Taksi çağırma uygulaması BiTaksi, Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Taksi çağırma uygulaması BiTaksi, Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım aldı

 • Taksi çağırmanın yeni yöntemi olarak kendini tanımlayan BiTaksi'ye Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım geldi.

Taksi çağırmanın yeni yöntemi olarak kendini tanımlayan BiTaksi'ye Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım geldi. Geçtiğimiz Mart ayında açılan BiTaksi uygulaması iOS ve Android mobil cihazınızdan size en yakın taksiyi çağırmanızı sağlıyor. Kısa süre önce web sitesi üzerinden taksi çağırma hizmeti de vermeye başlanmış.

BiTaksi'ye haziran ayında GittiGidiyor kurucu ortaklarından Serkan Borançılı açıklanmayan bir bedelle yüzde 5 ortak olmuştu. Bugün ise Hasan Aslanoba'nın yaptığı 2 milyon dolarlık yatırımla BiTaksi'nin değerlemesi 10 milyon dolara ulaşmış.

Yirmi kişilik bir ekibe sahip olan BiTaksi'nin şu anda sadece İstanbul'da bir ofisi bulunuyor ve sadece İstanbul'da hizmet veriyor. Servisin yatırım sonrasında ise yıl sonuna kadar iki büyük şehirde daha hizmet girmesi planlanıyor.

bitaksi-hasan-aslanoba-yatirim

Birkaç sefer kullanma şansı bulduğum BiTaksi'nin çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kullansın veya kullanmasın taksi şöförlerinin büyük bölümünün haberdar olduğu BiTaksi'nin aldığı yatırımla birlikte çok daha hızlı şekilde yayılacağını tahmin etmek zor değil. Şu anda taksiciler için de ücretsiz olan uygulama, bir süre sonra taksicilerden müşteri (seyahat) başına ücret alacak. 

Nazım Salur tarafından kurulan BiTaksi, açılışından kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen hem çok iyi bir bilinirlik elde etmeyi başardı, hem de Türkiye internet sektörünün iki önemli ismiyle ortaklık yapmayı başardı. Açıldığı günden itibaren takdir toplayan girişimin önümüzdeki aylarda nasıl bir seyir izleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (42)
 1. Rokkito Rokkito

  Harika bir yatırım ve harika bir proje!

  1. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

   Merhabalar sayin yetkili,

   Rokkito.com ile tanismak istiyorum.

   Guzel yatirim ama zor.

 2. Alessandro Alessandro

  Aslanoba show devam ediyor. haftanın ilk güzel haberi ve güzel yatırımı.

 3. Kamil Nur Kamil Nur

  Çok ciddi söylüyorum lütfen hasan abiyi uyandırın artık bu tatlı rüyadan. sonra dizini dövmesin.

  1. Hakanylmz Hakanylmz

   Sermayem olsa aynısını yapardım. İyi çıkış yapmış, inandığın 15-20 tane projeye yatırım yap, içlerinden biri tutsa yaptığın toplam yatırımların kaç katını zaten kazanmış olursun. Kaldı ki bunlar dışında zaten milyon dolar geliri olan birisi.

 4. Adem Öztaş Adem Öztaş

  Ek bilgi; İstanbul büyük şehir belediyesi bütün taksiler için tek çağrı merkezi oluşturmayı planlıyor.

  1. Ahmet Uğurel Ahmet Uğurel

   hep var böyle bir söylenti senelerdir

 5. Bence Hasan Bey'in son zamanlarda yaptığı en doğru yatırım. Diğerleri de iş olarak kabul edilebilir olmakla bu kadar ederler miydi emin değilim.

  Hele ki taşıt.com tamamen gereksizdi. Ancak hakkında hayırlısı olsun.

  Bu iş güzel iş. Naçizane önerim, asla ve kataa fiyatları müşteriye yansıtmamaları. Sıkıntılı olur.

