Facebook karşıtı sosyal ağ Ello 5,5 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Facebook karşıtı sosyal ağ Ello 5,5 milyon dolar yatırım aldı

Facebook karşıtı duruşuyla kısa bir süre öncesine kadar yoğun ilgi gören sosyal ağ Ello, 5,5 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Foundry Group, Bullet Time Ventures ve FreshTracks Capital'ın katıldığı yatırım turuyla birlikte Ello, reklamsızlık sözünü de yasal olarak güvence altına aldı. Şirket bunun için reklam göstermesi ve kullanıcı verilerini satmasını engelleyecek şekilde bir kamu yararı şirketi haline geldi.

Ello, bir kamu yararı şirketi haline geldiğini üyelerine (ve üye adaylarına)  gönderdiği bir e-postada paylaştı. Burada görebileceğiniz belgeyle resmileşen Ello'nun bu şekilde sınıflandırılması, kar amaçlı bir kurum olarak çalışırken, kamu yararını koruması şartını beraberinde getiriyor. Ello'nun adımı kullanıcılarının reklam ve gizlilik konusundaki şüphelerinin giderilmesinin yanında, ilerleyen dönemde yatırımcıların olası baskısından da şirketin korunmasını sağlıyor.

ello-ekran-940

Yoğun bir ilgi gören Ello'nun bugün 1 milyondan fazla kullanıcısı olduğu belirtiliyor.Saatte 40-50 bin yeni üye talebi alan Ello, trafikle baş edemediği için bir süre önce yeni kayıtları dondurmuştu. Ello'nun kayıt sırasında bugün 3 milyon kişinin olduğu da notlar arasında. Yatırımın, Ello'yu hazırlıksız yakalayan bu hızlı büyümeye cevap vermek için kullanılması planlanıyor. Ello, henüz beta yayınında ve kullanıcı deneyimi mükemmel olmaktan uzak. Yatırımla birlikte şirketin ürününde de iyileştirmeler yapması bekleniyor.

İncelemek isterseniz olan Ello burada. Daha detaylı bilgi için Ello ile ilgili ilk incelememiz de burada.

Yorumlar (7)
 1. Adnan Fk Adnan Fk

  anlamak imkansız. abuk sabuk bir haber. belli ki yatırım sonrası PR haberi. Yani Ello en berbat kullanıcı deneyimine sahip ve yetersiz altyapısı var. Ama buna rağmen saatte 40-50k talep var! dünya hiiiç öyle değil :) buradan genç girişimci arkadaşlara sesleniyorum: böyle haberlere kanıp "sosyal ağ" macerasına atılmayın ;)

  1. Türker Tunalı Türker Tunalı

   Herşeyden önce adamlar farklı bir iş yapıyor , bunda anlaşılamayacak bir şey yok. Bir talep vardı ki adamların işleri yolunda.

   1. Adnan Fk Adnan Fk

    evet haklısın. senin bu söylediklerin ve benim yorumum burada kalsın. 1-1,5 sene sonra tekrar altına yorum yazarım. böyle balonları çok gördük ;) farklı olmak kazanmak anlamına gelmiyor

 2. Burak Burak

  Birtürlü anlayamıyorum Arkadaş!. Çok basit ve saçma sapan bir site olmasına ragmen neden bukadar çok talep var?. Büyük ihtimal sürü psikolojisinden kaynaklanıyor. "Aman Allah'ım Merve Ello ya üye olmus, Bende olmalıyım :@"... Algı operasyonu bunlar hep

  1. Adnan Fk Adnan Fk

   :) yok ya. bunların trafiği mrafiği. PR kokusu var havada sadece.

 3. Oyunuzayi Oyunuzayi

  Bencede biraz algı operasyonu gibi duruyor dünyada bazı firmaları büyütmek için kullanıyorlar

 4. "Ello, henüz beta yayınında ve kullanıcı deneyimi mükemmel olmaktan uzak." Vay arkadaş :) bir gün benim website de Saatte 40-50 bin yeni üye talebi alır inşallah :D