Uber, Türkiye'de kullanıma açıldı ilk müşterisi milli basketbolcu Sinan Güler!
Girişim

Uber, Türkiye'de kullanıma açıldı ilk müşterisi milli basketbolcu Sinan Güler!

Mart ayında Uber'in İstanbul'a gelişinin çok yakın olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Dünya genelinde 35 ülkede hizmet vermekte olan ve kullanıcıları için mobil uygulama üzerinden taksi ve şoförlü lüks araç çağırma servisi sunan Uber Türkiye'ye resmi adımını bugün attı. Kullanıcılarına gönderdiği e-posta ile kullanıma açıldığını duyuran Uber, ilk olarak UberBLACK servisini kullanıma açmış.

Uber milli basbetbolcu Sinan Güler ile dijital pazarlama yöneticisi Sinemis Candemir İstanbul'da UberBLACK servisiyle ilk yolculuğu yapmış. Taksi çağırmadan ziyade lüks araç servisi UberBLACK odağında tanıtıma başlangıç veren Uber, milli basketbolcuyu özel sürücülü Mercedes S Class araçla bulunduğu konumdan istediği yere götürdü.

uber

Seyahatlerin ücretlendirmesiyle ilgili bilgi paylaşılmazken, UBER'in İstanbul'da kaç araçla hizmet verdiği de belli değil. Uber açılışa özel olarak ilk yolcuğa özel bir kampanya tanımlamayı da ihmal etmemiş. Kupon Kodu bölümüne MERHABA yazarak 50 TL'ye kadar iki yolculuk yapılabiliyor. Bu arada Temmuz ayında Uber'in farklı kampanyalarının da geleceğini paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

İstanbul'da olduğumuz için çok heyecanlı olduğunu belirten Uber'in sayfasına buradan, iOS uygulamasına buradan, Android uygulamasınaysa buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Uber uygulamasına az önce giriş yaparak araç çağırmak istedik ama müsait bir araç bulamadığımızı belirtelim. Uber'in Black servisinin ücretleriyse açılış 11,20 TL olarak belirlenmiş, kilometrede 3,09 TL yazarken beklemede dakikada 0,43 TL ücretlendirmesi var. Minimum seyahat ücretiyse 20 TL olarak belirlenmiş.

Güncelleme 2: Duyumlarımıza göre bugün 10 şoförle Türkiye'de hizmet vermeye başlayan Uber'in 100 araca ulaşmayı hedeflediği belirtilirken, ilerleyen günlerde şoför ve araç sayısının artacağı paylaşılıyor. Uber'in Taksi hizmetineyse Ağustos'ta başlaması bekleniyor. Yaptığımız araştırmaya göre Uber araçları Mercedes Benz Türkiye'den direkt olarak kiralanmış. Yurtdışı operasyonlarında da başta bu şekilde giriş yapan Uber, ilerleyen dönemlerde sürücülerin kendi araçları ile sisteme katılmasına izin vermişti. Türkiye'de de benzer bir model uygulanacağını tahmin ediyoruz.

Uber'in mobil uygulamasına dair ekran görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz;

uber mobil

Yorumlar (31)
 1. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Yakındır Türkiye'de yasaklanması. Uber bizim ülkede korsan taksinin biraz daha lüks bir versiyonu şu haliyle.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  döverler bunları Türkiye'de. bildiğin korsan taksi. Yakın zamanda yasal engele takılacaklardır.

 3. Özellikle Avrupa'da yoğun protestoyla karşılaştı. Taksiciler hukuki süreçlere başvurdu. Bakalım ülkemizde Uber etkisi neler yapacak..

 4. Araçların hepsi belediyeden izinli ve lüks taşımacılık lisanslıymış

 5. Ahmet Birinci Ahmet Birinci

  Yine klasik bilip bilmeden işkembeden sallayan Webrazzi okurları...1.5 milyar dolar yatırım alan Uber gelip kıçıkırık ülkemizde korsan taksicilik yapacak değil mi? Bizim girişimlerden birşey olmamasının yegane sebebi herkesi kendimiz gibi bilmemiz.

  Alınan 100 aracın sebebi ne? Neden 10 şöför için 100 araç almışlar merak edip düşündünüz mü?

  Taksi işine girmeleri belki bitaksi'yi etkiler, onun dışında hiçbir sorun olmaz. Merak etmeyin.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Neden kıçı kırık diyerek ülkemizi küçümser bir tavırla konuşuyorsun. 75 milyon nüfus, Avrupa'nın ortalamasının yaklaşık 2 kat daha genç bir nüfus. ekonomik büyüklük olarak ilk 20 ülke içinde. Bu kadar uluslarası firma Türkiye'de ofis açıyorsa, uygulamalarında ilk beş dil içinde Türkçe varsa bu büyüklüğümüzden...

