2012'de yatırım alan girişimler

Bu fikirden yola çıkarak Webrazzi'de yayımladığımız yatırım haberlerini tek bir başlık altında toplamaya karar verdik. 2012'ye olumlu yönden bakmaya çalıştığımızı herkes gibi biz de inkar etmiyoruz.
2012'de yatırım alan girişimler

"Acısıyla tatlısıyla biri yılı daha geride bıraktık." Hemen hemen her yılbaşında kullanılan bu klişe sözleri bu sene Türkiye internet sektörü için sarfetmek mümkün. 2012 yılı o kadar hızlı geçti ki, yatırım alanlardan operasyonlarını kapatanlara kadar birçok heyecan veren haber yayımladık.

Bu fikirden yola çıkarak Webrazzi'de yayımladığımız yatırım haberlerini tek bir başlık altında toplamaya karar verdik. 2012'ye olumlu yönden bakmaya çalıştığımızı herkes gibi biz de inkar etmiyoruz. Ancak internet sektörü açısından 2012'yi en azında bu haberde olumlu olarak hatırlamak istiyoruz.

Öncelikle 2012 yılı içinde internet sektöründeki şirketlere yapılan yatırımların rakamlarını paylaşarak habere başlayalım. 2012 yılında Webrazzi'de paylaştığımız 34 yatırım haberi için ilk altı ayın çok hızlı geçtiğini görüyoruz. Özellikle Mart ayında yapılan yatırım sayısı 5 olması dikkat çeken bilgiler arasında. Yılın ilk beş ayında yapılan yatırım toplamasının ise 23 olduğunu paylaşalım.

2012-yatirim-tablosu

Yılın 2. yarısında yatırımlar yavaşladı

Ancak Mayıs ayından sonra yatırımların bıçak gibi kesildiğini ifade etmek mümkün. 2012'nin ilk beş ayı ortalama 4 yatırımla geçerken, Haziran ayı itibariyle neredeyse her ay bir yatırıma düşmüş durumda. Örneğin Haziran ve Ekim aylarında internet şirketlerine bir yatırım yapıldığını paylaşalım.

Gelelim yatırım şampiyonuna. Resmi olan ve elimize geçen rakamlara göre 2012 yılının yatırım şampiyonu Yemeksepeti.com oldu. Yatırım 44 milyon dolarlık (yaklaşık 78 milyon TL) anlaşmayla tamamlanan General Atlantic tarafından yapıldı. İkinci sıradaysa Perform Group'un Maçkolik'e yaptığı 40.8 milyon TL'lik anlaşma bulunuyor.

Sözü çok uzatmadan yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye internet sektörüne yaptığı yatırımları paylaşalım.

212 Capital Partners, ilk yatırımını Butigo'ya yaptı (16 Ocak)

2012 yılının ilk yatırım haberi, çiçeği burnunda bir yatırım şirketinden geldi. 2011 yılı sonunda kurulan 212 Capital Partners kişiye özel alışveriş sitesi olan Butigo'ya yatırım yaptı. 16 Ocak'ta yayımladığımız haberle duyurulan yatırım, 2012 yılının ilkleri arasında. Yatırım miktarı hakkında bilgi verilmezken, 212 Ltd’ın Direktörü Ali Karabey, ilk yatırımlarını gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Mediterra Capital, Micro Ödeme'nin çoğunluk hissesini aldı (17 Ocak)

Yılın ikinci yatırım anlaşması Türkiye’nin en büyük mobil ödeme servislerinden biri olan Mikro Ödeme ile Mediterra Capital arasında gerçekleşti. Yatırım miktarı açıklanmazken, Mediterra Capital, Mikro Ödeme’nin çoğunluk hissesini aldı. Yatırım sonrasında şirket yönetiminde herhangi bir değişik yapılmadı. Alper Akcan şirket hissedarı ve Genel Müdür olarak görevine devam etti.

41? 29!'un çoğunluk hissesi WPP tarafından satın alındı (24 Ocak)

Türkiye'nin önde gelen dijital ajanslarından olan 41?29!'un çoğunluk hissesi, Çin ve Hindistan dahil olmak üzere 9 ülkede ofisi bulunan WPP tarafından satın alındı. DLD Konferansı sırasında Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal'ın doğruladığı bilgilerle yayımladığımız haberde yatırım miktarı açıklanmadı. Yatırımdan sonra 41?29! kurucularından olan Alemşah Öztürk, şirkette çalışmaya devam etti.

