Uber Türkiye pazarına girmeye mi hazırlanıyor?
Girişim

Uber Türkiye pazarına girmeye mi hazırlanıyor?

Şöförlü lüks araç servisi Uber, araç kiralama ya da taksiye alternatif getiren ABD merkezli bir girişim.

Geçtiğimiz yaz aylarında Londra'dan başlayarak Avrupa pazarına açılan Uber, aldığımız duyumlara göre bir yandan Avrupa'daki yeni noktalara sıçrarken, Türkiye pazarına da göz dikmiş durumda.

Şu anda Amsterdam, Paris ve Londra olmak üzere Avrupa'daki üç noktada faaliyetlerini sürdüren Uber şirket yetkililerinin sektörden bazı isimlerle iletişime geçtiği duyumlarını aldık.

Uber'ın uluslararası işe alımlarından sorumlu kişisi Nicolas Buteau'nın attığı tweet ile Uber'in Avrupa'daki büyüme eğiliminden zaten haberdardık. Sektörden aldığımız bazı duyumlar da bize Uber'in Türkiye için araştırma yaptığı ve görüşmeler istediği yönünde olunca, bu haberimizi Türkiye pazarı için doğrulamış olduk.

Konu ile ilgili sorularımızı ilettiğimiz Nicolas Buteau, şu an için Türkiye'den bir işe alım faaaliyeti yapmadıklarını söylese de, önümüzdeki yıl Uber hizmetini Türkiye'de başlattıklarında konuyla ilgili yeniden görüşebileceğimizi bize iletti. Yani bu resmi ağızdan sızdırdığımız bilgilere göre Uber 2013 yılında Türkiye'ye, daha doğrusu İstanbul'a gelecek.

Uber kurucu ortaklarından Garrett Camp, Blackjet ile uçak kiralama servisi işine de girmiş ve aslında Uber'in iyi gidişatını da gözler önüne sermişti. Uber servisini, biz de LeWeb Londra'da denemiş ve Uber hizmetini basitçe özetleyen bir video çekmiştik. Hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Ahmet Birinci Ahmet Birinci

  Oncelikle sunu soylemekte yarar var Uber gibi modellerin Turkiye'de islemesi biraz zor.

  1. O araclara taksiciler hic iyi davranmiyor

  2. Araclarin 20 tanesinin en az Uber tarafindan satin alinmis ve 800 000 TL teminat mektubu yatirilmasi gerekiyor

  3. Turkiye'de Uber'in hizmet verdigi gibi private-car hire araclari yok.

 2. Bu model Türkiye'de yürürlükte olan korsan yasasını ihlal ediyor. Şehir içi şoförlü araç kiralama taşımacılığı korsan taşıma olarak görülüyor. Ancak şehir içinden şehir dışına gidecekseniz yasal olarak bu mümkün. Bu nedenle Über var olan modeliyle gelip Türkiye'de çalışamıyor olmalı. Eğer Über'e özel bir izin verilirse, bu durumda Türkiye'de bu işi yapmak isteyip de hukuki nedenlerle yapamayanlara haksızlık olacak.

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   peki bu hava alanından özel şoför hizmeti verenler nasıl yapıyor şu anda? şehir içi yine?

   1. Özel izin alıyorlar her araç için.

 3. Rentacarilan Rentacarilan

  Taksiyi anladıkda rent a car olayına yani araç kiralama oalyına nasıl çözüm getirecek türkiyede araç kiralama federasyonu kurulmadan araç kiralama işini kaliteli firmalar düzgün bir şekilde yapamaz

  1. Rentacar için bir federasyona gerek var mı? Bu işi zaten Amerikan markalı şirketlerin bayiliğini alanlar gayet güzel yapıyorlar. İnsanlar iki tane araba alıp kendini kocaman şirket sanan insanlar yapmaya çalıştığı için ve o araçlardan biri kaza yapınca bütün borcu sürücüye yüklemeye çalıştıkları için ilerlemiyor bu işler. National, Avis, Budget gayet kaliteli firmalar ve çok iyi iş yapıyorlar.