BiTaksi kurucusu Salur: İndirilme sayımız 250 bin aylık aktif kullanıcı sayımız 150 bine ulaştı
Etkinlikler

BiTaksi kurucusu Salur: İndirilme sayımız 250 bin aylık aktif kullanıcı sayımız 150 bine ulaştı

 • Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı 2013'ün merakla beklenen konuşmacılarından bir tanesi olan BiTaksi kurucusu ve CEO'su Nazım Salur, BiTaksi'nin açıldığı günden bu yana geldiğimiz süreçteki gelişimi ve mevcut durumuyla ilgili bilgileri paylaştı.

webrazzi-odeme-13logoWebrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı 2013'ün merakla beklenen konuşmacılarından bir tanesi olan BiTaksi kurucusu ve CEO'su Nazım Salur, BiTaksi'nin açıldığı günden bu yana geldiğimiz süreçteki gelişimi ve mevcut durumuyla ilgili bilgileri paylaştı.

Aldığı yatırım sonrası özellikle outdoor reklamlara ağırlık veren ve İstanbul'da neredeyse heryerde karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bununla ilgili Nazım Salur şirketin outdoor reklam yatırımının milyon dolar seviyesinde olduğunu ve outdoor reklamlarının ilerleyen aylarda bitmeyeceğine tam aksine artarak devam edeceğini aktardı.

İstanbul'da yaklaşık 18 bin taksi ve yaklaşık 50 bin taksi şoförü olduğunu ekleyen Salur, bununla birlikte yaklaşık 4 bin adet taksiciye telefon verdiklerini aktardı.

photo 1 (1)

BiTaksi uygulamasının indirilme sayısının 250 bini geçtiğini ve indirenlerin yarısına yakınının düzenli olarak kullanmayı devam ettiğini aktaran Salur, haftalık olarak %30 büyüdüklerini bununla birlikte İstanbul'da günlük olarak 700 bin taksi yolculuğu yapıldığını paylaştı. Şu anda bu sayının %1 ine bile ulaşamadıklarını 2014 yılında ilk hedeflerinin bu taksi yolculuğunun %1'ini gerçekleştirmek olduğunu gelecekte uzun vadede %10'unu gerçekleştirmeyi planladıklarını  aktardı.

bitaksiiiiiiii

Salur, son dönemde önemli geliştirme olarak kredi kartı ile ödeme yapma seçeneğini eklediklerini belirterek, bundan çok umutlu olduklarını ve çok iyi büyüme kat ettiklerini belirtti. BiTaksi ile günlük olarak yapılan ödemelerin %15'inin kredi kartı ile yapıldığını ve  ortalama taksimetre tutarının 18 TL olduğunu kredi kartı ile günde 150-200 adet ödeme işlemi yapıldığını aktardı.

2014 yılında 1 milyon kullanıcıyı hedeflediklerini ve 2014 yılında yapılacak ödemelerde kredi kartı ile ödeme oranının %50'nin üzerine çıkmasını bekledikleri Nazım Salur'un konuşmasında aktardığı son bilgi oldu.

Yorumlar (12)
 1. Keske reklam ve tanitima harcadikalari butcenin bir kismini kendilerini taksicilere tanitmaya harcasalar hala taksi sayisi yetersiz 4 kere cok merkezi bolgelerde deneme yaptim hic birinde de taksi bulamadi.Dusunce ve uygulama guzel ozellikle kredi karti ozelligi cok yararli olmus.

 2. Mert Meriç Mert Meriç

  Günlük ödemelerin %15i kredi kartı bu da 150-200 mertebesinde ise, yaptı mı günde max ~1333 ödeme... Ortalama tutar 18TL... 1333*18 = 24000TL günlük ciro... Yüzde kaçını komisyon olarak alıyorlardı?

  1. Volkan Küçük Volkan Küçük

   bence, makul olan %5-7 arasıdır.

  2. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   10TL altına 50Kr, 10TL ve üzerine 1TL diye biliyorum.

