

 60. Faruk Üstün Faruk Üstün

  Bu aslında webrazzi'nin sermayesine bir katkı değil, yani şirkete ek bir para girmiyor. Dolayısıyla bu ortaklık dolyısı ile şirkette önceki güne göre büyüme yayılma açısından bir farklılık olmayacak.

  Bu olay ile Arda Kutsal 8 yıllık emeğinin bir kısmını nakite çevirip realize etmiş oldu.

  Paranızı iyi kullanın arda bey, bugünlerde vadeli mevduat en iyisi. yada amerikan borsalarında iyi kar yapan şirketlerin borsada hissesini alın.

 61. Öncelikle hayırlı olsun diyorum.

  Ancak nedense, sıradan bir haberle aynı şekilde bir blog yazısıyla girip haber akışında geçip gidecek şekilde yayınlanmasından ve herkesinde belirttiği gibi "Webrazzi'de yer alan haberlerin olmazsa olmazı" yatırım büyüklüğünün bahsedilmemesinden dolayı rahatsız olduğumu da dile getirmek isterim.

  Bence herkesin bu konuya takılmasının da önemli nedeni bu, yazının sonuna gelip rakamı göremeyince geri döndüm acaba atladım mı diye?

  Tabi bu kadar yorumun üzerine 5-6 saat geçmesine rağmen hala hiç bir açıklama gelmemesi de ilginç.

 62. Herkese güzel görüşleri için teşekkürler.

  Öncelikle bir noktanın altını çizeyim, Hasan Aslanoba yani Aslanoba Capital ortaklığı bir sermaye atırımı değildir. Yani, burada Webrazzi'ye bir sermaye girişi olmamıştır, ben sahibi olduğum hisselerin %15'ini Hasan Bey'e sattım. Bu sebeple de konu çok kişisel bir boyutta. Eğer Webrazzi şirket olarak bir sermaye artışına konu olsaydı, inanın rakam paylaşırdık. Haliyle halka açık bir şirket olmadığımız için de böyle bir bilgi paylaşmaya gerek görmüyoruz.

  Günün birinde Webrazzi'nin tamamı bir satınalma haberine konu olursa ya da halka açılırsak büyük olasılıkla o zaman değerlemeyi bir engel olmazsa paylaşırız diye düşünüyorum.

  Yine de, değerleme ile ilgili merak edenler ve düzenli Webrazzi takipçileri için söyleyebileceğim kadarını söyleyeyim;

  - Dünyada gerçekleşen benzer alandaki satın alma ve yatırımlardaki çarpanları Webrazzi'den takip edenler hemen hatırlayacaktır. İşte Webrazzi'nin hisse değerlemesi bu seviyelerin üzerinde bir ciro çarpanıyla gerçekleşti. (ipucu) ;)

  - ReadWriteWeb'den "çok çok" daha yüksek bir rakama değerlendik. (ipucu) ;)

  Şahsen sadece Türkiye değil bölgedeki dijital yayıncılık sektörü için önemli bir haber olarak görüyorum bu hisse satışını ama çok da büyütülecek bir konu olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bu daha başlangıç ve daha önümüzde yapılacak çok işimiz var.

  Hala Webrazzi'nin %85'inin bizde olduğunu da unutmamak gerekiyor. En azından değerlememizi sabitlemiş olduk ve umarım ortağımıza güzel bir çarpanla çıkış imkanı sağlarız önümüzdeki yıllarda.

  Tekrar ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

  1. Rakamlara çok takılmasakta Webrazzi'yi takip edip rakam konuşmadan yapamıyoruz elimizde değil :) Jeff Bezos'un Business Insider ve RWW değerlemelerinin üstünde bir değerleme ortalama 15 ile 25 arasında bir rakama tekabül ediyor sanırım. Umarım Webrazzi bu yatırımla birlikte önümüzdeki yıllarda TechCrunch, Mashable kadar uluslarası arenada bilinen bir marka değeri haline gelir. Tek başınıza başlattığınız mütevazi bir blogun 8 yılda katettiği mesafe işinize olan inancınız içinde girişimcilik ateşi olan herkese ilham olacak cinsten. Başarılarınızın devamını diliyoruz. Yolunuz açık olsun.