 6. Samet Özdemir Samet Özdemir

  Girişimcilik diye buna derim, Başarılar gerçekten

 7. Fizitti Fizitti

  Geçrekten çok başarılı bir projeye yatırım yapılmış. Tebrikler...

 8. 2 Sene önce bu proje aklımdaydı kurulmuş mu diye daha önceden araştırdım en az 10 kişi kurmuş hepsi yarıda bırakmış ve kendilerine tekrar aktif etmeyi önerdim hiçbiri de kabul etmedi.

 9. Özetle : "Aslanoba Valley" :)

  1. Yada Türkçe: Aslan vadisi.

 10. Ahmet Karlı Ahmet Karlı

  Bu çok güzel bir yatırım işte. Helal olsun!

 11. Aslanoba durmak bilmiyor

 12. Deniz Kumtepe Deniz Kumtepe

  benim anlamadığım Hasan Bey bu parayı yatırırken hiç mi demiyor ki "acaba ben sıfırdan yapsam böyle bir projeyi gerçekleştirebilir miyim" diye. Proje 10m $ üzerinden bir değerlemeye sahip olacağını sanmıyorum. Ayrıca çalışan takıma bağlı bir proje de değil yani know-how istemeyen bir proje, dolayısyla da Hasan Bey böyle bir ekibi gayet tabi kurabilirdi.

  Serkan Borançalı'nın meblağ belirtilmeden 5% ortak olması da beni kuşkulandırmıyor değil

   1. Huseyin Huseyin

    İşpark; belediyeye ait en sevmediğim kurumlardan biri.

    Ve sürekli bu şirkete ait kanunlar çıkarılıyor.

    Belediye ve şirket ile ilgili yüzlerce söylenecek şey var ancak bunları herkes tahmin eder ben sadece şunu söylemek istiyorum; hükümetimiz herşeyi satıp savururken özelleştirme candır, devletin sermaye piyasasının içinde ne işi var derken kalkıp nasıl bir belediye şirketi yok taksiymiş yok kaldırım kiralamakmış, yok İstanbul'da ki bütün otoparkları kendi işletecekmiş bu nasıl bir mantık ya?

    Bu verdiğin linki okuyunca; İstanbul belediyesinin açtığı zavallı bir video TUBE sitesi vardı o aklıma geldi. O zamanda İBB Youtube rakip görmüştü :) ne zavallı bir girişim bir ses seda.

  1. Huseyin Huseyin

   Deniz, arkadaşım parası olan herkes her işi yapabilir diye bir şey yok. Parası olan herkes iyi ekip kuramaz, o ekibi yönetemez hadi bunları yaptı diyelim :) senin mantığına göre bugüne kadar yapılan yatırımların tamamını zaten parayı bastırıp sıfırdan kendi yapabilirdi eee o zaman bunların hangisini denetleyecek ?

   Yurtdışında bırak internetin gelişmesini insanlığın gelişmesini sağlayan böyle yatırımlardır. Dizel motor yapılırken yada elektirik bulunurken bunların hepsinde yatırımcılar en büyük katkıyı sağlar. Bunların herbirini kocaman fabrikalar yapamazmıydı? Yapabilirdi ama işi uzmanına bırakıp onlara maddi destek verdiler.. Youtube yada facebook'ta aynı mantıkla erken dönem yatırımlar aldı ve o gün yatırım yapanlar bugün milyar dolarların sahipleri.

   Yatırım süreçlerini böyle basite indirgemeyin eleştiri yaparkende biraz karşınızdaki kişiyi tartın, Hasan Aslanoba son derece başarılı bir iş adamı, iyi eğitimli ve iyi bir çevresi var. Bu yatırımı yaparken hiçkimseye sormadı araştırmadı mı sanıyorsunuz ?

   Ben sizden şunu beklerim ki inşallah başarılı olur bu yatırımı ile ve daha çok projeye yatırım yapar.

