Uber'in İstanbul'a tahmini varış süresi çok yakın
Mobil

Uber'in İstanbul'a tahmini varış süresi çok yakın

Dünya çapında 35 ülkede hizmet vermekte olan ve kullanıcıları için mobil uygulama üzerinden taksi ve şoförlü lüks araç çağırmayı kolaylaştıran Uber'in Türkiye pazarına ilgi duyduğunu biliyorduk. Son günlerde uluslararası açılımını hızlandıran şirketin Türkiye'ye giriş için de yoğun şekilde çalıştığını duymaya başladık.

Öncelikli olarak İstanbul'da hizmet vermeye hazırlanan Uber, aldığımız duyumlara göre taksi durakları ile görüşmeler yapıyor ve hatta taksi şoförlerini sisteme dahil etmek için çeşitli kolaylıklar ve imkanlar sağlıyormuş.

Uber Türkçe web sitesi ve İstanbul iş ilanları

Tercümeleri henüz pek başarılı olmasa da web sitesine Türkçe dil seçeneği de ekleyen Uber, İstanbul'da çalışacak bir Genel Müdür, bir de Operasyon & Lojistik Müdürü aradığını da açık olarak listelediği iş ilanlarından paylaşıyor.

uber-turkce

Uber İstanbul'a "UberTAXI" ile girecek

Uber web sitesinde tüm ülkelerdeki operasyonları için kullanılabilen şoför başvuru formunda İstanbul için de başvuru yapmak mümkün. Uber'in dünyanın farklı yerlerinde sunduğu özel şoförlü lüks araç segmenti için henüz formda bir başvuru opsiyonu yer almıyor. Ancak İstanbul'lu taksi şoförleri için tam da duyumlarımızı doğrular nitelikte başvuru imkanı bulunuyor.

uber-taksi-turkiye

Fikir olması için paylaşayım; Uber dünyada UberX, UberTAXI, Black Car, Uber SUV, LUX gibi seçenekler sunuyor ve her bir segmentte farklı ücretlendirmeler ile kullanıcılarına seçim imkanı sağlıyor.

Daha önce Uber kullanmadıysanız, Londra'da 2012 yılında şirket pazara yeni girdiğinde Webrazzi'ye özel olarak gerçekleştirdiğimiz Uber test sürüşüne ait videoyu izleyebilirsiniz. Bu videoda görebileceğiniz gibi test sürüşü için çağırdığımız araç özel şoförlü bir lüks segment aracıydı. Uber o yıllarda henüz UberTAXI seçeneği sunmuyordu.

Uber ile BiTaksi rekabeti başlıyor

Şirketin Türkiye pazarına başlangıç olarak taksi çağırma seçeneği ile girecek olması haliyle akıllara BiTaksi ile yaşanacak rekabeti getiriyor. Hatırlarsanız Webrazzi: Ödeme Sistemleri Konferansı'nda BiTaksi kurucusu ve CEO'su Nazım Salur ile yaptığım söyleşide önemli rakamlar paylaşılmıştı. Aralık 2013'te Nazım Salur'un paylaştığı bilgilere göre BiTaksi 4000'den fazla taksici tarafından kullanılıyor ve uygulaması da 250 binden fazla indirilmişti. BiTaksi'nin 2014 yılında 1 milyon kullanıcıya ulaşma hedefi olduğu da paylaşılan diğer bilgiler arasındaydı.

Henüz konuşmak için çok erken ancak yoğun reklam harcamasını devam ettiren BiTaksi ile Uber'in Türkiye pazarında nasıl bir rekabet yaşayacağını merakla bekliyorum. Diğer taraftan hafızam beni yanıltmıyorsa Uber'in bugüne kadar giriş yaptığı pazarlarda satın aldığı herhangi bir lokal girişim de bulunmuyor.

Uber kısa süre içinde İstanbul'da başlayacak

Farklı kaynaklardan konuyla ilgili farklı görüşler aldığımız için şu an anda tam olarak bir zaman paylaşmamız doğru olmayacak. Ama genel olarak aldığımız bilgiler Uber'in çok da gecikmeden İstanbul'da hizmet vermeye başlayacağı yönünde. Hatta bu düşüncemizi Uber'le görüşen bazı taksi şoförleri de doğruluyorlar.

