Turkcell'in T-Fit akıllı bilekliğini inceledik

Turkcell'in T-Fit akıllı bilekliğini inceledik

Turkcell'in en yetenekli akıllı telefonu Turkcell T50'den sonra Turkcell markalı akıllı bileklik T-Fit'i de inceleme şansı bulduk.  Turkcell T50'den sonra, 25 Temmuz'da satışa sunulan akıllı bileklik T-Fit büyük vaadlerde bulunmuyor ama giyilebilir teknolojilere adım atmak isteyenlerin ilgisini çekebilir.

Ben Turkcell T-Fit'i Turkcell T50 ile birlikte denedim ama tüm Bluetooth 4.0 destekli Android 4.3 ve üzeri işletim sistemine sahip Androidli telefonlarla T-Fit'i kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle Turkcell Fit Android uygulamasını telefonunuza indirip bilekliğinizi telefonunuza tanıtmanız gerekiyor.

18 gram ağırlığındaki Turkcell T-Fit'in bileklik üzerinde takip edebileceğiniz 5 özelliği var; saat, titreşimli alarm, atılan adım sayısı, katedilen mesafe sayısı ve harcanan kalori miktarı.

Fit uygulaması yaş, boy ve kilo bilgilerinizi alarak kalori yakımını daha doğru bir şekilde hesaplıyor. Günlük adım hedefinizi de uygulamaya kaydedebiliyorsunuz. Hedefinize ulaştığınızda T-Fit güzel haberi titreşimle haber veriyor.

turkcell t fit akilli bileklik inceleme fiyat 2

Bunlara ek olarak katedilen adım ve kalori istatistiklerinizi ve uyku kalitenizi Turkcell Fit uygulaması üzerinden takip edebiliyorsunuz. Uyku kalitesini ölçmek için uyku saatlerini uygulamaya girmeniz ve gece T-Fit ile uyumanız gerekiyor. Sabah uyandığınızda T-Fit sadece uyku kalitenize dair 'yüksek kalite, düşük kalite' gibi tek bir gösterge sunuyor. Herhangi bir detay sunmuyor ama uyku süresi ve bilek hareketinizi hesap ederek bir yorum yaptığını düşünebiliriz.

Taşıması kolay

Siyah, mavi, pembe, sarı ve turuncu renk seçenekleriyle satışa sunulan Turkcell T-Fit'in diğer akıllı saatlere nazaran bir bileklik olarak daha iyi bir aksesuar olduğunu söyleyebilirim. Şık sayılabilecek ama bir ekstrası olmayan tasarımda kullanılan malzemenin kalitesi de fena değil. Turkcell T-Fit'i mikro USB şarj girişinden 15-30 dakika arasında şarj ederek günlerce kullanılabiliyorsunuz.

turkcell t fit akilli bileklik inceleme fiyat

Fiziksel tuşu olmaması dezavantaj

Turkcell T-Fit'in olumsuz yanlarından biri herhangi bir fiziksel tuşu olmaması. Ekranı açmak ve gösterilen 4 farklı bilgi arasında geçiş yapmak için kolunuzu sallamanız gerekiyor. Ancak içinde bulunduğunuz duruma ve bileğinizi sallama şiddetinize göre ekranı açmakta ve bilgileri okumak pek de kolay olmuyor. Diğer yandan görünen siyah ekranın sadece 1/3'i kullanılıyor (0.49 inç OLED) ve çok rahat bir okuma mümkün olmuyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde Turkcell T-Fit'in büyük vaadlerde bulunmadığını ama giyilebilir teknolojilere adım atmak isteyenlerin tercih edebileceğini söyleyebilirim.

Fiyat meselesi ve T50 satışları

Turkcell, 119 TL gibi rakiplerine nazaran uygun bir fiyat etiketini tercih etti ama genel olarak ve tüketicinin psikolojik eşiğini düşünerek fiyatı 100 TL'nin altına indirmesinin gerektiğini düşünüyorum.

turkcell t fit akilli bileklik inceleme fiyat 7

Bugün gelen bilgilere göre Turkcell T50'nin satışları 9 Temmuz tarihinden itibaren 165 bini aşmış ve T50, Turkcell’in cihaz portföyünde en çok tercih edilen akıllı telefon olmayı başarmış. Saatte ortalama 135 adetle önemli bir satış performansına ulaşan T50'nin satışlarının Turkcell'i memnun ettiğini görebiliyoruz ama şahsen T50 - T-Fit kampanyası yapılarak daha iyi bir satış rakamı yakalanabileceği kanısındayım.

Diğer yandan Turkcell, T50’lerin yerli üretimine de başlamış. Turkcell T50'ler Eylül ayından itibaren, “Made in Turkey” damgasıyla satışa sunulacak.

Merak ettiğim noktalardan biri Turkcell'in yeni bir bileklikle gelip gelmeyeceği ve benim düşündüğüm gibi daha ekonomik teklifler sunup sunmayacağı...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.