"İnternetten sonraki en büyük icatlardan biri Bitcoin!"
Etkinlikler

"İnternetten sonraki en büyük icatlardan biri Bitcoin!"

LeWeb Londra 2013'te yer alan konu başlıkları arasında 2013 yılında finans çevreleri tarafından sıkça tartışılan Bitcoin bulunuyordu. BitPay CEO'su Tony Gallippi, Spotify Projeler Yöneticisi Shakil Khan ve MemoryDealers.com CEO'su Roger Ver'in katıldığı oturumda, internet para biriminin özellikle geleceği hakkında dikkat çeken bilgiler paylaşıldı.

Açık kaynaklı bir P2P bir ağ üzerinde yer alan Bitcoin'in internetten sonra en büyük icatlardan biri olduğunu söyleyen Roger Ver, dünyada ilk kez kullanıcıların konumlarından bağımsız bir şekilde para transferi gerçekleştirebildiğini söylüyor. Roger Ver, P2P bir ağ üzerinde yer alan Bitcoin'in fraud riski olmayan tek para transferi olduğunu iddia ediyor.

"Para basmak istemeyen hükümetler Bitcoin'i desteklemeli"

Bitcoin ile hükümetler arasındaki ilişkiye değinen Roger Ver, Bitcoin'in arkasında hiçbir hükümet olmadığını ve bu yüzden şu anda dijital para birimine olan desteğin az olduğunu dile getiriyor. Roger Ver, "Para basmaya karşı olan hükümetler, mutlaka Bitcoin'i desteklemeye başlaması gerekiyor. Şu anda her ne kadar Bitcoin arkasındaki hükümetler tarafından sağlanan destek az olsa da bu algının değişeceğini düşünüyorum. Çünkü Bitcoin'in durdurulabilmesi için tüm internet sisteminin kapatılması gerekiyor" diye konuşuyor.

Bitcoin'in politikacılar yerine matematik tarafından yaratıldığını söyleyen Tony Gallippi ise Bitcoin'in gelecekte katlanarak daha fazla kullanıcı kitlesiyle tanışacağını kaydediyor. Tony Gallippi, bankalara olan güvenin her geçen gün azaldığına dikkat çekerek, bu yüzden P2P bir ağda yer alan Bitcoin'e olan ilginin artacağını ifade ediyor.

Shakil Khan ise Bitcoin'in şu anda 90'lardaki internet gibi yolun başında olduğunu ve uzun bir yolculuğa çıkıldığını dile getiriyor. Gelecekte özellikle iş dünyasının gelecekte etkin olarak Bitcoin kullanacağını ifade eden Khan, para devriminin başladığını söylüyor.

Oturum başında gösterilen video, Bitcoin konusunda oldukça önemli bilgiler içeriyor. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. digitali kontrol etmek daha kolay aslında! tam destek benden?

 2. Otomobil Günlüğü Otomobil Günlüğü

  Sanal para birimi olduğundan spekülasyonlardan çok daha hızlı etkilenip kararsızlık gösterebilecek potansiyele sahip.

  Aynı zamanda büyük oyuncuların çok rahat yönlendirebileceği borsadan daha tehlikeli bir ortam olarak görüyorum.

  Popüler bir ödeme aracından öteye gideceğini sanmıyorum.

 3. Sanal alemin nereye gideceğini kestirmek artık oldukça zor. Ama yorumda bulunan arkadaşın değindiği gibi sanal para spekülasyonlara daha çabuk maruz kalabilir.

 4. İsa Koç İsa Koç

  Yok arkadaş, dünyanın para yönetimini bir kaç yahudinin kontrolüne neden verelim?

  Bakın merkez bankaları yahudiler tarafından kontrol edilen ülkelere, hep sıkıntı yaşıyorlar. Toprak karşılığında para bastırıyorlar. elleri mahkum o merkez bankasına.

  Bitcoin'de aynı şekilde büyük güçler tarafından dilendiği şekilde yönetilicektir. Örneğin kendileri çok ufak müdehallelerle bitcoinin değerini düşürtüp ucuz fiyatlardan para hissesi alıcaklar, sonra tekrar değerlendirip geri satıcaklar, dilekleri gibi paradan para kazanıcaklar ve dilekleri kişileri fakir yapacaklar.

  O yüzden para hiçbir zaman devlet dışında başka güçlere verilemez. Eğer devlette uygunsuz birşey gördüğünde örgütlenip daha düzgün yapacak kişiyi iktidara getirirsin sorun çözülür ama bitcoinde uygunsuz birşey olduğunda nasıl müdahale ediceksin?

 5. Bitcoin Bitcoin

  İşleri düşündüklerinden çok daha zor ama bitcoin projesi çok iyi. İnternetten sonraki en büyük icatlardan biri demek için bile daha çok erken.

 6. Bitcoin şişirilip duruyor, balondan başka bir şey değil. Bitcoin üretmek için harcanan işlem gücü ile daha faydalı bir şeyler yapılabilir.

  Paranın bir karşılığı olmalı, merkez bankalarının altın rezervleri gibi. diğer türlü kolaylıkla enflasyon, spekülasyon, develasyon problemleri ortaya çıkabilir.

 7. Iskender Iskender

  Çoğu insan balon gibi patlamasını bekliyor ama yine de ne olacağı belli olmaz.