Konuyla ilgili yeni bilgiler almamız ya da şirketten bir açıklama gelmesi durumunda haberimizi güncelleyeceğiz. Son olarak hemen şaağıda Uber CEO'su Travis Kalanick'le yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Yorumlar (8)
 1. İstanbul beyefendileri nezaket ve misafirperverlikleriyle meşhurdur. TAXIGAR'da kendileri gibi servislerini sahaya hazır hale getirmeye çalıştığı şu günlerde sektöre getireceği canlılık için teşekkür ederiz. Hoş gelsinler! Amaç ortak. Hizmet etmek. Hizmet yarışında üstün başarılar dilerim.

 2. Rekabet iyidir, ama bir ülkenin dilini google translate ile çevirebileceklerini düşünmeleri şimdiden -1.

  Türkiye'de Fransızca ve Flamanca'yı akıcı bir şekilde konuşacak insan kaynağı bulmaları konusunda da kendilerine başarılar diliyorum :)

  1. Sevgili Anıl,

   Bu ve buna benzer konuların çözümlerine odaklanıp en etkin uygulama biçimine karar vermek vakit alan bir olay olmasına rağmen işaret ettiğiniz meseleyi çözmek deneyimli geliştiriciler için basittir.

   Hani inovasyon ve dünya markası olabilmek adına serzenişlerde bulunulan bir zamanda en azından kurumsal kimlik oluşturulurken tarafları "kim kime özenmiş?" gibi zan altında bırakıcı teşebbüslerden vazgeçilse daha güzel olacak :)

   Buna benzer bir haber vardı yine Webrazzi'de. Ben Taxigar'dan bahsederken bir arkadaş sözde zor durumda bırakacak ya... Kim duymuş Taxigar'ı gibisinden bir cümle kullandı. Böyle birbirinin tekrarı iş yapacağıma sabırla ve itinayla projelerimi yeteri seviyeye taşıdıktan sonra piyasaya çıkarım. Kazandıktan sonra ilk mi çıkmışım son mu benim için fark yapmaz. Zira ben bu stratejiyi çocukluktan beri uygularım. Çamurlu yollarda arkadaşlarımın yürüdüğü izleri takip ederek tertemiz taşa çakala basmadan yine aynı yere varırdım :) Eve de döndüğümde anneciğimden afferimi koparırdım. Bu kış kıyamet hiç üzerine çamur sıçratmamışsın derdi bana :) Anlatabildimmi. Taklitler asıllarını yaşatır. Özgün olmak gerekir. Gerçekten Türkiye için bir şeyler başarmak gayesi olanlar için tabiki manalı olur bu sözler. Yoksa dilin kemiği yok...

   İşaret ettiğiniz konu için teşekkür etmek istiyorum Sevgili Anıl Bey, bu meseleyi bir defa daha değerlendirme fırsatı buldum. Tazelenmiş oldu zihnimde. Saygılarımla. mCan

 3. Pazara ilk önce girmek büyük avantajdır. BiTaksi 1 yıldır baya yol katetti. Uber'in çok fazla zorlayabileceğini düşünüyor değilim. Ayrıca Türk insanının kültürünü ve yaşayış tarzını bilmeden, yurt dışından direk kopyalanıp yapıştırılan girişim modelleri çok fazla tutmuyor. Son olarak, rekabetin son kullanıcıya fayda sağlaması dileğiyle.

  1. Pazara ilk girmenin büyük avantaj olduğuna katılıyorum, fakat BiTaksi özgün bir model değildir, yurt dışından yıllar sonra klonlanıp uygulanmıştır. Uber özgün, hızlı büyüyen, ciddi yatırımlar almış olan ve başarılı bir uygulamadır, hafife almak yanlış olur.

  2. Uber'in toplamda $307,5M yatırım almış olduğunu, yatırımcıları arasında Google Ventures'ın da bulunduğunu ekleyelim. BiTaksi $2M yatırım almıştır, muhtemelen de önemli bir kısmını outdoor reklam ile bitirmiş veya bitirmek üzeredir.

 4. Can İpekçi Can İpekçi

  Selamlar,

  Yazınızda taraflı bir yan yok, ancak şirketiniz ortaklarının yatırımlarının adının geçtiği yazılarda "x şirketinin yatırımcısı y kişisi webrazzi ortağıdır" şeklinde bir disclaimerda bulunursanız daha doğru habercilik yapılmış olur gibime geliyor.

 5. Renkly1I Renkly1I

  Uber ile Bitaksi farklı kulvarlar sanki.