212 Capital Partners ikinci yatırmını Balerin.com'a yaptı (27 Ocak)

212 Capital Partners, 2012 yılına hızlı bir giriş yaptı ve birinci ayda ikinci yatırımını gerçekleştirdi. Kozmetik alanına odaklı e-ticaret sitesi Balerin.com'a yapılan ikinci 212 Capital Partners yatırımı için rakam veya hisse oranı paylaşamıyoruz. Lütfi Gündüz tarafından kurulan ve etohum’un 2010 yılında seçtiği girişimler arasında bulunan Balerin.com’da Burak Büyükdemir ve Kerim Türe de ortak olarak yer alıyor.

Etohum A.Ş. ilk yatırımını Biacayip.com'a yaptı (1 Şubat)

Etohum, kendi yatırım şirketini kurarak ilk yatırımını Şubat ayında gerçekleştirdi. Farklı ürünlerle e-ticaret pazarında faaliyet gösteren biacayip.com‘a yapılan yatırımı için elimizde herhangi bir rakam bulunmuyor. Mustafa Namoğlu ve Gökalp Üstün tarafından kurulan Biacayip.com etohum 40 girişimleri arasında yer alıyordu. Etohum A.Ş.’ye Burak Büyükdemir, Ulvi Arıkan, Sina Afra, Nevzat Aydın, Hasan Onar, Orkun Tekin, Melih Ödemiş, Erdem Yurdanur gibi tanıdık isimlerin ortak olduğunu bir kez daha paylaşalım.

ArcadeMonk 212 Capital Partners’dan yatırım aldı (13 Şubat)

212 Capital Partners, üçüncü yatırımını Şubat ayında ArcadeMonk ile gerçekleştirdi. Yapılan yatırım miktarı veya hisse oranları hakkında rakamlar elimizde bulunmadığı için paylaşamıyoruz. Dijital oyun kategorisinde bulunan ArcadeMonk'un kurucuları arasında Ömer Bilge Ersoy ve Alemşah Öztürk gibi isimler bulunuyor. Şirket özellikle Kebap Dünyası oyunuyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Tiger Global ve Emre Kurttepeli’den Sporcum.com’a ikinci tur yatırım geldi (21 Şubat)

Tiger Global ve Emre Kurttepeli ortak bir projeye imza atarak, spor giyim, ayakkabı ve aksesuar kategorinde yer alan Sporcum.com'u 2011 yılında hayata geçirdi. 2012 yılında ikinci tur yatırımlarını gerçekleştiren ikili, hisse oranlarını korudu. Yatırım miktarı, resmi kayıtlara göre yaklaşık 1.8 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yatırım sonrasında Tiger Global yüzde 68.31, Emre Kurttepeli yüzde 29.11,  şirketin genel müdürü Ahmet Abamor yüzde 1.59, şirketin CTO’su M. Kartal Göksel ise yüzde 1 hisse oranlarına sahip olmaya devam etti.

Trendyol’a Tiger Global ve Kleiner Perkins’tan yeni tur yatırım geldi (28 Şubat)

2012 yılı içinde yatırım alan şirketler kervanına Trendyol da katıldı. Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Tiger Global tarafından gerçekleştirilen yatırımın miktarı açıklanmadı. Yatırımdan sonra hisse oranı değişimlerinde Kleiner Perkins'in hisse oranı yüzde 12.07‘den yüzde 16.49‘a yükseldi. Trendyol’un ilk yatırımcılarından olan Tiger Global ise yüzde 45.66 olan hisse oranını, bu tur sonrasında yüzde 45.77‘ye çıkardı.

212 Capital Partners HemenKiralik.com’a yatırım yaptı (8 Mart)

Günlük ev kiralama konseptinde hizmet veren Hemenkiralik.com‘un ikinci tur yatırımı 212 Capital Partners’tan geldi. 2012 yılına hızlı bir giriş yapan 212 Capital Partners, Hemenkiralik.com yatırımıyla beraber dördüncü yatırımını gerçekleştirmiş oldu. Taraflar yatırım miktarını ve hisse paylaşımlarını paylaşılmadı.

