Apple CEO'su Tim Cook: "Gey olmaktan gurur duyuyorum"
Genel

Apple CEO'su Tim Cook: "Gey olmaktan gurur duyuyorum"

Tim Cook, gey olduğunu resmen açıkladı. Bloomberg Businessweek dergisinde yayımlanan mektubunda, cinsel yönelimini kamuoyuna açıklayan Cook, gey olmaktan gurur duyduğunu ve gey olmanın Tanrı'nın kendisine verdiği en büyük hediyelerden biri olduğunu söylüyor.

Tim Cook'un mektubundan, Apple CEO'su olmanın verdiği büyük sorumluluğun bu açıklamayı gerekli kıldığını anlıyoruz. Zira Cook, Martin Luther King'in "Hayatın en devamlı ve acil sorusu şudur: 'Başkaları için ne yapıyorsun?'" sözünü alıntılıyor ve bu her ne kadar özel bir konu olsa da, kişisel gizlilik arzusunun bu sorumluluğun önüne geçmesini istemediğine karar verdiğini söylüyor.

Tim Cook, kendisini bir aktivist olarak tanımlamasa da bugüne kadar LGBT haklarını aktif bir şekilde savunmuştu. Cook, Apple gibi çeşitlilikten yana olan bir şirkette çalıştığından ötürü şanslı olduğunu söylüyor ancak kendisi kadar şanslı olmayan bu azınlık kitlenin de yanında olduğu mesajını veriyor. Cook'un açık desteği elbette LGBT komünitesi için oldukça önemli.

Bu konunun teknolojiyle ne ilgisi var derseniz, teknoloji dünyasında çeşitlilik oldukça önemli bir sorun ve Cook'un azınlık statüde olmanın ne demek olduğunu bildiğini söylemesi, "diğer" gruplara da dikkat çekilmesini sağlıyor.

Cook'un mektubunun orjinal haliyle tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Throughout my professional life, I’ve tried to maintain a basic level of privacy. I come from humble roots, and I don’t seek to draw attention to myself. Apple is already one of the most closely watched companies in the world, and I like keeping the focus on our products and the incredible things our customers achieve with them.

At the same time, I believe deeply in the words of Dr. Martin Luther King, who said: “Life’s most persistent and urgent question is, ‘What are you doing for others?’ ” I often challenge myself with that question, and I’ve come to realize that my desire for personal privacy has been holding me back from doing something more important. That’s what has led me to today.

For years, I’ve been open with many people about my sexual orientation. Plenty of colleagues at Apple know I’m gay, and it doesn’t seem to make a difference in the way they treat me. Of course, I’ve had the good fortune to work at a company that loves creativity and innovation and knows it can only flourish when you embrace people’s differences. Not everyone is so lucky.

While I have never denied my sexuality, I haven’t publicly acknowledged it either, until now. So let me be clear: I’m proud to be gay, and I consider being gay among the greatest gifts God has given me.

Being gay has given me a deeper understanding of what it means to be in the minority and provided a window into the challenges that people in other minority groups deal with every day. It’s made me more empathetic, which has led to a richer life. It’s been tough and uncomfortable at times, but it has given me the confidence to be myself, to follow my own path, and to rise above adversity and bigotry. It’s also given me the skin of a rhinoceros, which comes in handy when you’re the CEO of Apple.

The world has changed so much since I was a kid. America is moving toward marriage equality, and the public figures who have bravely come out have helped change perceptions and made our culture more tolerant. Still, there are laws on the books in a majority of states that allow employers to fire people based solely on their sexual orientation. There are many places where landlords can evict tenants for being gay, or where we can be barred from visiting sick partners and sharing in their legacies. Countless people, particularly kids, face fear and abuse every day because of their sexual orientation.

I don’t consider myself an activist, but I realize how much I’ve benefited from the sacrifice of others. So if hearing that the CEO of Apple is gay can help someone struggling to come to terms with who he or she is, or bring comfort to anyone who feels alone, or inspire people to insist on their equality, then it’s worth the trade-off with my own privacy.

I’ll admit that this wasn’t an easy choice. Privacy remains important to me, and I’d like to hold on to a small amount of it. I’ve made Apple my life’s work, and I will continue to spend virtually all of my waking time focused on being the best CEO I can be. That’s what our employees deserve—and our customers, developers, shareholders, and supplier partners deserve it, too. Part of social progress is understanding that a person is not defined only by one’s sexuality, race, or gender. I’m an engineer, an uncle, a nature lover, a fitness nut, a son of the South, a sports fanatic, and many other things. I hope that people will respect my desire to focus on the things I’m best suited for and the work that brings me joy.

The company I am so fortunate to lead has long advocated for human rights and equality for all. We’ve taken a strong stand in support of a workplace equality bill before Congress, just as we stood for marriage equality in our home state of California. And we spoke up in Arizona when that state’s legislature passed a discriminatory bill targeting the gay community. We’ll continue to fight for our values, and I believe that any CEO of this incredible company, regardless of race, gender, or sexual orientation, would do the same. And I will personally continue to advocate for equality for all people until my toes point up.

When I arrive in my office each morning, I’m greeted by framed photos of Dr. King and Robert F. Kennedy. I don’t pretend that writing this puts me in their league. All it does is allow me to look at those pictures and know that I’m doing my part, however small, to help others. We pave the sunlit path toward justice together, brick by brick. This is my brick.

