2014'te kişisel bilgisayarlar azalırken Androidli cihaz sevkiyatı 1 milyara ulaşacak
Teknoloji

2014'te kişisel bilgisayarlar azalırken Androidli cihaz sevkiyatı 1 milyara ulaşacak

Kişisel bilgisayarlar, 1990'ların başında yaygınlaşmaya başlamasından 30 yıl sonra gerileme dönemine giriyor. Kişisel masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar sevkiyatının 2013'te yüzde 10.6 oranında gerilemesi bekleniyor. Buna karşılık tablet sevkiyatında beklenen artış yüzde 70'e yakın.

Kişisel bilgisayarlar kan kaybediyor

Gartner'ın sunduğu yeni rakamlar dünya çapında bilgisayar kullanımının nasıl değişmekte olduğunu gözler önüne seriyor. Rapora göre kişisel bilgisayarlar, tabletler ve mobil telefonlar 2012'ye oranla yüzde 5.9 artışla 2013'te toplam 2.35 milyar sevkiyat gerçekleştirecek.

gartner mobil telefon tablet bilgisayar sayisi

2013'te mobil cihaz sevkiyat sayısı 1.82 milyon olacak

2014'te kişisel bilgisayarların sevkiyatı 300 milyonun altına inerken, tabletler 2012'ye göre yüzde 150'ye yakın artış gösterecek. Mobil telefonların sayısı ise 1.9 milyarı bulacak. 2014'te toplam cihaz sevkiyatı ise 2.5 milyarı geçecek.

Gartner'ın listede yer verdiği 'ultramobiles' kategorisi genel olarak ultrabook'ları temsil ediyor. Bu kategorinin 2013'te 2012'ye oranla yüzde 100'den fazla artış göstererek toplamda 20 milyonu ancak yakalayacağını belirtiyor.

2014'te 1 milyar Androidli cihaz sevkiyatı

Mobil işletim sistemi pazarının durumunu da özetleyen Gartner, Android'in zirvedeki yerini 2013 ve 2014'te de koruyacağını gösteriyor. 2012'de 505 milyona ulaşan Androidli cihaz sevkiyatının 2013'te 866.7 milyona, 2014'te 1 milyarın üzerine çıkması bekleniyor.

İşletim sistemi pazarının ikincisi Windows ise iOS ve MacOS ikilisine direnmeye devam edecek gibi görünüyor. Aradaki fark biraz azalsa da 2014'te de Windows, iOS/MacOS'un önünde olacak gibi görünüyor.

gartner mobil tablet sayisiEn popüler işletim sistemi pazarının 4. ismi RIM, yeni adıyla Blackberry olsa da zaten rakiplerinin gerisinde olan sevkiyat sayısının daha da düşeceği göze çarpıyor.

Bu tabloya baktığımızda tabletlere dönük yatırım yapmanın doğru olacağı açıkça görülüyor. Tabletlerin akıllı telefonlarla orta bir noktada buluşup 'Phablet' gibi ayrı bir kategori oluşturması ise ayrı bir şekilde dile getirilmiyor.

Yorumlar (4)
 1. Muhammed Er Muhammed Er

  Kişisel bilgisayarların sonu Microsoft firmasının sonunu hazırlar. Nasıl Nokia akıllı telefonlara zamanında ayak uyduramayıp batıyorsa, Microsofta tabletlere ayak uyduramadı. Bu sefer fena çakılacak. İşin içine birde bulut teknolojileri katarsak Linux temelli Android her zaman hazır ve kolay adapte edilebilir bir şekilde. Ama Ne Macos, nede Windows bu hıza erişemez.

  1. Hakan Usta Hakan Usta

   Çok anlamsız bir yorum. Microsoft ve Apple şirketlerinin hali hazırda zaten bulut çözümleri mevcuttur. Ayrıca Microsoft şirketi Surface isimli tabletleriyle piyasada bulunmaktadır.

   1. Muhammed Er Muhammed Er

    Bulut çözümlerinin olmadığını söylemedim ki... Bulut çözümleri yetersiz. Özellikle Microsoft açısından durum oldukça vahim. Linux bu konuda çok başarılı, neden? Çünkü sistem gereksinimleri düşük ve network hızı çok iyi. Bunu sanal makine fiyatlarını karşılaştırarak anlayabilirsin.

    Aynı olay Tabletler içinde geçerli. Bir çoğunda ARM işlemci var. ARM İşlemciler için Windows'un adam akıllı bir çözümü olmadı şimdiye kadar(Wince bir işe yaramıyor). Gömülü sistem uzmanı olarak söyleyeyim, Linux'un bu konuda kimse eline su dökemiyor.

    Ayrıca bulut teknoloji deyince aklınıza sadece music dinleme yada dosya paylaşma servisleri gelmesin. Yakın gelecekte ChromeOS gibi olacak işletim sistemleri. Bakalım MacOS ve Windows nasıl bir çözüm sunacaklar ???

 2. Berk Altunkılıç Berk Altunkılıç

  Gerçektende öyle oldu diyebiliriz, bilgisayardan çok telefon kullanımı kat kat arttı.