Doğuş Grubu euro.message’ın azınlık hissesini satın aldı (15 Mart)

Türkiye’nin önde gelen izinli pazarlama servislerinden olan euro.message‘ın yatırım alacağı 2011 yılından beri konuşulan bir konuydu. Şirketin çoğunluk hissesine Experian tarafından yatırım yapılacağı konuşulurken, euro.message masadan kalkarak Doğuş Grubu ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Yatırım anlaşması miktarı açıklanmazken, Doğuş Grubu'nun, euro.message'ın azınlık hissesini satın aldığını paylaşalım.

Evmanya Doğan Online tarafından satın alındı (20 Mart)

Doğan Online 2012 yılında yatırım yapan şirketler kervanına katılarak, ev eşyaları kategorisinde yer alan Evmanya’yı satın aldı. Anlaşma Evmanya hisselerinin neredeyse tamamının Doğan Online'a geçmesiyle tamamlandı. Ancak herhangi bir rakam açıklanmadığı için paylaşamıyoruz. Evmanya kurucusu Aslı Gökdere'nin attığı bir tweet ile doğrulanan haber, Doğan Online'ın o dönemde Rocket Internet'in Türkiye internet pazarındaki yapılanmasına cevap vermesi olarak yorumlandı.

Markafoni EnModa.com’u satın aldı (21 Mart)

Markafoni'nin, Doğuş Grubu’nun sahibi olduğu EnModa.com‘u satın alması 2012 yılında gerçekleşen yatırım haberleri arasında dikkat çekiyor. Enmoda.com'un yüzde 75'ini satın alan Markafoni, yatırım anlaşmasının miktarını açıklamadı. Yatırım sürecinden sonra büyümeye devam eden Enmoda.com, uzun vadede Markafoni grubu toplam cirosunda yüzde 20-25 arası paya ulaşmayı amaçlıyor. Şu anda sitede 50 marka satılıyor ve gelecekte bu rakamın 150'ye ulaşması hedefleniyor.

Çağlar Erol’dan Anneysen.com’a yatırım (27 Mart)

Anne ve anne adayları için kurulmuş bir sosyal ağ olan Anneysen.com'a Çağlar Erol tarafından ikinci yatırım yapıldı. Anneysen.com’un yüzde 10′luk hissesini daha satın alan Çağlar Erol’dan yatırımın değerini tam olarak öğrenemesek de 6 haneli olduğu bilgisini paylaşmıştık. Site, 2 milyon sayfa gösterimi, 200 bin tekil ziyaretçi, yaklaşık 100 bin üyeyle dikkat çekiyor.

Alman Madvertise, Mobilike’ın çoğunluk hissesini satın aldı (17 Nisan)

Türkiye’nin önde gelen mobil reklam ajansının Mobilike‘ın çoğunluk hissesi Berlin merkezli madvertise tarafından satın alınmıştı. 2009 yılında kurulan şirketin çoğunluk hissesinin satın alınmasıyla sonuçlanan anlaşmada rakam paylaşılmadı. Türkiye mobil reklam pazarında sadece akıllı telefon ve tabletlere odaklanarak yüzde 50′den fazla pazar payına sahip olduğu iddia edilen şirket, Madvertise ile yaklaşık 2 senedir iletişim ve işbirliği halinde çalışıyordu.

Aksoy Internet Ventures 3. yatırımını Gimora’ya yaptı (17 Nisan)

Aksoy Internet Ventures (AIV), üçüncü yatırımını 2012′de e-tohum 15 girişimleri arasına giren Gimora‘ya yaptı. Yatırım hakkında detay paylaşmayan AIV, birçok ünlü marka ve tasarımcının takı ve aksesuarlarının yanı sıra kişiye özel tasarımların da satışını yapan Gimora’nın iş modeline ve güçlü ekibine güvendiklerini söyledi. Yatırım anlaşması hakkında rakam paylaşılmadı. Aksoy Internet Ventures daha önce Dakick.com ve Tinypay.me’ye yatırım yaptığını da hatırlatalım.

iLab’den Unnado’ya 2 milyon TL’lik yeni yatırım (18 Nisan)

unnado-logoÖzel alışveriş pazarına anne, bebek ve çocuk dikeyine giren Unnado.com, iLab Ventures‘dan 2 milyon TL tutarında yatırım aldı. Temmuz 2010′da açılan Unnado.com, Mart 2011′de aldığı ilk yatırımda hisselerinin yüzde 33′ünü iLab‘a aktarmıştı. İkinci yılını doldurmadan ikinci yatırımını alan Unnado.com, ilk yatırım yatırım sonrası iLab’a yüzde 33 oranında hisse vermişti. 2012 yılındaki yatırımla ise iLab, yüzde 20-25 arasında daha  Unnado.com hissesine daha sahip oldu.