   1. Yatırım değil, %15'i satmış, parayı cebine koymuş...

  2. Asdfa Fadf As Asdfa Fadf As

   o parayı nasıl kullanıcan yatırım yapmyı düşünüyormusun

  3. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Eğer bilgiler doğruysa beni işe alır mısınız? Taze mezunum, finans matematiği becerilerim yüksektir. CVm ektedir.

   Değerleme: 21 Milyon TL

   Çarpan: 7

   Yıllık ciro: 3 Milyon TL

   Aylık ciro: 250.000 TL

   Personel: 16

   Aylık personel gideri: 60.000 TL

   :)

  4. RWW'den "çok çok" daha yüksek derken, 5 milyon dolardan çok çok yüksek 10-15 milyon dolar felan herhalde :-)

 63. Hayırlı olsun,

  herkesin sordugu gibi ne kadarlık bir degerlemeden satıldı :)

 64. Webrazzi okuru dostlar merhaba,

  hepimiz gazete okuyoruz,

  Hürriyet gazetesinin TV yayın akışı sayfasında önceliği Kanal D alır, keza Sabah'ınkinde ATV, Star gazetesininkinde 24 Haber TV, Bugün gazetesinin TV yayın akışı sayfasında KanalTürk önceliği alır;

  neden çünkü gazeteler patronlarının sahibi oldukları kuruluşları herzaman üste taşırlar;

  bu iş medyada böyle, e webrazzzi de bir medya, hem de yeni ortağı Aslanoba Capital'in haberlerinin sıklıkla yayınlandığı bir medya organı,

  bundan sonra gazetelerdeki örnek vuku bulacak, haberlerde Aslanoba kuruluşları öncelik kazanacak,

  hepimize hayırlı olsun.

  Hatırlayın, Habertürk ilk kuruluduğunda patronunun gazeteci olduğu medya denilirdi, sonradan el değiştirse de şimdiler de Artıbir TV öyle, inşallah biz de patronunun içerik hazırlayıcı olduğu yeni bir webrazzi alternatifi aramayız.

  Bu arada,

  TPE kayıtlarına göre Webrazzi markasının sahibi gözüken, Crenvo Bilişim Danışmanlık Reklam ve Ticaret A.Ş.'nin İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, 210.000 TL sermayesi bulunmakta, 190.000 TL'si Arda Kutsal, 20.000 TL'si de Pınar Kutsal şeklinde pay edilmiş. Ticaret Sicil gazetesindeki her değişikliği online sistemlerine giren http://www.ito.org.tr/ adresinde, henüz bir değişiklik gözükmemekte.

  Yatırımın detaylandırılmasını diliyorum.

  Benzetmek gibi olmasın,

  Habertürk, gazeteci Ufuk Güldemir tarafından 1999'da kurulmuş, 8 sene sonra Ciner Grubuna satılmıştı; webrazzi de kuruluşundan 8 sene sonra ortak aldı kendisine.

  Habertürk için bağımsız diyebilir miyiz?

  Peki webrazzi bağımsız olacak mı?

  Neyse. Yine de tebriklerimi iletirim.

 65. Dogukan Yavuz Dogukan Yavuz

  Hayırlı olsun Arda abi..şirkette pek bir değişiklik olmayacaktır sonuçta anladığım kadarı ile şirkete değil kişisel payından %15 satın almış sayın Aslanoba..Her iki taraf içinde hayırlı olmasını diliyorum..

 66. Cem Sancak Cem Sancak

  Aslanoba'nın tüm hisse aldığı şirketlerde "yatırım yaptı" diye haber yaparken, "webrazzi'ye ortak oldu" mottosu pek olmamış. Hisse devri olunca yatırım mı oluyor, ortaklık mı net bir jargon belirlense daha iyi olacak :) Özetle: Webrazzi ilk yatırımını aldı, hayırlı olsun. Tebrikler.

  1. Aristo-Z Aristo-Z

   Tekno girişim haber ajansına, 30 girişimi olan bir sermayenin ortak olmasından olası sonuçlar:

   1:alo arda vakaları

   2:30+ adet girişimi olanin rakiplerinin burada lansman olamaması.