   1. Fatih Alpteki Fatih Alpteki

    Konuyu hiç anlamayıp kalkıp bir de iki tane sayı verip büyüklük vs diyorsunuz ya. Az daha zorlasanız konuyu turancılığa bağlarsınız. Allah büyüklüğünüze zeval vermesin.

   2. Ali Veli Ali Veli

    Sayılar ile büyüklük olsaydı afrika ülkeleri rekor kırardı. Pazar yeriyiz işte bu kadar basit. Adam bize ürün satınca biz büyük ülke olmuyoruz.

   3. buyukluk gelismislik katsayisiyla olculur turkiye 90. sirada haberiniz olsun :)

   4. Mustafa Öztur Mustafa Öztur

    Doğru diyorsun kardeşim biz büyük ülkeyiz herkes kafasını çalıştırsın çalışan kim olursa olsun takdir ediyorum yan gelip yatmak sonrada zengin olmak nerde görülmüş

  2. Hakkaten hocam neden 10 şöför için 100 araç almışlar ki?

   1. Turkertunali Turkertunali

    O şöförler kopyalanacak. İyi olanlar tabiki sadece.

 6. Osman Homek Osman Homek

  birileri batsında, "ben demiştim" diyebilmek için can atıyoruz

  "ey allam yaaa" yazasım geldi..

  1. Valla çok iyi demişsin. Birileri batınca mutlu olan bir camia var.

 7. Mercedes S Class taksi var da biz mi kullamadık :)

 8. Ibrahim Ibrahim

  Abi olay çok havalı duruyor ama bakalım yakında nasıl geri dönüşleri işiticez. Legal değilse zaten bizim taksiciler örgütlenip olaya müdehale ederler :-)

 9. Hiçbir şey olmaz devlet alacağı vergisine bakar vergisini veriyorsa umrunda olmaz devletin.

 10. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Güncel olmayabilir ama şöyle bir yasa var.

  “İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına birinci fıkrada gösterilen idari para cezası üç kat olarak, fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekerrürü halinde ise beş kat olarak uygulanır. Ayrıca, araç her defasında altmış gün süre ile trafikten men edilir.

  Ayırıcı işareti bulunmayan üçüncü fıkra kapsamındaki araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara da birinci fıkrada belirtilen cezanın üçte biri oranında idari para cezası uygulanır.

  Korsan taksicilik yapanlar, kanunda belirtilen idari para cezasının 3 katı (yaklaşık 1950 lira), bir yıl içinde tekrarlanması halinde ise 5 katı (yaklaşık 9 bin 675 lira) ceza ödeyecek. Ayrıca daha önce 15 gün trafikten men edilen bu araçlar, bundan sonra 60 gün süreyle trafiğe çıkamayacak. "

 11. Webrazzici Webrazzici

  Haberdeki bir konuda yanlış bilgi aktarımı var. O da UberBlack hizmeti ile alakalı.

  Mercedes S Class serisi modeller sadece UberLUX hizmetinde var UberBlack'de değil. Dolayısıyla Istanbul'da UberBlack değil UberLUX hizmetiyle kullanıma sunuldu Uber. Düzelteyim dedim ;)

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   sanatçılar kullanır nede olsa lüks. Bizim gariban sarı kuşlarda sinek avlar gibi geliyor bana.

 12. Mert Meriç Mert Meriç

  bizim taksiciler kanuna çok uyuyor ya... Taksi sahibi kim, şoför kim belli değil, şoförler arabada sigara içiyor, her türlü trafik kuralını çiğniyor, bir izin olmadan taksi şoförü olabiliyor, aynı mesafeye her gün farklı fiyat ödüyorum taksimetreler hep oynanmış, ne fiş ne fatura, masraf için fiş istesen bin bahane ilginç tavırlar, kısa mesafe almamalar, yok sadece karşıya giderimler... Ne taksici lobisiymiş arkadaş, girsin herkes, millet de istediğine binsin gitsin. Herkese uygun bir servis çıkar herhalde... Rekabet artsın ki kalite de artsın

 13. Webrazzici Webrazzici

  Yaklaşık 15 dakika önce ilk deneyimimi yaşadım. Sıcağı sıcağına paylaşıyorum a dostlar!

  Etiler'den Pangaltı'ya 48 lira tuttu, taksi ile 20 lira tutuyor. Taksi ile fiyat farkı çok büyük... 2 katından daha fazla... 48 liraya itiraz etmedim ancak konuyla ilgili direkt Uber merkezine e-mail gönderdim. Bu haliyle olacak iş değil.