212 Capital Partners CloudArena’ya yılın beşinci yatırımını yaptı (24 Nisan)

212 Capital Partners, Nisan ayında yatırım için teknoloji odaklı bir girişim olan CloudArena‘yı seçti. Her iki taraf da yatırım hakkında rakam paylaşmadı. CloudArena'dan bahsetmek gerekirse, bulut teknolojiler üzerine servis tabanlı yazılım geliştiren şirketin, hotel ve turizm sektörlerine odaklanmış olması dikkat çekiyor.

MarkaVIP, 10M dolarlık yatırım ile MENA bölgesinde büyümeyi sürdürüyor (26 Nisan)

MarkaVIP, 2012'de yatırım alan şirketler arasına girdi. Avrupalı Prime Ventures'tan yatırım alan şirketin 10 milyon dolar değerindeki hissesi satıldı. MarkaVIP'nin, daha önce Hummingbird Ventures, Invus Financial Advisors ve Lumia Capital gibi önde gelen yatırım fonlarından yatırım aldığını paylaşalım. Bu yatırımla beraber şirketi MENA bölgesine odaklanarak yurt dışı operasyonlarına hız kazandırmayı amaçlamıştı.

212 Capital Partners'dan Hazinem.com'a yeni tur yatırım geldi (26 Nisan)

hazinem-com-logıoİnternet üzerinden pırlanta yüzük, kolye, bileklik, küpe satışı gerçekleştiren Hazinem.com, kuruluşunun üzerinden yaklaşık beş ay geçmesinden sonra yatırım Nisan ayında aldı. 212 Capital Partners tarafından yapılan yatırım hakkında rakam paylaşılmadı. Pera Pırlanta’nın eski genel müdürü Sevgi Karagülle Soysal tarafından hayata geçirilen e-ticaret girişiminin 140 bin TL sermaye ile kurulduğunu hatırlatalım. Şirkette yatırım öncesi Mahmut Ünlü, Emre Kurttepeli, Numan Numanbayraktaroğlu ve Haluk Elçi'nin hisse bulunuyordu.

Sorula.com ilk yatırımını aldı (9Mayıs)

Sosyal soru-cevap platformu Sorula.com'un ilk yatırım haberini Mayıs ayında paylaştık. Bilkent Üniversitesi mezunu Kubilay Ekşioğlu ve Orçun Moralı tarafından geliştirilen siteye, Maçkolik’in ortakları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar tarafından yatırım yapıldı. Erdem Yurdanur'dan aldığımız bilgilere göre Pipo A.Ş’ye yüzde 15 hisse karşılığında 60 bin TL'lik yatırım gerçekleşti.

Ideasoft azınlık hissesini önemli ortaklara açtı (10 Mayıs)

Sunduğu e-ticaret altyapı yazılımlarıyla özellikle küçük orta ölçekli şirketleri e-ticaretle tanıştıran IdeaSoft, azınlık hissesinin satışını gerçekleştirdi. ÇİT Yatırım A.Ş. ve Projectz'nin gerçekleştirdiği yatırımla beraber şirket, uluslararası açılım yapmayı planladı. Yatırım anlaşması hakkında rakam paylaşılmadı.

Hatırlatmak gerekirse ÇİT yatırım şirketinin başında Microsoft Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Emre Berkin bulunuyor. ÇİT, Berkin'in yanısıra Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Pegasus Havayolları CEO'su Ali Sabancı, Yomi Kastro ve Türkiye’nin tanınmış işadamlarını da bünyesinde bulunduruyor.

GrupHediye.com 1,5 milyon TL yatırım aldı, iş modelini değiştirdi (12 Mayıs)

Grup katılımıyla arkadaşlarınıza çeşitli hediyeler gönderebileceğiniz bir girişim olarak tanıttığımız GrupHediye.com1.5 milyon TL tutarında yatırım aldı. İbrahim Servet Harunoğlu, Ali Harun Harunoğlu, Aydın Ulusan ve Pimsa A.Ş. tarafından yapılan yatırımın 2/3′ü fonlanmış durumda. Kalan 1/3′lük kısım ise projenin devamı ile 2012 sonuna bırakılmıştı.