   3:ortaklık için hisse takası ipuçlarından anlaşılıyor, mevcut aslanoba girişimlerinin burada fazlaca parlatilmasi

   4:bunlara rakip çıkan cesurlarinin ise karartilmasi

   Aslanobayi tebrik ediyorum..

   Para koymadan risk almadan reklam iyi mala ortak edip, verimliliği arttırma, piyasaya çıkacak ilk düşüş eğrisi takip edilerek vur kazmayi beline girişim avlanmasi için mükemmel bir hamle

   Ancak biraz medya tarihi ile, iş adamının uzun vadede bu mecrada nasıl primlendigi, yatırımlarının artık kul halinde yönelim alacağını görecek.

   Syg

 67. Seçkin Seçkin

  Webrazzi ekibine ve sayın Aslanoba'ya hayırlı olmasını diliyorum. Her satın almada Webrazzi ekibinden şirketlerin ne kadar üzerinden bir fiyatlandırma ile satın alındığını okurduk, kendinizin böyle bir haberi bizden esirgemenizi biraz olsun ayıpladım.

  Global pazarda en.webrazzi üzerinden mi devam edeceksiniz yoksa yeni domain görecek miyiz?

 68. Arzu Kibar Arzu Kibar

  Ben 5 milyon $ olarak duydum. Artık kesin midir değil midir bilemem.

 69. Ne kadara aldılarsa aldılar. Neden bu kadar merak ediyorsunuz ki? Sonuçta Webrazzi bir Twitter ya da Facebook değil yani. Büyütmeyin bu kadar.

 70. Huseyin Huseyin

  Arda'yı ilk blog toplantılarında tanımıştım :) webrazzi değilde blogspottu sanırım, vizyonu ile gerçekten farklı biriydi ve başardıkları ortada. Bizlerde 8 yıldan fazla bir zamandır takip ediyor olduk.

  Webrazzi'nin geldiği nokta sadece kendiyle değil oluşturduğu atmosfer ile sektörün gelişmesine o kadar katkı sağladı ki anlatılamaz değerde. Bu ortaklık yada yatırım ile Webrazzinin başarısı ölçülemez bence. Bugün Webrazzi'nin haberleri yada etkinlikleri olmasa biz birçok girişimden haberdar olmazdık, hatta belki Hasan Aslanoba'da bu sektöre dahil olmazdı bilemiyorum. Yüzlerce Türk girişimini ve yatırımı webrazziden öğrendik sonuçta. Gerçek şu ki Webrazzi'nin konumunu dolduracak yakın tek bir isim yok. Sonuçta büyük gazeteler yada yayın organları bile birçok haberi Webrazzi'den kopyalıyor.

  Burada bence asıl başarı ise Hasan Aslaoba'nın bu yatırımı bence. Piyasaya gerçekten hakim - yön veren bir şirkete ortak olması son derece mantıklı olduğu gibi aynı zamanda da gerek yönetimden uzak kalması gerekse yatırım olarak çok naif bir hareket. Gerçekten farklılığını bir kez daha göstermiş oldu. Ben kendisini tebrik etmek istiyorum.

  Webrazzi'ye de Aslanoba Capitale de başarılar dilerim.

 71. Ilhami Ilhami

  Hayırlı Olsun...

 72. Hasan Aslanoba uyanık adam vesselam. Baktı tanıtım ve reklâm masrafları, viraller baya külfet tutuyor :) Hayırlı olsun.

 73. Arda abi samimiyetle sormak istediğim bir soru var. Sözleriniz arasında bir çok teklif aldığınızı birçoğunda ileri seviyeye gittiğinizi bir kaçını ilk aşamada geri çevirdiğinizi belirttiniz. Şimdi matematiksel bir mantıkla değerlendiriyorum Hasan Aslanoba teklifine evet demenizde etken unsuru çözemiyorum. %15, %85'e nazaran zaten yönetim kararlarında etkin söz sahibi olmaya yetecek bir oran olmuyorken ve payda verdiğiniz %15 oranı sizi çok rahatlatabiliyorsa zaten %100 değer sizdeyken daha fazlaydınız. Evet kararı almada gerçek etken nedir? Tespit edemediğim bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum ve cidden merak ediyorum. Bu sorunun cevabı bana olduğu gibi bir çok müteşebbis arkadaşımıza da esin kaynağı ve başarı sebebi olabilir belki de.