   1. Ahmet Uğurel Ahmet Uğurel

    bravo herkes böyle pozitif olsa türkiye alır başını giderdi

 13. Yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi ben de İBB'nin üzerinde çalıştığı duyumunu aldım. Böyle birşey olursa günümüzde bu uygulamaları kullanışsız hale getirecek bir kural/kanun çıkması çok olası. Umarım bu şekilde ilerlemez.

  Fikir içinse, İstanbul'daki taksi sayısının ve kullanım sıklığının kafaları bulandırdığı görüşündeyim. Her ne kadar sayılar çok etkileyici olsa da bu taksilere ulaşım da bir o kadar kolay, yurt dışındaki gibi az bulunma durumu yok. "Duraktan çağırma"yı da geçebilir mi bilemedim.

 14. boş bir yatırım değil ama kendini zor amorti eder. bana göre yani...

  bir geçmiş olsun daha.

 15. Son zamanlardaki Aslanoba'nin arka arkaya yatirimlariyla kendimi aksiyon dizisi izler gibi hissediyorum. Bir turlu bitmek bilmiyor. Her hafta yeni bir bolum. Bir sonraki bolumde gorusmek dilegiyle.

 16. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Webrazzi'de 2-3 başlıkta bir Aslanoba ismini duymaya başladık :) Acaba Aslanoba, KTÜ için şu anda yazılımına devam ettiğimiz bir sosyal ortam için, öyle milyon dolarlar değil, birkaç bin dolarları bize yatırım yapmaz mı? :)

  1. Merhaba, ararsanız belki yardımcı olabilirim.

   (5 5 1) 5 5 6 7 8 5 5

 17. Sayın Aslanoba'ya geçmiş olsun deniliyor. Başarısını ispatlamış birisinin parasını sokağa atmayacağı bellidir.

 18. Nasrullah Keskin Nasrullah Keskin

  Hasan ASLANOBA henüz whodoom.com la tanışmadı,değil 1 ,2 milyon dolar 10 milyon dolar koysa yeğdir.Milyar dolarlar bekleniyor bu siteden çünkü.Türkiyenin Facebook'u olcak.

  1. Sen bu yazdıklarına inanabiliyor musun?

   Uyan artık sabah oldu...

  2. Hakanylmz Hakanylmz

   Çalışan bir web sayfanız olduğunda ilgilenebilir.

  3. Siteni çalışır hale getirirsen iyi olur arkadaşım, yoksa blank page e biraz zor yatırım alırsın.

   1. 15 dakika güldüm bu yoruma, agzina saglik.

  4. Allah yardımcınız olsun. Allahtan şifalar diliyorum. Hep böyle kişiler bir projem var of felan milletten gizlerler. Açıkladıklarındada saçma sapan bir proje olduğunu gereksiz özelliklerle doldurulup taşırılıp diğer projelerden biraz daha üste çıkma çabasında olduğunu görürsünüz. %99 deil %100 eminim Hasan Aslanoba projenize 1 tl bile yatırmaz =)

 19. Daha bu proje onlinetaksi.com olarak yapılmıştı. Taksi duraklarının belediyenin elinde olmasından olayı sitenin işleyişi belediye tarafından sekteye uğratıldı. Çünkü; bu tip bir uygulamayı İstanbul büyükşehir belediyesi kendi bünyesinde yapacağını duyurdu. Umarım bu projeye başlamadan önce iyi bir ön araştırma yapılmıştır. Yoksa sonları onlinetaksi.com gibi olabilir.

 20. Bitaksi'nin IBB ile isbirligi yapmayacagi ne malum?

  Bir yatirimcinin arka arkaya bu kadar yatirim yapmasinin mutlaka bir nedeni vardir.

  Umarim bir konferansa konusmaci olarak katilir ve sorulara cevap verir.

  Bu kisir zamanda bu yatirimlar icin helal olsun diyorum.

