Bitcoin’in yeni derdi hackerlar değil, vergi daireleri

Bitcoin’in yeni derdi hackerlar değil, vergi daireleri

Sıklıkla internetin para birimi olarak adlandırılan Bitcoin’in yıldızı her geçen gün daha da yükseliyor.  Merkezi bir sistemden yönetilmediği için var olan para piyasalarından bağımsız olan ve tüm işlemleri internet üzerinden gerçekleşen bu sanal para birimi yeni iş ve ticaret modellerinin de doğmasını sağladı. Öyle ki Bitcoin ekosistemine özel, Bitcoin’i tanıtmak ve bu farklı iş modellerini masaya yatırmak için etkinlikler bile düzenleniyor. Sizlere daha önce aktardığımız ve 2 Temmuz’da düzenlenecek Bitcoin London bunlardan biri.

Fakat “internetten sonraki en büyük icat” olarak da tanımlanan Bitcoin için her şeyin tam anlamıyla yolunda gittiğini söylemek de pek mümkün değil. Bitcoin alım satımı gerçekleştiren popüler sitelere yapılan hacker saldırılarının Bitcoin’in fiyatında şiddetli dalgalanmalara neden olması sistemin aslında en azından şu an için biraz fazla kırılgan olabileceğini de ortaya koyuyor.

Ama Bitcoin’e yönelik daha dikkat çekici bir hamle farklı bir yerden, Kaliforniya’nın vergi kurumlarından geldi.

Forbes’un haberine göre Kaliforniya Finansal Kurumlar Departmanı, Bitcoin Foundation’a lisans ve yetkisi olmadan para transferi ticareti yürüttüğü iddiası ile eyalet sınırları içerisindeki faaliyetlerini durdurmasına yönelik bir uyarı mektubu gönderdi.

Mektupta Bitcoin Foundation’ın bu karara uymaması durumunda günlük olarak 1.000 ile 2.500 dolara arasında para cezası verileceği yazılı. Ayrıca suçlamalara bağlı olarak cezanın 5 yıla kadar hapis ve 250.000 dolar para cezasına da dönüşebilme ihtimali de bulunuyor.

Bitcoin Foundation ve “para transferi ticareti”

Tek sorun Bitcoin Foundation’ın aslında herhangi bir para transferi işlemi gerçekleştirmiyor olması. Onun yerine kullanıcılar gerçek para ile Bitcoin ticaretini Mt.Gox gibi siteler üzerinden gerçekleştiriyorlar. Yani Kaliforniya eyaletinin talepleri Bitcoin Foundation’ın istese bile yerine getirebileceği şeyler değil.

Bununla beraber zaten asıl konu devletlerin kontrolü dışında oluşan ve yürüyen bu finansal ekosistemi kontrol edebiliyor olmak. Yunanistan’daki ekonomik krizin ardından da gördüğümüz gibi Bitcoin sadece alternatif bir para birimi olmanın dışında, vergi ödemek istemeyenler için de bir çözüm haline gelmeye başlamış durumda.

Başta ABD hükümeti olmak üzere pek çok devlet şu anda hem finans dünyasının kontrolünü kaybetmemek, hem de vergi kaçağını önlemek için önlem almaya çalışıyor. Fakat Kaliforniya Finansal Kurumlar Departmanı’nın bu hamlesinden de görülebildiği kadarıyla henüz işlerin nasıl yürüdüğünü tam olarak çözebilmiş değiller…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.