  1. Coskun Mumin Coskun Mumin

   Sirketin 1ine sahip olsanız dahi sozleşmeler ile şirketi yönetebilirsiniz. Şirket yönetiminde olmak tamamen hisse oranları ile orantılı değil.

   1. Teşekkür ederim Coşkun Bey bunu bilmiyordum. Sağolun.

 74. Hakan Yenigun Hakan Yenigun

  Webrazzinin ne kadarlik bir degerlendirmeden hisse sattigini bize haber verecek yeni webrazziler kurulmasi lazim artik :)

  1. Katılıyorum. Örneğin Webdektif için çalışıyorum. Web'e kendi merceğimden bakacağım yakın zamanda.

 75. Mavi Kep Mavi Kep

  Genç girişimciler için: Web'de bugünün gelişmesi Webrazzi nin yüzde 15 hisse satışı. Tebrikler webrazzi ekibi

  http://www.bluekep.com/webrazzi-hisse-satisi/

 76. Mehmet Ali V Mehmet Ali V

  Webrazzi bizler için Türkiye'de sayılı bikaç platformdan biri. Tabii ki bu ortaklık bizi de mutlu etti.

 77. "Sermaye yatirimi degildir", "sermaye artisi degildir" ama "15%lik hissemi sattim". Sattiysaniz birsey aldiniz karsiliginda sonucta. Kisisel bir boyuttaysa demek ki, sizin cebinize girmis )) ne kadar girdigini hec merak etmiyorum ama ogrenmek istedigim bu bir yatirim degildir ortaklikdir - biraz daha acmaniz. Operasyonal seylere karismiyor, yonetimde soz hakki istememis peki o zaman neden boyle bir ortaklik? Aklima gelen en esas - degerleme. Boyle durumdayken yakin zamanlarda da o zaman bir yatirim gerceklesir.

  Boyle bir durumda ortaklikla yatirim arasindaki farki anlatirsaniz girisimciler icin de guzel bir bilgi olur.

 78. Öncelikle tebrik ederim. Hayırlı olsun.

  Burada anlamak istediğim şey ise, büyümek istediğinizden ve dışarıya açılmak istediğinizden bahsetmişsiniz ve vurgulamışsınız. Ancak bu ortaklıktan webrazziye bir sermaye artışı olmayacağından sadece sizin kişisel hissenizi satmış olduğunuzundan söz ediyorsunuz. Bu durumda nası bir büyüme gerçekleşecek?

 79. Atilla Oğuzhan Atilla Oğuzhan

  Arda Bey hayırlı olsun.Her 2 tarafa da tebrikler. Miktarı hiç mi hiç merak etmiyorum. Yaklaşık 10 sene de almış olduğunuz ve inanmış olduğunuz yol, dirayet, sabır beni ilgilendiriyor. Ben alacağımı aldım. Tebrikler tekrar.

 80. Aslanoba yakında interneti komple satın alacak hiç birimizide sokmayacak böyle giderse! :)

 81. Emre Antalya Emre Antalya

  Çay nerede? Aslanoba'nın imza fotoğraflarında çay bir klasiktir. Çay yok!

 82. 93 yorum. Hay maşallah.

  Her 2 tarafa da hayırlı olsun.

 83. şimdi gelcek tüm aslanoba capital in yaptıgı haberler daha süslü =)

 84. Kadir Tekin Kadir Tekin

  Burdaki herkesin neden değerleme fiyatı ile ilgilendiğini anlamış değilim.

  Hayırlı olsun. Makul bir rakamdan değerlenmiştir diye düşünüyorum. İki taraf da akli becererilere sahiptir. Benim ilgilendiğim, bazı arkadaşların dikkati çektiği üzere, sayıları 30u aşmış Aslanoba yatırımlarının PR'ının bu sayfalarda şişirilerek yapılacak olup olmaması. Bugüne kadar bazı basın organlarında gördüğümüz Aslanoba yatırımlarının başarısızlık ve kapanma haberlerini Webrazzi'de göremiyoruz. Asıl önemli konu budur bence.