   Bu arada şunu da okuyunuz lütfen: https://eksisozluk.com/hesaplayan-adamlar--105955

   1. Mert Meriç Mert Meriç

    yazı güzelmiş :) burdaki hesap tamamen onların verisi ama tahmin yok yani ortalıkta... niyeyse her rakamı verip günlük işlem hacmini es geçmişler... komisyon dediğiniz gibi ise reklam masrafını karşılayamaz gibi duruyor... Yüzdesel bir veri vardır diye tahmin ediyorum.. Kullanıcı sayısına göre transaction düşük gözüküyor...

   2. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

    Repeat purchase burada önemli olan, müşterinin life-time value'su. Ben şahsen en az 10 kere kullandım, çok da mutluyum. Umarım bu işi tuttururlar, zira kredi kartı ile taksi ödemelerim dışında neredeyse nakit para harcamaz oldum.

 3. Ben de aynı şekilde çok merkezi yerlerde denememe rağmen olumlu sonuç alamadım. Hatta her seferinde taksicilerle konuşuyorum bu olay tutmuş değil ve yanlış yolda gidiyorlar.

  Alınan yatırımlarla ayakta duran bir site.

 4. Aktiflik tanımını çok merak ettim doğrusu, uygulamayı açan kitle aktif mi sayılıyor acaba, yoksa taksi kullanan mı aktif sayılıyor?

 5. Bu aplikasyonun San Francisco merkezli Uber aplikasyonunun birebir aynisi oldugundan bahsetmis mi hic konusmalarinda?

 6. Murat Özkan Murat Özkan

  Bugün, Erenköy'deyken Acıbademdeki Acıbadem Hastanesine gitmek için Bi Taksi'den taksi çağırdım. Ancak sürücü üniversite öğrencisi genç bir çocuktu ve Acıbadem'deki Acıbadem Hastanesini bilmiyordu. Senin arabanda Navigasyonun yok mu, sen koskoca hastaneyi nasıl bilmezsin, bence sen taksiliği bırak kendine uygun bir iş bul dediğimde ise taksiyi durdurup beni ve ailemi indirmek istedi. Kendisine 40 yıllık gazeteci olduğumu böyle bir durumun başıma ilk kez geldiğini, gerekli yerlere şikayet edeceğimi söylediysem de "ailemin" sayesinde dayak yemekten kurtulduk:) Torunum yaşındaki çocuk öyle hitap etti maalesef. Saypın Bi Taksi yetkilileri size sesleniyorum, aracında navigasyonu olmayan, Acıbadem'deki Acıbadem Hst.'sinin yerini bilmeyen şoförlere taksisinde çalıştıranlar hakkında gereken uyarıyı ve yaptırımı bir an önce uygulayınız. Yoksa çok müşteri kaybedersiniz.

  1. Arda Can Arda Can

   Murat Bey Selamlar ;

   Bende üniversite öğrencisiyim ve ailem öğretmen emeklisi izmirde yaşıyorlar ve ben istanbulda hem okuyup hemde hayatımı idam ettirmeye çalışıyorum ve emekli bir ailenin çocuğu olarakda arkadaşlarım gece kulüplerinde vs tarzında hafta sonlarını geçirirken ben ve benim gibi sizinde rastladığınız arkadaşlarımız taksi pazar şöforlüğü yaparak hayatımızı idam ettirmeye çalışıyoruz,sanırım paralı bir abimizsin malum 40 yıllık gazetecisin ve istanbul da yaşıyorsun,,sorarım size taksi şoförü arkadaşımızı Senin arabanda Navigasyonun yok mu, sen koskoca hastaneyi nasıl bilmezsin, bence sen taksiliği bırak kendine uygun bir iş bul demek yerine YERİ SİZİN TARİF EDİP ONU RENCİDE ETMEMENİZ NEYİ KAYBETTİRİRDİ ?????

 7. bitaksi.com domainini 2008 yılında ilk alan kişi benim. Projeyi hayata geçirmek bugünkü ekibe kısmetmiş. Başarılı bir iş, umarım bekledikleri gibi olur herşey.