Lidyana’ya Yandex yatırımcısı ru-Net’ten 6 milyon TL yatırım (28 Haziran)

2012 yılının en 'sıcak' girişimlerinden biri olan Lidyana.com, sene içinde yatırım alan şirketler arasına girdi. Hakan Baş ile Onur Kınay tarafından kurulan ve Sina Afra, Nevzat Aydın, Saffet Ulusoy, İsmet Öztanık gibi yatırımcıların yanı sıra Arda Turan’ın da ortağı olduğu Lidyana.com, ru-Net’ten yatırım aldı. 6 milyon TL tutarındaki yatırım, şirketin azınlık hisselerinde gerçekleşti.

Evidea.com 2. tur yatırımını Tiger Global’den aldı (29 Mayıs)

Emre Kurttepeli ve Tiger Global’den ilk tur yatırımını alan Evidea.com, ikinci tur yatırımını Tiger Global'den aldı. Yatırım hakkında kesin ve net rakamlar paylaşamıyoruz. Ancak duyumlarımıza göre ilk yatırım turunda yüzde 32 pay sahibi olan Tiger Global’in bu kez 1 milyon doların üzerinde bir yatırım yaptı. Yatırım sonucunda Evidea’nın değeri de 10 milyon dolar seviyesine yükselmiş.

Maçkolik İnternet Hizmetleri’nin çoğunluk hissesi Perform’a satıldı (29 Haziran)

Türkiye’nin önde gelen spor sitelerinden Mackolik.com ve Sahadan.com’un da aralarında bulunduğu 10 spor sitesini bünyesinde barındıran Maçkolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin yüzde 51′lik hissesi, dijital ortamda spor içeriği ve pazarlaması konusunda dünya lideri olan Perform Group plc tarafından satın alındı. Satın almayla Mackolik.com‘un toplam değerlemesi 80 milyon TL olarak belirlendi. Perform Group pls ise yüzde 51 hisse karşılığında 40.8 milyon TL nakit ödeme yaptı. Firmanın Maçkolik İnternet Hizmetleri’nin kalan yüzde 49′luk hissesini de Mart 2016′da alacağı belirtildi.

Hemenkiralik.com’a 212 Capital Partners’tan ikinci tur yatırım geldi (16 Ağustos)

İlk yatırımını Mart 212 Capital Partners'tan alan Hemenkiralik.com, ikinci yatırımını da yine 212 Capital Partners’tan aldı. Şirketten paylaşılan bilgiye göre bu tur yatırımda,Netprice.com CEO’su Teruhide Sato ve Sigma Partners Yönetici Direktörü Fahri Diner de kişisel olarak yer aldı. Yatırım miktarı ise açıklanmadı.

Galata İş Melekleri’nden inploid.com’a yatırım geldi (27 Ağustos)

Dragons Den Türkiye‘de aldığı yatırımla adını duyuran ve Wired 100 listesine giren inploid, yeni yatırımını Galata İş Melekleri (Galata Business Angels) üyeleri’nden yatırım ve mentörlük desteği aldı. Yüzde 30 hisse karşılığında 300.000 TL ile gerçekleşen yatırım, girişimi 1 milyon TL değerlemesine ulaştırdı. Yatırım sonrası inploid kurucuları Serkan ve Hakan Köse’nin hisse oranı yüzde 17.5′erden toplam yüzde 35 olmuş. İlk yatırımcı Nevzat Aydın ise yüzde 12.5 hisse sahibi.

Yemeksepeti’ne General Atlantic’ten 44 milyon dolar yatırım (17 Eylül)

Meblağ bazında yılın en büyük yatırım haberi Yemeksepeti.com'dan geldi. Dünyanın sayılı yatırım fonlarından biri olan Genaral Atlantic, 44 milyon dolarla Yemeksepeti.com'un azınlık hisselerini satın aldı. Yemeksepeti yatırımında General Atlantic’in yanı sıra Endeavor Catalyst fonu da yer aldı. Şu ana kadar toplamda 14 milyar euroluk yatırım yapan General Atlantic, Facebook ve Gilt gibi şirketlerin de yatırımcısı durumda.