  Esas yatirimcilarin yatirimlari konusunda bilgi verecekleri panel eksikligi var. belki webrazzi bir gun bunu da yapar.

 21. Huseyin Huseyin

  Deniz, arkadaşım parası olan herkes her işi yapabilir diye bir şey yok. Parası olan herkes iyi ekip kuramaz, o ekibi yönetemez hadi bunları yaptı diyelim :) senin mantığına göre bugüne kadar yapılan yatırımların tamamını zaten parayı bastırıp sıfırdan kendi yapabilirdi eee o zaman bunların hangisini denetleyecek ?

  Yurtdışında bırak internetin gelişmesini insanlığın gelişmesini sağlayan böyle yatırımlardır. Dizel motor yapılırken yada elektirik bulunurken bunların hepsinde yatırımcılar en büyük katkıyı sağlar. Bunların herbirini kocaman fabrikalar yapamazmıydı? Yapabilirdi ama işi uzmanına bırakıp onlara maddi destek verdiler.. Youtube yada facebook'ta aynı mantıkla erken dönem yatırımlar aldı ve o gün yatırım yapanlar bugün milyar dolarların sahipleri.

  Yatırım süreçlerini böyle basite indirgemeyin eleştiri yaparkende biraz karşınızdaki kişiyi tartın, Hasan Aslanoba son derece başarılı bir iş adamı, iyi eğitimli ve iyi bir çevresi var. Bu yatırımı yaparken hiçkimseye sormadı araştırmadı mı sanıyorsunuz ?

  Ben sizden şunu beklerim ki inşallah başarılı olur bu yatırımı ile ve daha çok projeye yatırım yapar.

 22. Bu bitaksi uygulamasının hailocab.com'daki bu uygulamadan ne farkı var ? Daha önce olan bir uygulamayı Trye farklı isimden sokmak pekte başarılı bir uygulama olmasa gerek heralde? Bu uygulama abd, avrupa ve japonya'da belli başlı şehirleri kapsarken. Bana pek farklı bir iş yapmışlar gibi gelmedi açıkçası 2 milyon dolar biraz boşa gitmiş.

 23. Mehmet Kirimlihan Mehmet Kirimlihan

  Aslanoba yatırımları icin bol keseden atıp tutan arkadasları hiç anlamıyorum. Bir arkadaşım gecen sene irlandalı bir yatırımcıdan daha başlamamış mobile projesi için başlangıç bedeli olarak 500 bin pound destek aldı.

  Bu yatırım yaptığı siteler için belkide ilerisi için güzel öngörüleri var. Bilemessiniz ne için nedenli bir kriteri vardır evet bu işler niş yada benzersiz projeler değil ama içlerinden biri tutsa verdiği tüm yatrımları çıkartır.

  Bence d mantık olarak elli milyonluk siteye bir milyon verip buyuk gemide tayfa olmaktansa küçük kayıkta kaptan olurum.. Belki ileride gemi olur :))

 24. Ahmet Uğurel Ahmet Uğurel

  Tebrikler

  akıllı insanları seviyorum bu proje tutacak param olsa bende yatırım yapardım Nazım beye ve ekibine tebrikler

 25. Proje güzel ama istanbul da tutmaz. Sen abd ve ab den proje alurken kendi ulkende o konjonktür yok

 26. Erkan Erkan

  bu proje tutsa bile kendini amorte etmesi zaman alır.Ancak torunları görür o paraları.Türkiyede ki trafik bile bu projenin önünde engel. Yurtdışında taksi olayı zaten sıkıntı bizde etrafında cirit atıyor resmen.

 27. Tunahan Yıldızkaya Tunahan Yıldızkaya

  Dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta, İstanbul'da her yerde taksi bulabilirsiniz ancak karşınıza çıkacak şoförün kim olduğunu bilemiyorsunuz, uygulama bu açıdan belki de referansların yazılabilmesiyle hem iyi şoförler için hem kullanıcılar için büyük avantaj olacaktır.