 85. Efe Turk Efe Turk

  Sonucta başarılı işlerde kar ederken, nakiti cebe koymakta lazım. Arda Bey daya iyi ev daha iyi araba degil, yurtdisinada acilmak istemis ve vaktinizin cok olmadigi durumlarda paraniz olmadan belli butceleri karsilamak cok zor. Son derece mantikli bir karar.

  Ben olsam daha once satmis parasinida bitirmistim :)

 86. Hesapno.com Ekibi Hesapno.com Ekibi

  Uzun yıllardır ekip olarak takip ettiğimiz, çıkışımızda lansman olarak bize büyük katkı sağlayan Webrazzi'nin almış olduğu yatırımı tebrik ediyor, Arda Kutsal'ın azmi ve başarısının aldığı yatırımın da desteğiyle yurt dışında da artarak devam etmesini diliyoruz...

 87. Güzel haber. Hayırlı Olsun. Daha önceki diğer şirketlerle ilgili bu tür haberlerin çoğunda fiyat yazılıyordu. Siz neden yazmadınız. Kaç para eder %15 ? belki diğer %15 ede biz talip oluruz. :)

 88. Tebrik ediyorum başarılı giden işin meyvesi bunlar. Daha devamı geleceğini umud ediyorum.

  Arda bey bu yatırım ile yeni girişim yapmasını gönülden istiyorum.

  2 taraf içinde tekrardan hayırlı olsun.

 89. Ateşle barut yan yana gelmiş...

 90. Teknoloji Dünyası Teknoloji Dünyası

  Öncelikle hayırlı olmasını dilerim, güzel bir birliktelik olmuş ama yazının en merak edilen kısmına girmemişsiniz :) her satın almada merakla irdelediğiniz ''kaç liradan değerlendi?'' kendi satışınızda yer almamış, yorum çok olduğu için hepsine bakamadım ama en merak edilen bu olmuş sanırsam, birçok kişi zaten webrazzi'nin geçirdiği süreci yakinen biliyor.. tekrar hayırlı olsun.

 91. Bizde weblozi olarak webrazzi yi yakından takip edenlerdeniz. Umarım bu ortaklık sektörün en önemli aktörü webrazzi için hayırlı olur.

 92. Tebrik ederim velhasıl yatırımın gayesi günü kurtarmak gibi geldi bana. Bu bağlamda bu ortaklığı ''stratejik'' olmaktan ziyade ''duygusal'' olduğu kanaatindeyim. Yayıncılık yapan bir şirketin özellikle web 2.0 ile içerik pazarlamanın çığ gibi büyüdüğü bir dönemde, büyümesine katkı sağlayacak iş ortaklıkları içerisine girmelidir. Takdir edilmeli ki, entellektüel organizasyonları diri tutan en önemli kaynak insan kaynağıdır. Masanın diğer tarafında DOL, Ttnet, doğuş gibi şirketler hepimiz adına daha kıymetli olurdu.

 93. Aslanoba bugune kadar yaptığı yatırımların hangisinden verim almış, para kazanmış?

  Bugüne kadar yatırım yaptığı web projeleri yerinde sayıyor çok ileri gidemiyor.

  Bence daha özel ve marka projelere yatırım yapsa daha iyi olur.

  Bu yatırımın webrazziyi ileri taşıyacağını hiç sanmıyorum.

 94. webrazzi için hayırlı olsun ama webrazzinin zaten tekel olduğu bir alanda diğer blogların hiç sansı kalmadığını düşünüyorum birde sadece kendi çevrelerinin haberleri yayınlarıken aslanobanın tekeline girmiş oldu kartellerimiz türk web dünyası için hayırlı olsun

 95. Mobidekorasyon Mobidekorasyon

  Süpriz oldu , konun can damarı olan soruyu birçok kişi sormuş fakat henüz bir bilgi verilmedi NEdir peki bu %15lik dilimin karşılığı ? MErak ediyoruz !

 96. peki biz kendi sitemiz için yatırım talebinde bulunmak için hasan beye nasıl ulaşabiliriz

 97. Webrazzi yükselen bir değer, tebrik ederim.