Pera Bulvarı WestWing Türkiye’yi bünyesine kattı (1 Ekim)

Rocket Internet’in Türkiye pazarından çıkmasıyla beraber, şirket bünyesindeki girişimlerden WestWing'i sattıPerabulvari.com tarafından alınan WestWing.com.tr, ev ve dekorasyon konusunda 20 ülkede hizmet veren Rocket İnternet’in geleneksel ‘klon’larından bir tanesi. Satın alma anlaşması hakkında hiçbir rakam paylaşılmadı.

Tanıdık isimlerden idemama’ya yatırım geldi (1 Kasım)

Rahşan Tanve Leslie Kandiyoti Mori‘nin kurucuları oldukları tasarım odaklı crowdsourcing girişimi idemama‘ya Pronet’in Kurucusu ve Grupanya’nın yatırımcısı Alp Saul, Grupanya’nın yatırımcılarından Cem Sertoğlu, Trendyol ve Peak Games’in kurucu ortağı Evren Üçok gibi isimlerden yatırım geldi. Yatırım turuna dahil olan ve idemama ortakları arasına katılan diğer isimler ise TBWA İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Cem Topçuoğlu ve Grupanya’nın kurucu ekibinde yeralan Aycan Avcı. Yatırım miktarı hakkında rakam paylaşılmadı.

Oyunlaştırma platformu İşte Oyun ilk tur yatırımını aldı (16 Kasım)

Gamification yani oyunlaştırma kategorisinde yer alan girişimlerden biri olan İşte Oyun, ilk yatırımını 2012 sonuna doğru aldı. Mackolik.com‘un kurucusu Erdem Yurdanur ve Saran Online CEO’su Sadok Kohen tarafından yapılan yatırım, yaklaşık 480 bin euro değerinde yapıldı. Yatırım sonrası Yaklaşık 1 milyon eurodan değerlendiğini öğrendiğimiz şirkete, Erdem Yurdanur yüzde 15, Sadok Kohen ise yüzde 33 oranında ortak oldu. Earlybird Venture Capital’den Cem Sertoğlu ise advisor olarak şirkete destek vermeye başladı.

Vipdükkan’a ePlanet Capital’den ikinci tur yatırım geldi (22 Kasım)

Özel alışveriş siteleri arasında önemli bir yere sahip olan Vipdükkan, dünyanın önemli yatırım şirketlerinden biri olan ePlanet Capital‘den ikinci tur yatırım aldı. Geçen yıl Haziran ayında şirkete 5 milyon dolar yatırım yapan ePlanet Capital, yeni yatırım sonrası Vipdükkan'daki hisselerini yüzde 47.82′ye çıkarmış oldu. Şirket yeni yatırımla beraber 2013 yılında biraz daha sektörel yeniliklere odaklanmayı hedefliyor.

Galata İş Melekler’inden Ustaeli.com’a yatırım geldi (12 Aralık)

ustaeli-com-logo2012 yılında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Galata İş Melekleri, yılın son günlerine girdiğimiz şu günlerde yeni bir yatırım haberi daha duyurdu. Galata İş Melekleri, Aralık ayındaki yatırımını Tarık Sinan tarafından kurulan Ustaeli.com‘a yaptı. Profesyonel ve müşteri odaklı ustalık hizmetleri veren bir platform olan Ustaeli.com’un aldığı yatırım miktarının ise 200 bin TL olduğunu paylaşmıştık. Ancak yatırımın gerçekleştiği hisse miktarıyla ilgili bilgisi elimizde bulunmuyor.

2013 yılında inovasyon ön planda olabilir

Yukarıda paylaştığımız yatırım haberlerinden de görüldüğü üzere 2012 yılında yatırımcıların e-ticaret girişimlerine ağırlık verdiğini söyleyebiliriz. Yapılan yatırımların hemen hemen yarısı e-ticaret kategorisinde yer alıyor. 2013 yılında yatırım konusunda e-ticaret ön planda olur mu? Şimdiden söylemek güç. Ancak 2013 yılı tahminlerinden yola çıkacak olursak, inovasyon odaklı girişimlerin yatırımcıların gözdesi olabileceği yorumunu yapabiliriz. 2013 yılı umarız hem yatırımcı hem girişimcilerin mutlu ayrılacağı bir yıl olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.