Tim Cook is the CEO of Apple

Yorumlar (17)
 1. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Gaylığıma laf ettirmem demiş

 2. Serkan Serkan

  Neden gey yazıyorsun anlamıyorum. Eğer türkçe kullanmak istiyorsan eşcinsel diyebilirsin. Eğer bunu kullanmak istemiyorsan Gay yazman gerekiyor.

  1. Sanırım yazıdaki linki fark etmediniz, TDK Sözlük'ten arayabilirsiniz, Türkçe "gey" kelimesi kullanılıyor, "eş cinsel" ayrı yazılan bir kelime bu arada ;)

   1. Mehmet Mehmet

    Merve kiskandinmi yoksa bizi

  2. merve gelişine vurmuş :)

 3. Western Western

  Hz. Lut (A.S)'ın kavminin helak olma sebebi...

 4. Corvinus Corvinus

  gey olması ve lgbt haklarını savunmasına bir şey diyemem. bu onun tercihi ve saygı duymaktan başka bir şey yapamayız. ancak dikkatimi çeken nokta şu cümle oldu. Apple gibi çeşitlilikten yana olan bir şirket... sizce de ironik değil mi bu durum ? :D yani apple ve çeşitlilik yan yana getiremiyorum yanlışsam düzeltin :D

  1. Bora Dan Bora Dan

   Yani Apple sirketinin cesitliliginden bahsediyor. Uluslararasi bir sirket olmasi, din, dil, irk, cinsel tercih ayrimi yapmadan herkesin birlikte calismasi vs. Bundan bahsediyor.

 5. bi anda apple a bakısım degisti bi sogudum bisey oldu ya ! yani bunu acıklamak zorundamıydın be kardesim ! bu cinsel tercih özgürlügü meselesini de maalesef ben anlayamıyorum . Ne derseniz deyin abi , ben gayligin normal bir davranıs olduguna inanmıyorum.Cünkü dogaya inanan bir insanım ve bu da tabiata aykırı geliyor ...ee diyolar ki onlarda normal insanlar ! ee ekranlarda sunları da duyuyoruz "siz bu kadar güler yüzlü katil gördünüz mü?" ee o insan da normal gibi görünüyor ama bir katil ! tabi örnek tam karsılık olmayabilir ama aynı mantık. Bi insanın gay olarak zararsız olması durumu normal göstermez bence !

  1. Alkan Alkan

   Uzun zamandır bu kadar net bir saçmalık okumamıştım.

   1. Arkadasım sen gaylere sempati duyabilir veya kendin bizzat gay olabilirsin ! Herkes Gaylere sempati duymak zorunda da degil ! Sen nasıl istiyorsan öyle yasa ama ben gayligi tasvip etmiyorum iste o kadar !

  2. Doğaya inanıyorsan eş cinselliği normal karşılaman lazım. Doğa da eş cinsel ilişki sıklıkla görülen bir şey.

 6. Neo Ekonomist Neo Ekonomist

  Samsung bunu kullanacak ve Apple'nin üzerine gidecektir...

 7. Anda_Pro Anda_Pro

  Bir şeyin doğru olup olmadığını anlamak için o şeyi herkesin aynı anda yaptığını düşünün. Mesela herkesin eşcinsel olduğunu. Ortaya çıkacak tuhaflıkları anlatmama gerek yok. Siz düşünün. Allah'ın koyduğu kurallara karşı gelmeyin. Kazanan siz olursunuz.

  1. Bu nasıl bir mantıktır. Dünya çeşitliliği sayesinde var olabilen bir gezegen. Herkesin kadın ya da herkesin erkek olduğunu da düşününce saçma geliyor, erkek ya da kadın olmanın yanlış olduğu anlamına mı geliyor yani bu? Var olmayan varlıklara inanıp hayatınız boyunca tapıyorsunuz, kendi inancınızdır kimsenin laf ettiği yok ama bu hayali varlıkların koyduğu hayali kuralları başkasına dayatamazsınız, kendi içinizde yaşayın inancınızı bırakın kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın.

 8. Y. M. K Y. M. K

  Bir escinsel olarak, cinsel egilimden gurur duyma sebebini hic anlayamadim. Icinde disinda bir seyler degistirebilir bu egilim ama gurur duyma sebebi ya da utanma sebebi olduguna inanmiyorum. Bilgisiz insan gurur duymak icin sebep arar kendinde, bir sey bulamazsa kendi 'farklilik' belirtisini kullanir. Heteroseksuel birisinden boyle nispeten sacma bi aciklama duyamayiz sanirim, escinsellerin azinlik olmadigini goz onune aldigimizda. Saygilar

  1. Biraz hak vermekle beraber adamın konumu gereği böyle açıklamalar yapıyor olması normal. Zira bizim ülkemizin aksine Amerika'da eş cinsel olduğunu açıklamak artık sadece kişisel bir tercih meselesi. Elbet sosyal çevre baskısı bulunuyor ama bizdeki gibi canından olma tehlikesi pek de yok artık. Yani bu tarz açıklamaları, kendini hala saklayan ve hatta bu yüzden hayatta bir yerlere gelemeyen eş cinselleri cesaretlendirme çabası olarak nitelendirebiliriz sanırım.