  Ha bir de bence Türkiye'de taksiden çok özel şoför hizmeti olarak görülmeli. En azından ben 20 liralık mesafeyi 48 liraya gitmemi bu şekilde teselli ediyorum.

 14. Android uygulamasinda uyelikde default tel olarak 0212 olani almis farketmeden uyeligi yaptim. Tabi 0212 ye dogrulama kodu gonderdi uyelik akrivasyonu yapamadim. Bu durumda profil guncellemede yapamiyorum. Eee nolacak benim durumum?

 15. Bülent Güneş Bülent Güneş

  Uygulamaya ilk kayıt'ta kredi kartı bilgileri istemesi biraz saçma olmuş.Türk insanın yapısı buna uygun değil..

  Ayrıca bilgiler eksik..Mesela fiyatlar tek yolcu içinmi yoksa birden fazla yolcu içinmi?

  Ayrıca uygulamaya MERHABA kodu ile üye olursanız ilk 2 yolculukta 50 TL indirim veriyor.

  https://blog.uber.com/ISTTR

 16. Uber'in web ve mobil ayağı tamamiyle bug kaynıyor.

  Telefon onaylama, mail onaylama vs. işlemlerin kodlanma aşamasında hiç test yapılmamış & özen gösterilmemiş.

  Bu kadar konuşulan, olay olan bir proje için bence çok geç olmadan altyapıyı düzenlemeliler

 17. Ülkemizde çok yaygınlaşmaz heralde ünlü,zengin kesimler kullanır. Ne de olsa özel arabanın özel fiyatı olur :)

 18. Mecidiyeköy-Ataköy arası yolculuk yaptım. İndirim kodunu kullanıp 20TL vermiş oldum. Genel olarak memnun kaldım.

  İzlenim ve deneyimlerim şu şekilde:

  - Özellikle maslak-mecidiyeköy civarındaysanız çok daha hızlı araç buluyor.

  - Şöförler nazik ve araçlar tertemiz.

  - Su ikramı var :)

  - Özel araba hizmeti kadar özel şöför hizmeti de satın alınıyor. Taksi yerine Uber tercih edilecekse, şöförler kapıyı açmalılar.

  (bizim insanımız sever böyle şeyleri)

  - Şöförün telefonu çaldı, arayana bakmadan meşgule attı. Güzel ayrıntı.

  1. merhaba şey kredi kartıyla mı ödeme oluyor çünkü uygulamada kredi kartı alıyor

 19. Renkly1I Renkly1I

  Arkadaşlar burda bu uygulama için Türkiye ye uymaz demiş ama bence tam tersi." http://globalnews.ca/news/1780260/toronto-taxi-licence-prices-are-plummeting-is-uber-to-blame/ " Yukarıdaki linkte de uygulamanın torontoya girişi ve yaşananlar anlatılmış. Orda da ilk başta herkes karşı çıkmış ama daha sonra vali bile Uber in piyasaya girmesinden yana tavır almış. İstanbul'un trafiğine bir çözümdür bana göre. İnsalların bireysel araba sahibi olmaktan vazgeçmeleri ve istedikleri zaman uygun fiyata taksi bulabilmeleri. Taksi fiyatları yükseldikçe insanlar bireysel araba almaya niyetleneceklerdir. Ayrıca yazıda 350,000 amerikan doları olan taksi plakalarının Uberin piyasaya girmesiyle 3 yıl içinde 120,000 dolara düştüğünden bahsediyor. Benim bu güne kadar tecrübelerim şunu gösteriyor. Akıntıya karşı kürek çekilmez. Dünya nereye gidiyorsa bizde oraya gidecez eninde sonunda.

 20. Ibrahim Ibrahim

  Arkadaşlar Almanyada taxiciler dava açtı ubere sonuç uber kazandı korsan hiç değil vergisini ödüyorlar her şey kayıt altında

 21. Renkly1I Renkly1I

  Ubere korsan diyenler neyin kafasını yaşıyor Allah aşkına. İstanbul daki plaka lobisinin uydurması. Zaten taksilerin kalitesizliği, şöförlerin nezaketsizliği vs. hepsi bu lobinin işi. Lobinin son numarası ise bi taksi. Ama malesef bi takside bizim şark kafamızla işliyor. Kİşilerin ve bilgilerinin gizliliği hak getire.

  http://www.karar.com/guncel-haberler/istanbulda-bitaksi-ile-cagrilan-taksici-dehsetinin-goruntuleri-ortaya-cikti-son-dakika-haberleri-432234