Webrazzi'nin yüzde 15 hissesi Aslanoba Capital tarafından satın alındı

Webrazzi'nin yüzde 15 hissesi Aslanoba Capital tarafından satın alındı

2006 yılının Ağustos ayında tam zamanlı olarak çalışırken kurduğum Webrazzi bu sene Ağustos ayında 8 yaşında olacak. Geçen sürede Türkiye'de yeni bir sektörün oluşumuna şahit olduk. Şirketler kuruldu, şirketler satıldı, melek yatırımcılar doğdu, yabancı yatırımcılar geldi ve Türkiye dünyanın en önemli internet pazarları arasında sayılmaya başlandı.

Geçen 8 yıl kulağa çok uzun gibi gelse de biz hala nasıl geçtiğini anlamaya çalışıyoruz. 2008 yılında Webrazzi'nin ilk etkinliği San Francisco'da Nokta sponsorluğunda gerçekleşen 30 kişilik Webrazzi Meetup San Francisco adını verdiğimiz bir yemekti. O yemekte henüz Intel Capital'de çok yeni olan Barış Aksoy ve Silikon Vadisi'nin çiçeği burnunda melek yatırımcısı Aydın Şenkut da vardı. Geçen yıllar içinde Intel Capital adına Barış Aksoy Nokta yatırımını gerçekleştirdi, Aydın Şenkut ise Felicis Ventures'la Silikon Vadisi'nde harikalar yaratıyor, şu anda vadinin en önemli melek yatırımcıları arasında yer alıyor.

2008 yılının Haziran ayında ilk gerçek anlamda konferansımız TechCrunch & Webrazzi Meetup gerçekleşti. O dönemlerde TechCrunch Avrupa'yı yöneten Mike Butcher'ı, Avrupa'daki birçok şehri gezerken İstanbul'a da gelmesi için davet etmiştim. Henüz tanışmamamıza rağmen, teklifimi kabul etmişti ve ücretsiz olarak 500 kişiyi ağırladığımız Webrazzi Meetup'a konuşmacı olarak katılmıştı.

2010 yılından itibaren ise herşey çok daha hızlı gelişmeye başladı. Webrazzi Gündem toplantıları başladı ve ilk Webrazzi Summit yine 2010 yılında gerçekleşti.

Sonrası zaten yakın tarihimiz olduğu için birçoğunuz tarafından hatırlanıyordur. Yarım günlük Webrazzi Gündem toplantıları yerlerini Webrazzi: E-Ticaret, Webrazzi: Dijital, Webrazzi: Mobil, Webrazzi: Startup konferanslarına bıraktılar ve Webrazzi Summit her sene büyüyerek Türkiye'nin en etkili internet konferansı oldu.

Webrazzi ekibi de geçen zaman içinde büyüdü... Kalamış'ta 60 metre kare bir bahçe katında tek başıma başladığım yolculuğumuz, 6 kişilik bir ekibe ulaştığımızda kişi başına düşen oksijen miktarının azalması sebebiyle yeni ofisimizde devam etti. Bugün tam zamanlı olarak 16 kişinin çalıştığı Webrazzi'de haliyle sektöre yönelik sorumluluklarımız ve okuyucularımızın bizden beklentileri de arttı. Artık çok daha planlı çalışmamız ve çok daha önemli işlere imza atmamız gerekiyor.

Örnek vermem gerekirse; şu anda Türkiye internet sektörünün en önemli dijital mecrası olan Webrazzi'yi farklı ülkelere de açılarak bölgesel bir güç haline getirmek istiyoruz. Bunun için de son 2 yıldır uluslararası medya ortaklıkları ve sponsorluklarla markamızı özellikle Avrupa ve Orta Doğu'da güçlendirmeye çalışıyoruz. Başarılı da oluyoruz... Ama daha yapılması gereken çok iş var...

Durum böyle olunca tek başıma yola çıktığım ve 8 yıldır harika bir ekiple canla başla çalıştığımız Webrazzi'de biraz desteğe ihtiyacımız olduğunu hissetmeye başladım...

Tahmin edersiniz ki geçen yıllar içinde Webrazzi sürekli Türkiye ve dünyadan çeşitli medya gruplarının, yatırım fonlarının ve bireysel yatırımcıların radarında yer aldı. Her yıl mutlaka farklı şirketlerden ortaklık ya da satınalma teklifi aldık, bunların bazılarında ciddi olarak ilerledik, bazılarını ilk etapta geri çevirdik. Ama bugün zamanı gelmişti ve bence Webrazzi'nin geleceği için hiçbirşeyin değişmeden devam edebileceği, ilişkilerde ve görüşmelerde fazlasıyla samimi ve içten olan, en önemlisi de aynı bizim gibi hızlı karar verip hareket edebilen Hasan Aslanoba'nın liderliğindeki Aslanoba Capital'le ortak olmaya karar verdik.

Hasan Aslanoba'yla yaklaşık 2 hafta önce yediğimiz yemekten sonra kağıt işlerimizi hızla tamamladık ve dün akşama doğru imzalarımızı atarak Webrazzi'nin %15 hissesinin kendilerine satışını gerçekleştirdik.

webrazzi-aslanoba

Merak edenler için konuyu biraz detaylandırmam gerekirse, bu şirkete bir yatırım değil. Aslanoba Capital benim sahibi olduğum hisselerin %15'ini satın alarak Webrazzi'ye ortak oldu ve tüm operasyonu geçmişte olduğu gibi yine bana ve ekibime bıraktı. Yönetim ve operasyonel kararlarda da hiçbir söz hakkı istemedi. Zaten bu anlaşmanın gerçekleşmesinde belki de en önemli nokta buydu. Ama elbette tecrübelerinden ve ekibinden faydalanmak bizler için çok değerli olacağı için dönem dönem kapılarını çalacağız.

Aslanoba Capital ile gerçekleşen ortaklık anlaşmasında Webrazzi'nin hukuki danışmanlığını gerçekleştiren Çalışkan & Kızılyel'e de bu noktada teşekkür etmek isterim. Sürecin bu kadar hızlı sonuçlanmasında Av. Sezer Çalışkan ve ekibinin desteği bizler için çok önemliydi.

Eğer konuyla ilgili farklı sorularınız olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.